Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Zasilanie Kenwood'a TS140

sp9nsq 09 Gru 2007 14:49 1458 5
 • Zasilanie Kenwood'a TS140

  #1
  Poziom 15  

  Pojawił mi sę problem z zasilaniem radia Kenwood TS-140, zasilacz polski ZS-20 (transformatorowy 20A). Otóż w zależności na którym paśmie pracuje nadajnik, widać wyraźny wpływ na zasilacz, tak jakby w.cz. nadajnika w jakiś sposób poprzez kabel zasilacza wpływała na stabilizator w zasilaczu. Np. na od 14MHz w górę, nawet na zespole pomiarowym (miernik mocy ZPFM) moc wychodzi bez problemu, zasilacz ma prawidłowe napięcie, amperomierz pokazuje pobierany prąd - 10 - 15A [SSB]), a w paśmie 3,5MHz nawet kilknaście watów, prąd z zasilacza ok. 7A, spada napięcie zasilacza do 8V, radio blokuje się. Na przewodzie zasilającym jest pierścień ferrytowy. Ewidentnie wydaje się, że wraz ze zmniejszeniem częstotliwości w.cz. "wyłazi" kable zasilania... Czy jakoś "doblokować "zasilacz? jak to sprawdzić co może być przyczyną?
  Antena FD3 - dipol niesymetryczny, bez wpływu na całość.
  Czy ma ktoś jakieś sugestie?
  Jerzy

  0 5
 • Relpol
 • #2
  Poziom 19  

  witam..
  o ile pamietam to ten zasilacz ma ogranicznik pradowy ktory odlacza napiecie jesli przekroczy sie pewne wartosci.
  sprawdz przy jakim pradzie wylacza sie zasilacz.

  podczas nadawania na ssb prad bardzo mocno skacze ,nieraz niewidac tego na zwyklym mierniku .

  pozdrawiam..

  0
 • Relpol
 • #4
  Poziom 19  

  witam..

  o jakie sztuczne obciazenie ci chodzi .
  do rf czy pradowe.

  0
 • #5
  Poziom 33  

  Podłącz zamiast zasilacza akumulator samochodowy. Jak na nim będzie wszystko O.K. to znakiem tego coś jest nie tak z zasilaczem. Jak na akumulatorze też cuda będą się dziać, to trafiony masz nadajnik w radiu (być może przekaźniki od przełączania filtrów wyjściowych nadajnika są uszkodzone lub z innych powodów nie przełączają ...). A swoją drogą ZS-20 jest bardzo odporny na w.cz.
  Przypominam też, że miernik mocy w ZPFM- 3 i ZPFM-4 jest zaprojektowany tylko do mocy 25W. Jak przyłożysz 100W na dłuższy czas, to możesz go ugotować.

  0
 • #6
  Poziom 15  

  Nie ma obawy! W ZPFM-2 rezystor wewnątrz jest 75W, a przecież nie podaję pełnej mocy tylko tą skalowaną, za długo siedzę w branży aby robić coś bez sensu.
  Sprawa wyjaśniła się, pierścinek na kablu zasilającym do TS'a w odpowiedniej odległości załatwił sprawę. A przyczyną była ingerencja poprzedniego właściciela zasilacza, nawiasem mówiąc nabytego przez radio.org. Szkoda tylko że tam wcześniej nie zajrzałem, ale nie było potrzeby!.
  Zamykam temat, dziękuję za zaintereowanie.

  0