Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o układ "impuls załączenie"

ostry87 05 Gru 2007 19:25 875 1
  • Poziom 12  
    Nie wiem czy to dobry dział, ale mam pytanie. Potrzebuje jakiś prosty układ gdzie ma wejście wyjście i miejsce na podanie impulsu. Potrzebuje zrobić coś takiego że jak podam impuls (jedno z wyjść alarmu) to załączy mi się niewielkie ogrzewanie. Ważne żeby ten scalak po zaniknięciu impulsu nie rozłączał się. Pytanie na co mi to. Nie mam dostepu do 230V, toteż mam w autku 2 nagrzewniczki elektryczne. Jak je włącząm w autku w czasie jazdy to troche to trwa zanim się coś podgrzeje, ale zauważyłem kiedyś że jak załącze sobie je wcześniej zamkne autko to po 10 minutach jest nieźle. Chce abym sobie mógł je załączyć zdalnie (z okna). Acha naturalnie zasialnie mam z małego 12AH żelowego akumulatorka (bo pewnie zwykły by się za szybko kończył).TAKA PROŚBA JAK BYM W ZŁYM DZIALE UMIEŚCIŁ BAAARDZO PROSZĘ O PRZENIESIENIE
  • Poziom 28  
    Najłatwiej wykorzystać do tego przeżutnik typu D, czyli kostkę CD4013. Będzie to klasyczny dzielnik częstotliwości przez 2 i będzie działać tak: Podasz impuls to na wyjściu zatrzaśnie sie stan wysoki, a jak podasz drugi impuls to zatrzaśnie sie stan niski i tak w kółko, czyli będziesz mógł włączać i wyłączać nagrzewnicę pilotem. Jak Cie interesuje rozwiązanie na kostce CD4013 to postaramy sie zmajstrować jakiś schemat. Podaj tylko jakiej mocy jest grzałka, bo jak rozumiem zasilana jest z 12V.

Dodano po 1 [minuty]:

Dodam tylko że kostkę 4013 kupisz w każdym sklepie, a jej cena to ok 1zł.