Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słup energetyczny - Elektrownia Wiatrowa

08 Gru 2007 20:55 11783 19
  • Poziom 14  
    Witam.
    Post jest pośrednio "elektrodowy"
    Koło domu na górce,mam słup betonowy w kształcie litery "A" ,typowy wiejski-jaki stoi często na polach uprawnych, niskonapięciowy.Czy ktokolwiek może mi powiedzieć jakiej mocy bym mógł oczekiwać po prądnicy wiatrowej umieszczonej na nim? Jaka ciężka maksymalnie mogłaby być zainstalowana.
    Jakiej długości mogłyby być łopaty(i ile)? Okolica jest wietrzna-270m npm -Kaszuby.Nie muszę więc wznosić wysokiej wieży skoro aż się prosi o wiatrak.
    Ostatnia kwestia to czy słup ten nie wymagałby dwóch odciągów na boki.

Borato
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 18  
    Czy czasem najpierw nie powinieneś dogadać się z "właścicielem" owego słupa?? Czyli chyba z dostawcą energii na Twoją okolicę?
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 14  
    O ktoś nawet na takie lamerskie pytanie odpowiedział.
    Jak mi miło bo w sumie myslałem,że post zostanie usuniety przez sysopa.
    Byłem w moim rejonie energetycznym i SŁUP JEST MÓJ :D .Kilka lat temu linię zdjęto a słup pozostawiono na poniewierkę. Poprzednia a właścicielka tych gruntów próbowała na nim osiedlić bociany ale nie dały się.

Borato
  • Poziom 18  
    Na elektrodzie mnóstwo takich pomysłów jest (ale na już gotowym słupie to chyba jeszcze nie spotkałem :D ). Zapytałem tylko dlatego, że na moim gruncie również znajduje się taki "wolny" słupek i chyba też pomyślę nad jego dalszą egzystencją :D

Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    jego obciążalność jest naprawdę niewielka (szczególnie w kierunku prostopadłym do płaszczyzny zawierającej "nogi" słupa), gdyby miał co najmniej trzy "nogi" sytuacja byłaby o wiele lepsza, odciągi to kiepski pomysł, lepiej dodać trzecią "nogę" i bardzo solidnie zrobić ciężki fundament z kamieni i cementu
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Witam.

Mógłby kolega wkleić zdjęcie tego słupa? Nie mam teraz przy sobie katalogu, ale o ile mnie pamięć nie myli to siła jaką można obciążyć owy slup w kierunku równoległm do obu nóg to około 14kN, pojedyncza żerdź betonowa wytrzymuje chyba 2kN ale to zależy od typu żerdzi i stanu w jakim się znajduje. Odciagi to moim zdaniem dobry pomysł, dwie sztuki po przeciwnych stronach tylko trzeba je dobrze zakotwić w terenie - są gotowe elementy na odciągi. Odciągi nalezy szpanować śrubami rzymskimi. Słup z odciągiem ma wytrzymałość porównywalną ze słupem typu A. Słup należało by jeszcze wzmocnić rozpórką.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    polecam ZGG - na forum "Budowa elektrowni wiatrowej domowym sposobem" - taki sam słup
  • Poziom 14  
    Uff.
    Nie miałem czasu na zrobienie fotki przepraszam.
    Słup śliczny i marnuje się.Jeśli na podstawie tej fotki kol. " twardyboro" coś wydedukuje to będę niezmiernie wdzięczny za jakieś parametry "obciążalności wiatrakowej".
    Borato
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Witam

To typowy słup rozkraczny zbudowany na żerdziach typu ŻN-12. Jeśli kolega chce na nim postawić elektrownię to koniecznie potrzebne sa odciągi po bokach słupa, inaczej się złoży jak scyzoryk. materiały na odciągu kupi kolega w hurtowni elektrycznej, bedą potrzebne 2 pachołki, 2 kotwy, 2 śruby rzymskie, 4 zaciski(NK2411), dwie śruby hakowe i linka stalowa o przekroju około 50mm2. Niech się kolega przyglądnie jaksą takie odciągi robione bo napewno gdzieś taki słup z odciągiem w okolicy się trafi. Wskazane by było tak jak pisałem wyżej wstawć rozpórkę pomiędzy nogi słupa. Maksymalne obciązenie słupa rozkracznego w kierunku równoległym wynosi zależnie od typu ustoju 1500 do 2250kG a obciązenie pojedynczej żerdzi z boku 250kG, ponieważ mamy 2 żerdzie to będzie około 500kG. Dołożenie odciągów z boku słupa zwiększy obciążalność na siły z boku słupa do około 1200kG.

Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Hej.
    Serdeczne dzięki.Tego typu informacje są często nieosiągalne.A planowanie PRZED pozwala uniknąć bolesnych doświadczeń podczas uruchamiania.
    Borato
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Właśnie na czymś takim coś sobie robię. Ale zrobiłem trójnóg. Wtedy jest już mocny. ą w środku pionowa rura ,żeby maszt był mocny na skrety. Bo z rozmiarami smigła przedobrzyłem. Właśnie je kończę.

Dodano po 5 [minuty]:

• Poziom 14  
    Witam.
    A jak wyglądała sprawa z gminą bo ja mam nieciekawego sąsiada,niby daleko ale...

na pl.soc.prawo mi odpisali:
    <Skoro nieuzywany to po co pytales energetykow? ;)
    <Zapytaj tutaj : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic277125.html
    <Tam sa skupieni wszyscy pomylency robiacy prad z wiatru ;)
    <Przerabiając słup energetyczny na wiatrak zmieniasz jego sposób <użytkowania i potrzebujesz na to zgody organów nadzoru budowlanego. Te <zaś raczej jej nie dadzą, póki nie przedstawisz projektu sporządzonego <przez osobie o uprawnieniach budowlanych. Rzecz w tym, że o ile na słup <działają zasadniczo druty oraz wiatr, to przy wiatraku dochodzi jeszcze <reakcja pozioma od turbiny, która może po prostu tego słupa wywrócić.

W sumie nic konkretnego nie napisali a oczekiwałem jakichś paragrafów
    Borato
  • Poziom 18  
    I właśnie dlatego się w moim pierwszym poście o takie szczegóły pytałem a kolega stwierdził, że jest "OK" :/ A okazuje się, że jakaś lipa z prawem:/
  • Poziom 27  
    Masz tam bocianie gniazdo. To wrzuć trochę gałązek. I tego żadne prawo budowlane nie może zwalić. Bo teraz ekologja to żecz swięta. A nad nim niech się kręci jakieś smigiełko. A jak sąsiedzi już się napatrzą. To zrobisz lepsze.U mnie też tak będzie. Niech tylko smigło przykręcę. To na prądnicy napewno bocian gniazdo założy. I tego zwalić mi .Ani im nie wolno.Smieszne aż do rozpuku. ale takie jest durne prawo.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    ul. Krucza 38/42
    00-926 Warszawa
    W sprawie tablic i urzadzen reklamowych jako obiektów budowlanych,
    o których mowa w art. 3 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane.
    Zgodnie z art. l ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U.
    z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z pózn. zm.), zakresem przedmiotowym tego aktu
    prawnego objeta jest działalnosc obejmujaca sprawy projektowania, budowy,
    utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych oraz zasady działania organów
    administracji publicznej w tych dziedzinach.
    Natomiast, przez obiekty budowlane nale(y rozumiec budynki wraz
    z instalacjami i urzadzeniami technicznymi, budowle stanowiace całosc technicznou
    (ytkowa wraz z instalacjami i urzadzeniami oraz obiekty małej architektury
    (zob. art. 3 pkt 1 Prawa budowlanego).
    Przepisy ustawy – Prawo budowlane nie definiuja pojecia „reklamy” - tablicy
    i urzadzenia reklamowego. Zatem, pomocniczo nale(y posługiwac sie definicja
    zawarta w ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2004 r.
    Nr 204, poz. 2086 z pózn zm.)
    W mysl art. 4 pkt 23 ustawy o drogach publicznych reklama jest nosnikiem
    informacji wizualnej w jakiejkolwiek materialnej formie wraz z elementami
    konstrukcyjnymi i zamocowaniami, umieszczonym w polu widzenia u(ytkowników
    drogi, niebedaca znakiem w rozumieniu przepisów o znakach i sygnałach lub
    znakiem informujacym o obiektach u(ytecznosci publicznej ustawionym przez
    gmine.
    Przy tym nale(y podkreslic, (e konstrukcja urzadzenia reklamowego bedzie
    bardziej skomplikowana ni( tablicy reklamowej.
    Natomiast, od pojecia tablicy i urzadzenia reklamowego, nale(y odró(nic
    pojecie urzadzenia informacyjnego, które jest obiektem, zarówno bedacym
    informacja, jak i stanowiacym jej nosnik, a nie bedacym reklama.
    Majac na uwadze powy(sze nale(y stwierdzic, (e tablicy i urzadzenia
    reklamowego nie nale(y uto(samiac z urzadzeniem informacyjnym. Czynnikiem
    odró(niajacym powy(sze obiekty jest przede wszystkim spełniana przez nie funkcja.
    Jednoczesnie nale(y zaznaczyc, (e „reklama”, zgodnie z definicjami zawartymi
    w ustawie – Prawo budowlane, mo(e byc kwalifikowana jako:
    1) budowla, w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego,
    2) obiekt małej architektury, w rozumieniu art. 3 pkt 4 Prawa budowlanego,
    3) tablica i urzadzenie reklamowe, o których mowa w art. 29 ust. 2 pkt 6 Prawa
    budowlanego.
    Ad. 1. Tablice i urzadzenia reklamowe jako budowle
    W mysl art. 3 pkt 3 ustawy – Prawo budowlane, przez budowle nale(y
    rozumiec ka(dy obiekt budowlany niebedacy budynkiem lub obiektem małej
    architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, estakady, tunele,
    przepusty, sieci techniczne, wolno stojace maszty antenowe, wolno stojace trwale
    zwiazane z gruntem urzadzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne
    (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojace instalacje
    przemysłowe lub urzadzenia techniczne, oczyszczalnie scieków, składowiska
    odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne
    przejscia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze,
    pomniki, a tak(e czesci budowlane urzadzen technicznych (kotłów, pieców
    przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urzadzen) oraz fundamenty pod
    maszyny i urzadzenia, jako odrebne pod wzgledem technicznym czesci przedmiotów
    składajacych sie na całosc u(ytkowa.
    ul. Krucza 38/42
    00-926 Warszawa
    Ustawodawca, tworzac pojecie budowli, nie definiuje samego pojecia,
    ograniczajac sie jedynie do stwierdzenia, (e jest to obiekt budowlany niebedacy
    budynkiem lub obiektem małej architektury (definicja negatywna), wyliczajac
    nastepnie obiekty budowlane, zakwalifikowane jako budowle.
    Z tresci art. 3 pkt 3 ustawy – Prawo budowlane wynika, i( wolno stojace
    trwale zwiazane z gruntem urzadzenia reklamowe sa, w rozumieniu Prawa
    budowlanego, budowlami. Natomiast, taka kwalifikacja inwestycji pociaga za soba
    obowiazek uzyskania pozwolenia na budowe (art. 28 ust. 1 ustawy - Prawo
    budowlane).
    Ad. 2 Tablice i urzadzenia reklamowe jako obiekty małej architektury
    W przepisach ustawy – Prawo budowlane wystepuje pojecie obiektu małej
    architektury. Zgodnie z art. 3 pkt 4 powy(szej ustawy, przez obiekt małej
    architektury nale(y rozumiec niewielkie obiekty, a w szczególnosci: kultu
    religijnego, jak: kapliczki, krzy(e przydro(ne, figury, posagi, wodotryski i inne
    obiekty architektury ogrodowej, u(ytkowe słu(ace rekreacji codziennej i utrzymaniu
    porzadku, jak: piaskownice, hustawki, drabinki, smietniki. Powy(sze wyliczenie ma
    jedynie charakter przykładowy, w celu ułatwienia kwalifikacji obiektów jako
    obiektów małej architektury.
    Zatem, w pewnych przypadkach tablice i urzadzenia reklamowe moga byc
    kwalifikowane jako obiekty małej architektury – ale tylko wtedy, gdy ich funkcja nie
    jest jedynie reklamowa. Decydujace znaczenie ma przede wszystkim sposób
    wykorzystywania tablicy i urzadzenia reklamowego, a w dalszej kolejnosci sposób
    jego posadowienia na gruncie (trwale badz nie trwale zwiazany z gruntem).
    Tablice i urzadzenia reklamowe, które mo(na uznac za obiekty małej
    architektury, wymagaja dokonania zgłoszenia, je$eli maja byc usytuowane
    w miejscu publicznym (art. 29 ust. 1 pkt 22 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy –
    Prawo budowlane). W innych przypadkach realizacja obiektu małej architektury
    nie wymaga pozwolenia na budowe, ani zgłoszenia.
    Ad. 3 Tablice i urzadzenia reklamowe, w rozumieniu art. 29 ust. 2 pkt 6
    ustawy – Prawo budowlane
    Problematyka dotyczaca reklam podlega szczególnej regulacji na gruncie
    Prawa budowlanego. Zgodnie bowiem z art. 29 ust. 2 pkt 6 ustawy – Prawo
    budowlane, pozwolenia na budowe nie wymaga wykonanie robót budowlanych
    polegajacych na instalowaniu tablic i urzadzen reklamowych, z wyjatkiem
    usytuowanych na obiektach wpisanych do rejestru zabytków w rozumieniu
    przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz z wyjatkiem reklam
    swietlnych i podswietlanych usytuowanych poza obszarem zabudowanym
    w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym. Natomiast zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt
    2 ustawy – Prawo budowlane, przedmiotowe roboty budowlane wymagaja
    jedynie zgłoszenia własciwemu organowi administracji architektonicznobudowlanej.
    Powy(sze oznacza, (e w przypadku zakwalifikowania obiektu, jako tablicy lub
    urzadzenia reklamowego, jego realizacja nie bedzie wymagała uzyskania pozwolenia
    na budowe, a jedynie zgłoszenia (zob. art. 29 ust. 2 pkt 6 Prawa budowlanego).
    Ostateczna kwalifikacja konkretnych robót budowlanych, jako wymagajacych
    uzyskania pozwolenia na budowe, dokonania zgłoszenia, czy te( zwolnienia z obu
    tych obowiazków, nale(y do własciwego miejscowo organu administracji
    architektoniczno - budowlanej, który na podstawie pełnej znajomosci stanu
    faktycznego i prawnego sprawy jest kompetentny do zajecia stanowiska w tym
    zakresie.
    ul. Krucza 38/42
    00-926 Warszawa
    Dodatkowo nale(y zauwa(yc, (e przepisy ustawy - Prawo budowlane nie
    okreslaja dopuszczalnych wymiarów tablic i urzadzen reklamowych i w (aden
    sposób nie łacza tej kwestii z wymogiem uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowe.
  • Poziom 14  
    Uff.
    Nie bede ukrywał,ze czuje się "nieco" przytłoczony nadmiarem paragrafów
    a mogło być tak pięknie.Ale ja do tego tematu jeszcze powrócę.
    Na razie muszę ukończyć walkę o oczyszczalnię.
    Borato Słup energetyczny - Elektrownia Wiatrowa
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Ja oczyszczalnię wykonałem. A jakoś nikt nie chce przyjecchać jej odebrać.Ale narazie mi to nawet na rękę. Bo w końcu gmina ma to załatwić.A jak dostanę ten certyfikat. czy atest. Na 5 lat. To jak dadzą puzniej to będzie na dłużej.Takie tam dyrdymały urzędnicze. Pozatym po pięciu latach muszisz kupić u nich ten humiks, czy płyn z bakterjami. To i tak wychodzi na to samo. Bo jak raz do roku zamówisz szambowóz ,co ci wywiezie toto. Żebyś miał fakturę dla szanownej komisji.To koszty są podobne. Przynajmniej u nas.Więc czasem tak myślę, czy to wogule ma sens. Jeżeli ją robisz to zrób jak najdalej od domu bo u nas wielu narzeka na te perfumy.Toto wogule poroniony pomysł.-A takim małym wiatrakiem sie nie przejmuj. Przecierz w razie czego zdejmujesz smigło. I po krzyku.To nie fundament. Którego nie wykopiesz.Może stoi tam gdzieś niedaleko pojedyńczy słup. To mógłbyś zrobić trójnóg. Bo linki musiałbyć zamocować niżej ,dopiero pod śmigłem. Niewiem jakie to smigło ma być wielkie.Widzisz jacy są ludzie. na forum. Łazi naprzykład taka M-da. I robi mi dopiski. Bo go szlak trafia że ja coś umiem. A on nie. Az w koncu nie wytrzymałem i podałem to do moderatora. To usunał wszystko.Kiedyś na innej stronie zamieścił nawet kota. . Taki Id-ta. str 199.Powodzenia. Jak coś więcej będziesz chciał to napisz na pW.
  • Poziom 14  
    Witam.

Do kolegi "twardyboro" oraz do wszystkich-skoro kolega coś wie o słupach to może zna kogoś, kto taki projekt może "popełnić" w sposób aby został zaakceptowany przez nadzór budowlany.

Borato
  • Poziom 24  
    a to prawo z 1994 jeszcze jest w mocy?
  • Poziom 19  
    Cytat:
    a to prawo z 1994 jeszcze jest w mocy?

Tak. Ustawa była wielokrotnie nowelizowana - tekst jednolity, tak jak podał kolega ZGG jest zawarty w Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118.
    Ostatnie zmiany były w końcu 2007 r. W tym roku - nie sprawdzałem