Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podział głosników

Maturka 09 Gru 2003 12:46 4814 12
  • #1 09 Gru 2003 12:46
    Maturka
    Poziom 9  

Musze zrobic referat... na temat "PODZIAŁ GŁOŚNIKÓW"... Gdzie to moge znaleźć??? moze ktoś wie??? z góry DZIEKUJE!!!

0 12
  • #2 09 Gru 2003 14:30
    kulczys
    Poziom 15  

Napisz dokładniej o co Ci chodzi. Jeśli interesuje Cię sposoby łączenia głośników to sporo jest na forum RTV. Użyj przycisku "szukaj".

0
  • #3 09 Gru 2003 14:43
    Maturka
    Poziom 9  

Chodzi o podział glosników... jak je mozemy podzielic... (chyba) ze wzgledu na ich parametry!

0
  • #4 09 Gru 2003 17:41
    KB
    Poziom 25  

Głośniki możemy podzielić według:
    -zasady działania
    -konstrukcji
    -zastosowania
    -zakresu odtwarzanych częstotliwości.

Jeśli chodzi o zasadę działania rozróżniamy głośniki:

-elektromagnetyczne (używane dawniej)
    -magnetoelektryczne
    -piezoelektryczne
    -jonowe (rzadkie okazy).

Jeśli chodzi o konstrukcje to mamy głośniki:

-otwarte
    -tubowe (ze zintegrowaną tubą).

Podział wg zastosowania:

-wbudowane do urządzeń (TV,radio)
    -do użytku domowego
    -do celów estradowych
    -do nagłaśniania pomieszczeń i plenerów (instalacje stałe)
    -do celów specjalnych (badania wibroakustyczne i inne).

Podział wg zakresu odtwarzanych częstotliwości:

-niskotonowe
    -nisko-średniotonowe
    -średniotonowe
    -wysokotonowe
    -szerokopasmowe.

Jeśli coś pominąłem to koledzy mnie uzupełnią.
    Pozdrawiam.

1
  • #5 09 Gru 2003 20:17
    Fath
    Poziom 17  

Podstawowe parametry głośników:

- pasmo przenoszenia Głośniki mają pokrywać całe pasmo akustyczne (0-20kHz) wzajemnie się uzupełniając.

- efektywność (generalnie im większa tym lepiej)
    określa jaką głóśność uzyskamy z głóśnika przy danym sygnale. W przypadku różnicy 3 dB przy tym samym sygnale na wejściu uzyskamy 2 razy wiekszy czad.

- moc
    Określa jaką maksymalną moc możemy doprowadzić do głóśnika tak żeby nie nastąpiło jego uszkodzenie. Nie jest to kryterium jakościowe. Nie określa też maksymalnej głóśności jaką jest w stanie wytworzyć głóśnik. Poza tym firmy często piszą jakieś kosmiczne wartości.(zwłaszcza nierenomowane).

-impedancja
    najmniejsza wartośc modułu impedancji elektrycznej występująca przy częstotliwości leżącej powyżej częstotliwości rezonansowej głóśnika. Rożnica między 8 a 4 Ohm polega na tym że do 1-go trzeba doprowadzać 2 razy większy sygnał aby uzyskać taką samą moc. Współczesne wzmacnaicze bez przeszkód pracują z głóśnikammi 4 Ohm

0
  • #6 10 Gru 2003 13:18
    Kwaczor

Spec od akustyki

w zasadzie KB napisał juz wszystkie podstawy. dalszych informacji naleszy szukac we własnym zakresie. polecam ksiazke Krzysztofa Sztekmilera "Podstawy nagłosnienia i realizacji nagran". W razie czego słuzę skanami (na żądanie). I jeszcze sprostowanie do poprzednika. Pasmo akustyczne zawiera sie w granicach 20Hz do 20 000Hz, a nie od 0

0
  • #7 10 Gru 2003 22:46
    Maturka
    Poziom 9  

Bardzo prosze o te skany... :-) mllodyluk(malpa)poczta.onet.pl

0
  • #8 10 Gru 2003 23:45
    Kwaczor

Spec od akustyki

skany jutro wysle. w mojej pracy dyplomowej tez uwzgladniam to zagadnienie, ale akurat ten rozdział jest własnie w trakcie powstawania. za szybko sie odezwałes :D

0
  • #9 14 Gru 2003 00:07
    -DezerteR-
    Poziom 15  

Mógłbyś przesłać te materiały i mnie, ponieważ ja też musze przygotować referat o głośnikach.
    Jakbyście mieli również informacje na temat ich parametrów oraz w jaki sposób te parametry się mierzy. mój mail: [email]6dezerter6@wp.pl[/email]

0
  • #11 22 Gru 2003 16:15
    Łukasz Raczek
    Poziom 11  

A mnie anprzytkład interesuje sposób łaczenia głośników czy mozna połoczyć głośnik 4 Ohm z głosnikiem 8 Ohmi czy nie bedzie z tym problemy albo czy przy łaczeniu wysoko i niskotonowych potrzebne są zwrotnice ??

0
  • #13 18 Kwi 2004 20:22
    toadi
    Spec od akustyki

:arrow: Łukasz Raczek
    No przy laczeniu glosników niskotonyw z wysokotonowymi sa potrzebna zwrotnice (chyba ze wysokotonowy jest piezoelektryczny ale i wtedy nie zawsze)
    Laczenie 4-8 om nie jezt zalecane ale czasem sie stosuje np LDM w kolumnach swoich stosuje czasem basowy 4 om a wysokotonowy 8 om

Natomiast laczenie basowych glosnikó w konfiguracji 4 i 8 om to raczej odpada zupelnie

A jeszcze jedno przy wymienianiu rodzajów glosników panowie zapomnieli o pojemnosciowych zwanych czasem elektretowymi sa czasem stosowane w drozszych kolumnach Hi-Fi

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo