Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Heat pipe! Skoro był -kolektor za1500" to dlaczego nie?

Borato 04 Feb 2009 13:01 62009 187
Computer Controls
  • #91
    cipro
    Level 14  
    Co do wypowiedzi Kolegi bachus1
    Cytat: ,,Wydaje mi się, że kolega powinien liznąć trochę chemii na początek i poszukać jak zmienić kolor miedzi z czerwonego na czarny lub lepiej granatowy’’.
    To musisz wiedzieć kolego ze ja juz przerabiałem ten temat czernienia jakbyś poszukał na forum ze to nie wykonalne w domowych warunkach nazywam to nie realne przerabiałem sam na sobie dla przykładu K2S4 i NH4CL plus woda lub H2O +Cu(NO3)2 dodać do roztworu H2O +O2 +AgNO2 lub inaczej H2O CuSo4+5H2O Dadaj KClO3 ogrzać do temperatury 50-60S nie nie ucz mnie Chemi filozofie
    A jeśli kolega chce tu zabłysnąć to niech poda praktyczne przykłady sprawdzane na sobie Anie bo cos słyszałem lub cos mi kto mówił i nie podważa autorytetów praktyków :cytat twej wypowiedzi,, i żeby to zrobić trzeba jednak mieć podstawy wiadomości no i pewne możliwości wykonania’’ no to zapraszam do siebie bo ja mam się czym pochwalić mowie tu swoim kolektorze i instalacją wiec nie neguj czyjeś wiedzy i umiejętności praktycznych bo kalasz językiem innych co już zęby zjedli na tym jak masz cos sęsownego do powiedzenia to napisz a takie wypowiedzi sobie …….. Pozdrawiam Kolegów Praktyków

    co do wyboru jaki kolektor to mam cos interesującego http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=2911&cms=263
    i naprawdę polecam tz samoróbki naprawdę nie wiele odbiegają od oryginałów nie dajmy sie omamić nowinkami technicznymi
    Ponawiam Temat czym sensownie pokryć Absorber wasze doświadczenia
    PS prowadzę rozmowy z Alanod i Tinox zobaczymy co mi się uda wycisnąć z nich Pozdrawiam Praktyków
  • Computer Controls
  • #92
    Semir
    Level 17  
    Wiktor z Łap wrote:
    .....Co do blachy aluminiowej lustrzanej to chcę tylko dodać, że (ztego co przeczytałem w skrytykowanej przez kogoś książce)aluminiu można nie tylko polerować elektrolitycznie(uzyskując najwyższej jakości lustrzaną powierzchnię)ale też można następnie pokryć warstewką tlenku, która (nie pogarszając własności lustra) zabezpiecza przed zmatowieniem ...


    Mówisz o anodowaniu wspomnianej wyżej metodzie zabezpieczania powierzchni przed dalszym utlenianiem. Aluminium pozostawione na działanie powietrza same "chroni" się przed korozją tworząc cienką warstwę tlenku. Oczywiście robiąc to celowo uzyskujemy dodatkowe cechy jak: utrwalenie zabarwienia (jeśli jest robione), zabezpieczenie wypolerowanej powierzchni, zwiększenie twardości powierzchni.
    Jednak w metodzie przemysłowej warstwa ta nie jest równomierna (grubość) co ze względów optycznych może mieć znaczenie.
    Nadal jednak twierdzę iż te potrzebne zabezpieczenia nie polepszają zdolności do odbijania promieniowania a wręcz je pogarszają.
    Warstwy Al2O3 bo o takich mowa są stosowane jako antyrefleks i w zależności od jej grubości mamy ten parametr korygowany (potrzeby).
  • #93
    bachus1
    Solar collectors specialist
    Witam.
    cipro!
    Quote:
    To musisz wiedzieć kolego ze ja juz przerabiałem ten temat czernienia jakbyś poszukał na forum ze to nie wykonalne w domowych warunkach nazywam to nie realne przerabiałem sam na sobie

    A to Cię zdziwię kolego i to bardzo: To jest wykonalne w warunkach domowych i garażowych !!! i to tak prosto i tanio. Ja jestem tego przykładem!!! i to w kąpieli niskotemperaturowej.
    Quote:
    A jeśli kolega chce tu zabłysnąć to niech poda praktyczne przykłady sprawdzane na sobie

    Nie, nie chcę zabłysnąć a na pewno nie przed Tobą. A może to lata praktyki, i dziesiątki nie przespanych nocy, setki godzin spędzonych przed komputerem i wiele kilogramów "zmarnowanej" miedzi bo próbka wychodzi wspaniale a cała blacha do d... jednak cały ten wysiłek się opłacał bo próbka jak i blacha wychodzą dobrze.
    A ty byś chciał aby cały ten dorobek podać Ci łaskawie na talerzu i to w dodatku w kilkunastu słowach, "to se ne da".
    A może chciałem dać Tobie wędkę, a już rybkę złowił byś sam.
    Pokory młody człowieku, pokory bo jak mawiał mój dziadek: pokorne cielę dwie matki ssie.
    Quote:
    PS prowadzę rozmowy z Alanod i Tinox zobaczymy co mi się uda wycisnąć z nich

    A jak chcesz zrobić TINOX to załatw komorę próżniową z porządną pompą dyfuzyjną to podam Ci na talerzu sposób wykonania.

    Semirze
    Czyż byś się jednak upierał przy nierdzewce? To zróbmy tak, ja wezmę standartową blachę aluminiową wypoleruje mechanicznie, wygnę w parabolę i myślę, że do końca tygodnia będę miał gotową z jakimiś wstępnymi pomiarami a ty jeżeli możesz to spróbuj zrobić to samo z nierdzewką. Ja postaram się jeszcze znaleźć jakąś metodę szybkiego starzenia się.
    Przecierż i tak nie uzyskamy 100% stopnia odbicia i myślę, że nie oto chodzi ale zobaczymy w jakim stopniu zbliżymy się do ideału.
    O ile wiem 85% jest dla nierdzewki, zobaczymy ile wyjdzie dla alu.
    No i może Wiktor przyłączy się do ręcznych robótek.

    pozdrawiam

    Dodano po 13 [minuty]:

    A Semirze przypomniało mi się coś jeszcze:
    Swego czasu próbkę sunselektu poddaliśmy analizie na spektroskopie i nasze zdziwienie do dzisiaj, zawierała o ile pamiętam ponad 70% cyny czy byłbyś skłonny to wyjaśnić?
  • Computer Controls
  • #94
    Semir
    Level 17  
    bachus1 wrote:

    Semirze
    Czyż byś się jednak upierał przy nierdzewce? To zróbmy tak, ja wezmę standartową blachę aluminiową wypoleruje mechanicznie, wygnę w parabolę i myślę, że do końca tygodnia będę miał gotową z jakimiś wstępnymi pomiarami a ty jeżeli możesz to spróbuj zrobić to samo z nierdzewką......


    Nie upieram się przy żadnym z rozwiązań to nie ja buduję kolektor z lustrem parabolicznym. Piszę tylko jakie są moje spostrzeżenia w tym temacie. Autor pytania sam zdecyduje :D.
    Wykres odbicia z użyciem spektrofotometru dla aluminium załączyłem wyżej więc nie marnuj czasu na powtórki.
  • #95
    cipro
    Level 14  
    Do bachus1 mmmm powaliło mnie na kolana i nie ,,młody człowieku ‘’daruj sobie skoro mnie nie znasz a co do forum to może załóż sobie wątek ,,jakiż to jestem wspaniały’’ dla siebie widzisz typowe polskie zachowanie ciekawe z jakiego regiony polski pochodzisz ..- Jak wiem to dla siebie a jak mam to tez dla siebie moje jesteśmy tylko moje typowe Polskie - stąd jesteśmy rozpoznawani na świecie jako Polacy cwaniacy i gratuluje podejścia do forum którego celem jest ogólne dobro naszych osiągnięć dla wszystkich i wspomaganie się wzajemne i tobie tego brakuje ,celem tego forum jest przekazywać i wspomagać w osiągnięciach i żeby nie powielać błędów a udoskonalać się nawzajem w swych pomysłach daruj sobie uszczypliwości na przyszłość a ja tez mam słonia na złotym łańcuszku w domu włóż miedzy bajeczki i chwal się żonie a nie tu bo nie jest to założeniem tego to forum

    Przepraszam ogólnie kolegów za poruszenie i niepotrzebną pyskówkę ale chyba jesteśmy tu dla dobra ogółu a nie jednostki

    Dodano po 16 [minuty]:

    PS bachus 1 jak kupiłeś gotowca ,, Prózniówke’’ jak to opisałeś w innych postach to nie chwal się osiągnięciami których nigdy sam nie dokonałeś jak mówiłem możesz to miedzy bajeczki włożyć ………
    Pozdrawiam
  • #96
    Wiktor z Łap
    Level 12  
    Witajcie! Przeczytałem jeszcze raz (dokładniej) ten dość krótki (jeszcze) wątek aby zobaczyć "who is who"... Doszedłem do wnisku, że poza Semirem jest ktoś, komu ja (obawiam się, że nie tylko ja) nie dorastam do pięt pod względem wiedzy i doświadczenia w tej dziedzinie... .
    Koledze Cipro który (zapewne nie przeczytawszy wszystkich wypowiedzi) obraża innych (wyzywając od filozofów itp)radzę aby zerknął na stronkę [url=http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja1 i przekonał się, że w tej " fabryczce zbudowanej własnorcznie" przez Witolda Jabłońskiego produkuje się właśnie ... KOLEKTORY SŁONECZNE.
    Na szczczęście kolega Cipro zna również słowo "przepraszam". Lepiej jednak nie obrażać, by nie trzeba było przepraszać.
    Dobrze, że rozwija się dyskusja na temat blach lustrzanych - dużo się dowiedziałem od Was. Dla wyjaśnienia - chcę zrobić coś podobnego jak na załączonym przez Semira obrazku, tyle że w "mikro" skali - kilka kolektorów połączonych szeregowo. Próbek blachy nadal nie mam. Chętnie przyłączę się do proponowanych przez Was badań. Wydaje mi się, że najłatwiej byłoby zrobić kilka miniaturowych "kolektorków" (np kawałek blachy 15*15cm wygięty w reflektor o przekroju odpowiednio dobranej paraboli z umieszczonym w "ognisku" 15centymetrowym odcinkiem poczernionej rurki miedzianej), każdy z innej blachy lustranej( przy okazji można wypróbować jak zachowa się blacha pomalowana na biało), umieścić odpowiednio wszystkie "kolektorki" na jakiejś płycie (np z grubej sklejki) ustawić prostopadle do słońca i... zmierzyć po pewnym czasie (najlepiej kilka razy-np po 1, 5, 10 minutach temperatury na poszczególnych rurkach i można już wyciągnąć wnioski: co se oplaca
    Może opisałem to zbyt zawile, ale myślę że to jest do zrealizowania w praktyce pod warunkiem, że zrobi się to bardzo dokładnie, a pomiar temperatury nastąpi (prawie dokładnie) w tym samym czasie za pomocą pirometru lub (z braku takowego)kilu czujników temperatury - każdy przyklejony do innej rurki(ktoś pisał,że po 3zł/szt) połączonych przez przełącznik np 10-pozycyjny do miernika uniwersalnego.
    To mój pomysł - może znacie lepsze sposoby.
    Ciekawe z jakiej blachy wykonane są te "fabryczne" reflektory (choćby w tych kolektorach na obrazku)? Alumium, czy nierdzewka?
    Pozdrawiam. Wiktor:D
  • #97
    bachus1
    Solar collectors specialist
    Witam.
    Quote:
    Na szczczęście kolega Cipro zna również słowo "przepraszam".

    He he he, nie zna

    No więc robiłem próby z blachą aluminiową i tu kubeł zimnej wody.
    Najpierw ją wygniotłem bo to dla mnie nie problem, tak ładnie wygiętą blaszkę w parabolę wziąłem w obroty. Dla sprawdzenia, jak będzie wyglądać promień odbity użyłem promienia lasera. Po pierwszej próbie ręce mi opadły: można powiedzieć, że użyłem punktu a po odbiciu uzyskałem linię, gdyby była ona wzdłuż to mały problem, ale jest w po przeg. Semir pewnie ze śmiechu boki zerwie no ale luki w wiedzy trzeba uzupełniać przez całe życie.
    Otóż dla czego tak się stało: użyłem lekko matowej blachy, robiłem później próby z coraz to bardziej błyszczącą blaszką i kreska była coraz mniejsza. A wydawać by się mogło, że jak na parabolę skieruję kreskę to otrzymam punkt w ognisku a okazało się odwrotnie.
    Nastąpiło odbicie rozpraszające a pisałem o tym wcześniej w odniesieniu do bieli.
    A więc Wiktorze trzeba zacząć od podstaw optyki ( to samo mnie też się tyczy ) nie tylko na papierze: kąt odbicia = kątowi padania ale i również w praktyce co widać na moim przykładzie.
    I tu nie mamy większego wyboru, pozostaje nam aluminium polerowane elektrolitycznie chociaż i ono posiada pewną absorpcje, prezentował to wcześniej Semir lub nierdzewka też o lustrzanym połysku.
    Kolektory produkowane w sposób przemysłowy posiadają jako lustra aluminium i nierdzewkę.
    To doświadczenie nasunęło mi taką refleksję: jak zachowa się lustro pod wpływem czynników atmosferycznych ( pokrycie kurzem, piaskiem ), czy tak jak w moim doświadczeniu. A jeżeli tak to jaki ma sens zastosowania lustra bo przecież założona na początku sprawność kolektora będzie spadać z upływem czasu.
    Ale co by tu nie mówić próby będę nadal czynił.

    pozdrawiam.
  • #98
    Semir
    Level 17  
    Witam

    Widzę, że temat zakręcił się wokół luster.
    Jeśli mogę coś zasugerować to może spróbować pójść w kierunku rozwijania powierzchni absorpcyjnej (większa powierzchnia ) niż męczyć te nieszczęsne "odbijacze".
    Owszem jest to jakieś wyjście z sytuacji ale ma wiele niedogodności od procesu wytworzenia aż (co może i gorsze) do okresu i w czasie jego eksploatacji. Kolega Witold swoim eksperymentem dowiódł iż gładka powierzchnia to jeden z czynników wpływających na dokładność w skupianiu takiego lustra (ten laser to taki jeden słoneczny promyczek używając halogena można by ogólnie już zauważyć charakterystykę takiej paraboli). Swoją drogą z blachy ciężko uzyskać dobrą parabolę a co za tym idzie dobre warunki skupiające. W elektrowniach słonecznych stosowane w czaszach parabolicznych są płytki szklane z naniesioną powłoką refleksyjną. Grupy takich płytek odpowiednio ukierunkowane tworzą dopiero zwierciadło skupiające.
    W rozwiązaniach kolektorowych może mniejszy nacisk się kładzie na dokładność kierunkową odbijanych promieni a w niektórych wersjach widziałem powierzchnie celowo zniekształcane np. piaskowane dużym ziarnem (szklane kulki). Widok odbijanej fali od takiej powierzchni tworzy burzę wiązek które ponownie ulegają odbiciu (trafiając na absorber) niektóre interferują wzmacniając się a niektóre wygaszają się wzajemnie( jednym słowem totalny chaos). Po co to wszystko, ano po to by "wędrujące" słońce mniej więcej podobnie oświetlało spód rury kolektora. Praktycznie wygląda to tak iż nigdy nie jest to 100% oświetlenia. Jednak to tylko moje sugestie na temat luster a każdy wybierze swoją drogę.
  • #100
    bachus1
    Solar collectors specialist
    Witam.
    Quote:
    Moze dobrym pomyslem bedzie wykorzystac folie lustrzana

    Niestety nie, pod wpływem czynników atmosferycznych szybko to lusterko zmatowieje, a pod wpływem UV popęka.
    Już wiem dla czego puszczając punkt na lusterko otrzymuję po odbiciu kreskę poziomą, ale doszedłem do tego, że kreska może być i pionowa a to już krok naprzód.
    pozdrawiam.
  • #101
    Semir
    Level 17  
    bachus1 wrote:

    Już wiem dla czego puszczając punkt na lusterko otrzymuję po odbiciu kreskę poziomą, ale doszedłem do tego, że kreska może być i pionowa a to już krok naprzód.


    A dokąd zmierzasz z tą kreską?
  • #102
    bachus1
    Solar collectors specialist
    Witam.
    Quote:
    A dokąd zmierzasz z tą kreską?

    A tak sobie myślę aby na mojej stronie popełnić jakieś opracowanie na temat luster w kolektorach, szczególnie w aspekcie dużych opadów śniegu.
    Po naszeh rozmowie telefonicznej do dzisiaj nie mogę dojść do siebie.
    pozdrawiam
  • #103
    Semir
    Level 17  
    No faktycznie już po północy a Ty nie możesz zasnąć :D
    Ale poważnie to ja też myślałem jak "skłonić" lustro do pozbycia się z niego śniegu. Nastąpić to jednak może w dni sprzyjające temu czyli słoneczne. Mówiąc inaczej co zrobić by maksymalnie skrócić czas do stopienia (spłynięcia) śniegu z lustra?
    Mam parę pomysłów ale na razie to czysta teoria. Może razem coś wykoncypujemy?
  • #104
    bachus1
    Solar collectors specialist
    Witam.
    Myślę, że najlepsza była by roleta. Załatwiło by to parę problemów na raz:
    na pewno śniegu, ale również szadzi i oszronienia rur oraz nadmiaru ciepła. Klient, któremu zakładaliśmy kolektory wykonał taką roletkę na dwa kolektory próżniowe, czekam już tylko jak ją założy i jadę do niego obejrzeć. Zobaczymy co z tego będzie
    pozdrawiam
  • #105
    Semir
    Level 17  
    Roleta sądzę sprawdzi się latem. Zima natomiast kojarzy mi się z oblodzeniami no i oczywiście ze śniegiem a takie połączenie z elementami mechanicznymi raczej wróży częste awarie rolet. Ale pożyjemy zobaczymy :D Jak Ci się uda jakąś fotkę zrobić tych rolet to nie zapomnij o mnie.
    Mówiąc wcześniej o lustrze miałem na myśli zmianę jego właściwości optycznych w taki sposób by powodowało szybsze topnienie (usuwanie) zalegającego śniegu. Brak elementów mechanicznych to większa niezawodność.
  • #106
    bachus1
    Solar collectors specialist
    Witam.
    Quote:
    Zima natomiast kojarzy mi się z oblodzeniami no i oczywiście ze śniegiem a takie połączenie z elementami mechanicznymi raczej wróży częste awarie rolet

    Zgadza się i elementy mechaniczne ograniczyć do minimum. I tu pierwsze przemyślenie: roletkę trzeba umieścić na dole kolektora a nie u góry.
    pozdrawiam
  • #107
    Oliwka79
    Level 10  
    Witam Panów jestem tu nowa i posłużyłam się wieloma przykładami zamieszczonymi na tym forum pewnie jak na kobietę to moje zainteresowania i pasja są dziwne, ale od bardzo dawna zawsze pasjonowała mnie ekologia i energia słoneczna związana z tym wiec postanowiłam w ubiegłym roku zbudować swój płaski kolektor słoneczny na panów przykładach i po sezonie zimowym okazało się ze popękały szyby przypuszczam ze różnice temperatur zrobiły swoje i zwykła szyba okienna nie nadaje się proszę o pomoc i panów zdanie, jakie szybę. zastosować by uniknąć takowych problemów gdzie dostane takie szyby ? Może jest jakiś producent, szkoda moich wysiłków, które poświęciłam się tej pracy wszystko zalane wodą po śniegu jak uniknąć takich sytuacji Proszę o sugestie i pomoc Pozdrawiam Beata
  • #108
    Borato
    Level 14  
    Witam Koleżankę.
    Wydaje mi się,że to był po prostu śnieg. Zbyt duża masa a kolektor mógł być ustawiony zbyt poziomo.Szyba powinna mieć ok 4mm jak piszą a okienna ma często 3mm.
    Borato
  • #109
    Oliwka79
    Level 10  
    Witam kolegę na 100% nie byłą to wina śniegu pilnowałam całą zimę grubość szyby to 4 mm jak można to wzmocnić a raczej czym wydaje mi się ze swoje zrobiły różnice temperatur na panelu nie zalegał śnieg pilnowałam tego jakieś sugestie na zakup odpowiedniego szkła ?
  • #110
    bachus1
    Solar collectors specialist
    Witam.
    Koleżanka Oliwka napisała:
    Quote:
    Może jest jakiś producent

    Spieszę koleżance z pomocą: o ile wymiar szyby 199cmX99cm będzie odpowiadał to jest ona do nabycia.
    Jest to szyba hartowana o grubości 3mm i jeszcze nie było przypadku aby samoistnie ona pękła na kolektorze.
    A tak na marginesie proszę opisać swoje kolektory, może jakieś zdjęcie.
    Zaręczam koleżance, że niejeden chłop zzielenieje z zazdrości.
    bachus1
  • #111
    numerek12
    Level 21  
    bachus1 wrote:
    Witam.
    Koleżanka Oliwka napisała:
    Quote:
    Może jest jakiś producent

    Spieszę koleżance z pomocą: o ile wymiar szyby 199cmX99cm będzie odpowiadał to jest ona do nabycia.
    Jest to szyba hartowana o grubości 3mm i jeszcze nie było przypadku aby samoistnie ona pękła na kolektorze.
    A tak na marginesie proszę opisać swoje kolektory, może jakieś zdjęcie.
    Zaręczam koleżance, że niejeden chłop zzielenieje z zazdrości.
    bachus1


    witam

    mógłbyś ( o ile to nie tajemnica) podać gdzie zakupić takie szyby ?

    pytam bo potrzebuję kilka szt takich szyb do moich kolektorów
  • #112
    bachus1
    Solar collectors specialist
    Witam.
    Quote:
    mógłbyś ( o ile to nie tajemnica) podać gdzie zakupić takie szyby ?

    Nie nie tajemnica: Link
    Proszę zadzwonić.
    pozdrawiam
  • #113
    Semir
    Level 17  
    Oliwka79 wrote:
    .....wydaje mi się ze swoje zrobiły różnice temperatur na panelu nie zalegał śnieg pilnowałam tego jakieś sugestie na zakup odpowiedniego szkła ?


    Na pewno lepszym rozwiązaniem jest szkło hartowane ale...
    No właśnie każdy materiał pracuje szkło owszem jakieś naprężenia liniowe wytrzymuje dalej pęka lub kruszy się czyli i to hartowane też można uszkodzić. Nikt nie zapytał jak tafla była osadzona czy miała odpowiednią delatację od krawędzi (rama) jak była posadowiona na sztywno czy na uszczelkach np. silikonowych jaką powierzchnią szyba się wspiera czy jest to linia lub też punkty podporowe w końcu jakie ma wymiary zastosowana przesłona czy była nowa czy porysowana??????
  • #114
    Borato
    Level 14  
    Witam.
    Szanowni forumowicze poproszę ad rem czyli piszcie o heat pipe a tematy szyb i inne w wątku o kolektorach.

    Borato

    P.S.
    Jako założyciel wątku proszę o to WAS.

    Moderated By Akrzy74:

    Jako moderator tego działu- zobowiązuję was do zaleceń kolegi Borato!

  • #115
    Tarnus
    Level 20  
    Oliwka79 wrote:
    Witam kolegę na 100% nie byłą to wina śniegu pilnowałam całą zimę grubość szyby to 4 mm jak można to wzmocnić a raczej czym wydaje mi się ze swoje zrobiły różnice temperatur na panelu nie zalegał śnieg pilnowałam tego jakieś sugestie na zakup odpowiedniego szkła ?


    Co do szyb, to myślę że popękały z powodu różnych rozszerzalności cieplnych szyby i ramki mocującej. odstęp między szybą a rama musi byc wypełniony grubą warstwą silikonu który zamortyzuje naprężenia. Różnice mogą dochodzić nawwet do 4mm na 2m.
    Co do żródła szyb solarnych, podałem ci link i na tej stronie znajdziesz certyfikaty i żródła do polskiego producenta.

    Marek
  • #116
    studiowena
    Level 12  
    witam
    tez mnie kręci kolektor,i taki zbuduję,ale powiedzcie mi dlaczego wszyscy podają wymiar 1 m *2m ,czy panel o innych wymiarach będzie gorszy?
    pozdrawiam wszystkie zdolne ręce
  • #117
    bachus1
    Solar collectors specialist
    Witam.
    Quote:
    tez mnie kręci kolektor,i taki zbuduję,ale powiedzcie mi dlaczego wszyscy podają wymiar 1 m X2m ,czy panel o innych wymiarach będzie gorszy?

    Utworzył się taki standard ze względów technologicznych: kupujesz blachę na plecy to ma wymiar 1X2m, profil aluminiowy na boki to jego długość 4 lub 6 metrów wełna w płytach ma szerokość 1m itp. Kolektor o tym wymiarze zrobisz bez odpadów ale o innym wymiarze będzie też dobry.
    pozdrawiam.
  • #118
    szumigt
    Level 15  
    Od dłuższego czasu noszę się z budową kolektora słonecznego. Własnie znalazłem wątek o HP i muszę przyznać że to bardzo ciekawe rozwiązanie. Poczytałem nieco o kolektorach próżnoiwych i wychodzi na to że w naszych warunkach to duż o sprawniejsze rozwiązanie.
    No dobrze zakładam że kupię rurę próżniową z zainstalowaną rurką miedzianą wystająca już góry ... teraz pytanie jak ogrzać wodę przy pomocy takiego HP. Wszędzie w necie znajduję zasadę działania HP a nie w jaki sposób ograć wodę ... Może ktoś z Was podać przykład zdjęcia wnętrza kolektora próżniowego ale w górnej cześci ...
  • #119
    Borato
    Level 14  
    Witam.
    Popatrz na stronę 1 wątku oraz :
    Heat pipe! Skoro był -kolektor za1500" to dlaczego nie? Heat pipe! Skoro był -kolektor za1500" to dlaczego nie? Heat pipe! Skoro był -kolektor za1500" to dlaczego nie?
    Można też w googlach
    Borato
  • #120
    szumigt
    Level 15  
    Ups faktycznie .... sorki, nie spojrzałem dokładnie. Jak rozumiem to jest wszystko polutowane ??
    No dobrze to w czym jest kłopot ... wydajność większa, przy rozproszonym światełku też lepiej niż płaski. Koszty ... no chyba nieco mniejsze. To chyba bardziej opłacalne