Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Bascom][C]Atmega oraz radiowe moduły RFM01, RFM02, RFM12

ja_dzik 11 Apr 2013 20:27 236765 707
Altium Designer Computer Controls
    nanoTECHNO
    Level 14  
    Ta zmienna "flag" jest po to żeby odbiornik był jednorazowo ustawiony w tryb oczekiwania na dane do momentu ich odebrania. Spróbuj wyłączać poszczególne podprogramy żeby sprawdzić co Ci blokuje.
  • Altium Designer Computer Controls
    maximus22_kr
    Level 18  
    Ale jedynym program, który mogę wyłączyć jest Oblicz. I nic to nie daje. Zadeklarowałem nawet wszystkie podprogramy, dołożyłem blokowanie i odblokowanie przerwań przy inicjalizacji RFM12 ( gdzieś taki "dodatek" wypatrzyłem ).

Nadajnik ładnie nadaje i w nocy aktualizuje z DCF77.

Ech, już nie mam pomysłów. nSel i nIRQ mam podciągnięte przez rezystor 10K do VCC, przerwanie ustawione jako Falling. Przerwanie działa jak trzeba - sprawdzałem diodą LED przez rezystor - jest krótki błysk w momencie odbioru danych.

Dołączam schemat
    [Bascom][C]Atmega oraz radiowe moduły RFM01, RFM02, RFM12

Co do samego przerwania. Do tej pory zawsze używałem w przerwaniu:
    Code: basic4gl
    Log in, to see the code

Gdzieś w programie głównym
    Log in, to see the code

i nigdy nie miałem problemu z blokowaniem, zarówno przy RC5 jak i odczycie z expandera PCF8574
    maximus22_kr
    Level 18  
    Jak podłączam diodę LED przez rezystor do VCC i:
    - katodą do INT2 to miga w momencie przyjścia danych do RFM12
    - katodą do nSEL to świeci cały czas ( czyli RFM12 cały czas aktywny ), gaśnie tylko na moment, gdy przychodzą dane do RFM12

czy tak ma być ? czy aktywny cały czas RFM12 nie będzie blokował ?
    nanoTECHNO
    Level 14  
    Przepraszam że nie odpisuje ale mam sporo pracy. Przyjrzałem się programowi widzę że za dużo rzeczy robisz w przerwaniu od INT2. Procedurę "Oblicz" przerzuć do pętli głównej, uwarunkuj wejście do niej tym że nastąpiło przerwanie od INT2. Na koniec procedury "Oblicz" skasuj flagę od wejścia w przerwanie od INT2 i trzeba przeniesc tam zerowanie flagi "flag" z przerwania od INT2 co pozwoli ustawić RFM w tryb czuwania po wyjsciu z procedury "Oblicz".
    Masz pewien błąd - używasz :
    Reset Licznik_rfm_lcd
    a zmienna jest zdeklarowana jako integer co może dawać nieprzewidywalne efekty.
    zmień na :
    Licznik_rfm_lcd = 0
    maximus22_kr
    Level 18  
    Ależ nie ma problemu, ja również pracuje. Dobrze, że Kolega odpisał. Codziennie "trochę męczę" odbiornik ( czasem nadajnik, choć do niego nie mam zastrzeżeń, do ideału brakuje mi tylko uruchomienia czujnika MPL115A2 pod TWI/I2C ).

Czy jest możliwe uruchomienie dwóch modułów RFM12 na jednej płytce z jedną Atmega ? ( np jeden na 433 MHz i jeden na 868 MHz ). W sumie może być problem z inicjalizacją.
  • Altium Designer Computer Controls
    maximus22_kr
    Level 18  
    A czy obydwa mogą być na jednym SPI i wybór następuje przez PIN nSEL, a odbiór przez osobne dla każdego wejście INT. Czy jednak musi być tak, że jeden jest na SPI sprzętowym a drugi na programowym ?
    maximus22_kr
    Level 18  
    U mnie akurat dość szybko "zaskoczyło". Tylko mam w odbiorniku problem z blokowaniem przerwań/timerów . W nadajniku nie ma takiego problemu. timer działa, bo odlicza czas pomiędzy "wysłaniami" oraz czas wywołania czujników DS i DHT11.

Zakładałem, że odbiornik działa tak:
    - nasłuchuje danych
    - pojawienie się danych wywołuje przerwanie INT2 ( stan niski )
    - pojawienie się danych blokuje przerwania/timery
    - pojawienie się danych wywołuje stan niski nSEL
    - odebranie danych przez Atmega i wyczyszczenie bufora
    - INT2 i nSEL w stanie wysokim, odblokowanie przerwań/timerów
    - nasłuchuje danych

Sygnał nSEL cały czas w stanie niskim ( aktywny ) "zaburza" nieco moje założenia. Gaśnie tylko na moment w momencie odbioru danych co powoduje odblokowanie na chwilę przerwań/timerów i po chwili ponowne zablokowanie.

Wracając do tematu - dodałem w przerwaniu zmienną Flaga_rfm i w przerwaniu ustawiam na 1. usunąłem program Oblicz i dałem jego zawartość w pętli głównej z warunkiem wystąpienia Flaga_rfm = 1.

Niestety nic nie pomogło

Log in, to see the code
    maximus22_kr
    Level 18  
    Przy użyciu kodu wstawionego w poprzednim poście - zaraz po uruchomieniu jest stan wysoki na nSEL. Działa jak trzeba, nic się nie blokuje. Występuje aż do momentu nadejścia pierwszych danych. Wtedy stan niski na nSEL i zablokowanie układu do momentu nadejścia następnych danych ( wtedy nSEL na chwilę stan wysoki ).

Jest to więc kwestia ustawienia stanu wysokiego przez Atmege ( skoro Rf_nsel = Output ). Myślałem, że to może usterka RFM12, ale zaraz po starcie działa przez chwilę dobrze. Zresztą testowałem na trzech sztukach RFM12 i jest tak samo.
    white88
    Level 12  
    Witam,
    mam skromne pytanie ponieważ robię transmisję używając RF12B na ARM cortex M3 muszę sobie przerabiać trochę wasze ustawienia z AVR i mam pytanie.Przy komunikacji SPI podczas wysyłania komendy write_cmd(0xXXXXXX) jaką wartość zwraca funkcja?Czy to jest odpowiedź RF'a z wartością rejestru czy jak?
    Poprostu nie jestem pewien mojej komunikacji po SPI i chciałem sprawdzić i w zasadzie nie wiem czego się spodziewać.Puki co po przystosowaniu do ARM'a po zrobieniu :

Code: cpp
    Log in, to see the code

i wyświetleniu poszczególnych tablic otrzymuje 0xFFFFFFFF w każdej komórce.

Pozdrawiam.
    white88
    Level 12  
    twu... pomyliłem się. Dostaję 0xFFFF bo korzystam z tego 16 bitowego SPI.
    A co w takim razie oznacza odebrane 0xFF? Że RF12 zapisał rejestry poprawnie ?Niestety całość komunikacji mogę sprawdzić dopiero w przyszłym tyg bo nie mam 2 modułu.
    Moja procedura SPI jest identyczna jak opisywane w tym temacie z tą różnicą że inaczej się w ARM'ie ustawia i kasuje bity oraz inaczej zmienia stany portów to tyle.
    2rs232
    Level 18  
    Poprawność komunikacji SPI między modułem a procesorem, możesz przetestować włączając/wyłączając w RFM12 generowanie sygnału zegarowego na linii CLK i sprawdzać oscyloskopem jej stan.
    white88
    Level 12  
    Witam,
    jako że mam już 2 transceivery i 2 płytki a ARM sprawdzam komunikacje i niestety niepowodzenie.
    Czytałem i korzystałem z kodu STRONA

Posiadam moduły RF12B na 868Mhz.

Jeżeli chodzi o płytke to jest to ARM cortex M3 SAM3U-4E z zegarem 48Mhz podzielonym na 3Mhz ale mniej też sprawdzałem.

Może ktoś zerknie i powie co może być nie tak.W odbiorniku gdy wyświetlę wartość zmiennej data otrzymuje 255 decymalnie za każdym razem od 1-16 bitu.

*PIO_SODR_B -> Ustawia bit w stan 1.
    *PIO_CODR_B -> ustawia bit w stan 1.

Układ elektrycznie połączony tak:[Bascom][C]Atmega oraz radiowe moduły RFM01, RFM02, RFM12

MAKRA
    Log in, to see the code

inicjalizacja GPIO
    Log in, to see the code

WRITECMD
    Log in, to see the code

RFSEND
    Log in, to see the code

RESET FIFO
    Log in, to see the code

NADAJNIK
    Log in, to see the code

ODBIORNIK
    Log in, to see the code

odbieranie
    Log in, to see the code

MAIN w zależnosci nadajnik/odbiorink zmieniam inicjalizacje
    Log in, to see the code

while dla NADAJNIKA
    Log in, to see the code

WHILE ODBIORNIK
    Log in, to see the code

Pozdrawiam i dzięki za cenne informacje.
    andrzej800809
    Level 9  
    Witam
    A czy moduł RMF73 można wykorzystać do transmisji audio (mono). Czy lepiej zastosować komplet (TX-AUDIO-2.4 + RX-AUDIO-2.4) ?
    BIGJack
    Level 16  
    Mam pytanie odnośnie wyświetlania wyniku na wyświetlaczach led temperatury z czujnika DS18b20 odebranej z RMF12. Ramkę ładuję do bufora i wyświetlam na lcd;
    Code: c
    Log in, to see the code

Następnie chcę wysłać te dane do wyświtalacza który ma wejście TWI w ten sposób
    Log in, to see the code

Log in, to see the code

Problem polega na tym że nie bardzo wiem jak mam wyświetlić dane ascii
    BIGJack
    Level 16  
    Nie za bardzo wiem jak użyć itoa w moim przypadku hmm...
    adammruk
    Level 16  
    Domyślam się że do wyświetlacza musisz wysłać kolejne znaki - funkcja itoa zamienia wartość liczbową na łańcuch znaków.
    BIGJack
    Level 16  
    Log in, to see the code

Mam tablicę znaków wyświetlacza "cyferki" a zmienną "cy1" - "cy4" wskazuje odpowiedni znak z tablicy. W buforze z RFM12 mam stringi a potrzebuje int aby wyświetlić znaki z tablicy.
    BIGJack
    Level 16  
    Tak, zanm już te wszystkie stronki na pamięć ale gdzieś robię coś nie tak bo mi to nie dział np.
    Log in, to see the code

Siedze nad tym już trzeci wieczór i już wymiękam........
    adammruk
    Level 16  
    Rzeczywiście masz dokładnie tak w kodzie? Z tym znakiem "=" ? No i co konkretnie nie działa? Nie kompiluje się? Zły znak wyświetla?
    BIGJack
    Level 16  
    Tak dokładnie. Kompiluje się bezbłędnie ale wyświetla dziwny znak.
    adammruk
    Level 16  
    Nie stawia się nigdy operacji w tym miejscu, szczerze to jestem zdziwiony że to w ogóle się kompiluje. Taki zapis zaciemnia program.
    Co to jest test[3]? To tablica pojedynczego znaku, liczby? Musisz objaśnić wszystkie używane zmienne, z kapelusza nikt nic nie wywróży;)
    BIGJack
    Level 16  
    Log in, to see the code

Bufor do którego odbiornik wpisuje odebranego stringa (przesyłana jest temeperatura bez przecinka) np 234

to tablica znaków mojego wyświetlacza
    Log in, to see the code

Jak bezpośrednio wpiszę cyfrę, tu np 1 to wyświetla właściwie.
    Log in, to see the code
    adammruk
    Level 16  
    Rozumiem że przy temperaturze 23,4 C tablica test wygląda tak:
    Indeks: 0 1 2 3 4
    Liczba: 0 0 2 3 4

Teraz robisz:
    temp_dzies = atoi(test[2]);
    temp_jed = atoi(test[3]);
    temp_dziesietne = atoi(test[4]);

I w tych zmiennych masz teraz każdą liczbę w postaci int.
    BIGJack
    Level 16  
    Zrobiłem tak jak napisałeś, następnie przekazałem do cy1 - cy4
    Log in, to see the code

no i wyswietlaczu led mam zera. Na LCD wyświetla prawidłowo;
    Log in, to see the code

Wymiękam już powoli. Pewnie popełniam banalny błąd, tylko jaki.

Dodano po 4 [godziny] 57 [minuty]:

Problem rozwiązany, konwersja wygląda tak;
    Log in, to see the code
    maximus22_kr
    Level 18  
    Witam
    Chciałem zapytać, czy jest sposób, aby odczytać siłę sygnału w odbiorniku ?
    Aby w momencie odbioru odczytać i zapisać go do zmiennej - w sumie to może to taki bajer, ale może się przydać, gdy kłopoty z zasięgiem.
    2rs232
    Level 18  
    maximus22_kr wrote:
    Chciałem zapytać, czy jest sposób, aby odczytać siłę sygnału w odbiorniku ?

Możesz wykorzystać RSSI i sprawdzać w rejestrze statusu czy sygnał jest powyżej progu który wybrałeś.