Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym rózni się cyfrowy coaxial od analogowego chincha?

09 Gru 2007 20:32 41298 15
  • Poziom 2  
    Czym rózni się cyfrowy coaxial od analogowego chincha ?
  • Poziom 27  
    Możesz rozwinąć pytanie bo to jest typu " czym różni się BIAŁY od CZARNEGO" przecież już same nazwy wskazują różnicę... "cyfrowy" i "analogowy"

Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Przeznaczenie kabli chinche i coaxial są dla mnie wiadome. Intryguje mnie kwestia róznicy budowy tych kabli bo na pierwszy rzut oko wyglądają tak samo. Czy mozna podłączyc zamiast coaxial przewód chinche bo jest tanszy?
  • Poziom 27  
    Można, pod warunkiem że nie kupisz najtańszego "szajsu" ...

Pozdrawiam
  • Moderator
    Można, tak samo jak pojechać samochodem na "chrzczonym" paliwie. Również można zrezygnować z wtyczki sieciowej, wkładając 2 przewody bezpośrednio do gniazdka. Będzie gorzej i po partacku, ale nie każdy widzi różnicę. Jeżeli chcesz oszczędzać w taki sposób na kablu, lepiej kup tańszy sprzęt.

A wracając do pytania z pierwszego postu - różnią się przede wszystkim impedancją. Kabel koaksjalny ma dokładnie 75 ohm.
  • Tłumacz Redaktor
    Pablo1964 napisał:
    A wracając do pytania z pierwszego postu - różnią się przede wszystkim impedancją. Kabel koaksjalny ma dokładnie 75 ohm.

Ale RCA nie ma 75Ω, przynajmniej zazwyczaj, wiec nie przesadzałbym z tym czy impedancja kabla rzeczywiście jest taka ważna. Nie mówię że jest nieistotna, ale jeśli dbamy o zgodność impedancji, to zadbajmy o całość. Sugeruje zatem wymianę chinchy na BNC, które już lepiej pasują jeśli chodzi o impedancje, tylko trzeba sprawdzić czy to są 75Ω czy 50Ω, bo takie też są.
  • Poziom 27  
    Tak podchodząc do sprawy lepiej nie kupować sprzętu poniżej 100000 PLN... Podłączałem coaxial normalnym kablem cinch-cinch "audio" ( kabel 1m za 35 zł ), wszystko zachowywało się normalnie, i nobla temu kto usłyszałby różnicę po podłączeniu rzekomo specjalnego kabla do COAXIAL ...
    Pisze o normalnym kablu a nie o przewodzie który elektryczne właściwości ma równe "mokrej sznurówce"...

Pozdrawiam
  • Moderator
    Kable coaxial mają lepsze właściwości elektryczne niż zwykłe kable audio. Najlepsze kable audio kosztują podobnie jak tańsze kable coaxial i mają zbliżone właściwości. Jednak nie wszystkie kable audio są ekranowane i jeżeli ktoś nie znający się na elektronice pyta, czy to jest to samo a Ty odpowiesz mu, że tak - kupi najtańszy badziew (bo przecież pyta po to by zaoszczędzić) i z pewnością usłyszy różnicę. Dlatego uważam, że także laikom powinniśmy odpowiadać precyzyjnie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    PAWEŁ74 napisał:

Pozdrawiam

Cytuje mój pierwszy post ... Wyraźnie jest napisane o kablu który nie jest najtańszy. Nie wszystkie kable są ekranowane? Nigdy nie widziałem kabla cinch-cinch nie ekranowanego choć w najmniejszym stopniu, chyba że masz na myśli kable do kolumn... co nie wymaga komentarzu...

Pozdrawiam
  • Tłumacz Redaktor
    PAWEŁ74 napisał:
    PAWEŁ74 napisał:

Pozdrawiam

Cytuje mój pierwszy post ... Wyraźnie jest napisane o kablu który nie jest najtańszy. Nie wszystkie kable są ekranowane? Nigdy nie widziałem kabla cinch-cinch nie ekranowanego choć w najmniejszym stopniu, chyba że masz na myśli kable do kolumn... co nie wymaga komentarzu...

Pozdrawiam

A ja widziałem wiele nieekranowanych kabli. Nie każdy rca-rca jest ekranowany, nie każdy coaxial jest ekranowany również (to dosyć pokrętne, ale oplot nie zawsze ekranuje - zależy jak go podłączyc).
  • Spec od car audio
    Dosyć drogie swego czasu kable Flatline wcale nie były ekranowane. Tak samo Kimbler Cable robi plecionkę a nie kabel ekranowany. Niewiele osób pamięta, że ekran ma jedną negatywną cechę - zwiększa pojemność kabla. W przypadku kabli do przesyłu sygnałów cyforwych (SPDIF) ma to znaczenie - tu trzeba patrzeć na dopasowanie i impedancję falową 75 Omów.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Różnica jest taka,żze jak mam podłączony dekoder DVB do amplitunera niezłej jakości kablem audio chinch to niektóre kanały załapują głos dopiero po 3-ciej próbie przełączenia. Z dedykowanym kablem cyfrowym nie ma problemu.
  • Poziom 27  
    W takim razie powiedzcie, miałem szczęście że grało...?
    Mam SPDIF wyciągnięte na 2 przewodach z karty dźwiękowej, zwykłe dwie linki. Na końcu linki samemu przylutowane gniazdko cinch, potem już normalnym kablem cinch-cinch do dekodera... i wszystko działa bez problemów.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A stereo czy 5,1?:)
  • Poziom 27  
    A i tak i tak. Jak puszczę film kodowany w AC3 na przykład, w parametrach karty przekierowuję na "tylko SPDIF", to w dekoderze zapala się niebieska diodka "DOLBY DIGITAL" i dźwięk jest 5+1. wystarczy że włączę tylko pauzę natychmiast sygnalizacja "DOLBY DIGITAL" gaśnie. Więc nie mam wątpliwości że sygnał jest dekodowany prawidłowo, zresztą doskonale to słychać w filmach z dużą ilością efektów dźwiękowych...
    Przy odtwarzaniu płyt DVD dzieje się dokładnie tak samo.
    Więc nie rozumiem ironicznego :D na końcu Twojej wypowiedzi.
  • Poziom 1  
    Miałem telewizor podłączony do amplitunera poprzez zwykły chinch. Amplituner reagował chwilowym brakiem dźwięku na każde włączenie obojętnie jakiego urządzenia w mieszkaniu (nawet otwarcie drzwi lodówki). Po wymianie chincha na cyfrowy problem minął, czyli rodzaj kabla ma znaczenie.