Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka ARDO A633 - silnik słabnie przy obrotach

07 Gru 2007 16:47 1779 4
  • Poziom 2  
    Witam Wszystkich Szanownych Grupowiczów.

Mam problem z Pralką ARDO A633.
    Otóż przy 'większym praniu' silnik słabnie i wyraźnie przestaje sie kręcić w jedną stronę. Dzieje się tak podczas płukania, kiedy pobiera znaczną ilość wody. Przy wirowaniu chodzi na pełnych obrotach i nie widać problemu.
    Co może być tego przyczyną i gdzie tkwi awaria?
    Czasami czuć wyraźny zapach 'ozonu', ale nie bardziej w pobliżu programatora niż silnika.
    Wymieniłem kondensator na nowy, bo czytałem że to może być przyczyną. Jednak nic to nie pomogło.
    Bardzo proszę o pomoc.
    Z góry dziękuje
    Pozdrawiam
    Mariusz
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Silniki zwarte czyli najprawdopodobniej Twój, mają dwa w zasadzie niezależne uzwojenia ( do czasu usterki -zwarcia ) mogą "wirować" prawie normalnie przy uszkodzonym uzwojeniu "wolnych " obrotów. Należy poza układem pralki podłączyć silnik do prądu i zmierzyć prądy pobierane w obu kierunkach " wolne" i podczas pracy uzwojenia szybkich obrotów. Prądy muszą być niemal idealnie równe przypracy w lewo i prawo ( ok 1 A ) i trochę więcej na wirówce. sugeruje "delkatne " uszkodzenie silnika
  • Poziom 11  
    Wymontuj silnik i sprawdź zasilając go bezpośrednio z sieci (pomierz prądy) i będziesz wiedział czy uszkodzenie jest w silniku czy w jego sterowaniu.
  • Poziom 2  
    Oj!! Jeżeli to silnik, to scenariusz najgorszy z możliwych. Tego się obawiałem najbardziej, i w 'głębi ducha' miałem nadzieję, że to inna usterka (kondensator, programator, sterownik...itp). No cóż, postaram się sprawdzić. Nigdy tego nie robiłem, ale wg zaleceń Szanownych Kolegów, myślę, że sobie poradzę.
    Jeżeli okaże się, że jednak to silnik, to martwią mnie koszty jego naprawy lub wymiany. :-(.
    Nie wiem czy warto w to inwestować?
    hymm.....
    Tak z drugiej strony to nie rozumiem dlaczego mógł się popsuć silnik?
    Dziękuje za rady
    Serdecznie pozdrwiam
    M.R.
  • Poziom 27  
    anarchia napisał:
    Oj!! Jeżeli to silnik, to scenariusz najgorszy z możliwych. Tego się obawiałem najbardziej, i w 'głębi ducha' miałem nadzieję, że to inna usterka (kondensator, programator, sterownik...itp). No cóż, postaram się sprawdzić. Nigdy tego nie robiłem, ale wg zaleceń Szanownych Kolegów, myślę, że sobie poradzę.
    Jeżeli okaże się, że jednak to silnik, to martwią mnie koszty jego naprawy lub wymiany. :-(.
    Nie wiem czy warto w to inwestować?
    hymm.....
    Tak z drugiej strony to nie rozumiem dlaczego mógł się popsuć silnik?
    Dziękuje za rady
    Serdecznie pozdrwiam
    M.R.

Pytanie. Czy silnik indukcyjny czy komutatorowy. Jeśli indukcyjny sprawdź czy też jest słaby na wirowaniu. Jeśli tak to wymień kondensator. Najprawdopodobniej 16mikr.F.