Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wzmacniacz Altare AV-5000 - zamiana tranzystorów

dwoje19 08 Dec 2007 10:15 1920 7
Altium Designer Computer Controls
    dwoje19
    Level 25  
    Zrobiłem wzmacniacz Altare AV-5000. Ale chcę dać do niego tranzystory 2SA1301 i 2SC3280 orginalne z demontarzu bo mam ich trochę. Nie wiem tylko czy dobrze mam zamiar je podłączyć. Na rysunku przedstawiam w jaki sposób zamierzam je wlutować i proszę o poradę czy dobrze jeśli nie to czy możemi ktoś narysować właściwe podłączenie?.
  • Altium Designer Computer Controls
  • Altium Designer Computer Controls
    dwoje19
    Level 25  
    Ale mi bardziej chodzi o samo przylutowanie nóżek (gdzie emiter, colektor, a gdzie baza). Czy "S" to będzie odpowiednikiem emitera, D colektora a G bazy. Czy to prawidłowo narysowałem?.
    A te linki nie działają.
  • Helpful post
    Bonkot
    Level 39  
    Witam
    Te linki na pewno działają (sam sprawdzałem), tylko trzeba najpierw kliknąć na „If You Want View Datascheet, Click To Here”. Są tam rysunki z oznaczeniami wyprowadzeń. Oznaczenia „S, D i G” dotyczą tranzystorów FET, a to są bipolarne, z bazą (B), emiterem (E) i kolektorem (C).
    Pozdrowienia.
  • Helpful post
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Witam

Nie możesz wstawić tych tranzystorów do końcówki mocy od tak. Oryginalnie mają tam być tranzystory MOSFET, a te które Ty masz to są tranzystory bipolarne.

Zamiast proponowanych przez AVT, 2SJ i 2SK możesz wstawić IRFP9240 i IRFP240

Pozdrawiam
    dwoje19
    Level 25  
    Nie mogę wstawić?...znaczy się będzie dym!? nawet jak poprzekładam nóżki?. A co do tych IRFP to wiem bo właśnie je mam w tej końcówce tylko pomyślałem, że te moje są orginalne więc będzie lepiej grało :?
  • Helpful post
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Będzie dym :)

Tranzystory polowe działają na zupełnie innej zasadzie niż bipolarne i zupełnie inaczej się je steruje.
    Nie można dać wymiennie jednych za drugie, bez gruntownej przebudowy układu.
    Ta konstrukcja chyba nie zagra lepiej :) przecież to prawie to samo co Holtron (różni się tylko kilkoma szczegółami).
    Możesz próbować wstawić zalecane tranzystory Toshiby (2SK i 2SJ) ale nie sądzę żeby to wiele zmieniło, taka wymiana na pewno nie przyniesie poprawy adekwatnej do poniesionych kosztów.
    AVT się trochę przechwala tą konstrukcją, bo piszą w instrukcji, że to projektowali inżynierowie Toshiba itp. - to oczywiście głupota, bo sam schemat jest tak stary jak świat :), do tego wzmacniacz ma bardzo niefortunnie zaprojektowaną płytkę.
    Można to spokojnie zrobić na powierchni 2x mniejszej, wywalając z tej płytki diody i kondensatory filtrujące.
    Poza tym nie wiem co kierowało rzeczonymi inżynierami, że pod tranzystory mocy w obudowie TO-247 zrobili otwory na płytce jak do obudowy TO-220 :).

Pozdrawiam
    dwoje19
    Level 25  
    No ja mam właśnie zrobionego go na płytce 8x16cm bez zasilania i wyżuciłem jedną parę tranzystorów mocy (mam 4 pary) :D. Dzięki za pomoc. Faktycznie nie kumam jakie są różnice w zasadzie działania tych tranzystorów i dlatego pytałem. Potrafię jedynie skopiować ze schematu no i ewentualnie wyżucić kilka zbędnych rzeczy jak np. zasilanie. Dzięki i pozdrawiam.