Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektowanie instalacji elektrycznych

09 Gru 2007 16:36 6542 7
  • Poziom 9  
    Witam!
    Kończe powoli studia na automatyce i robotyce, ale w przyszłości chciałbym się zajmować instalacjami elektrycznymi. Jestem już zapisany na kurs SEP i chciałbym pójść w kierunku projektowania instalacji elektrycznych. Ale dowiedziałem się ze ostatnio od znajomego, że tego typu projekty mogą wykonywać tylko osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym tj. np. elektrotechnika. Czy to prawda ?? Ja studiuje AiR na elektronice. Nie ma możliwości abym mógł to robić po moim kierunku ??
  • Computer Controls
  • Poziom 28  
    "Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji
    i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych
    1. Uprawnienia budowlane bez ograniczeń —
    ukończone studia magisterskie na kierunku elektrotechnika

2. Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie
    — ukończone studia zawodowe na kierunku elektrotechnika lub transport w specjalności sterowanie ruchem w transporcie lub sterowanie ruchem lub zabezpieczenie ruchu pociągów lub automatyka i robotyka"

Proponuję zapoznać się z Dz.U z 2006 nr83 poz 578.
    Pozdrawiam.
  • Computer Controls
  • Poziom 10  
    Mój znajomy skończył AiR i pracuje w biurze projektowym :)
  • Poziom 28  
    Napisałem lub automatyka i robotyka :D :D
  • Poziom 9  
    czyli wychodzi na to, że po moim kierunku mogę być projektantem instalacji el. ??
  • Poziom 28  
    Tak by wychodziło, ale w ograniczonym zakresie. Być może, że jeszcze będzie miał znaczenie wydział, AiR na wydziale elektrycznym czy elektronicznym. Proszę przestudiować dokładnie ustawę dużo tego nie ma.
  • Moderator Robotyka
    Za to strasznie zaporowe... Zupełnie, jakby ustawodawca uznał, że tylko ludzie z mgr - inż Elektryk są w stanie wyliczyć na kalkulatorze przekrój przewodu i przeczytać przepisy, a potem się do nich zastosować...
    A facet, po zawodówce z 20-letnią pratyką w zawodzie, nie ma pojęcia jak powinna wyglądać instalacja i w życiu nie nauczy się czytać przepisów...
    Może warto napisać do TK. W końcu to dyskryminacja. :D
  • Poziom 13  
    mozesz wyjechac do UK lub Irlandji tam nie maja takich debilnych ograniczen a i wypadkow mniej nie wspomne o Francji gdzie w budynkach
    o powiezchni <160m&sup2; nie wymaga sie zadnych uprawnien od nikogo:!:
    co moze szokowac ale katastrof budowlanych maja najmniej w UE
    przeciwienstwem jest Canada gdzie na pomalowanie sciany we wlasnym
    domu musisz posiadac licencjie malaza :D