Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nastawy regulatora PID

07 Gru 2007 19:04 5717 6
  • Poziom 9  
    Posiadam pompę SKA 3.02 1,1 kW firmy HydroVacuum, która jest regulowana za pomocą falownika PowerFlex 400 (Rockwell Automation). Pompa działa w układzie zamkniętym. Woda w instalacji jest pompowana ze zbiornika otwartego do zbiornika ciśnieniowego po zamknięciu zaworu. Gdy zawór jest otwarty woda z powrotem jest pompowana do zbiornika otwartego. Informacja o ciśnieniu w rurociągu tłocznym jest podawana sygnałem prądowym 4-20 mA z przetwornika ciśnienia do falownika. Jest ona porównywana z wartością zadaną ustawioną w falowniku(regulator PID). Zastanawiam sie jak najlepiej dobrać nastawy, próbowałem różnych ustawień (człon różniczkujący wyłączony) i problem polega na tym, że falownik nie zatrzymuje się po przekroczeniu wartości zadanej tylko pracuje dalej (chyba że ustawię opcję uśpienia po przekroczeniu wartości zadanej). Wartości parametrów można ustawiać w następujących zakresach - człon proporcjonalny (0-90), człon całkujący (0-999s). Jak najlepiej je ustawić żeby falownik płynnie dochodził do wartości zadanej a po jej osiągnięciu powoli zwalniał.
  • Specjalista Automatyk
    Witam!
    W załączniku znajdziesz odpowiedź, są to ustawienia dla Danfossa i pracuje to poprawnie (ewentualnie trochę wymaga strojenia czasów dlatego, że właściwości hydrauliczne mogą się różnić) porównaj parametry i przez analogię ustaw na falowniku Rockwell.
    Pozdrawiam
    Załączniki:
  • Poziom 9  
    Witam! Dzięki za materiały , na pewno się przydadzą. W poniedziałek sprawdzę jak to działa i dam znać. Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    okazało się, że optymalne nastawy powinny być zupełnie odwrotne niż podane w materiałach z danfoss (człon proporcjonalny = 10, cz. całkujący = 0,5). Wynika to na pewno ze specyfiki mojego układu ale i tak dzięki za materiały bo dużo pomogły

pozdrawiam
  • Poziom 9  
    wlaśnie ta metoda się nie sprawdzi bo w tego typu obiekcie ciezko wzbudzic oscylacje
  • Poziom 2  
    LiutenetMaria napisał:
    w szkole uczyli mnie doboru orientacyjnego metodą Zieglera-Nicholsa, sprawdź czy da sie to w Twoim wypadku

Metoda Zieglera Nicholsa jest metoda czysto naukową mało kiedy stosowaną w przemysle i przy obiektach - powod prosty - wprawianie obiektow w oscylacje czyli inaczej mówiąc doprowadzanie ich na granicę stabilnosci zwykle nie robi dobrze obiektowi.
    Metodę tą raczej stosuje sie dla symulacji a niżeli dla prawdziwych obiektów.