Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opis działania układu i jego modyfikacja, detektor akustyczn

10 Dec 2007 12:14 957 2
  • Level 21  
    Witam

Mam nadzieję iż zgłosiłem się do odpowiedniego działu.

Otóż poniżej zamieściłem schemat "klaskacza" reagującego na podwójny sygnał w odstępie czasu około 2 sekund.

Jednak mam dwa pytania odnośnie tego układu.
    Część cyfrowa(wejście) reaguje na sygnał o napięciu niższym niż 1/3 napięcia zasilającego, zatem jakiego typu sygnał wysyła mikrofon i wzmacniacz tegoż mikrofonu?? Nie mam pojęcia jak działa taki mikrofon(jakiego typu napięcie wystawia po wykryciu fali dźwiękowej) no i po co dokładnie jest wzmacniacz na tranzystorze NPN ??

No i druga sprawa, jak działa wyjście sterowane cyfrowo włącznikiem zasilania 230V oparte na tranzystorze i diodzie prostowniczej ??

Czy można zaproponować inne rozwiązanie cyfrowego sterowania napięciami rzędu 230V ??

Z góry przepraszam za zapewne głupie pytania, ale chciałem zrozumieć działanie tego układu, wprowadzić jakieś modyfikacje, a bez wiedzy nie da rady. Dziękuję zatem za odpowiedzi ;)

Opis działania układu i jego modyfikacja, detektor akustyczn
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Gżehó wrote:
    Jednak mam dwa pytania odnośnie tego układu.
    Część cyfrowa(wejście) reaguje na sygnał o napięciu niższym niż 1/3 napięcia zasilającego, zatem jakiego typu sygnał wysyła mikrofon i wzmacniacz tegoż mikrofonu?? Nie mam pojęcia jak działa taki mikrofon(jakiego typu napięcie wystawia po wykryciu fali dźwiękowej) no i po co dokładnie jest wzmacniacz na tranzystorze NPN ??

Z mikrofonu dochodzi przebieg szumowy, z gatunku trzask (jak to przy klaskaniu), który jest dodatkowo filtrowany górno przepustowo aby układ nie reagował na stuki lub dźwięki mowy czy muzyki o niskich częstotliwościach.

Tranzystor wzmacnia słaby sygnał z mikrofonu i przerabia go na sygnał pseudoprostokątny potrzebny do wyzwolenia układów monostabilnych).

Quote:
    No i druga sprawa, jak działa wyjście sterowane cyfrowo włącznikiem zasilania 230V oparte na tranzystorze i diodzie prostowniczej ??

Dioda równolegle do cewki przekaźnika likwiduje przepięcia występujące na cewce przy wyłączaniu prądu przez tranzystor (to ochrona tranzystora przed przebiciem).

Quote:
    Czy można zaproponować inne rozwiązanie cyfrowego sterowania napięciami rzędu 230V ??

Można, dać optotriak izolujący (np. MOC3040) od sieci i triak sterujący obciążeniem.
  • Level 21  
    A te filtr jest realizowamy w którym miejscu? :wstydnis:

No i kwestia tego wyjścia, to o czym napisałeś to jednak dla mnie abstrakcja i chyba pozostane przy tym rozwiązaniu, jednak tez chciałbym go zrozumieć, na jakiej zasadzie to działa??