Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opel Astra '93. Niby wszystko ok ale szarpie

stachu88 01 Feb 2010 21:08 17446 39
Bosch
    fazastra
    Level 10  
    Udało się usunąć usterkę? Trochę odświeżam bo autor nie napisał. U mnie to samo jest tylko dochodzi podwyższone spalanie i jak bardzo zimny silnik (mróz) nie zawsze od razu pali każdy gar (po chwili wskakuje) i jak dodam wtedy gazu (na postoju) do podłogi zero reakcji silnika (nawet jak już palą wszystkie), po np 2 min nagrzewania silnika zaczyna reagować na gaz. Przewody, świece, kopułka, palec, filtr paliwa, nie tak dawno zmieniane. Potencjometr przepustnicy może czujnik wody? Pomysły?
  • Bosch
    aras2000
    Level 10  
    Uwarzam, że na początku wymien po prostu świece,kable,kopułke i palec.dobrze by było sprawdzić sprężanie na cylindrach,ustaw zapłon,te podstawowe rzeczy powinny załatwić sprawe.Pozdrawiam.
    fazastra
    Level 10  
    Problem w tym ze są świece są nowe (NGK), dzisiaj troszkę zmniejszyłem im odstęp i w kablach zdjełem blachę z fajek. Zero poprawy. Gdzieś na forum ktoś pisał o podobnym problemie i pomogła tylko wymiana sterownika, są naprawialne...
  • Bosch
    SAWEK101
    Level 31  
    Kiedyś miałem podobny problem w c16nz i jakiś czas nie mogłem dojść gdzie aż kiedyś się wkurzyłem i zacząłem sprawdzać palcem i jak podskoczyłem to już wiedziałem co jest ,winowajcą okazała się cewka i to przebicie było w takim miejscu że do puki jej nie zdemontowałem to nic nie było widać.
    flyback
    Level 2  
    Miałem podobny problem. Astra 1.4 silnik X14NZ na niskich obrotach szarpał i był mułowaty. Dopiero przy wyższych obrotach było lepiej (40km na 3 biegu). Problem występował okresowo, najczęściej jak było zimno lub jak jeździłem, a potem zostawiłem samochód na taki czas że nie zdążył do końca ostygnąć - np na godzinę.
    Wymieniłem świece, przewody zapłonowe, filtr powietrza i paliwa.
    Okazało się, że problem tkwił w kopułce rozdzielacza zapłonu. Na stykach była warstwa jakiegoś białego osadu (pewnie tlenku), oraz była brudna od oleju.
    Wyczyściłem kopułkę i palec rozdzielacza, oczyściłem styki i problem zniknął. Kopułkę można zdjąć bez jakichkolwiek narzędzi. Trzyma się na dwóch sprężynkach, dodatkowo można ją założyć tylko w jeden sposób (bynajmniej u mnie tak było).
    edekk
    Level 26  
    Mam też astre z 95 r i silnik C14NZ , nie miałem wcześniej żadnych problemów z szarpaniem gdy gwałtownie wciskałem pedał gazu , aż do momentu gdy odpuścił mróz.Autko szarpało i traciło moc , ale jak delikatnie gazowałem to problem ustepował.Wieczorem popatrzyłen na przewody i sie okazało ,że na przewodzie miedzy kopułką ,a cewką pojawiały się iskry jak przygazowałem.Wsadziłem nowy przewód za 20 zł JAGMOR i wszystko było już ok, ale po miesiącu powróciło i zaczeły świecić przewody od kopułki do świec:D .Zamówiłem nowe przewody na alll_ro firmy NGK:cry:
    carbonara
    Level 10  
    Ja z kolei zaraz będę szukał 3 mechanika. Moja astra 1,4 97r. ma taki problem, że albo dobrze zapala, a ma kłopoty na wysokich obrotach (dławi się), albo ciężko ją zapalić i nierówno chodzi na niskich obrotach, a super lata na wysokich. Świece są nowe i przewody też. Jak mechanik kręci zapłonem (tym walcowatym pomarańczowym urządzeniem, w które wchodzą przewody) wówczas dochodzi do wyżej opisanej zmiany. Przy czym jak jest zimo/wilgotno to tak czy inaczej ciężko ją zapalić.
    wczęśniej już mi wymienili czujnik temperatury (niby podawał dużą ilość paliwa -tak jakby było -40C), filtr paliwa też, dolałem nowe paliwo - bez zmian.
    Co to może być?
    carbonara
    Level 10  
    jeszcze dodam kilka słów, właśnie odebrałem astrę z warsztatu i mechanik rozkłada ręce. Powiedział mi kilka rzeczy, które mogą mieć znaczenie w rozszyfrowaniu zagadki:
    1. po przekręceniu kluczka w stacyjce (świecą się kontrolki, ale nie włączam silnika), zaczynam powoli obracać aparatem zapłonowym (w prawo) w pewnym momencie idzie impuls (chyba do wtryskiwacza) i słychać jak uruchamia się pompa paliwa - powiedział, że to normalne nie jest
    2. sprawdził paluch jest dobry
    3. mówi również, że trzeba zmierzyć wtryskiwacz, bo nie ma dokładnych przyrządów. Działa dobrze, ale może za długo i zaczyna zalewać.
    4. czujnik temperatury działa dobrze bo był wcześniej wymieniany (u pierwszego mechanika)

na koniec dodał, że muszę wybrać się do dobrego elektronika od silników opla (więc szukam w Łodzi).
    Ma ktoś z Was pojęcie o co chodzi? może to jakaś prosta rzecz do naprawy/wymiany?
    redss20
    Level 10  
    Witam panowie co do szarpania strzelania kichania przy dodawaniu gazu to jest takie cos jak czujnik indukcyjny halla to jest przyczyną wiem bo mialem tak jak wy
    goombay
    Level 12  
    Temat jak widzę stary ale nadal aktualny. Usunięcie tego problemu wymaga trochę samozaparcia i konsekwencji. Najpierw trzeba wymienić świece jeżeli ich przebieg jest już ponad 10tys km. Następnie zdiagnozować cewki zapłonowe i w razie nawet najmniejszej usterki wymienić na nowe. Następnie zdjąć obudowę Filtra powietrza i sprawdzić wszystkie łącza i jakość przewodów gumowych. Jeżeli są jakieś przetarcia czy uszkodzenia uszczelnić lub wymienić na sprawne. Sprawdzić przepływomierz powietrza i jeżeli jest OK to tylko delikatnie oczyścić główkę czujnika np patyczkiem do uszu nasączonym w benzynie ekstrakcyjnej. Jeżeli zaś dalej generuje kod błędu to wymienić na nowy. Następnie sprawdzić czy działają klapki na kolektorze dolotowym i czy siłowniczek sterujący tymi klapkami jest sprawny bo on też często psuje się w Oplach. Jeżeli to wszystko jest już OK to sprawdzamy i ewentualnie czyścimy specjalnym Sprejem przepustnicę gazu wspomagając się ściereczką lub kuchennym ręcznikiem papierowym. W ostatniej fazie sprawdzamy i ewentualnie jezeli nie jest uszkodzony to czyścimy też tym samym Sprejem lub wymieniamy jeżeli jest uszkodzony Zawór EGR. Teraz już wszystko powinno działać OK. W moim przypadku szarpnięcie silnika było gdy podczas jazdy odjąłem trochę gazu i za chwilę znowu go delikatnie dodałem. Wymieniłem wspomniany, uszkodzony siłowniczek Klapek Kolektora Dolotowego ale dalej było to samo. Sprawdziłem Interface z oprogramowaniem MaxiEcu, że ktoś wyłączył programowo zawór EGR. Próbowałem go włączyć ale w związku z tym, że niestety był uszkodzony pogorszyło to tylko bardzo drastycznie pracę silnika. Kupiłem nowy EGR MaxGear i wymieniłem u mechanika. Wszystkie objawy ustąpiły i silnik teraz pracuje jak nowy. Nie wyłączajcie Zaworu EGR bo wtedy też silnik nie pracuje tak jak powinien. Dziś wymieniłem ten EGR włączając go ponownie programowo i jestem na reszcie szczęśliwy bo silnik pracuje w każdej sytuacji jak złoto. W skrajnych przypadkach może się przydarzyć usterka sterownika silnika co też nie jest problemem gdyż można wysłać taki sterownik do Zakładu regenerującego takie układy a Oni zregenerują odpowiednio wgrają odpowiedni Soft oraz zabezpieczą od różnych czynników lepej niż to robi Fabryka. Mnie na szczęście to ominęło.
    goombay