Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podzielic nowy dysak 250 GB

karamba26 08 Gru 2007 06:10 5689 15
  • #1 08 Gru 2007 06:10
    karamba26
    Poziom 23  

Dysk twardy (250 gb) nowy bez partycji.

Chce na nim zainstalowac windowsa xp profesional SP2.

Chce podzielic dysk nastepujaco:

- 1 partycja 50 gb na system
    - 2 partycja 100 gb
    - 3 partycja 100gb

Jak to zrobic najlepiej aby nie bylo pozniej problemow z instalacja i poprawnym dzialaniem systemu.

0 15
  • #3 08 Gru 2007 06:29
    karamba26
    Poziom 23  

Chodzi mi o to jakim programem dokonac podzialu. Czy robic to podczas instalcji systemu na dysk twardy czy trzeba uzyc jakiejs dyskietki startowej np. od windowsa 98 z fdiskiem.

Czy wogole istnieje cos takiego jak fdisk do win xp i tak duzych dyskow twardych.

Zawsze jak dzielilem dysk na partycje to uzywalem dyskietki startowej od win98.

0
  • #4 08 Gru 2007 06:38
    bobanr
    Poziom 14  

karamba26 napisał:
    Chodzi mi o to jakim programem dokonac podzialu. Czy robic to podczas instalcji systemu na dysk twardy czy trzeba uzyc jakiejs dyskietki startowej np. od windowsa 98 z fdiskiem.

Czy wogole istnieje cos takiego jak fdisk do win xp i tak duzych dyskow twardych.

Zawsze jak dzielilem dysk na partycje to uzywalem dyskietki startowej od win98.

Jeśli tylko BIOS płyty głównej wykryje całkowitą pojemność dysku, to nie ma się o co obawiać i po prostu instalować z płyty WinXP w dodatku, że pisze Pan inż zawiera on dodatek SP2.
    natomiast sam podział może być dokonany z poziomu instalatora podczas instalacji.

Pozdrawiam

0
  • #5 08 Gru 2007 08:35
    karamba26
    Poziom 23  

Czy nie lepiej jest jesli zainstalujemy czysta wersje win xp bez service packa, a pozniej doinstalujemy sp2.

A co do podzialu to jak ustawic partycje podstawowa i partycje rozszerzone z poziomu instalatora windowsa xp.

0
  • #7 08 Gru 2007 09:32
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Najlepiej jest uruchomić komputer z dyskietki startowej Cichego , są na niej odpowiednie programy do dzielenia dysków . Nie polecam instalacji WinXP bez SP na dyskach o takiej pojemności , mogą bowiem wystąpić komplikacje podczas dzielenia partycji z poziomu tego system .
    Jak wyżej - najlepiej z poziomu DOS .

0
  • #8 08 Gru 2007 09:36
    karamba26
    Poziom 23  

Zapomnialem dodac ze mam komputer bez fdd czyli dyskietek startowych nie moge uzyc. Czy jest jakis odpowiednik na cd z bootowaniem.

Na szczescie mam win xp z SP2

0
  • #9 08 Gru 2007 12:00
    michcio
    Specjalista elektryk

Ja instalując WinXP i to z SP1 na dysku 200 GB nie widziałem żadnych problemów. Partycjonowanie przeprowadziłem instalatorem z płytki Windy i było OK. Dysk wykryty cały (bez kilku GB - wiadomo).
    FDD nawet nie używałem, z resztą nawet nie było go w komputerze :) .

0
  • #10 08 Gru 2007 19:18
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

karamba26 napisał:
    Zapomnialem dodac ze mam komputer bez fdd czyli dyskietek startowych nie moge uzyc. Czy jest jakis odpowiednik na cd z bootowaniem.

Na szczescie mam win xp z SP2

Jest - np: Acronis Partition Expert , już podczas instalacji można wykonać CD startowe z tym właśnie programem .

0
  • #11 08 Gru 2007 23:35
    Lord_studio
    Poziom 10  

Ja polecam do ściągnięcia program GParted (w google). Jest to program linuxowy (darmowy). Ściągasz plik ISO i nagrywasz na płytkę. będzie to płyta bootowalna.
    Obsługa naprawdę intuicyjna. Program przeznaczony jest do zarządzania i partycjowania dysków twardych. Rozpoznaje wiele systemów plików w tym FAT16, FAT32, NTFS, EXT2, EXT3. Umożliwia przeprowadzanie na dyskach szeregu operacji takich jak tworzenie, odczytywanie, kopiowanie, usuwanie, przesuwanie, zmiana rozmiaru.

Nie polecam zabawy w programem FDisk, gdyż ten program jest przeznaczony do pracy z dyskami o pojemności do 40 GB lub coś koło tego, więc pozwoli utworzyć tylko partycję o tej wielkości. Oczywiście można później resztę, która zostanie podzielić pod Windowsem, ale on sam nie ma zbyt dobrego narzędzia do tego celu.

Natomiast co do samego podziału to:
    - jeśli grasz w gry i chcesz je instalować na partycji C: to można spokojnie zostawić podział jaki napisałeś,
    - jeśli nie grasz i nie instalujesz nie wiadomo ile wielkich programów, polecam zmniejszenie partycji systemowej powiedzmy do 15-20 GB i resztę przykładowo po połowie

0
  • #12 09 Gru 2007 00:56
    Platon
    Spec od komputerów

Po co wymyslacie jakies gparted, acronisy, dfyskietki cichegi i inne cuda-wianki. Podzielic dysk mozna podczas instalacji systemu, lub po zainstalowaniu na utworzonej jednej partycji.

0
  • #13 09 Gru 2007 09:43
    Lord_studio
    Poziom 10  

Ja wiem, że GParted jest to program bardzo przydatny, gdyż można nim przesuwać później partycje, pomniejszać je czy też dzielić albo scalać. Zresztą spod poziomu instalki Win XP masz tylko możliwość jednego typu podziału, czyli partycja podstawowa i rozszerzona, a w niej dopiero logiczne. W programach do partycjowania masz możliwość każdej konfiguracji. Możesz stworzyć sobie nawet dwie partycje podstawowe, co jest przydatne przy wielu systemach na jednym HDD (win i Linux).

0
  • #14 10 Gru 2007 12:54
    Rudolf_
    Poziom 24  

Jeśli masz dysk podłączony jako drugi to dzielisz z poziomu systemu:
    Menu Start
    -> Ustawienia
    -> Panel Sterowania
    -> Narzędzia Administracyjne
    -> Zarządzanie komputerem
    -> Magazyn / Zarządzanie dyskami

I do dzieła...

Jeśli nie trzeba, to po co pobierać jakieś programy i zaśmiecać rejestry..?

0
  • #15 11 Gru 2007 00:05
    luck64
    Poziom 14  

Instalacja windowsa a potem Partition Magic :)

0
  • #16 11 Gru 2007 00:50
    K4Li
    Poziom 13  

Ja bym użył Partition Magic i pomyśl o zrobieniu oddzielnej partycji na plik wymiany windowsa. Te 50GB na system to przesada

0
  Szukaj w 5mln produktów