Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nawijanie transformatora sieciowego.

dzidenss 10 Dec 2007 00:03 10086 21
Computer Controls
    dzidenss
    Level 16  
    Witam

Zaczynam właśnie przygodę z nawijaniem transformatorów. Dysponuję rdzeniem od TS70/. Chcę zrobić z niego transformator zasilający do wzmacniacza 2xEL84 + 2-3 6n2p. I znalazłem w piwnicy na szpuli drut nawojowy grubości 0,22 mm. Czy wystarczy taki przekrój ,aby transformator zbytnio się nie grzał?
  • Computer Controls
    inikue
    Level 14  
    witam
    może jakieś konkrety - np. jakie napięcie będzie na uzwojeniu wtórnym (bo rozumiem iż uzw. pierwotne pozostaje).
    oldboy
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Aby w miarę dokładnie oszacować średnicę przewodu potrzebna jest znajomość wartości poboru prądu anodowego.
    Przykładowo - dla 120mA, przy gęstości prądu 2,5A/mm², wymagana średnica wynosi 0,25mm.
    Informacyjnie - dla dwóch EL84 pracujących z mocą rzędu 15VA oraz 2-3 lamp napięciowych, pobierany prąd anodowy jest rzędu 100-120mA.
    dzidenss
    Level 16  
    Tak uzwojenie pierwotne zostaje. Wtórne chcę nawinąć tak żeby miało okolo 260 V AC. Wymagana wynosi 0,25 mm ja mam 0,22, więc mogę nawinąć taki?
    oldboy
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Wartość napięcia nie ma w tym przypadku zasadniczego znaczenia, owszem, ma wpływ na warunki pracy stopnia końcowego a tym samym mocy i pobieranego prądu.
    Powtarzam, średnica przewodu zależy od wartości pobieranego z uzwojenia anodowego prądu oraz od założonej obciążalności (A/mm²). W zależności od tej ostatniej transformator będzie się grzał mniej lub więcej.
    Dlatego może się okazać, że użycie przewodu o średnicy 0,22mm spowoduje nadmierne nagrzewanie się transformatora.
  • Computer Controls
    dzidenss
    Level 16  
    A/(mm^2) Jak mam to interpretować? Bo prąd jaki będzie pobierany to mogę oszacować z kart katalogowych lamp. A jak obliczyć? jak interpretować, obciążalność? Tak uważam, że jak nawine już, to policze jaką wartość pradu będzie pobierał wzmacniacz.Następnie oblicze wartość rezystancji, która po dołączeniu do uzwojenia spowoduje popłyniecie wymaganego prądu. I wtedy zobacze czy bedzie sie trafo grzalo czy nie. A jak nie to zbuduje SE

Pozdrawiam
    dzidenss
    Level 16  
    Hmmm, w tym opracowaniu rownież pokazane jest wyliczanie uzwojenia pierwotnego. Czy jeśli korzystam z trafa sieciowego, które mogło oddac w przyblizeniu 70VA ( ~30V*~2A ), musze przewijać uzwojenie pierwotne? Jakie są wskazania?Czy nie wchodzi w grę indukcja tego uzwojenia?
    -RoMan-
    Level 42  
    Nie myl indukcji z indukcyjnością, proszę.

Nie musisz przewijać pierwotnego. W takim przypadku nawijasz kilkanaście zwojów tymczasowo, składasz transformator, podłączasz do sieci i mierzysz napięcie na próbnie nawiniętym uzwojeniu. Na tej podstawie wyliczasz zw/V i potem już wiesz, jak nawijać dalej. Nie zapomnij o tym, że pod obciążeniem napięcie spada i to często sporo ponad 10%.
    dzidenss
    Level 16  
    ilość zwojów na 1V juz ustaliłem. Podczas odwijania. Powstaje chyba kolejny problem, czy kierunek układania blach jest ważny? Wyczytałem gdzieś ze trzeba układac lakierowaną strone w jednym kierunku. Tylko tak patrze na te blachy i na niektórych widać a na innych nie,hmmm.

W załączniku zamieszczam arkusz kalkulacyjny do obliczeń trafa sieciowego
    dzidenss
    Level 16  
    Wiem już że muszą być izolowane te blachy , jedna od drugiej. Może ktoś mi powiedzieć czemu ma to slużyć. Coby bylo gdyby nie byly wyizolowane? Na elektrodynamice mialem o ksztalcce EI liczylem strumienie i inne, ale nie dowiedzialem się dlaczego muszą być odizolowane od siebie
    dzidenss
    Level 16  
    KOlejne zapytanie :). Z czego mogę wykonać przekładki między warstwami zwojów? Chodzi bardziej tutaj o domowe "wynalazki".

Pozdrawiam
    Dioda52
    Level 27  
    W domowych warunkach mozna uzyc starego kondensatora blokoweg odpowiednich wymiarow i odwijajac papier przekladniowy .Wzaleznosci od napiecia stosuje sie pojedynczy lub wiecej warstw.
    dzidenss
    Level 16  
    Trafo nawinałem nie czekając na odpowiedź. Uzylem zwykłej klejącej taśmy papierowej. BYla szersza od karkasu, więc i zakładka powstała. Włączyłem do sieci i trafo sie nie grzeje ani nie występuja żadne niepokojące objawy. Wyjścia obciążylem rezystorami tak aby popłynął prąd który zakładałem w obliczeniach. Wszystko OK.

Jestem posiadacem rdzenia w ksztalcie dwoch kliterek U Na to sie chyba mówi kształtka CU, nie jestem pewien. I przekrój rdzenia jest tam załóżmy 6 cm^2. To znaczy ze instalując dwie sekcje uzwojen uzyskujemy tak jakby dwa trafa o przekroju 6 cm^2. Czyli tak jakby 2 razy więcej mocy?

Poniżej zamieszczam szkic.
    Dioda52
    Level 27  
    TEn tansformator to jest prawdopodobnie od odbiornika Kankan lub Sarabanda .Niestety przekroj rdzenia jest tylko 6cm² Nie mozna dodawac drugiej czesci bo to jest to samo tylko wtedy nawija sie albo po polowie uzwojenia i laczy sie szeregowo albo drutem jaki jest prad albo nawija sie dwa uzawjenia o dokladnie takie samej liczbie zwojow drutem o polowie mnieszym pradzie i laczy sie rownolegle .Zycze powodzenia w dalszej budowie.Rdzen ten nazywa sie typ O
    dzidenss
    Level 16  
    Hmmm to nie byla idea mojego pytania odnoscnie tej ksztaltki. Zwoje jakie widac na rysunku to przykladowe sam sobie nawinalem, przekroj rdzenia to nie 6 cm2. W rzeczywistosci przekroj wynosi 11 cm2. CHodzilo mi tylko o to czy jesli dysponuje taka ksztaltka "O" o przekroju 11 cm2, czyli patrzac na tabele jest to okolo 80 W, moge wykonac zasilacz ktory bedzie dawal np 150 W, w mysl mojego zalozenia ze mamy jakby dwa rdzenie po 11cm2. Czy musze przyjac do obliczen 80 W i nic wiecej? Rdzen jest naprawde ogromny. Tak na logike pomyslalem ze to musi byc cos wiecej watow niz te 80. Jesli sie myle prosze sprostowac:) A tymczasem trzeba oswietlenie swiateczne przed domem zainstalowac:)

Pozdrawiam
    ===============================================

No ale jeśli nie mam uzwojenia pierwotnego? Tylko sam rdzeń. To nawijać uzwojenie pierwotne i później wtórne trochę za dużo roboty w ciemno:) . Już od jakiegoś czasu staram sie znaleźć jakieś informacje jak obliczyć moc takiego rdzenia (Kształtka O) i nigdzie tego nie ma i nikt nie potrafi konkretnej odpowiedzi udzielić

[Posty scalono. Mariusz Ch.]
    elster
    Level 14  
    Jeśli zbudujesz transformator na dwóch rdzeniach - moc wzrośnie do kwadratu, czyli będzie nie dwa, a cztery razy większa. Oczywiście wiąże się to z koniecznością obliczenia parametrów uzwojenia - ilość zwojów na wolt, średnica pierwotnego itd.
    sebastian.rak
    Level 16  
    Ja używam takich wzorów:

1.Przekrój rdzenia: S=a*b [cm2]
    2.Moc rdzenia: P=S² [VA]
    3.Ilość zwojów na 1V: z=45/S [zw]
    4.Ilość zwojów uzwojenia pierwotnego: z1=U1*z-5% [zw]
    5.Ilość zwojów uzwojenia wtórnego: z2=U2*z+5% [zw]
    6.Prąd uzwojeń(max): I1=P/U1 [A]
    I2=P/U2 [A]
    7.Średnica drutu: d1=√(I1/2) [mm]
    d2=√(I2/2) [mm]

Przy nawijaniu więcej niż jednego uzwojenia wtórnego pamiętaj, że moc trafa będzie podzielona i nie wyciągniesz takich prądów jakie Ci wyjdą z tych obliczeń.
    Jeżeli potrzebujesz mniejsze prądy na uzwojeniach wtórnych możesz użyć mniejszych średnic drutów na tych uzwojeniach.

PS.Jak się nie myle to ten rdzeń wymontowałeś z "RUBINA" albo "ELEKTRONA":D -pasuje kształt i przekrój
    dzidenss
    Level 16  
    P = (Qr * Qo * 2 * f * Bm * r * n * kż * km)/10^6

P - moc obliczeniowa [VA]
    Qr - przekrój rdzenia [cm^2]
    Qo - przekrój okna [cm^2]
    f - częstotliwość [Hz]
    Bm - max indukcja [Gs]
    r - gęstość prądu [A/mm^2]
    n - sprawność
    kż - współczynnik wypełnienia rdzenia żelazem
    km - współczynnik wypełnienia miedzią okna

Znalazłem taki wzór za pomocą którego na pewno uda mi sie obliczyć.

Mam jednak kilka pytań:
    Przekrój okna, to będzie tak jak na załączonym obrazku?

No i wspólczynniki wypełnienia miedzią i żelazem. Żelazem to wiem że można smialo zalożyc dla większych traf 0,95 przykladowo.
    A jak policzyc współczynnik wypełnienia miedzią?
  • Helpful post
    -RoMan-
    Level 42  
    Przekrój okna to miejsce na nawinięcie uzwojeń, czyli płaszczyzna okna prostopadła do tej, którą namalowałeś (inaczej: powierzchnia otworu widzianego z boku).
    Współczynnik wypełnienia miedzią - przyjmuje się 0.4
    Gęstość prądu - najwygodniej 2.55A/mm^2

W przypadku Twojego rdzenia istotna jest informacja, czy składa on się z klasycznych blach czy też z dwóch zaokrąglonych kształtek "C" - jeśli to drugie, to jest to rdzeń zwijany cięty i w takim przypadku do obliczeń przyjmuje się indukcję maksymalną 16000 Gs a nie 10000 Gs.

I na koniec: wypada podać linka do źródła informacji: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic492683.html