Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ktora z kilku spawarek byscie wybrali?

ALexpla 09 Dec 2007 15:28 3741 11
    ALexpla
    Level 15  
    Czesc. Mam zamiar kupic jakas spawarke (te z tanszych) Mam do wybory tiga i migomaty. Dodam ze dobrze spawam. Ponizej daje linki do kilku spawarek , i prosze o odpowiedz ktora byscie wybrali. Najlepiej niech odpowie ktos doswiadczony :) Dzieki.
    http://www.allegro.pl/item277013775_inwerter_spawalniczy_dekatech_tig_130_fv_2lgw.html
    http://www.allegro.pl/item276433657_polautomat_flora_mig_135_g_nowy_migomat.html
    http://www.allegro.pl/item275153366_super_migomat_mars_205_gratis_gwarancja_fvat_.html
    http://www.allegro.pl/item275847643_migomat_160_gwarancja_wysylka_24h_drut_gratis_.html
    Bede wdzieczny za kazda odpowiedz.
    piotrsta
    Level 22  
    Przedstawiłeś kilka różnych rodzajów spawarek :MIG,MAG i TIG, każda z nich może być dobra ale nie wiemy jakie ma mieć zastosowanie?
    Co zamierzasz spawać? I czy zawodowo 8-12 godz/ dobę czy amatorsko powiedzmy raz na tydzień?

TIG głównie przeznaczony jest do spawania bardzo dokładnego gdzie spaw musi być jakościowo i wizualnie idealny, do nierdzewek,aluminium i stali gdzie nie powinno być po spawaniu żadnej innej obróbki. W zamian dokładności jest to metoda spawania bardzo powolna.

Rozwiń temat to pomogę więcej.
    ALexpla
    Level 15  
    Mam zamiar spawac nie za czesto gora 3 razy w tygodniu po 2 godziny. Mam zamiar spawac tym ramy wiec musi byc to wmiare wytrzymale. Grubosc stali to do 3mm. Zastanawiam sie tez czy te najtansze migomaty , tigi , itp. nie sa jakims badziewiem co sie szybko zepsuje.
    piotrsta
    Level 22  
    Szczerze mówiąc to polecałbym MAG-a z zasilaniem 3 fazowym ale nie wiem jaką masz instalację? Czy jesteś pewien że obciążenie 1 fazy takim magiem wytrzyma Twoja instalacja?
    Kiedyś jak pracowałem w warsztacie blacharskim szef kupił taki sprzęt na 220V ale bardzo szybko go zmienił na większy model.
    Do spawania cienkich blach karoserii samochodowych był w miarę przeciętny i szybko się przegrzewał a jak przyszło pospawać coś np. przy ogrodzeniu lub jakieś kątowniki to już było ciężko ale to nie wymagało żadnych norm natomiast spawanie ramy lub bardziej odpowiedzialnych konstrukcji bym się nie podejmował. Przy korzystaniu z maga na 220V grzały się kable na ścianie.

Taka jest moja opinia i wiem że znajdzie się niejedna osoba która sporadycznie używa takiego sprzętu i będzie go chwalić. Dla porównania dodam że teraz używałem maga firmy OZAS 3 fazowego(nie pamiętam modelu) używany był zawodowo więc ok 6-10 godzin dziennie i wytrzymał bez żadnej awarii 6 lat(jedynie wymiana rolek które się zużyły)
    Teraz mam maga jakiejś norweskiej firmy za ponad 20.000 z chłodzeniem, osobnym podajnikiem, full elektronika no i nie jestem pewny czy wytrzyma tyle co tamten ale podobno można nim bez przegrzania pracować nawet 20godzin dziennie(ciekawe tylko czy przewidzieli człowieka który to wytrzyma?)

Te najtańsze migi i magi mają napeęd na 1 rolkę (niekiedy są nawet z plastiku marnej jakości ) co powoduje też nierównomierny wysów drutu, najbardziej się sprawdzają do spawania punktowego.
    ALexpla
    Level 15  
    a co sadzicie o tym migomacie 160 za 900zl. Ja bym sie najbardziej ku niemu kierowal.
    SHAKAL128
    Level 10  
    a jak jest dobra do aluminium ??? cena obojętna
    ALexpla
    Level 15  
    do aluminium to zdajsie sa tigi z pradem przemiennym
    piotrsta
    Level 22  
    ALexpla wrote:
    do aluminium to zdajsie sa tigi z pradem przemiennym

Również można spawać migiem, maga też można przystosować.

Dodano po 7 [minuty]:

ALexpla wrote:
    a co sadzicie o tym migomacie 160 za 900zl. Ja bym sie najbardziej ku niemu kierowal.

Zauważ że są tylko 4 poziomy natężenia prądu i niekiedy możesz mieć problemy z dokładnym doborem prądu. Dowiedz się też z dostępnością części zamiennych, w szczególności dysz prądowych które dość często trzeba zmieniać.
    ALexpla
    Level 15  
    A moglby mi kolega dokladniej objasni co to jest ta dysza pradowa? Czy ona jest przy tym pistolecie co sie w rece trzyma na koncu gdzie wylatuje gaz?
    piotrsta
    Level 22  
    ALexpla wrote:
    A moglby mi kolega dokladniej objasni co to jest ta dysza pradowa? Czy ona jest przy tym pistolecie co sie w rece trzyma na koncu gdzie wylatuje gaz?

Dokładnie tam, a najdokładniej tam skąd wysuwa się drut.
    Dysza prądowa jest wykonana z miedzi a drut spawalniczy jest stalowy dlatego po pewnym czasie jest ta dysza rozkalibrowana i prąd zamiast być przekazywany na drut i do styku spawanego materiału zaczyna iskrzyć pomiędzy drutem a tą dyszą co powoduje przerywanie spawu a niejednokrotnie przyspawanie się drutu wewnątrz dyszy.
    starter55
    Level 24  
    ALexpla wrote:

tak, tak tez mozna to nazwac

jesli chodzi ci o spawanie aluminium to polecam kempii tig seri mls cena 5000e
    jesli chodzi o linkoln a to seria 300vt 6000 euro
    reszta sprzetu to imitacja
    acha nie wspomialem o miller ze ale to ok 7-8000 euro i w góre i to jest maszyna najlepsza.
    w tigu wazne jest aby prad mozna bylo regulowac do czestotliwosci 100hz
    mozesz tez kupic miga na alu i zelazo wydatek to1200euro, spawam takim nawet nawet
    dzis kupilem transtig 1700 fronis a wyprobuje go we czwartek 1600 euro na 220v
    acha nie dodalem, mając tiga do aluminium mozna tez spawac stal.
    jesli potrzebuje ktos fotki o tym, o czym pisze to moge zrobic bo pracuje na tym sprzecie.
    a takie migomaty za 2000zł to dla mnie smiech.
    zalezy jeszcze do czego potrzebna

jesli chcesz spawac przez 3 godz, to po 40 min taka spawarka jest do ha ha ostudzenia
    jesli ktos ma pytania to chetnie pomoge
    miwalcz
    Level 1  
    Miałem podobny problem. Z wyborem pomógł mi serwis www.ataszek.pl Znajdziesz tam opisy i specyfikacje techniczne między innymi spawarek do plasitku.