Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta główna+pamięć problem

10 Gru 2007 07:56 1113 16
  • Poziom 19  
    Płyta gigabajta + pamięć nanya 256mb/400mhz - chodzi dobrze, natomiast po przełożeniu pamięci samsunga 256/333mhz ciągłe zwisy.
    I moje pytanie. Jak ustawić tą pamięć samsunga(tylko ona byłaby w kompie), żeby było dobrze.
    Reszta kompa to procek celeron d 2,8ghz, dvdrw , zasilacz noname, ati 9250.
    Dodam, że pamięć samsunga sprawna 100%.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Na początek sprawdź tą kość programem memtestx86.

Skąd masz pewność, że kość jest sprawna ?

Sprawdź ustawienia RAM'u w BIOS'ie.
  • Poziom 19  
    Jest sprawna, bo chodzi od 4 lat w moim kompie.
    Natomiast tam gdzie chciałem przełożyć komp sie wiesza. Dołączam zrzut z everestu jak pamięć 400mhz jest ustawiona.
    Jak ma być ustawiona w biosie ta 333 ?
  • Poziom 37  
    krzyżak napisał:
    [...]Jak ma być ustawiona w biosie ta 333 ?
    Czyżby właśnie na 333MHz? Przecież sam kolega sobie odpowiedział.
  • Poziom 19  
    A więc tak włożyłem kość 333 mhz, komputer pochodził 20 minut i zwis.
    Wszedłem do bios'u i zmieniłem z cl 2 na cl 2.5 nie wiem czy to coś da.
    Pomóżcie jak to ustawić, żeby było dobrze . Napiszcie jakie informacje mam podać.
    W tej chwili ustawione jest tak:
  • Poziom 39  
    To nie jest ustawienie, tylko wpis producenta w SPD !. Włącz sobie CPU-Z, to Ci pokaże aktualne parametry procesora i pamięci, zakładki CPU i Memory.
    :D
  • Poziom 19  
    Podaje to co podało cpu-z

• Poziom 39  
    No właśnie - pamięć pracuje na szynie 133, czyli jako DDR266.
    Jak możesz, to ustaw ją w Biosie jako DDR333 ( na 166 MHz) z parametrami jak w SPD -> 2.5-3-3-7.
  • Poziom 19  
    W biosie w memory clock mam tylko do wyboru byspd i 133 . Ustawione w tej chwili na byspd.
  • Poziom 39  
    A niema gdzieś ustawienia FSB:DRAM ?.
    CPU-Z pokazywał że jest 1:1, a pasowałoby 4:5.
  • Poziom 19  
    Jest coś takiego , ale ustawione na sztywno 133 :(
    I nie mogę tego zmienić.
  • Poziom 19  
    Niestety te funkcje nadal są niedostępne (ctr+f1 działa).
    Głównie chodzi mi oto, żeby komp się nie wieszał.
    Znalazłem w biosie funkcję do zmiany fsb min.133 max 165mhz, z tymże nie ma funkcji zmiany mnożnika. I koło sie zamyka.
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Znalazłem w biosie funkcję do zmiany fsb min.133 max 165mhz, z tymże nie ma funkcji zmiany mnożnika
    Nie tu jest problem - zmiana mnożnika nie jest Ci do niczego potrzebna !. Przecież Celerony i Pentium mają zablokowane mnożniki, tyle to już powinieneś wiedzieć :cry:
    Chodziło mi o znalezienie opcji zmiany stosunku częstotliwości szyn FSB:DRAM, tak żeby CPU chodził na 133 a pamięć na 166.
  • Poziom 19  
    No niestety nie ma opcji zmiany. Poprzednia pamięć 400mhz też pracowała niżej na 166 a nie na 200, ale częstotliwości się nie gryzły. Widocznie ten typ już tak ma.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    No to smutne - jeśli ma pracować z tą pamięcią, to pozostaje dobrać jej timingi, tak żeby pracowała stabilnie. Na początek tak jak w SPD 2-3-3-6, a jeśli nie będzie wyrabiać to trzeba zwiększać na np. 2.5-3-3-6(7). Tylko zmieniaj po jednym parametrze i testuj MemTestem86.
    Może też pomóc zwiększenie napięcia pamięci na 2.7/2.8V, czy też zmiana SDRAM 1T Command -> Enable na Dis lub 1T -> 2T (nie wiem jak u Ciebie w Biosie to się nazywa ?).
    :D
  • Poziom 19  
    Jak na razie chodzi w miarę stabilnie.
    Zacznie szwankować to będę kombinował dalej.
    Dzięki za zainteresowanie. Temat zamykam.