Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tablica diodowa - potrzebna pomoc przy schemacie

09 Gru 2007 11:14 1929 13
  • Poziom 10  
    Wszytskich diód-342. Diód które będą paliły sie tylko na czerwono-250. Diód które bedą zmieniały kolor(czyli raz czerwone,póżniej żółte)-42. Diód które bedą świciły tylko na zółto-50

Diody chyba takie kupie bo innych nie ma 2kolorowych(czerono-zółtych);

Co do układu to ma być coś takiego że swieci 292 diody(250tych tylko czerwonych i 42 te dwukolorowe) na czerwono, pozniej swiecą 250czerwonych i 92 zolte(50tych tylko zoltych i 42 na zolto ktore sa dwukolorowe)

Może ktoś mi pomoc ze schematem do tego??
  • Poziom 40  
    Witam
    Gdzieś na forum umieściłem schemat, więc poszukaj. Facet chciał zrobić tablicę diodową do wyświetlania tekstu piosenek w kościele.
  • Poziom 10  
    Pomoże ktoś?? to pilna sprawa.Nie moge znaleźć czegoś takiego jak ja chce na tym forum. :/
  • Poziom 42  
    Napisz jeszcze raz - tak aby to zrozumieć

To ma być zmieniacz kolorów czy co?
  • Poziom 40  
    Witam
    Wiem że wyszukiwarka nie czyta w myślach, chociaż sam poświęciłem z 30 minut aby to znaleźć. Tu jest opis problemów budowy matrycy diodowej:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic589365-0.html
    Jak kupisz diody dwukolorowe za 8,5gr sztuka, to nie licz że je zobaczysz w dzień.
  • Poziom 10  
    dar.el a mozesz podać link do jakiś diód czerwono/zółtych lepszych?? Dzięki.
    Ja chce zrobić tablice na której jest 342 diody. Przez pierwszą chwile ma świecić 250 diód czerwonych i 42 diody mają świecić na czerwono ktore są dwukolorowe. Razem w pierwszej chiwli swice 292 didoy. 50 nie siwcie.
    w drugiej chwili ma swiecic 250 diód czerwonych i 92 diody na zółto(w tych 92: 42 te dwukolorowe i 50 ktore sa tylko zolte).
    I tak na zmiane żeby mi to mrygało.
  • Poziom 35  
    Wystarczy przekaźnik załączany przerywaczem . Czerwone świecą cały czas. Czerwone (z dwukolorowych) świecą na przemian z żółtymi (zwykłymi 50sztuk i dwukolorowymi 42sztuki). Przekaźnik przełącza raz czerwone raz żółte. Sterowanie przekaźnikiem np na 555 lub 40106. W jaki sposób to jeszcze będzie zasilane? 50 diod i 42 diody oraz 250 diod i 42 trzeba podzielić w grupy np 2x25+rezystor i 2x21+rezystor oraz 42 i 6x42czerwone(252sztuki z czego 250 na tablicy i 2 ukryte,czyli na płytce). Napięcie zasilania to około 42x2V=84V . W grupie 42 diod jeszcze można znaleźć uszkodzoną (w razie czego) natomiast wśród 250 to jest już kłopot.
    Tablica diodowa - potrzebna pomoc przy schemacie
    W Układzie 40106 należy wykorzystać wszystkie bramki by wydajność prądowa pozwoliła na załączanie przekaźnika 5V, zasilanie układu do +15V. Zamiast R=1MΩ można zastosować potencjometr(regulacja f przełączeń), Lub zastosować tranzystory zamiast przekaźnika ( przy szybkim przełączaniu kiedyś się zużyje). Zamiast jednej narysowanej diody muszą być odpowiednio podzielone grupy diod.
  • Poziom 10  
    A da mi ktos likn z lepszymi diodami?? Skoro te będą słabo swiecić. Jak juz robię to wole wydac wiecej $ ale zeby był jakiś efekt.
  • Poziom 40  
    Witam
    Lepiej zastosuj pojedyncze diody, większy wybór i niższe ceny. Przy większej odległości nie będzie widać różnicy między dwukolorowymi a oddzielnymi diodami.
  • Poziom 10  
    A jeżeli bym dał takie diody??
    http://www.allegro.pl/item276431753_diody_led_dwukolorowe_czerwono_zielone_po_40_gr_.html

tamte wyzej to dwukolorowe-czerwono zielone

I jeszcze bym dał takei:
    http://www.allegro.pl/item282482660_hit_diody_led_zielone_czerwone_zolte_5mm_po_12.html

Te dwukolorowe były by tylko tam gdzie musiałyby być a reszte bym dał tych zwykłych czerwonych. Wybrałem takie bo i te i te mają jasność świecenia 600mcd. Jak myślicie kolor świecenia nie będzie sie za bradzo odróżniał?? Bo te dwukolorwe mają białe oprawki a tamte czerwone. Prosze o szybką odp. Dzięki
  • Poziom 40  
    Witam
    600mcd może już być ale ciekawe jaki kąt świecenia? Jak będzie 15° to będzie je widać tylko na wprost tablicy.
  • Poziom 10  
    Wysłałem maila jaki jest kat swiecenia. A jak z kolorem?? Nie będą sie odróżniać podczas świecenia??
  • Poziom 40  
    Sam rodzaj obudowy nie ma wpływu na kolor, zapytaj się na jakiej długości fali świecą diody. Bo np. 670nm jest bardziej czerwone od 630nm.