Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ptanie wężyk regulowany diód

07 Gru 2007 23:39 3717 46
  • Poziom 15  
    chodzi mi o powolny wezyk
    Który łatwiejszy
    który łatwiej się reguluje miganie 2s -5s
    który lepsze zastosowanie
    jakie tranzystory
    na diody o podwyższonym stopniu chce mieć jakiś układ z tych
    co doradzacie prosze o szybkie odpowiedzi mam 6 diód na napięcie 12 lub 9v z zasilacza

1 schemat

http://www.elecfree.com/electronic/wp-content/uploads/2007/10/running_light_lm555_4017.png

2 schemat

http://www.elektroda.net/wizualne/wazswietlny.html
    x
  • Poziom 43  
    Moim zdaniem prostszy jest 1 układ, łatwiej części zdobyć - groszowe sprawy.
  • Poziom 15  
    dziekuje wam za odpowiedzi mam jedno pytanie mam 6 diod o podwyzszonym stopniu napecia 2 niebieskie zote 2 i 2 zielone kazda ma inne napiecie mozna jakos uklad regulowac do tych diod przepraszam ze bez znakow interp. ale spiesze sie bo jutro musze to robic

do tego pierwszego ukladu trza zdobyc jeszcze odpowiednie tranzystory ile one kosztuja i jak je dobrac do ukladu gdzie podlaczyc czy do kazdej diody dolaczyc osobny R czy tak jak na schemacie tylko dodac tranzystory
  • Poziom 15  
    sluchajcie cos mi ne gra jak obliczyc rezystory z diód chodzi o to ze napiecie ktore dam do ukladu pewnie 22 V mam obliczac po jednej diodzie czy odrazu wszystkie spadki napiecia diód

mam sie posluzyc tym wzorem

Rd = (Uz-n*Ud)/Id
  • Poziom 32  
    Maragaht napisał:
    Rd = (Uz-n*Ud)/Id

Raczej nie tym wzorem tylko tym R = (Uz-Ud)/Id
    Rezystory obliczasz indywidualnie dla każdego koloru z osobna.
    Jeśli chcesz podłączy układ pod 22V pamiętaj tylko że układ CD4017 i NE555 nie mogą być bezpośrednio z niego zasilane (musisz obniżyć napięcie do jakiś 12V).
  • Poziom 43  
    15V też przeżyją ale faktycznie 12V to bezpieczna alternatywa. Dla każdej diody niebieskiej daj rezystor ok 1k dla pozostałych ok 1k2. Nie będą świecić najmocniej ale wystarczająco. Nie jestem całkiem pewien wystarczającej wydajności 4017, więc lepiej unikać prądów sięgających 10mA. Przy tych rezystancjach takie nie powinny popłynąć. Chyba, żebyś dał licznik TTL a nie CMOS to wtedy o wydajność wyjść nie ma się co wogóle martwić. Jak byś chciał zwiększyć liczbę diod pracujacych razem to lepiej daj wtórniki na tranzystorach, np BC547 powinny wystarczyć.
  • Poziom 15  
    fuutro napisał:
    15V też przeżyją ale faktycznie 12V to bezpieczna alternatywa. Dla każdej diody niebieskiej daj rezystor ok 1k dla pozostałych ok 1k2. Nie będą świecić najmocniej ale wystarczająco. Nie jestem całkiem pewien wystarczającej wydajności 4017, więc lepiej unikać prądów sięgających 10mA. Przy tych rezystancjach takie nie powinny popłynąć. Chyba, żebyś dał licznik TTL a nie CMOS to wtedy o wydajność wyjść nie ma się co wogóle martwić. Jak byś chciał zwiększyć liczbę diod pracujacych razem to lepiej daj wtórniki na tranzystorach, np BC547 powinny wystarczyć.

Witam i dziękuje wszystkim za odpowiedzi
    byłem dziś w elektronicznym i tam dowiedziałem się że muszę wiedzieć jakie scalak ma watrości Q0-Q6 jakie prądy z niego wypływają aby skutecznie zasilić diody a moze zastapic go 4050? albo TTL co to jest jeśli przy tym nie mam się co martwić o wyjścia to bardzo intersujące do zastosowania możesz mi mniej więcej powiedzieć co to i jak się stosuje. A tak po za tym obliczyłem rezystory. Nie wiem czy dobrze? z napiecia te 12v odejmowałem 3.5V na powiedzmy niebieska diode wyszło 8.5v podzielilem przez 0.02A i wyszedl rezystor i teraz czy pozostale diody mam tak samo obliczać czy już odejmować spadek napięcia od 8.5V.
    Będe wdzięczny za odpowiedzi na pytania. AHA jakąś instrukcje 4017 i 4050 dostane na forum ?? po PL bo szukam na google i nie bardzo mi to wychodzi. Zasatawiam się jeszcze konieczne sa rezystory na schemacie 2 przed diodami ??nie będzie zbyt dużego spadku napięcia

Dodano po 1 [godziny] 17 [minuty]:

no i jeszcze jedno mowicie ze 12 V to bezpieczne napięcie ale po wyliczeniu same diody potrzebują 15V takiego zasilacza nie kupie

2 blue 3.5+3.5 7
    2 green 2.0+2.0 4
    2 yellow 2.0+2.0 4

układ pociągnie te diody ?
  • Poziom 43  
    Poszukaj kart na www.elenota.pl wpisując np cd4017. Karty są po angielsku ale to nic nie szkodzi. Max prąd wyjściowy to chyba 10mA, więc trzeba tą poprawkę uwzględnić przy doborze rezystorów. TTL mają max prąd w okolicach 40-50mA i tu dioda czy dwie to żaden problem. Ewentualne wtórniki na tranzystorach można zrobić tak jak w drugim układzie, który podałeś, z tym, że kolektory łączysz z + zasilania, wyjścia scalaka łączysz przez rezystory ok 220-470om z bazami tranzystorów a między emitery i masę diody z rezystorami ograniczającymi. W takim wypadku możesz na jedną gałąź (tranzystor) możesz dać kilka diod w układzie szeregowo-równoległym (i chyba o to Ci chodzi, wersja szeregowo-równoległa eliminuje problem braku napięcia) jak byś chciał zwiększyć liczbę diod w układzie. Ale o tym masz już tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic490262.html
  • Poziom 15  
    dzięki zależy mi na 20mA na jedną diode, a diod chce 6. hm to zastosuje tutaj TTL jaki numer on ma jak pójde go kupić a tak po za tym to właśnie jakie on ma wyjścia podłączyć go podobnie jak Ic1 czy to wogle co innego. Wiesz mam prośbe jakbyś mógł mniej więcej rozrysować TTL z kolektorem co to ten kolektor eh :( boję sie ze nie dam rady pierwszy raz mam do czynienia z tym i wiem że stanowie dla ciebie problem ale zależy mi na tym i zależy mi na pomocy od ciebie

Dodano po 4 [minuty]:

słuchaj wiem ze masz dużo ale podaruje ci moje wszystkie pkt za pomoc za schemat i co to jest ten kolektor no i co musze wiedziec by go kupic odpowiedni a tranzystory to dac 6 bc547??
  • Poziom 43  
    Wspomniałem wcześniej o tym, żeby zastosować tranzystory wyjściowe jak dla drugiego układu tylko w trochę innej wersji. Na wyjściu narysowałem 3 ostatnie bloki z diodami sterowanymi z tranzystorów. Stabilizatorowi daj jakiś mały radiator, gdyby podczas pracy robił się gorący. Jak by tranzystory Q1-Q10 były bardzo gorące podczas pracy zmień je na BD135/139, są trochę droższe ale i mocniejsze.

Punktów jak zauważyłeś nie potrzebuję. Wystarczy że będzie układzik działać.
  • Poziom 15  
    hmm dzięki wielkie :D rozumiem wszystko tylko teraz 4 pytania
    1-rezystory dla diod mam zastosowac tak jak tam nie musze zmieniac specjalnie dla diód czy narysowałes to ogolnie
    2-mam zrobic tak jak tam jest z n4017 i cala reszta
    3-radiator dla U3 tak?
    no i 4-pin 16, pin 8 to wtyczki ? jakie ich jest tam zadanie ? aha i zmienia sie tylko stabilizator przy zmianie Uz tak jakby na przyszłość chce wiedziec
  • Poziom 43  
    Ad.1. Na schemacie dałem rezystor dla połączonej w szereg diody niebieskiej, zielonej i żółtej.
    Ad.2. Musisz mieć kości U1-NE555, U2-CD4017, U3-stabilizator (LM, KA)7812.
    Ad.3. Stabilizator może wymagaćjakiegoś niewielkiego radiatorka, gdyż ma pracowaćz dużą różnicą napięć, a jego obudowa rozprasza max 2W ciepła (TO-220).
    Dla U2 dopisałem na schemacie pim 8 i 16 bo to piny do których podłącza się zasilanie scalaka, dla U1 jest na schemacie.
  • Poziom 15  
    ah no to wszystko rozumiem :D ciesze się i dziękuje za odpowiedzi no to teraz w poniedziałek do sklepu i do roboty :))))) THX ! martwie sie jedynie o obudowe tak zeby przykrecic plytke 4 śrubami no i z wylotem na radiatorek i kabelki do diód pewnie nie wiesz o typach obódów ale z ciekawosci zapytałem po za tym moge wsadzic to wszystko w małą skrzynke i jeszcze wentylatorek mały 3x4cm podlaczony hm ? do wyjsc stabilizatora PROSTO
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Wentylator to już będzie przesada. Możesz układ zmącić na płytce uniwersalnej. Co do obudowy to jednak już nie pomogę. W sklepie zobaczysz co mają dostępne i sam wybierz. Jeśli przewidujesz jakąś rozbudowę to może nie wybieraj najmniejszej, w której się wszystko uda upchnąć.
  • Poziom 15  
    jak się mocuje stabilizator do radiatora wiem ze pasta do procesora a potem ? w radiatorze dziure zrobic czy jak

Dodano po 43 [minuty]:

sluchaj w układzie który mi dałeś co oznacza .. jak podłączyć ??

Dodano po 34 [minuty]:

czyli ten ostatni twoj uklaad co zrobiles bedzie napewno dzialal

Dodano po 7 [minuty]:

jszcze dla pewnosci na schemacie msz pin 8u2 czyli do teego wiekszego pod gnd pn 16 u tez pod ten wielki ? bo cos mi tu niegra z u u2 ne 555 nuzka 4 nie ma zadnego polaczenia

Dodano po 3 [minuty]:

no i o co chodzi z ukladem 4017 nuzka q5-9 na 12 chodzi o to ze te nuzki maja laczyc nuzke 12 tez ? jak tak to dlaczego

Dodano po 27 [minuty]:

zadałem ci dziś dużo pytań wybacz mam ostatnie :(

możesz wyjaśnić działanie tranzystora bo w 1 schemacie idzie minus do diód a w drugim idzie plus do diód wszystko jedno jak się go podłancza ??

• Poziom 43  
    Taki radiator to przesada, wystarczy aluminiowa blacha o grubości ok 2mm i powierzchni kilkudziesięciu cm2.

To potencjometr z suwakiem połączonym z jednym ze skrajnych wyprowadzeń.

To ten sam układ (1) co prezentowałeś w 1 poście, tylko ma dodany stabilizator i wtórnik na wyjściu.

Faktycznie, w U1 zapomniałem nóżkę 4 podłączyć do plusa zasilania wraz z nóżką 8. Dla U2 nie było na symbolu scalaka końcówek zasilania i je dopisalem w tych polach przy szynach zasilania.

Tej nóżki (q5-9) nie podłącza się nigdzie - popatrz na schemat o który pytałeś w 1 poście.

Ten schemat po lewej to w zasadzie układ wspólnego kolektora potocznie zwanego wtórnikiem emiterowym bo wtóruje sygnał wejściowy, ma wzmocnienie napięciowe trochę poniżej 1. Napięcie na emiterze jest ok 0,6V niższe niż na bazie. Rezystor na bazie ma ograniczyć nadmierny wzrost prądu bazy, ale tutaj jego wartość nie musi być duża.
    Z kolei ten po prawej to tzw układ wspólnego emitera, ma duże wzmocnienie prądowe i napięciowe. W zasadzie w tym układzie tak jak jest narysowany na bazie nie powinno się pojawić napięcie wyższe niż ok 0,6....0,7V. Tranzystor będzie starał się je ograniczyć poprzez pobór dużego prądu, co może uszkodzić go. Tutaj rezystor na bazie powinien mieć większą wartość aby ograniczyć wartość prądu bazy do maksimum pojedynczych miliamperów - w układzie z postu 1 układ 2 - rezystory w bazach mają większą wartość i ograniczają prąd do ok 3mA a i tak tranzystor jest w pełni otwarty i pracuje jak klucz.
    Układ będzie działać z takim i takim układem tranzystorów, choć ten po prawej będzie wymagał rezystorów nie o wartości 470om tylko ponad 2kom. Im mocniejszy tranzystor, tym wymaga większego prądu bazy dla pełniejszego wykorzystania ale i tutaj wersja nie z BC547 a z BD139 poprawnie będzie pracować z takimi rezystorami.
  • Poziom 15  
    rozumiem dziekuje za odpowiedz ale to aby napewno starczy na diody jedna dioda niebieska musi byc zasilana od 3.5V zeby jasno swiecila a jezeli dam mniejszy prad to wykorzystanie jej bedzie mialo efekt taki jak dioda zwykla za 50gr czyz nie tak?

i potrzbuje jedna dioda okolo 20mA

Dodano po 7 [minuty]:

jeszcze jedno pytanie wezyk bedzie migal od diody do 2 diody itd ale jesli uzyje tylko Q0-Q6 to musze uziemic Q7-Q9 ? bo inaczej bede musial czekac dłużej na to aż znow od poczatku bedzie migac dobrze mowie?

no i rezystor potencjometyryczny wchodzi tak??

• Poziom 43  
    No faktycznie, przy mniejszym prądzie diody będą słabiej świecić ale rezystory dobrałem na prąd w pobliżu 20mA.

Staraj się aby licznik 4017 zliczał od Q0 do Q6, a końcówkę Q7 połącz z końcówką RESET - pin 15- odłączając ją od masy. Pozostałych nie uziemiaj tylko zostaw wolne.

Z potencjometrem właśnie tak.
  • Poziom 15  
    słuchaj coś na temat scalaka 4017 instrukcja itp znalazła by się szukam wlasnie w google i na forum małe rezulataty
  • Poziom 15  

Dzieki za odpowiedz i stronki przydadza sie na przyszlosc mam pytanie diody mam podłanczac wedlug Q1-Q6 ? czy nóżek 1 2 3 4 itd
    teraz tak mysle i nie wiem co wazniejsze
  • Poziom 43  
    Jeżeli pierwszy zestaw diod strujesz z wyjścia Q0 to podłączasz go do nóżki przyporządkowanej do Q0 a więc nóżki nr 3. A jak wg poprzedniego chciałbyś wykorzystać np reset? w nazwie numerka nie ma a dla kostki to pin 15.
  • Poziom 15  
    jak sie oznacza stabiliztor napiecia ?
  • Poziom 43  
    Tak, jak układ scalony U z jakimś numerem; na schemacie jak rysowałem to U3. A ogólnie symbol to prostokąt z wejściem (IN), wyjściem (OUT) i masą (GND).
  • Poziom 15  
    Faktycznie cos mi sie pomieszalo oki teraz pytanie minus z bateri , zasilacza moge podlaczyc do com stabilizatora. niedlugo skoncze schemat montażowy i tak sie zastanawialem nad tym
  • Poziom 43  
    "Minus" baterii robi za masę, więc i do wyprowadzenia "COM" trzeba go połączyć.
  • Poziom 15  
    pytanie obojętnie jak to podłączyc