Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tablica diodowa - potrzebna pomoc przy schemacie

Amadi 09 Dec 2007 11:14 2004 13
    Amadi
    Level 10  
    Wszytskich diód-342. Diód które będą paliły sie tylko na czerwono-250. Diód które bedą zmieniały kolor(czyli raz czerwone,póżniej żółte)-42. Diód które bedą świciły tylko na zółto-50

Diody chyba takie kupie bo innych nie ma 2kolorowych(czerono-zółtych);

Co do układu to ma być coś takiego że swieci 292 diody(250tych tylko czerwonych i 42 te dwukolorowe) na czerwono, pozniej swiecą 250czerwonych i 92 zolte(50tych tylko zoltych i 42 na zolto ktore sa dwukolorowe)

Może ktoś mi pomoc ze schematem do tego??
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Gdzieś na forum umieściłem schemat, więc poszukaj. Facet chciał zrobić tablicę diodową do wyświetlania tekstu piosenek w kościele.
    Amadi
    Level 10  
    Pomoże ktoś?? to pilna sprawa.Nie moge znaleźć czegoś takiego jak ja chce na tym forum. :/
    oj
    Level 42  
    Napisz jeszcze raz - tak aby to zrozumieć

To ma być zmieniacz kolorów czy co?
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Wiem że wyszukiwarka nie czyta w myślach, chociaż sam poświęciłem z 30 minut aby to znaleźć. Tu jest opis problemów budowy matrycy diodowej:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic589365-0.html
    Jak kupisz diody dwukolorowe za 8,5gr sztuka, to nie licz że je zobaczysz w dzień.
    Amadi
    Level 10  
    dar.el a mozesz podać link do jakiś diód czerwono/zółtych lepszych?? Dzięki.
    Ja chce zrobić tablice na której jest 342 diody. Przez pierwszą chwile ma świecić 250 diód czerwonych i 42 diody mają świecić na czerwono ktore są dwukolorowe. Razem w pierwszej chiwli swice 292 didoy. 50 nie siwcie.
    w drugiej chwili ma swiecic 250 diód czerwonych i 92 diody na zółto(w tych 92: 42 te dwukolorowe i 50 ktore sa tylko zolte).
    I tak na zmiane żeby mi to mrygało.
    adams987
    Level 35  
    Wystarczy przekaźnik załączany przerywaczem . Czerwone świecą cały czas. Czerwone (z dwukolorowych) świecą na przemian z żółtymi (zwykłymi 50sztuk i dwukolorowymi 42sztuki). Przekaźnik przełącza raz czerwone raz żółte. Sterowanie przekaźnikiem np na 555 lub 40106. W jaki sposób to jeszcze będzie zasilane? 50 diod i 42 diody oraz 250 diod i 42 trzeba podzielić w grupy np 2x25+rezystor i 2x21+rezystor oraz 42 i 6x42czerwone(252sztuki z czego 250 na tablicy i 2 ukryte,czyli na płytce). Napięcie zasilania to około 42x2V=84V . W grupie 42 diod jeszcze można znaleźć uszkodzoną (w razie czego) natomiast wśród 250 to jest już kłopot.
    Tablica diodowa - potrzebna pomoc przy schemacie
    W Układzie 40106 należy wykorzystać wszystkie bramki by wydajność prądowa pozwoliła na załączanie przekaźnika 5V, zasilanie układu do +15V. Zamiast R=1MΩ można zastosować potencjometr(regulacja f przełączeń), Lub zastosować tranzystory zamiast przekaźnika ( przy szybkim przełączaniu kiedyś się zużyje). Zamiast jednej narysowanej diody muszą być odpowiednio podzielone grupy diod.
    Amadi
    Level 10  
    A da mi ktos likn z lepszymi diodami?? Skoro te będą słabo swiecić. Jak juz robię to wole wydac wiecej $ ale zeby był jakiś efekt.
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Lepiej zastosuj pojedyncze diody, większy wybór i niższe ceny. Przy większej odległości nie będzie widać różnicy między dwukolorowymi a oddzielnymi diodami.
    Amadi
    Level 10  
    A jeżeli bym dał takie diody??
    http://www.allegro.pl/item276431753_diody_led_dwukolorowe_czerwono_zielone_po_40_gr_.html

tamte wyzej to dwukolorowe-czerwono zielone

I jeszcze bym dał takei:
    http://www.allegro.pl/item282482660_hit_diody_led_zielone_czerwone_zolte_5mm_po_12.html

Te dwukolorowe były by tylko tam gdzie musiałyby być a reszte bym dał tych zwykłych czerwonych. Wybrałem takie bo i te i te mają jasność świecenia 600mcd. Jak myślicie kolor świecenia nie będzie sie za bradzo odróżniał?? Bo te dwukolorwe mają białe oprawki a tamte czerwone. Prosze o szybką odp. Dzięki
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    600mcd może już być ale ciekawe jaki kąt świecenia? Jak będzie 15° to będzie je widać tylko na wprost tablicy.
    Amadi
    Level 10  
    Wysłałem maila jaki jest kat swiecenia. A jak z kolorem?? Nie będą sie odróżniać podczas świecenia??
    Dar.El
    Level 40  
    Sam rodzaj obudowy nie ma wpływu na kolor, zapytaj się na jakiej długości fali świecą diody. Bo np. 670nm jest bardziej czerwone od 630nm.