Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz mikrofonowy na asymetrycznym zasilaniu.

zienek 10 Gru 2007 11:31 1376 4
  • #1 10 Gru 2007 11:31
    zienek
    Poziom 10  

Witam.

Mam pewien projekt do zrobienia. Wymaga ode mnie przetworzenia do postaci cyfrowej dźwięku z 4 mikrofonów. Układ A/D wymaga napięcia wejściowego na poziomie 0-1V i ma wejście różnicowe (chcę zastosować AD1939 Analog Devices http://www.analog.com/en/prod/0%2C2877%2CAD1939%2C00.html ).

Dlatego chcę sygnał z mikrofonu wmocnić za pomocą wzmacniacza operacyjnego. Nie mam do dyspozycji zasilania różnicowego dlatego muszę podnieść sztucznie masę dla wzmacniacza.

Mikrofon, który kupiłem, to mikrofon elektretowy (za złotówkę sztuka). Więc cudów nie będzie, ale nie spodziewałem się aż taki kiepskiej odpowiedzi.

Do badań nie miałem 10uF elektrolitu. Próbowałem na 22p tantalowym, który puszcza od wyższych częstotliwości. Czy to mogło mieć tak diametralne znaczenie?

Starałem się uzyskać najlepsze efekty, ale oscyloskop pokazywał dobry sygnał przy źródle dźwięku bardzo blisko mikrofonu. (Stąd rezystory R1 i R2 dobrane, żeby coś ciekawego zauważyć)

:arrow: Jak zwiększyć czułość i jakość mojego projektu?
    :arrow: Czy może istnieje jakiś driver mikrofonowy, który polecacie?
    :arrow: Moje zadanie - dźwięk z mikrofonu przetworzyć do postaci cyfrowej. Wszelkie propozycje nie przekraczające 70 zł za cztery tory mikrofon-> A/D mile widziane.

0 4
  • Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • Pomocny post
    #2 10 Gru 2007 11:59
    TOMI
    Serwisant

Trochę mało szczegółów podajesz.
    Skoro mikrofon elektretowy chcesz zastosować to wystarczy zwykły wzmacniacz na tranzystorze, nie ma po co komplikować sobie pracy.
    Inna sprawa to po co aż przetwornik 24 bit do takiego mikrofonu. Jedno zaprzecza drugiemu. Proszę rozwiń myśl i sprecyzuj swój pomysł.

0
  • Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • #3 10 Gru 2007 12:43
    zienek
    Poziom 10  

Przy podziale na 4 mikrofony układ AD1939 zmniejsza liczbę bitów na każdy kanał. Kosztuje niecałe 40 zł. Dlatego wybór padł na niego. Dane można z niego wyciągać przez I2C.

Układ ma zbierać dane z 4 mikrofonów, pakować w paczki USB i przesyłać do komputera. Tą obróbką zajmie się Spartan3 Xilinxa. Myślałem nad tym, żeby zastosować układ ADC0804, które mają wyjście 8 bit równoległe, ale nie mam tylu odstępnych pinów na płytce Spartana.

Jestem otwarty na wszelkie propozycje. Jak powinien być podłączony tranzystor do mikrofonu?

Wzmacniacz mikrofonowy na asymetrycznym zasilaniu.

0
  • Pomocny post
    #4 10 Gru 2007 14:24
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    TU masz schemat prostego przedwzmacniacza mikrofonowego.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 10 Gru 2007 15:01
    zienek
    Poziom 10  

Dzięks TOMI za zmianę mojego toku myślowego.

Dzięks BONKOT za podsunięcie optymalnego rozwiązania.

Zamykamy.

0