Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DIY nadajnik FM dla początkujących.

Matasio 05 Dec 2007 21:37 65597 151
Renex
  • #61
    eu43
    Level 16  
    Witam :)

    Ja też zrobiłem ten sam nadajnik, co kolega Matasio. Poniżej znajdują się jego zdjęcia (słabo wyszły, bo oświetlenie było kiepskie)...

    Moja ocena nadajnika:
    Jest to udana konstrukcja, ale miałem problemy z trymerem. Kupiłem mały trymer, ceramiczny, ale często gubił falę. Teraz przylutowałem inny trymer (dawcą było jakieś stare radio) i chodzi dużo lepiej. Jak widać na zdjęciach, zrobiłem tekturowe pokrętło (leży odkręcone obok nadajnika), żeby precyzyjniej szło ustawiać częstotliwość i nie mieć kontaktu z obwodem.
    Zasięg nie jest zły (na pustej fali wynosi do 60m), ale gdy bateria jest już słaba, to gwałtownie maleje. Bez problemu zagłusza inne stacje w zasięgu do 20m, a te słabsze nawet do 30m.
    Układ jest trochę czuły na czynniki zewnętrzne, drgania anteny, czy kontakt z ciałem. Kombinowałem z ekranowaniem nadajnika (zrobiłem obudowę, którą pokryłem folią aluminiową), ale nawet przy podłączeniu obudowy z masą nic to nie dawało (nawet szkodziło).
    Ale ogólnie jestem z niego zadowolony ;)

    DIY nadajnik FM dla początkujących.
    DIY nadajnik FM dla początkujących.
    DIY nadajnik FM dla początkujących.
    DIY nadajnik FM dla początkujących.
    DIY nadajnik FM dla początkujących.

    Czy próbował ktoś odpalić ten nadajnik na napięciu wyższym niż 9V? Buduję zasilacz laboratoryjny i ciekawi mnie, jak będzie dział na napięciu wyższym do zalecanego oraz czy będzie puszczał w eter tzw. "buczenie" sieciowe...

    Chcę też zrobić ten nadajnik: http://www.myzlab.pl/elektronika/nadajnik/
    Po schemacie widzę, że jest bardziej zaawansowaną konstrukcją... Wie ktoś może jak on się spisuje?
  • Renex
  • #62
    Żychw@
    Level 16  
    Matasio wrote:
    Trzeba szukać jakiś szumów albo pykania w nadajniku albo można zrobić to tak ustawić nadajnik do radia a nie radio do nadajnika.


    Trzeba szukać pykania w nadajniku? nadajnik jest mikrofonem, czyż nie? to jak mam szukać pykania i szumów w mikrofonie? czy nie powinienem właśnie szukać w odbiorniku?? (radiu)?? Bardzo proszę o wyjaśnienie mi tego.

    Bardzo ładny projekt eu43
  • #63
    Żychw@
    Level 16  
    Mam pytanie ... czy wiecie może jak zwiększyć zasięg nadajnika? Ktoś napisał że ma może ze 30m, a cóż...ja potrzebuje około 5 km :)
  • #64
    mlody91
    Level 20  
    proste, mały wzmacniacz w.cz. i dobrze zestrojona wysoko umieszczona antena
  • #65
    Żychw@
    Level 16  
    wzmacniacz? jaki? taki jak do głośników? :) i gdzie go podłączyć? do zasilania? przed anteną? a zwiększenie zasilania nie pomoże?

    P.S. mlody91 co to znaczy "w.cz.?? " :P
  • #66
    mlody91
    Level 20  
    w.cz.- wysoka częstotliwość, możesz jeszcze spotkać RF - radio frequency, taki wzmacniacz jest oparty na specjalnych tranzystorach przystosowanych do wysokich częstotliwości. Tutaj zamieściłem schemat takiego, ale przed takim wzmacniaczem muszą jeszcze być separatory...

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic920385-30.html

    Na początek radził bym trochę teorii zdobyć...
  • #67
    kondzio98
    Level 14  
    Z góry przepraszam ,że niebęde teraz gadał na temat .Jak już wiecie ostatnio zrobiłem omawiany w tym temacie nadajnik.Teraz rozglądam się za kolejną konstrukcją.Chciałbym teraz zrobić ,taki w miarę dobry generator tzn. taki do którego mógłbym z czasem dołonczyć kolejne stopnie mocy.Sam też sporo szukałem ,ale znajdywałem generatory ,których konstrukcja przekraczała zdecydowanie moje możliwości.Dlatego zwracam się do Was z o pomoc.Może Wy macie jakieś schematy ??Lub w czymś doradzicie?????

    Kierowałem się głównie tym ,żeby układ był w miarę prosty i jak na razie znalazłem to :
    1.(schemat)
    http://www.elektroda.net/radio/piracifm/nada1w.gif
    (spis elementów)
    http://www.elektroda.net/radio/piracifm/nada1w_spis.gif

    2.(schemat)
    http://www.eres.alpha.pl/elektronika/fusion_images/schematy/sch202.gif
    (opis)
    http://www.eres.alpha.pl/elektronika/readarticle.php?article_id=202
    3.I jeszcze to ,tylko tu kolega nie podał schematu i mam problem .
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic920385.html
  • #69
    kondzio98
    Level 14  
    Dzięki za pomoc!! tylko nie rozumiem oznaczeń cewki.Pod schematem napisane jest ,że cewka nawinięta jest na ferrycie 5mm ,a w opisie pisze ,że jest nawinięta na karkasie 5mm.To jak to z tym jest ,to ma być karkas czy ferryt??????????
  • #70
    mlody91
    Level 20  
    Karkas jest to tulejka w którą można potem opcjonalnie wkręcić feryt....
  • Renex
  • #71
    kondzio98
    Level 14  
    Mam jeszcze kilka pytań odnośnie schematu:

    1.W lewym górnym rogu schematu jest narysowany prostokąt ,a w nim napisane jest "7809" -co to jest i co to w ogóle oznacza???Czy to jakiś układ scalony ?????
    2.Czy te kondensatory 10µF i 1µF są elektrolityczne ?????
    3.Jeżeli już mam wykonać cewkę ,to wystarczy jeżeli nawinę ją na samym karkasie ,czy tę musi być wkręcony w karkas ferryt??
  • #72
    metalMANiu
    Level 20  
    według mnie układ spełnia swój cel -edukacyjny:P ale nie tylko. jak pisze autor "urządzenie" potrafi zrobic niezłe zakłócenia:PP miałem kiedyś taki silniczek na bateryjki... jak go uruchomiłem to sąsiedzi widzieli pasy na telewizorach hehe :PP
  • #73
    mlody91
    Level 20  
    1. 7809 można dać 7812 jest to stabilizator napięcia dodatniego, takie coś sie stosuje jak twój zasilacz nie ma stabilizacji napięcia.
    2. a jakie inne mają być, przecież jest narysowane
    3. Nawiń w powietrzu pionową cewkę i zamiast 5p6 zastosuj JAKIŚ obojętne jaki trymer około 30p. Feryt działa jak kondensator obniżając f [częstotliwość].

    Widzę brak podstawowej wiedzy...
  • #74
    Żychw@
    Level 16  
    mlody91 wrote:

    Widzę brak podstawowej wiedzy...


    Masz racje, niestety w moim przypadku moje jedyne źródło wiedzy to jest to właśnie forum... W końcu chyba od tego jest, żeby pomagać i objaśniać różne rzeczy innym?
  • #75
    konrad940
    Level 22  
    eu43 zamieścił byś wzór płytki??
  • #76
    eu43
    Level 16  
    konrad940 wrote:
    eu43 zamieścił byś wzór płytki??


    Hehe myślę, że to nie ma sensu ;) Owszem, nadajnik działa, ale gdy go robiłem to nie miałem jeszcze doświadczenia z układami wysokich częstotliwości... Jak będziecie robić nadajnik, to nie wzorujcie się na moim, bo takie układy trzeba robić inną metodą. Ja robiłem normalne ścieżki, a powinno się robić tylko punkty lutownicze. Wtedy będzie na pewno stabilniejszy, poprawi się sygnał i nie będzie tak podatny na czynniki zewnętrzne :) Cóż, mam narazie 15 lat i uczę się głównie metodą "prób i błędów". Przy następnym nadajniku już nie popełnię tego samego błędu :D
  • #78
    konrad940
    Level 22  
    Wiem jak się robi płytki techniką w.cz a poprosiłem o wzór bo chciałem iść na łatwiznę:D
  • #80
    mlody91
    Level 20  
    może być bez to nie ma większego znaczenia... co wstawisz to będzie
  • #81
    Żychw@
    Level 16  
    Hmmm, a czym One się różnią?
  • #83
    kondzio98
    Level 14  
    Witam.Chciałbym przedstawic generator wykonany przeze mnie ,z linku ,który podał mi kolega mlody91.Tak ,wiem płytka jest duża ale wynika to z tego ,że jeszcze nie umiem profesjonalnie projektowac ,chciałem ją wykonac w Eagle ,ale mi się coś z bibliotekami porobiło i projektowałem na kartce.Oczywiście parametry elementów podanych na schemacie nie mogły byc zrealizowane z powodu braku ich w sklepie.No i zamiast 12pF dałem 15pF ,zamiast 1µF dałem 0.47µF ,zamiast 10µF dałem 100µF ,rezystory:zamiast 680Ω ,dałem720Ω,trymer :zamiast 10-30pF dałem ok, 10-60pF.
    Także ze względu na brak zastosowałem tranzystory BF240, zamiast BF241.Cewke chciałem wykonac ,tak jak opisywano to przy schemacie ,ale facet z elektronicznego mówił ,że nigdy nie słyszał o takim czymś jak karkas czy ferryt.(zdziwiło mnie to).Do zasilania generatora używam starej ładowarki od komórki(9V i800mA).Antena to drut w emalii o długości ok. 45cm.Układ zadziałał za pierwszym razem.Problem jest w tym ,że bardzo dobrze i skutecznie zakłuca inne stacje i telewizor (na ekranie występują paski), a mojego głosu wogóle nie słychac ,tylko jak postukam palcem w mikrofon to słychac rytmiczne dźwięki.Moje pytanie-czemu nie słychac mojego głosu ?????????????????.Czy jest to spowodowane innymi parametrami elementów??????

    Oto kilka fotek :

    DIY nadajnik FM dla początkujących.

    DIY nadajnik FM dla początkujących.

    DIY nadajnik FM dla początkujących.

    DIY nadajnik FM dla początkujących.
  • #84
    mlody91
    Level 20  
    Zbytnio mikrofonami się nie przejmowałem tylko odrazu do PC podłączałem i tam muzyka i mic, możliwe że musisz podać jakieś napięcie na mikrofon. Tam gdzie masz puste przestrzenie [bez ścieżek na płytce] następnym razem zostaw i połącz z masą. Wyprowadzenia elementów krótsze i mniejsza długość ścieżek. To tyle co do uwag. Zakłócenia w telewizji są spowodowane niedopasowaniem anteny do generatora :),

    ps: a i jak masz w miarę stabilne napiecie to możesz wyjąć stabilizator napięcia, on wprowadza niepotrzebne szumy
  • #85
    kondzio98
    Level 14  
    Nie działa.Zrobiłem, tak jak mówisz ,podłonczyłem do kompa i puściłem "charakterystyczną" piosenke.Zaczołem kręcic trymerem i nic.Jedyne co robi ten generator to zakłuca , piosenka leciała bez przerwy.Kręciłem jeszcze sporo trymerem i nie znalazłem.Do połonczenia generatora z kompem użyłem gniazd i wtyczek mini jack.Kilka razy sprawdzałem czy dobrze połonczyłem i wszystko było dobrze ,niewiem co jeszcze może byc źle.Gdyby ktoś mógł spojrzec ,czy napewno dobrze podłonczyłem tranzystory ,bo nie jestem pewien.
  • #86
    mlody91
    Level 20  
    najpierw wyszukaj nośną w radiu, potem zajmiesz się dźwiękiem jeśli ci nie działa
  • #87
    kondzio98
    Level 14  
    Nie wiem napewno ,ale chyba wyszukałem .Radio stojące u mnie w kuchni nastawiłem tam gdzie nie nadaje żadna stacja.Zacząłem kręcic trymerem i nagle szum w radiu ucichł.Podłonczyłem mikrofon ,mówię i nic nie słychac.Później podłonczyłem walkmana ,jedyne co się zmieniło to to ,że pojawił się szum o innym "tonie" niż na poczontku.Później szukałem jeszcze długo tej nośnej (generator nie był podłonczony do mikrofonu ani do walkmana) ,i nic z tego ,żadnych szumów ,nic.Postanowiłem jeszcze raz podłonczyc mikrofon ,i gdy go w tedy podpiołem to w radiu pojawiły się wysokie piski i "bulgotanie"(przynajmniej mi przypominało to bulgotanie).

    Co takiego może byc źle w tym generatorze ,że nie działa????????? (tzn. czemu nie słychac muzyki z kompa czy walkmana).Pod koniec sprawdziłem cały układ , wszystko wygląda dobrze :tranzystory są dobrze podłoczone ,żadne luty nigdzie się nie stykają ,ani żadne nóżki elementów.
  • #88
    żarówka rtęciowa
    Level 37  
    Prawdopodobnie generator generuje sygnał o częstotliwości leżącej poza zakresem UKF CCIR. Należy więc zmienić wartości elementów LC w obwodzie rezonansowym.
  • #89
    mlody91
    Level 20  
    możliwe że trzeba dodać na wejściu audio, diodę pojemnościową wraz z zasilaniem, tak miałem w seilerze na BF245. Ale musisz być pewny że ta "cisza" w radiu jest generowana przez twój obwód.
  • #90
    kondzio98
    Level 14  
    Żarówka rtęciowa - Należy więc zmienić wartości elementów LC w obwodzie rezonansowym.

    Jak wiecie jestem poczontkujący ,i sam nie potrafie określic ,które elementy mam zmienic na inne i o jakiej wartości ???Chodzi mi właśnie ,które elementy będe musiał zmienic i na jakie ????

    mlody91-że trzeba dodać na wejściu audio, diodę pojemnościową wraz z zasilaniem

    Tylko jaki będzie odpowiedni typ diody do tego układu i jakie mam jej dac napięcie zasilania?????