Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolorofon 3 kanałowy z mikrofonem

zasoby 09 Dec 2003 18:08 108383 195
Altium Designer Computer Controls
  • Jest to kolorofon (niekiedy nazywany iluminofonia lub detektor rytmu) 3 kanałowy 220V, który wykorzystuje jako wejście sygnału mikrofon. Z tego powodu nie trzeba podłączać urządzenia do źródła sygnału audio. Każdy sygnał z otoczenia także mowa ludzka zostanie przetworzony na sygnał elektryczny za pomocą mikrofonu MI1 a następnie wzmocniony przez tranzystory T2,T1. Istnieje możliwość regulacji czułości każdego kanału z osobna. Pomimo tego, że układ steruje żarówkami 220V jest wymagany transformator bardzo małej mocy do zasilania mikrofonu z układem wzmacniającym i filtrami częstotliwościowymi. Wartości kondensatorów zostały tak dobrane, że C5 przepuszcza niskie częstotliwości, C6 - średnia a C7 wysokie, czyli żarówka Z1 reaguje na tony niskie, Z2 na średnie a Z3 na wysokie.

W układzie pracują żarówki 75W jest to wersja bez chłodzenia - triaki nie są zaopatrzone w radiator. W przypadku zastosowania chłodzenia moc sterowanych żarówek może wynosić nawet 660W. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby zastosować przewody o dużym przekroju a w przypadku zastosowania wyłącznika S1 sprawdzić jego dopuszczalny prąd znamionowy.

Schemat ideowy
    Schemat montażowy
    Wzór płytki

Podstawowe parametry:
    Napięcie zasilania całego układu: 220 V.
    Liczba kanałów (można rozbudowywać o więcej): 3.
    Maksymalna moc żarówek:
    triaki bez chłodzenia 75 W,
    triaki z chłodzeniem 660 W.

Wykaz elementów

R1,R2 = 15 k
    R3 = 33 k
    R4 = 18 k
    R5,R7,R8 = 1 k
    R6 = 560
    R9,R10,R11 = 100
    C1 = 220 uF / 25 V
    C2 = 100 uF / 16 V
    C3 = 100 nF
    C4 = 220 uF / 16 V
    C5 = 1 uF / 50 V
    C6 = 22 uF / 16 V
    C7 = 47 uF / 16 V
    C8,C9,C10 = 47 nF / 275 V / 50 Hz
    P1,P2,P3 = 2,2 k lin., potencjometr
    D1,D2,D3,D4 = 1N4001
    T1,T2 = BC546B
    TRI1,TRI2,TRI3 = TIC206D
    MI1 = mikrofon elektretowy
    TR1 = transformator sieciowy,
    220 V / 9 V / 1 VA (1W)
    F1 = bezpiecznik 1 A / 250 V, 20 mm
    F2 = bezpiecznik 100 mA / 250 V, 20 mm

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    zasoby
    Level 23  
    dddddd
    zasoby wrote 785 posts with rating 394, helped 4 times. Been with us since 2002 year.
  • Altium Designer Computer Controls
    krilan
    Level 14  
    Małe pytanko: przewód zerowy "idzie" przez cały układ, więc co się stanie, gdy odwrotnie włożę wtyczkę do gniazda?

P.S.: Da się jakoś podłączyć tani wyświetlacz od nokii do kompa, albo wie gdzie można kupić tani wyśw. graf.?
    User removed account
    User removed account  
    ACULA
    Level 34  
    prubach@wp.pl wrote:
    złożyłem i nie działa co mam robic paru elektroników to sprawdzało i złożone jest dobrze

zresetować lub iść do jakiegoś elektronika. Co oznacza: jest dobrze złożone? Jeśli tak powiedzieli to muszą jeszcze włożyć wtyczkę do gniazdka.
    Proponuję oprócz popatrzenia jakieś pomiary itp.
    Na razie można postawić na wtyczkę ;)
    Preskaler
    Level 39  
    krilan wrote:
    Małe pytanko: przewód zerowy "idzie" przez cały układ, więc co się stanie, gdy odwrotnie włożę wtyczkę do gniazda?

P.S.: Da się jakoś podłączyć tani wyświetlacz t od nokii do kompa, albo wie gdzie można kupić tani wyśw. graf.?

To jest projekt angielski, gdzie wszystkie wtyczki sa trzystykowe i nie ma mozliwosci innego wlozenia. U nas w Polsce tez bywaja wtyczki trzystykowe z tzw. kolkiem uziemiajacym. Przy takim zlaczu nie ma mozliwosci odwrocenia wtyczki, bo gdybysmy to zrobili to bedzie awaria i mozliwosc porazenia pradem.
  • Altium Designer Computer Controls
    cremmator
    Level 11  
    Preskaler wrote:
    To jest projekt angielski, gdzie wszystkie wtyczki sa trzystykowe i nie ma mozliwosci innego wlozenia. U nas w Polsce tez bywaja wtyczki trzystykowe z tzw. kolkiem uziemiajacym. Przy takim zlaczu nie ma mozliwosci odwrocenia wtyczki, bo gdybysmy to zrobili to bedzie awaria i mozliwosc porazenia pradem.

Nie bardzo Cie rozumiem, piszesz ze włozenie wtyczki "z bolcem" w drugą stronę (zmiana polaryzacji na stykach) może grozić porazeniem, coś mi tu nie gra... przynajmniej jezeli chodzi o polskie warunki, bo co jezeli szalony elektryk zle podlaczyl kabelki w gniazku ?? Zaluzmy jednak ze podlaczyl dobrze mając gniazdko podwójne w jednym gniazdku mamy fazę zgodną a w drugim - odwróconą - nie sadze zeby przecietny polak mial gniazdka z zachowniem fazy :/ więc polaryzacja napięcia ma - jak na razie tylko teoretyczne znaczenie :/
    oj
    Level 42  
    Dla tego poprawności działania tego układu, ani dla bezpieczeństwa użytkownika, nie na znaczenia czy FAZA pojawi się na masie układu czy od strony żarówek.

Trzeba pamiętać tylko, że układ jest galwanicznie połączony z siecią więc może mieć miejsce, że na masie układu pojawi się FAZA a także niedopuszczalne jest podłączanie w miejsce mikrofonu innych źródeł sygnału bez układu separującego.
    zan
    Level 12  
    Zrobilem podobny uklad i nie wiem czy mojmikrofon jest za malo czuly ale trzeba naprawde glosno wlaczyc muzyke zeby cokolwiek zaczelo mrugac.

Mam pytanie jak mozna "podrasowac" ten uklad aby otrzymac wieksza czulosc ?

Prosze o pomoc. Z gory dziekuje za wszystkie komentarze.
    User removed account
    User removed account  
    ozyrys486
    Level 2  
    mam prosbe prtzesłam by mi ktos shcemat tej kolofonii dzieki
    oj
    Level 42  
    :arrow: ozyrys486
    Jak klikniesz w ten link to ci wyskoczy kolofoniia: :D
    https://www.elektroda.pl/projekt/barhud.gif

Jak chcecie sobie złożyć kolorofon to ten schemat jest lepszym rozwiązaniem pod względem czułości i separacji między poszczególnymi kanałami. Trzeba by dodać separacje sieci na optotriakach lub transeptorach, wywalić dyskretnt stabilizator, wstawić LM7812 + mostek, można dostawić układ przełączania wejścia "mikrofon wew. lub źródło zew.(np. magnetofon, Cd)" , dostawić sterowanie stroboskopu, itd

https://www.elektroda.pl/wizualne/schematyideowe/iluminofonia_norda.jpg
    lipek86
    Level 21  
    Jakie wymiary (w jakiej skali) wydrukować projekt płytki drukowanej???
    zan
    Level 12  
    Zrobilem podobny uklad i rzeczywiscie dziala. Zmienilem wlasciwie tylko filtry bo wedlug mnie t pokazane na schemacie nie spelnia swojej roli. Wszystkie zastosowane filtry sa gornoprzepustowe a C5 poobno ma przepuszczac niskie czestotliwosci co jest nie prawdą.

W rzeczywistosci C5 przepuszcza czestotliwosci wieksze niz ok 1KHz C6 i C7 praktycznie przepuszczaja wszystkie interesujace nas w tym projekcie czestotliwosci.
    dziadzia
    Level 15  
    Quote:
    Chciałbym podłączyć ten układ do wzmacniacza anie nie wiem jak złożyć układ separujący. Prosze o podpowiedź ewentualnie schremat.

Mam zrobiony podobny kolorofonik. Do separacji użyłem transformatora nawiniętego na rdzeniu chyba Fe2001 czy Fe2002. Nie pamiętam ilości zwojów (minęło juz kilkanaście lat). Myślę, że można zastosować jakiś transformatorek ze starego radyjka na baterie bądź coś podobnego. Ważne jest, aby trafo separowało. Potem wyrzucasz R1 i R2 i do kondensatora podłączasz uzwojenie wtórne (tak samo jak mikrofon). Dlatego wyrzucasz rezystory ponieważ napięcie stałe wpływa na krzywą magnesowania rdzenia i może doprowadzić do tego, że na uzwojeniu pierwotnym impedancja trafo będzie zero co jest równoważne ze zwarciem, no i załatwić możesz w ten sposób źródło sygnału.
    Prymulka
    Level 18  
    Może ktoś podać jaki rozmiar ma ta płytka??? Dzięki z góry bo nie moge dopasować
    Prymulka
    Level 18  
    W moim układzie mikrofon bardzo słabo reaguje na jakiekolwiek dźwięki aby lampa się zaświeciła trzeba w niego dmuchać :o nie wiem czy mam może kupić mikrofon pojemnościowy czy jakiś inny; i czy to jest wina mikrofony elektretowego. Dzięki za pomoc :wink: Nic mi to nie pomogło ta wymiana rezystorów nie wiem czemu???
    oj
    Level 42  
    SCALAJ te posty

R1-zmienić na 470 omów
    R2-zmienić na 2k2

R6-zmniejszyć do 100 omów lub wstawić potencjometr montażowy 1k i zmniejszać

C8,9,10 dowolne na 400V- lub 275V~
    djcrash
    Level 14  
    Spoko schemat :)
    właśnie wzięłem się do roboty takiego kolorofonu!!! Jeszcze kilka godzin i powinien być skończony - robić mi się go niechce bo leń ze mnie! :D
    Prymulka
    Level 18  
    hej - Jak można zwiększycz czułość mikrofonu bo chyba mój mikrofon jest dobry tyle że musze naprawde głośno włączyć muzyke aby zaczęło działać. W moim kolorofonie kanał wpływa na kanal nie wiem czy to jest normalne raczej nie :( pomocy :(
    PS Może macie jakieś inne fajne kolorofony na oku bardziej czułe jednym słowem lepsze
    Alberto86
    Level 14  
    Mam tu coś dla wszystkich wielbicieli kolorofonów. Ten układ powstał ok.4 lata temu. Jest zrealizowany na filtrach aktywnych-kanały nie wpływają na siebie. Efekt jest fantastyczny. Mój układ nie ma mikrofonu ale jak ktoś będzie chciał to dołacze schemat przedwzmacniacza pozwalającego na uzycie dowolnego źródła sygnału :) Tutaj można pobrać schemat
    Alberto86
    Level 14  
    Mam coś nowego dla wszystkich wielbicieli kolorofonów. Nowa wersja poprzedniego urządzenia z mikrofonem i opisem. Jesteś zainteresowany?
    Kliknij tutaj
    kamil-91
    Level 18  
    zainteresowal mnie schemat kolorofonu i postanowilem go wykonac.
    Mam pytanie do "gulsona" o wymiary gotoweg :wink: o lamintu plytki do tego kolorofonu. :wink:
    cyja86
    Level 13  
    Złozylem idzala super tylko zamiast TRI1,TRI2,TRI3 = TIC206D
    zamontowalem TRI1,TRI2,TRI3 = TIC206M
    A co do mikrofonu to mój jest bardzo czuly 8)
    ajnag
    Level 1  
    Jakie są wymiary płytki????Prosze o szybką odpowiedź.
    cyja86
    Level 13  
    Witam mam pytanko czemu mi lampy caly czas swieca i nie reaguja na mikrofon ani na potencjometry. Wczesniej dzialalo normalnie niewiem co sie stalo Prosze o Szybko Pomoc
    janek11389
    Level 42  
    Witam! Powody mogą być dwa: albo układ się wzbudza, co jest mało prawdopodobne, tym bardziej że działało, albo elementy wykonawcze, dostały przebite i działają tak jak zwykle druty i dla tego świeci, może dałeś temu za mocno popalić?
    Pozdrawiam
    cyja86
    Level 13  
    wielkie dzieki wymiana triakow pomogla teraz dalem tic2255m
    6A i 400V zobacze jak bedzie dzialac
    janek11389
    Level 42  
    Witam! Bardzo dobrze zrobiłeś, że wymieniłeś na mocniejsze, na pewno żywotność i bez awaryjność się poprawi.
    Pozdrawiam
    cyja86
    Level 13  
    wpadlem na pomysl zeby przed triakami wstawic bezpieczniki na kazda lampe jak narazie wszystko dziala ok
    janek11389
    Level 42  
    Witam! No to się cieszę, że Ci działa, pomysł z bezpiecznikiem, na każdego triaka, nie jest za dobry, w razie uszkodzenia triaka, po prostu żarówka, będzie cały czas świecić, albo w ogóle, zależy czy będzie przebity, czy będzie miał przerwę.
    Pozdrawiam