Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka inwertorowa rockworth ARIW160

elektronikwrc 09 Dec 2007 14:36 70443 45
Wago
 • #1
  elektronikwrc
  Level 12  
  Witam.
  Jakiś czas temu miałem okazje "testować" spawarkę ROCKWORTHA z Castoramy. Spawarką dobrze się spawa nawet w pionie spaw wychodzi gładki i nie poszlakowany. Spawarką da się spawać elektrodami 3.2 mm bez przerwy i dorywczo 4 mm ale nie sprawdzałem na czwórkach. Myślę iż znamionowy prąd 160A jest jak najbardziej prawdziwy ale nie mierzyłem miernikiem bo nie posiadam takiej cęgówki :D .
  Oczywiście zaraz po testach praktycznych z ciekawości jako elektronik zajrzałem "do środka" co przedstawiają poniższe zdjęcia. Spawarka ma bardzo ciekawie rozwiązany dławik w postaci kilkunastu zwojów płaskownika miedzianego na śrubie :) oraz to co przyciągnęło moją uwagę jest stopień sterowania transformatorem. otóż sterowanie jest w postaci bloku mocy IGBT coś podobnego jak w falownikach tylko o innej budowie. Przekładnik prądowy zrealizowany na rdzeniu pierścieniowym i sam transformator wydaje się być taki trochę "mały " jak na te 160A .
  Chciałbym skonstruować spawarkę inwertorowa wzorując się na ten z ROCKWORTHA z prostego powodu - wiem jak spawa i nie jest bardzo skomplikowana z tego co widzę.
  Do szanownych forumowiczów:
  Proszę o schemat ew blokowy tej spawarki to co da sie odczytać ze zdjęć, być może ktos posiada schemat ideowy tej spawarki to bardzo poproszę

  Spawarka inwertorowa rockworth ARIW160

  Spawarka inwertorowa rockworth ARIW160

  Spawarka inwertorowa rockworth ARIW160

  Spawarka inwertorowa rockworth ARIW160

  Dodano po 6 [minuty]:

  Tu jest reszta zdjec :)

  Spawarka inwertorowa rockworth ARIW160


  Spawarka inwertorowa rockworth ARIW160


  Spawarka inwertorowa rockworth ARIW160


  Spawarka inwertorowa rockworth ARIW160  Spawarka inwertorowa rockworth ARIW160

  Dodano po 8 [minuty]:

  Spawarka inwertorowa rockworth ARIW160


  Spawarka inwertorowa rockworth ARIW160


  Spawarka inwertorowa rockworth ARIW160  Spawarka inwertorowa rockworth ARIW160


  Spawarka inwertorowa rockworth ARIW160  Spawarka inwertorowa rockworth ARIW160  Spawarka inwertorowa rockworth ARIW160

  Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA -->REGULAMIN pkt 15. [hefid]
 • Wago
 • #2
  tomaszo
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Przenioslem z DIY.
 • #3
  lechoo
  Level 39  
  Wszystkie spawarki inwerterowe spawają podobnie, na Elektrodzie znajdziesz podobne projekty w wykonaniu amatorskim - wystarczy poszukać...
  Z fotografii można jedynie wywnioskować, że w tej spawarce przetwornica wykonana jest w topologii półmostka.
 • #4
  Kenichi_
  Level 11  
  a jaka jest cena w tej Castoramie tej spawarki?
 • #6
  Pawel1812
  Level 26  
  Witam.
  Obejrzałem fotki i co pierwsze, co zauważyłem, to opiłki metalu po szlifowaniu we wnętrzu i na elektronice wciągane do wnętrza przez wentylator. Proponuje częste czyszczenie albo cos wymyśleć, bo inaczej coś złego się na pewno prędzej czy później się stanie, a bez schemtu będzie duży problem. Apropo wykonania spawarki , to są na elektrodzie sprawdzone schematy spawarek:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic745942.html wraz z kalkulacją kosztów oraz https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic458007.html w tej problem opiłków został na pewno dobrze rozwiązany, jednak jest na dośc trudnym do zdobycia układzie. Miłej lektury i pozdrawiam.
 • Wago
 • #7
  elektronikwrc
  Level 12  
  Do Pawel1812, dziękuje za spostrzeżenie ale to nie moja spawarka więc nie mam się co martwić spawarka jest używana do montażu konstrukcji w terenie u mojego znajomego, który ma firmę. Nie życzę mu tego ale jak spawarka się popsuje to będę miał okazje ją rozpracować i może wyciągnąć jakieś zalety z tej topologi układu do mojej konstrukcji.
  Tak do wszystkich to jakie zadanie ma ten moduł IGBT taka biała kostka na początku radiatora tuz przy wentylatorze doprowadzone jest tam 320 V stałego . czy to jest końcówka do sterowania trafo? do jeśli tak to gdzie jest podłączony drugi koniec trafa? :)
 • #8
  lechoo
  Level 39  
  Na podstawie fotek pozwoliłem sobie namazać schemat blokowy:

  Spawarka inwertorowa rockworth ARIW160

  Mam nadzieję, że sporo Ci wyjaśni. Moduł IGBT zawiera w jednej obudowie 2 tranzystory połączone tak jak na powyższym schemacie. Pominąłem diody włączone antyrównolegle do tranzystorów, które zawsze występują w tego typu modułach.

  Jeśli masz jeszcze u siebie tą spawarkę to spisz oznaczenia modułu IGBT oraz wartość pojemności tych 2 żółtych dużych kondensatorów włączonych w szereg z uzwojeniem pierwotnym transformatora.
 • #9
  elektronikwrc
  Level 12  
  lechoo Dlaczego trafo jest połączone przez te kondensatory co to za system przenoszenia energij bo nie spotkałem sie z tym, myślałem że te kondensatory robią za gasiki :). Wielkie dzięki za schemacik wyjaśnił mi budowę tej spawarki.
  Chcąc zbudować spawarkę o prądzie ciągłym 180-200A
  i szczytowym około 250A mogę wzorować sie na tej przedstawionej przeze mnie ( oczywiście zwiększając moc odpowiednich modułów) czy lepiej wzorować sie na tej
  "Spawarka inwertorowa 140A własnoręcznie wykonana." lub tej:
  "Spawarka inwertorowa 45-140A 60kHz na UC3526"
  w wykonaniu M_MARCIN1974.
  Myślę że rozsądnie było by nawinąć taką spawarkę taśmą miedzianą ( chodzi mi o trafo i dławik) ale posiadam w swoich zasobach :) ok 2 kg drutu DNE 0.5 mm^2
  Proszę o wszelkie uwagi i sugestie.
  Pzdr

  Dodano po 3 [minuty]:

  Jak sądzicie jaki to rdzeń w w\w spawarce? ja do swojej chciałbym użyć dwóch rdzeni typu E 80 jako trafo a na dławik jeden rdzeń E 80 wydaje mi sie że to jest z nadwyżką ale chcę zostawić zapas mocy i dużo miejsca żeby dobrze nawijało sie licą z drucików 0.5 mm Spawarkę projektuje na 250A prądu znamionowego (szczytowy) a 200A Prąd ciągły .
 • #10
  -RoMan-
  Level 42  
  Bez kondensatorów przez transformato płynęła by duża składowa stała i całość dość gwałtownie wypuściłaby dym. W półmostku zawsze masz kondensator. Czasem podłącza się pomiędzy kondensatory wejściowe połączone szeregowo.

  Dwa złożone E80 na transformator to całkiem dobry pomysł. Mają na tyle duży przekrój okna, że całość będzie proporcjonalna.
  Na dławik zdecydowanie E65/32/27-3C90 ze szczeliną 7.8 mm (są dostępne w Polsce bez problemu).
  Lica z drucików 0.5 mm umożliwia osiągnięcie częstotliwości pracy transformatora rzędu 100 kHz - jeśli zdołasz opanować kontroler, który będzie w stanie przeładowywać MOSFETy/IGBT wystarczająco szybko.
 • #11
  kalasz20
  Level 26  
  Witam , mnie również interesuje wartość tych kondensatorów (żółtych) , jeśli możesz podaj całe oznaczenie , także robię spawarkę z półmostkiem i z tym samym rozwiązaniem prostownikowym , a propo jakie kondensatory są w stanie wytrzymać duże prądy przezeń płynące?
  Pozdr
 • #12
  elektronikwrc
  Level 12  
  Witam, wartość tych kondensatorów postaram się podać jak najszybciej jak tylko pożyczę spawarkę od znajomego niestety nie posiadam jej u siebie :)

  Dodano po 6 [minuty]:

  czy ten dławik na śrubie jest dlatego taki dziwaczny bo spawarka jest oparta na pół mostku ?
  Co proponujecie sterownik z kondensatorami wytrzyma taki prąd czy lepiej sterownik przepustowy oparty na kostce SG3526 lub UC3845 ? i driver HCPL 3120 z dobrym zasilaniem tak aby wstrzyknąć duzy prąd na bramki IGBT co było by korzystniejsze i bardziej praktyczne, jakie rozwiązania są stosowane praktycznie przy takich mocach spawarek?
 • #13
  -RoMan-
  Level 42  
  Przy tej mocy - pełny mostek na UC3846 i driverach np. IR2110.
 • #14
  elektronikwrc
  Level 12  
  Dzięki -RoMan- czekam na sugestie i podpowiedzi innych forumowiczów.
 • #15
  Bruum
  Level 23  
  Witam! Kolego-mam pytanie-czy w tym egzemplażu spawarki da się odczytać napisy z kostek smd?
 • #16
  elektronikwrc
  Level 12  
  Bruum wrote:
  Witam! Kolego-mam pytanie-czy w tym egzemplażu spawarki da się odczytać napisy z kostek smd?

  Nie wiem niestety nie posiadam tej spawarki u siebie ale jeśli zbiorę wszystkie informacje jakie będą mi potrzebne to wtedy spisze je z tej spawarki i umieszczę w tym psocie.
  Pzdr
 • #17
  elektronikwrc
  Level 12  
  Dlaczego w tej spawarce jako dławik użyto kilkunastu zwojów płaskownika na jakiejś śrubie metalowej a nie na rdzeniu ferrytowym jak książka pisze :) ??
  Czy powodem są oszczędności i ekonomia czy może prawa fizyki.
 • #18
  kalasz20
  Level 26  
  Dławik możę być na rdzeniu z blach , jak zwykłe trafa sieciowe , tam jest już praktycznie prąd stały , śruba to też rdzeń.
  Pozdr
 • #19
  kalasz20
  Level 26  
  Zdobyłem trochę danych takiej samej spawarki :
  Diody w prostowniku F30U60DN 2 x 30A 600V
  Moduł: SKM75GB063D 600V 75A
  Kondensatory na wejściu: 2 x 560uF/450V , mostek zsilający 35A
  Kond. oddzielający składową stałą : 2 x 630V 106 , prawdopodobnie 10uF
  Dławik na śrubie 28uH , trafo główne wymiary pokrywają się z E65 , 2 x wtorne po ok. 6 zwojów ( trudno dokładnie policzyć bez rozwinięcia) , jedno 20uH , drugie 23uH , pierwotne 209uH , napięcie na wyjściu spawarki luzem ok 81V.
  Pozdrawiam
 • #20
  zygyt12
  Level 11  
  Witam! Jako laik mam pytanie odnosnie tej spawarki.Uzywam takiej samej i chcialbym usprawnic ja w dodatkowy jonizator potrzebny przy spawaniu metoda tig. Jak wpiac jonizator na okolo 2-3 kv aby nie uszkodzic czegos w tej spawarce?
 • #21
  dziuba-82
  Level 11  
  Mam pytanko nie dokońca związane z postem ale myślę, że mogę uzyskać tu odpowiedź.
  Mam zamiar kupić spawarkę inwertorową i wybór padł pomiędzy ARIW 160 i Bester 140 (141+) http://www.bis.mpmservis.pl/140.shtml
  Cena tej chinskiej to 680zł a Bestera 970zł
  Proszę o jakąś opiniję na ich temat jeżeli jest to możliwe:D
 • #22
  kalasz20
  Level 26  
  Witam
  Spawałem tym AIRW i jest całkiem niezła , ten Bester też wygląda mi na chińszczyznę , spawałem też spawarką Unistar mma200 , do kupienia za 650zł na all , za te pieniądze rewelacja tylko nie wiem jak jest z gwarancją , musiałbyś spytać się sprzedawcy , ja jej nie sprzedaje choć sprzedawca jest z Białegostoku. U mnie ten AIRW kosztuje 900zł w Bstoku.
  Pozdr
 • #23
  dziuba-82
  Level 11  
  Nie sądziłem, że na tym forum ktoś mi odpowie, że Bester to chińszczyzna:D
  Wybór padł na Bestera, panowie z Castoramy w Gorzowie pozwolili mi porównać ARIW160 i Bestera 140, który może służyć do spawania metodą TIG .
  ARIW160 przy większych prądach niż w Besterze gożej sobie radził ze spawaniem, a nie wspomnę już o wykonaniu i mniejszej wadze oraz gabarytach i dwóch latach gwarancji, pomijając fakt, że jeszcze nie dawno kosztował 1540zł i do dziś są takie ceny na Alledrogo:DJa zapłaciłem 970zł:D
 • #24
  kalasz20
  Level 26  
  Jeśli sądzisz że ta spawarka została zaprojektowana i wykonana w Polsce to się bardzo mylisz , obecnie Bester został wchlonięty przez Lincoln Electric , a Bester nigdy nie robił urządzeń inwerterowych , jesli już napewno nie kosztowałby tyle tylko conajmniej dwa razy więcej. Jeśli nie wiesz sporo firm zamawia gdzie indziej i sprzedaje urządzenia pod swoją marką , ten "Bester" to uzupełnienie asortymentu , jesli się rozejrzysz reszta pawdziwych Besterów jest oparta na tradycyjnych transformatorach , zreszta nawet jej wygląd ( Bester 140 ) zdradza jej pochodzenie.
  Pozdr
 • #25
  dziuba-82
  Level 11  
  Nie wydaje mi się , że to chińczyk ponieważ nie mogli by na nim napisać Made in Italy:D
  Jak ją kupowałem to właśnie przyglądałem się drobnym szczegółom, tj. śrubki, włącznik, nóżki i takie tam, nawet przewody i cała reszta dużo odbiega jakością od Ariwa.
  Zgodzę się ,że jakiś scalak lub inny element ma coś wspólnego z chinami ale to się tyczy każdego sprzętu obecnego teraz na rynku, ale napewno nie była robiona u żóltków:!:
  Ale to nie zmienia faktu, że jest dużo lepszy od Ariwa i można nim spawać metodą TIG.:D
 • #26
  AJZ
  Level 11  
  Witam. Mam prośbę do posiadaczy przecinarki plazmowej ROCKWORTH PLAZMA 40-R. Na płycie głównej przysmażyły mi się dwa oporniki z wyglądu dwu watowe i niestety nie można odczytać napisów. Maszynka jeszcze chodzi ale sądzę że któregoś dnia odmówi posłuszeństwa i będzie problem. Jeśli ktoś z posiadaczy takiej przecinarki byłby uprzejmy rzucić okiem na wartości tych oporników, byłbym wdzięczny za wiadomość
 • #27
  orinoco
  Level 14  
  Jeśli oporniki jeszcze żyją - cóż prostszego jak wylutować i zmierzyć? Na przyszłość wypadałoby zastąpić je mocniejszymi lub lepiej zastanowić się czemu się tak grzeją.
 • #28
  zzz
  Level 20  
  Quote:
  spawałem tym AIRW i jest całkiem niezła , ten Bester też wygląda mi na chińszczyznę


  Spawarkę produkuje fabryka Lincolna we Włoszech gdzie robione są wszystkie ich invertory. Na całym świecie nazywa się ona Handy Stick a tylko w Polsce sprzedawana jest pod logo Bestera.
 • #29
  matisf
  Level 10  
  Witam,
  Mam takie pytanko, używałem tej spawarki dość długi czas, po ostatnim spawaniu, odstawiłem na polkę.
  Gdy ponownie uruchomiłem ją wybiło główny bezpiecznik prądu (w sieci), po ponownym podpięciu napięcia i spawarki do niego, świeci sie cały czas zielona dioda odpowiedzialna za spawanie, wentylator chodzi ok, dioda sie świeci i nic nie da się zrobić, nie mam instrukcji do niej i nie wiem czy to jakieś poważne uszkodzenie czy może jakaś błahostka
  Może ktoś?
  Pozdrawiam matisf
 • #30
  lechoo
  Level 39  
  Może to być poważna usterka, do sprawdzenia moduł IGBT - jego ewentualna wymiana może być kosztowna. Zaglądałeś już do środka? Są jakieś ślady uszkodzeń?