Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips DVDR990 - nie rozumiem

05 Gru 2007 14:33 2054 13
  • Poziom 10  
    Witam

Zastanawiam się nad tym:
    W instrukcji jest podane, że moc nadawcza lasera DVD jest 20mW a odbiorcza (też DVD) jest 0,8mW.

Nagrywarka nagrała mi DVD+RW (wprawdzie później nie mogła jej odczytać, ale na komputerze dało się) a jednocześnie ma problemy z odczytem DVD tłoczonych (załapuje za 2-3 razem, niektórych nie czyta wcale, CD - czyta dobrze).

No więc skoro laser daje radę nagrywać, więc ma dość mocy, więc dlaczego ma problemy z odczytem ?

Dziękuję. Paweł
  • Poziom 39  
    Może po prostu soczewka jest zakurzona na czytyniku,lub czytnik stracił swoje parametry.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za odpowiedź.

Soczewkę czyściłem.
    Ale jeśli czytnik stracił parametry to dlaczego nie stracił ich w zapisie ?
    Czy można oddzielnie traktować optykę zapisu i odczytu ?
    Chyba jest taka sama ?

Podobno nagrywarka jest po upadku ale coś mi się nie chce w to wierzyć.
    Był uszkodzony wyświetlacz. Okazało się, że była uszkodzona dioda doprowadzająca napięcie do żarzenia wyświetlacza.
    Nie chce mi się wierzyć, że dioda mogła się uszkodzić (przerwa) w czasie upadku, a nie uszkodziły się inne rzeczy.

Do Pana moderatora oldboy (który przeniósł post tutaj): jeśli jest to pytanie na poziomie początkującego serwisanta, to dlaczego doświadczeni serwisanci nie potrafią na nie odpowiedzieć ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    p_w napisał:
    jeśli jest to pytanie na poziomie początkującego serwisanta, to dlaczego doświadczeni serwisanci nie potrafią na nie odpowiedzieć ?

Mogą odpowiedzieć jednak nie mają takiego obowiązku. Każdy podejmuje indywidualną decyzję - pomagać czy nie.
    Temat dotyczy znajomości podstaw techniki laserowej w multimedialnych zastosowaniach. Został przeniesiony z tzw. działu usterkowego, który wymaga odpowiedniej wiedzy.
  • Poziom 10  
    A co sprawia, że na wiele innych postów pomagający decydują się odpowiedzieć a na ten nie ?
    Bo zapewne nie znają odpowiedzi.
    Na łatwe pytania nie brakuje odpowiedzi (ew. odesłań) na trudne - odpowiedzi jest mniej albo wcale.
    Wbrew pozorom, moje pytanie nie było łatwe.
    To, że czegoś nie rozumiem, nie oznacza, że jestem początkujący.
    Nie ma ludzi którzy wszystko rozumieją.

A co do wiedzy - jeśli ktoś ma odpowiednią wiedzę na dany problem, nie musi zadawać pytania. Pytania na forum zadają osoby nie mające odpowiedniej wiedzy. Otrzymują ją (lepiej lub gorzej) od odpowiadających.
  • Poziom 28  
    Witam
    Strumień lasera jest inaczej ukierunkowany przy odczycie inaczej przy zapisie, poza tym jest wzmacniacz odbioorczy który może być uszkodzony. Ważna jest prędkkość nagrywania. W nagrywarkach należy zatwierdzić nagrywnie, chociaż na swoim DVD powinieneś odtwarzać.
    Tyle co wiem.
  • Poziom 28  
    W DVD nie nalęży ruszać "perakami" bo to będzie ostatnie strojenie.
  • Poziom 10  
    Tam i tak nie ma żadnych potencjometrów przy napędzie. Kręciłem śrubami którymi przykręcony jest silnik - straciłem odczyt, ale później znowu odzyskałem stan jak na początku (odczyt CD był dosyć tolerancyjny na to kręcenie).

Naprawiałem kiedyś radiomagnetofon z CD który nie czytał CD, lekko pokręciłem potencjometrem i wtedy zaczął czytać.
  • Poziom 19  
    I pewnie działał kilka dni, a może nawet miesiąc...
  • Poziom 28  
    p_w napisał:
    Tam i tak nie ma żadnych potencjometrów przy napędzie. Kręciłem śrubami którymi przykręcony jest silnik - straciłem odczyt, ale później znowu odzyskałem stan jak na początku (odczyt CD był dosyć tolerancyjny na to kręcenie).

Naprawiałem kiedyś radiomagnetofon z CD który nie czytał CD, lekko pokręciłem potencjometrem i wtedy zaczął czytać.

Ja nie pisałem o napędzie tylko o głowicy i w CD będzie pracował po kręceniu natomiast w DVD bez testowej płyty nie spokałem gościa któremu się to udało.
  • Poziom 10  
    yokoon napisał:

Ja nie pisałem o napędzie tylko o głowicy i w CD będzie pracował po kręceniu natomiast w DVD bez testowej płyty nie spokałem gościa któremu się to udało.

Dlaczego ?
    Przecież chyba chodzi o słabsze świecenie lasera ?
    Tzn. spada emisja podobnie jak w diodach LED.
    W zapisie jest "power calibration" a w odczycie nie ma i elektronika nie wie, że laser słabiej świeci.
    Tak to sobie wyobrażam.
    Czy dobrze ?

yokoon napisał:

W DVD nie nalęży ruszać "perakami" bo to będzie ostatnie strojenie.

Dlaczego ?

Poprzedni właściciel twierdzi, że nagrywarka jest po upadku ale chyba wprowadza mnie w błąd. Twierdzi, że sam ją używał ale chyba jest przywieziona z Niemiec (zaprogramowane programy w tunerze miały niemieckie nazwy).

Skomunikowałem się z nim przez RS232 ale wysyła tylko krzaczki na HyperTerminal. Na razie podłączyłem tylko TXD i RXD. Spróbuję podłączyć jeszcze RTS i CTS. Parametry transmisji ustawiłem takie jak w instrukcji.

Dodano po 3 [godziny] 53 [minuty]:

Udało mi się z nim skomunikować, porobiłem wszystkie testy, kalibracje: jitter calibration, tilt, radial i guzik, nic to nie dało. Przytaczam fragment:

4. Basic engine --> 12. Tilt Test
    Min measured jitter: 0xCC
    Tilt sensor offset for min measured jitter: 0xD9
    Tilt frame position:
    [hex] : 53 50 4D 4A 47 44 41 3E 3B 38 35 32 2F 2C 29
    Tilt sensor offset:
    [hex] : A6 AF B4 BC C2 C9 D0 D7 DD E5 EB F2 F9 FF 06
    Measured jitter:
    [hex] : DA D7 CE D7 CC CC CE D3 D7 D5 DA E2 E2 EB F1
    Test OK @

4. Basic engine --> 13. Optimise Jitter
    62900:
    Min measured jitter: 0x9F
    Focus offset for min measured jitter: 0xD7
    Optimum focus offset: 0xEC
    Focus offset:
    [hex] : E0 E3 E6 E9 EC
    Measured jitter:
    [hex] : FF FF FF 9F FF
    Test OK @

Odczytałem też statystykę użytkowania nagrywarki:

Number of times Tray went Open/Closed : 607
    Total minutes the CD laser was on : 531
    Total minutes the DVD laser was on : 38459
    Total minutes the write laser was on : 6662

Nie wiem, czy te wartości uzasadniają zużycie lasera ?
    Poprzedni właściciel twierdzi, że przed upadkiem wszystko było ok.

Przeglądam teraz pdf-a TZA1032 - Laser driver and controller circuit
  • Poziom 28  
    Nie tylko samo świecenie jest ważne, ale występuje jeszcze śledzenie ścieżki zapisu.
  • Poziom 10  
    Zapis jest ok. Problem jest z odczytem.
    TZA1032 ma m.in. takie możliwości:
    -Forward Sense (FS) Laser Power Control (LPC) loop to compensate laser drift due to temperature and aging
    -Supports running Optimum Power Control (OPC) loop, so called alpha loop, to monitor and control the quality of writing
    -Programmable minimum and maximum limiting of laser currents and running OPC range
    -Programmable OPC stepper

Niestety, pdf TZA1032 nie wyjaśnia jak przez i2c dostać się do tych ustawień.
    Chciałbym zwiększyć maximum laser current dla odczytu.
    Ale jak to zrobić ?