Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung CW25064N - wyłącza się na reklamach

05 Gru 2007 21:47 4012 25
  • Poziom 23  
    A dokładnie przy jasnych treściach obrazu. Namierzyłem, że powodem tego jest prawdopodobnie przetwornica. Kondensatory wymieniłem luty poprawiłem. Wpięłem się z amperomierzem zamiast głównego bezpiecznika, i zauważyłem że wyłącza się, kiedy pobór prądu z sieci przekroczy 400mA. Niżej niż 320mA nie spada podczas pracy. Przy wiekszym poborze mocy napięcie na końcówce 5 STRX6750 rośnie od ~130mV do ok. 3V dość szybko, i zasilacz się wyłącza. Dodam jeszcze, że przy uruchamianiu przetwornica próbowała kilkukrotnie uruchomić się zanim zaczęła pracować. Sprawę załatwiło zwiększenie pojemności kondensatora C808 z 10µF do 22µF według schematu. Klient twierdzi, że miał tak od nowości. Jednak wyłączanie się pozostało. Spotkał się ktoś z czymś takim w tym modelu?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 18  
    A może to jakiś protec. z prądu kineskopu ?
    Jeżeli jest możliwość uruchomienia zasilacza na żarówce, obciąż go 60W i zwiększ np. o15 lub 25W.Wykluczysz sobie zasilacz, lub utwierdzisz sie,że to on jest przyczyną tych objawów
  • Poziom 36  
    Nareszcie,mamy pierwszy TV ktory nie znosi tego G..... saczacego sie z reklam.Nie naprawiaj go moze uratowac twoje nerwy.Tymczasem. :lol:
  • Poziom 23  
    Zmierzyłem pobór prądu przez gałąź zasilania wn. Wynosi 360mA przy 136V, wychodzi 49W. Pozostałe obwody (łącznie z przetwornicą) pobierałyby ~40W? Radiator STRX-a dość mocno nagrzany, ale więcej niż 60st. chyba nie ma. Na stby pobiera z sieci 16W.

:arrow: stanislaw piechucki - ha! żeby jeszcz sam się włączał po reklamach. Sam bym go odkupił od klienta :!:
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 23  
    Walczę z nim nadal. Wybadałem, że napięcie z przetwornicy 14V zasilające m.in. IC805, jest też za niskie ~7.5V. Jest niskie nawet przy odłączonym zasilaniu w.n. Nic nie obciąża tej gałęzi. I teraz mam dylemat STRX6750, czy trafko przetwornicy? Trafo jest nie do kupienia. Pozostałe elementy posprawdzane. Ma ktoś jakieś doświadczenia?
  • Poziom 25  
    Witam. Czy w aplikacji tego STR-a jest jakiś rezystor do pomiaru prądu? Nie mam aplikacji układu, ale jeśli coś takiego tam się znajduje, to warto sprawdzić tę część układu. Może wrzuć fragment tego zasilacza na forum - postaram się pomóc.
  • Poziom 23  
    Tak, są rezystory. Podłączałem oscyloskop pod nie. Niby nie widać, żeby było tam spore napięcie. Ale ten przebieg jest bardzo złożony, jak na przetwornicę.
    W trakcie pomiarów widać, ze przetwornica nie ma mocy, by zasilić tv podczas pracy. Jakiś czas temu trochę zwiększyłem jej próg działania ograniczenia mocy dodając rezystor 330k równolegle do kondensatora C812 (4,7µF). Kilka dni pograł, chociaż zmniejszała szerokość obrazu przy jasnych treściach. Znów wziąłem go na stół. Pobór prądu w stanie standby jest już 110mA z sieci. Czyli coś pobiera coraz więcej pradu. Jedyne czego nie sprawdziłem, to trafo przetwornicy i STRX. Sprawdziłem przebiegi na transoptorze. Jak jest w czuwaniu, na emiterze jest napięcie. Jak go włączę, to w zasadzie spada do 0. Czyli tak jak powinno być, gdy jest za niskie napięcie B+. Ale pomysły mi się już skończyły, ręce opadają :cry:
    Przebieg na rezystorach to oscylacje gasnące, teraz doszedłem. Oscyloskop wyzwala, i co któryś przebieg jest przesunięty, więc nakładają się na siebie i cuda wychodzą.

• Poziom 25  
    Sprawdź czy DZ812 nie ma zwarcia, a najlepiej wstaw drugą. R811 i 813 wylutuj i w ich miejsce daj 0,1ohm/2W, Sprawdź C807 (1,5n) - może mieć utratę pojemności a jest ważny (tłumi szkodliwe oscylacje podczas kluczowania). Na emiterze transoptora raczej powinno być napięcie zenera DZ807, a nie zero. C805 (22uF/35V) - jeśli straci pojemność, to układ może mieć tendencje do pracy w trybie "burst". Zacznij jednak od tej zenerki i dwóch rezystorów.
  • Poziom 23  
    D812 sprawdziłem, C807 sprawdzany, podmieniany. Na emiterze transoptora jest napięcie ~8V, gdy tv jest w trybie standby - gdy jest uruchomiony, waha się zależnie od jasności chwilowej obrazu - im jaśniej, tym bardziej spada równolegle z napięciem B+. Kondensatory wymieniłem. Rezystory wręcz zwierałem. Wygląda, jakby w/n przeciążało przetwornicę. Co najdziwniejsze potrafi się różnie uruchomić. Raz po włączeniu napięcie na B+ waha się, ok. 130V, a inny raz ok 100V. Przebieg na tranzystorze w.n (na bazie). nie zmienia się. Nie jest zależny od wahań napięcia.
  • Poziom 25  
    I nic poza STR-em się nie grzeje?
    Mam nieco przewrotny, ale chyba dobry pomysł. Napięcie +B podaj na układ przez żarówkę, a równolegle - za żarówką dołącz przez diodę napięcie z zewnętrznego zasilacza (np. z autotrafo przez mostek prostowniczy i kondensator). Chodzi o to by +B nie pływało. Pewnie wykrzaczy się sprawca tego zamieszania. Dzisiaj od rana walczyłem ze starym Sony KV-X25TD. Wchodziły wszystkie procesy na 5 sekund, i ... protect. Nawet stand.by. . Wreszcie zrobiłem nakładkę napięcia i po dwóch minutach pękł w połowie wysokości trafopowielacz. Wstępnie go wykluczyłem, bo przecież w tych telewizorach to się nie zdarza. Zjadła mnie rutyna, ale cóż. Wstawiłem drugie trafo z wylutów, i po usterce. Nie lubię rozwiązań siłowych, ale czasem w akcie desperacji... .
  • Poziom 43  
    Zadam z pozoru głupie pytanie - jak się zmienia napięcie na C803 wraz ze wzrostem obciążenia?

Powiadasz, że nic nie obciąża gałęzi 14V wtedy, gdy WN nie chodzi. Czy na pewno?
  • Poziom 25  
    No właśnie. C803. Ja też zakładałem że jest na nim 300...310V.
  • Poziom 23  
    Napięcie na C803 wynosi ok. 337V i gdy dociążam B+ poprzez dostawienie żarówki 25W (podczas pracy), rośnie o ok. 2V. Z gałęzią 14V jest bardzej skomplikowane. Teraz zauważyłem, jak wejdzie wysokie napięcie to rośnie. Ale rośnie różnie, raz dojdzie do 10V, po następnym włączeniu 12V, czasem wejdzie do 14V. W zasadzie dotyczy to wszystkich napieć przetwornicy. Ale nawet jak ma 14V, napięcie B+ nie osiąga wartości 130V. Jak odłączę B+ napięcie to wynosi 136V, ale tam gdzie ma być 14V jest niecałe 8V. Luty obejrzałem. To nie one.
    Co do trafopowielacza, też podstawiałem. Gałąż 14V dokładnie obejrzalem, odłączałem pojedyńczo poszczególne obwody w niej. Różnice były nieznaczne. Już podmienialem diody na wyjściu przetwornicy. Bez rezultatu.
  • Poziom 43  
    ArthurCC napisał:
    Napięcie na C803 wynosi ok. 337V i gdy dociążam B+ poprzez dostawienie żarówki 25W (podczas pracy), rośnie o ok. 2V.
    -----------------------------------------------------------------------------------
    Jak odłączę B+ napięcie to wynosi 136V, ale tam gdzie ma być 14V jest niecałe 8V.

1. Czy aby Twój miernik nie mierzy tętnień oprócz napięcia stałego?
    2. Tak ma być - brak obciążenia przetwornicy powoduje właśnie wzrost +B i obniżenie pozostałych. Czy jednak aż z 14 do 8V?

Te opory 0,27 już wymieniłeś? Oba elektrolity w +B wymienione?

D403 nie jest czasami uszkodzona?
  • Poziom 23  
    Miernik Protek506 (TrueRMS). Rezystory sprawdziłem, są na bank ok. Kondensatory poszły na pierwszy ogień. D403 sprawdzona - sprawna. Jedyne co mogę stwierdzić, to po przekroczeniu mocy pobieranej przez przetwornicę 90W, zaczyna ona obniżać napięcia na wyjściu. Jak włączę tv, wejdzie w.n. i zanim obraz się rozjaśni napięcia są ok. Tylko kurtyna się rozłoży i zaczyna się taniec napięć na wyjściu przetwornicy.
    Zastanawia mnie ta dziwna oscylacja na początku impulsu mierzona na końcówce nr8 trafa przetwornicy. Na rezystorach 0.27Ω też się pojawia taka oscylacja.

No i sprawa jest jaśniejsza. Mam wycięty zasilacz z innego tv. Dosotosowałem jego zakres regulacji do 120-150V i podłączyłem do B+. No i okazało się, że wszystkie napięcia przetwornicy są w normie podczas pracy. Niestety zauważyłem, że jest ciut wąski obraz. Wygląda na to, że jednak wysokie za mocno obciąża przetwornicę. Teraz następne pytanie - co obciąża? Przepatrzyłem cały ten obwód kilka razy i nic nie znalazłem. .
  • Poziom 25  
    Czyli zajmiemy się teraz odchylaniem... . Jakie jest sterowanie bazy tranzystora mocy? Jeśli w układzie z transformatorkiem, to czy jest tam dwójnik R-C w obwodzie pierwotnym? Jaki kształt mają impulsy w bazie tr. sterującego?
  • Poziom 23  
    Tak, jest dwójnik - kondensator i rezystor ok. Jak wypnę cewki, i zdejmę płytkę wzmacniacza z kineskopu, to nadal obciąża. Robiłem cuda, odpinałem zasilanie wzmacniaczy wizji, odchylania pionowego. A jak było zaniżone napięcie, tak było.

Zaaktualizowałem schemat zasilacza i bloku w.n. powyżej.
    Piekielnie grzeje się Q801. L405 sprawdzony, wyglada na sprawny (bynajmniej wykazuje te 10mH)
    Nastepne dane - nawet po całkowitym wyciągnięciu L405 w.n. bierze duży prąd. Na zasilaniu wzm.wizji jest najwyżej 176V (nawet gdy podłączony jest dodatkowy zasilacz). Odpinałem tą gałąź od trafo i niestety też przez B+ płynie ten sam prąd. Pozostaje sam tranzystor w.n. i kilka elementów. Płyta niby ta sama, ale niektórych elementów ze schematu u mnie nie ma. Miał ktoś okazję zmierzyć ile B+ bierze prądu w tym chassis?
  • Poziom 25  
    W takim razie wymień elementy w modulatorze korekcji. D404 wymieniłeś? Ten oscylogram to baza Q401? Po wyjęciu L405 miałeś "beczkę", prawda? C406 też warto wymienić, choć wcześniej pisałeś że bez cewek odchylania masz to samo. Obszar poszukiwań zawęził się do kilku elementów.
  • Poziom 23  
    Podmieniłem D404, bez zmian. Tak, to przebieg na bazie Q401. Po wyjęciu L405 była beczka. Zwiększyłem w menu serwisowym szerokość i prąd zasilania nieco spadł, ale nadal brakuje 70mA na B+ do normalnej pracy. Przy rozmowie z klientem, stwierdził on, że telewizor od nowości włączał się klepiąc kilka razy przekaźnikiem. Czyli usterka braku wydajności zasilacza była od nowości. Z czasem tylko się pogłębiła. Zastanawia mnie te niskie napięcie na wzm. wizji. W/g schematu powinno być 220V, wg oznaczeń na płycie 200V - a jest najwyżej 180V. Tak jakby trafo miało pracować w rezonansie. Dziś rano jak go włączyłem, zauważyłem, że telewizor "rozgrzewa się". Na początek napięcia są bardzo niskie, z czasem rosną. Wyglądałoby to na kond. elektrolit. Ale sprawdzałem, podmieniałem i nic. Zapomnialem o tym napisać, STRX na początku miał popękane luty. Może tu jest winowajca? Tylko gdzie kupić pewny? Ten tv to wielka zagadka :)
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Zazwyczaj trafopowielacz pracuje w rezonansie, bo w układach odchylania pierwszoplanowym obciążeniem są właśnie cewki odchylania. Spróbuj zmniejszyć wartość C406 do 470n i skorygować szerokość w trybie serwisowym.
  • Poziom 23  
    Niestety, nie pomogło. Nie pisałem o tym, ale tv dziwnie się uruchamia. Po włączeniu napięcie na B+ wynosi ok. 100V, po 4-5sek. wzrasta do 120V i słychać wzrost na w.n (takie charakterystyczne trzeszczenie cewek), jak kurtyna się rozłoży zaczyna skakać jeżeli jest treść obrazowa.
  • Poziom 43  
    Trochę się wyjaśnia. Zastanawia mnie tylko dlaczego do tej pory nie wymieniłeś Q401 /przynajmniej nie pisałeś chyba o tym/ i jaki tranzystor tam właściwie jest włożony.
    Jaki prąd płynie przez trafo jeśli zablokujesz Q402?
    Odłączałeś L405 - a jeśli coś z D802? Z C414 też kiedyś miałem problem ale chodziło tylko o niestabilność wymiarów.
  • Poziom 23  
    U mnie nie ma D802 ani L807 na płycie. Po zablokowaniu Q402 prąd nie płynie. Podczas pracy Q401 ledwie ciepły. Tranzystor oryginalny. Jak dołożę zasilacz dodatkowy pod B+, to Tv pracuje jakby nic mu nie było. Może to jednak ten piekielny zasilacz? Nie mogę znaleźć nic więcej o tym układzie. Może dziwnie siadł? Trafko wygląda, jakby mogło spokojnie przenosić większe moce od 90W... Na stby bierze 25W. Nie za dużo trochę?
  • Poziom 23  
    Wygląda bardzo podobnie. Mój rezerwowy zasilacz mogę obciążyć żarówką 100W, i spokojnie utrzymuje napięcia, choć trafko dużo mniejsze. A ta krowa nawet nie myśli o tym. Zamówię tego STRXa. Zobaczymy, może wewnętrzny tranzystor jest przypalony? Mam nadzieję, że nie trafię na podróbę.
  • Poziom 23  
    No i wyjaśniło się. To jednak układ STRX7650 był sprawcą całego zamieszania Po zdjęciu go z radiatora zauważyłem że praktycznie nie był posmarowany silikonem. Po podstawieniu nowego telewizor odpalił pewnie, bez żadnych stopniowań napięcia. Praca na stby też w normie. Dziękuję kolegom za poświęcony czas i pomoc.
    Swoją drogą, to ciekawe uszkodzenie. W zasadzie układ pracował, tylko wydajność była ciut za niska. Ten nowy też dość mocno się grzeje.