Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar natężenia koercji dla blachy pradnicowej

06 Gru 2007 20:46 1172 4
  • Poziom 9  
    witam, mam drobny problem z następującą kwestią. dokonałem pomiaru nat. koercji dla próbki blachy prądnicowej dla dwóch kierunków magnesowania (wzdłuż i w poprzek do kierunku jej walcowania) dla magnesowania w poprzek nat. koercji osiągnęło znacznie większą wartość. i tu moje pytanie czy poprzez to straty histerezowe są zdecydowanie większe przy tym takim ułożeniu, czy może wynika to z czegoś innego? pozdrawiam i dziękuję za wszelkie sugestie (bo z magnetyków to ja "nie panie maje" :P) a goglowanie nic nie dało :/
  • Poziom 43  
    Witam,
    norghe napisał:
    witam, mam drobny problem z następującą kwestią. dokonałem pomiaru nat. koercji dla próbki blachy prądnicowej dla dwóch kierunków magnesowania (wzdłuż i w poprzek do kierunku jej walcowania) dla magnesowania w poprzek nat. koercji osiągnęło znacznie większą wartość. I tu moje pytanie czy poprzez to straty histerezowe są zdecydowanie większe przy tym takim ułożeniu,

sam sobie odpowiedziałeś.

norghe napisał:
    czy może wynika to z czegoś innego? pozdrawiam i dziękuję za wszelkie sugestie (bo z magnetyków to ja "nie panie maje" :P) a goglowanie nic nie dało :/

to, to znaczy co?

Pozdrawiam

P.S. Nowe zdanie należy zaczynać z wielkiej litery... i na litość; nie kalecz tego pięknego języka Puszkina, Oniegina, Lermontowa, Dostojewskiego i wielu innych poetów i pisarzy.
  • Poziom 9  
    Zagłębiając się bardziej w temat, chodziło mi o powód zwiększania się strat wywołanych przez histerezę akurat przy takim ułożeniu badanej próbki.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    norghe napisał:
    Zagłębiając się bardziej w temat, chodziło mi o powód zwiększania się strat wywołanych przez histerezę akurat przy takim ułożeniu badanej próbki.

Dlatego też w magnetowodzie o złożonym kształcie tak dobiera się położenie blach (a szczególnie tych anizotropowych) by główna droga strumienia magnetycznego wypadała wzdłuż kierunku łatwego magnesowania ferromagnetyka, właśnie w celu minimalizacji strat histerezowych.
    Co jeszcze bardziej uwidacznia się w rdzeniach transformatorów toroidalnych, czy zwijanych i ciętych, gdzie stosuje się blachy ferromagnetyczne tylko anizotropowe i nawija się rdzeń w kierunku łatwego magnesowania.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.