Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz regulowany (darlington power) na LM317 10A 1.2..37V

kozak84 04 Paź 2008 16:26 120716 113
  • Sklep HeluKabel
  • #32 04 Paź 2008 17:56
    shadoweyes
    Poziom 20  

Układ jest podobny do poprzedniego, układem LM317 regulujesz napięcie na bramce co powoduje zmianę rezystancji kanału, czyli bez obciążenia masz na wyjściu napięcie takie jak na wyjściu z mostka. Kiedy podłączysz obciążenie masz dzielnik napięcia, w którym zmieniasz rezystancję kanału jeśli poprawnie będzie sterowana bramka. Układ jak i poprzednie jest mało wydajny i nie kontroluje napięcia wyjściowego co sprawia że jest niestabilny przy zmianach obciążenia zmienia się napięcie wyjściowe. Zobacz aplikacje układu LM317 w katalogu no znajdź książkę np. " układy scalone w stabilizatorach napięcia stałego" A. Borkowski lub inną z tej tematyki a dowiesz się więcej.

• Sklep HeluKabel
  • #33 15 Lut 2009 20:06
    wiesgaj
    Poziom 15  

miernik998 napisał:
    Czy to będzie działać??? I który potencjometr jest do czego i co bym musiał zmenić żeby miał większą wydajność?

A co sądzicie otym.

• #34 04 Mar 2009 21:01
    belfegor1988
    Poziom 17  

Obawiam się, że ten układ nie będzie działał.

• #35 04 Sie 2012 18:18
    krzysztof723
    Poziom 29  

Witam

w związku z tym ,że temat nie jest zamknięty , a zainteresowanie tym tematem , jak widać na przestrzeni wielu lat , jest duże załączam poprawiony schemat zasilacza regulowanego 10A 1,2...37V przedstawionego przez kolegę kozak84 .
    Na tym zasilaczu nie można wycisnąć w żaden sposób 10A montując w miejsce tranzystora regulacyjnego tylko jeden tranzystor BD911 . Jakiekolwiek próby wykorzystania zasilacza przy podanych jego parametrach okażą się katastrofą , a tym bardziej wtedy , gdy nastąpi zwarcie gniazda wyjściowego do masy .

W zasilaczu przedstawionym przeze mnie na załączonym schemacie wydajność prądowa kształtuje się realnie przy 10A , a zwarcie gniazda wyjściowego do masy w żaden sposób nie uszkodzi zasilacza .
    Tranzystory 2N3055 muszą być umieszczone na dużym radiatorze żebrowanym chłodzonym dodatkowo wymuszonym obiegiem powietrza przez przymocowane do radiatora wentylatory . Stabilizator LM317 także musi być przykręcony do radiatora .

Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

• #36 06 Sie 2012 02:40
    krzysztof723
    Poziom 29  

Witam

Wracam do tematu , bo wprowadziłem do poprzednio przedstawionego schematu istotne poprawki oraz niewielkie uzupełnienia i z tego powodu załączam poprawiony schemat zasilacza . Mimo prawidłowo narysowanego schematu
    zastanawiało mnie czy zabezpieczenie przeciwzwarciowe , a zarazem ogranicznik maksymalnego prądu zadziała przy podanych wartościach elementów ? Będąc bardziej praktykiem niż teoretykiem zdecydowałem się zmontować ten zasilacz
    , gdzie okazało się , że należało zmienić przede wszystkim wartości rezystorów w bazie tranzystora BD911 . Ta zmiana istotnie zwiększyła pewność zadziałania ogranicznika prądu . Rezystory 0,33 Ohm/5W zamontowane w emiterach
    tranzystorów mocy zostały dobrane optymalnie przy obciążeniu wyjścia prądem do 10A (mogą być 0,33...47 Ohm/5W).
    W zasilaczu wspaniale sprawdziły się tranzystory mocy n-p-n BD249C , 2SC5200 i 2SC3281 i te polecam . Napięcie na wyjściu zasilacza przy obciążeniu stałym prądem 10A jest stabilne , nie pływa i utrzymuje swoją wartość mimo mocno nagrzanych tranzystorów mocy i stabilizatora LM317T .
    Faktycznie przy maksymalnym obciążeniu na końcach przewodów zasilających (dł. 1,2m) napięcie wyjściowe wykazuje spadek od 1,5V do 2V . Ale uważam , że można zmniejszyć ten spadek napięcia przy odpowiednio zaprojektowanej płytce
    i prawidłowo poprowadzonej ścieżce masy .
    Tak , jak zaznaczałem poprzednio tranzystory mocy muszą być umieszczone na dużym radiatorze żebrowanym chłodzonym dodatkowo wymuszonym obiegiem powietrza przez przymocowane do radiatora wentylatory . Stabilizator LM317 także musi być przykręcony do radiatora .
    Mimo wszystko zasilacz dzięki swojej prostocie jest godny uwagi dla mniej wymagających elektroników .

Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

• #37 28 Paź 2012 09:09
    erick999
    Poziom 11  

Witam nie działa mi ten zasilacz... W zasadzie działa ale jak ustawie napięcie 12v i podepnę halogen 12v 35w to napięcie spada mi do 1.5v i żarówka lekko się świeci.
    testowałem wcześniej na modułach ledowych 12v 10w i wszystko było dobrze lecz grzeje się tylko lm317 a nie 2n3055...

użyłem 2 tranzystory mocy 2n3055...
    zamiast d22-20-04 użyłem byp 680 500r.

oto płytka może ktoś mi pomoże??

Dodano po 6 [minuty]:

nie chce mi wrzucić schematu płytki

• #39 28 Paź 2012 16:47
    krzysztof723
    Poziom 29  

witam

Jaka jest wydajność prądowa zasilacza impulsowego i jakie napięcie dostarcza ten zasilacz do płytki ?
    Zasilacz , który zbudowałeś nie można nazwać zasilaczem stabilizowanym , a raczej zasilaczem regulowanym . Przy obciążeniu większymi prądami na wyjściu zasilacza zawsze wystąpi pewien spadek napięcia , ale nie powinno to wyglądać tak , jak opisałeś . Wygląda to na zadziałanie bezpiecznika elektronicznego , który ogranicza prąd .

Połączenia na płytce wydają się poprawne , chociaż ustawienie elementów i poprowadzenie masy wykonałbym inaczej , bo rozumiem , że czarne tło płytki to masa , a w tym zasilaczu wydaje mi się (nigdy w taki sposób nie ustawiałem masy) masa jest źle zaprojektowana szczególnie wtedy , gdy zasilacz jest o dużej wydajności prądowej . No ale już zrobione.
    Jeżeli wyjście zasilacza obciążasz żarówką 12V/35W , to na wejściu zasilacza musisz dać przynajmniej napięcie niestabilizowane +20...22V lub stabilizowane (sztywne) +16...18V , o wydajności prądowej też przynajmniej 5A .
    Na początek podłącz trzy tranzystory mocy , a nie dwa . Sprawdź jaki będzie wynik . Następnie , gdy napięcie pod obciążeniem na wyjściu zasilacza będzie nadal spadać zmniejsz wartość rezystorów w emiterach tranzystorów mocy do 0,22 Ohm/5W . Przy większych napięciach wyjściowych zastosuj tranzystory o większych parametrach np. KD502 .
    Proponowałbym jeszcze sprawdzenie zasilacza przy zasilaniu płytki napięciem uzyskanym z transformatora sieciowego i mostka prostowniczego (lub odpowiednio połączone cztery diody) .
    Przewód od masy "-", przylutuj bezpośrednio blisko kondensatorów elektrolitycznych 6800uF , a jego drugą końcówkę do do gniazda wyjściowego . Przewód dodatni "+" połącz do płytki , tak jak zaplanowałeś , a jego drugi koniec do drugiego gniazda wyjściowego .
    Wylutuj kondensator 10uF/35V i diodę 1N4007 , która jest podłączona równolegle do rezystora 270 Ohm .

Pozdrawiam

• #40 28 Paź 2012 18:06
    erick999
    Poziom 11  

Witam, dziękuję za odpowiedź.

Więc, począwszy nie potrzebuje tak dużego prądu ale czasami na chwilę się przyda.
    1. jako źródła prądu wykorzystuje zasilacz impulsowy 26v 13,8A
    2. bez obciążenia mogę regulować napięcie od dołu do 24v.
    3. te czarne pola to masa, poprostu nie włączyłem opcji pokazania masy.
    4. gdy podłącze np 2 moduły ledowe 10v po 10w każdy czyli ok 20w to wszystko działa pokazuje mi blisko 2A.
    5. Sprawdzałem bd911, i 2szt 2n3055 i są wporządku.
    6. zabezpieczenie przeciwzwarciowe działa.
    7. Gdy podłącze tą żarówkę 12v 35w napięcie z 10v spada mi do 1.5v i prąd także do ok 0.4A??? nie jestem pewien bo sprawdzałem rano.
    8. Przy podłączeniu tej żarówki widzę i słyszę iskierkę i nic się nie dzieje, żarówka po 3 sekundach zaczyna się lekko świecić.

• #41 28 Paź 2012 18:56
    krzysztof723
    Poziom 29  

Witam

Z tego co czytam , to jeszcze nie sprawdziłeś zasilacza z trzema połączonymi równolegle tranzystorami mocy . Spróbuj to zrobić i powinieneś otrzymać zadawalający wynik , mimo , że płytka nie jest odpowiednio zaprojektowana .
    Potem spróbuj wymienić rezystory w emiterach tranzystorów mocy na mniejsze wartości . Tylko wtedy należy uważać przy zwarciu gniazd wyjściowych , gdyż wzrośnie znacznie prąd zwarcia .

Pozdrawiam

• #43 29 Paź 2012 16:58
    erick999
    Poziom 11  

Więc kupiłem jeszcze jeden tranzystor 2n3055, lecz dalej to samo...
    na masie poprowadziłem pogrubioną ścieżkę i nic się nie poprawiło.

Jutro dostane jeszcze te rezystory 0.22ohm i zobaczymy wtedy.

• #44 04 Lis 2012 12:57
    erick999
    Poziom 11  

Witam zrobiłem tak jak Pan mówił. dalej to samo... nie wiem co jest grane

Dodano po 53 [minuty]:

Okazało się, że mam zwarcie na bd911. Już działa jak ta lala:) tylko teraz pytanko:)

mogę zrobić regulację prądu???

i które elementy odpowiadają za zabezpieczenie przeciwzwarciowe?

• #45 05 Lut 2013 02:24
    krzysztof723
    Poziom 29  

Dodano po 9 [minuty]:

Witam

Na załączonym rysunku przedstawiam prosty zasilacz o regulowanym napięciu wyjściowym w zakresie 0V...25V wraz z regulacją ograniczania prądu wyjściowego w zakresie 1,5...10A i z zabezpieczeniem przeciwzwarciowym.
    Zasilacz posiada zabezpieczenie przed zmiana biegunowości na gniazdach wyjściowych zasilacza dzięki podłączonej na wyjściu zasilacza diodzie D22-20-04 (20A/400V lub o większym prądzie) np. przez nieprawidłowe podłączenie do gniazd wyjściowych innego źródła napięcia . Nie jest to doskonałe rozwiązanie , ale spełnia swoje zadanie .
    Przedstawiony zasilacz po prawidłowym montażu według schematu i po uruchomieniu nie wymaga żadnej regulacji i jest natychmiast gotowy do pracy .

Podstawowym elementem w zasilaczu jest stabilizator napięcia LM317T w obudowie TO-220 , natomiast elementami stabilizującymi włączonymi w szereg z napięciem wejściowym i obciążeniem jest pięć odpowiednio połączonych bipolarnych tranzystorów mocy n-p-n BD911 i BD249C .
    Tranzystor BD911 steruje cztery połączone równolegle tranzystory BD249C tworząc tym samym zespolony tranzystor regulacyjny mocy pracujący w układzie Darlington . Baza tranzystora BD911 jest podłączona bezpośrednio do końcówki Vout stabilizatora LM317T , gdzie tranzystor jest sterowany wstępnym prądem . Prąd ten w zupełności wystarcza do wysterowania zespolonego tranzystora regulacyjnego mocy i w związku z tym bez problemów można obciążać wyjście zasilacza prądem do 10A .
    Zmiana napięcia na końcówce Vout stabilizatora LM317T od +1,25V do +26,25V powoduje zmianę napięcia na wyjściu zasilacza od 0V do +25V , a to dlatego , że zespolony tranzystor regulacyjny mocy pracuje w układzie Darlington .

Do regulacji napięcia wyjściowego służy potencjometr liniowy 4,7k/A-0,25W . Rezystor 33k podłączony równolegle do potencjometru 4,7k/A ustala maksymalne napięcie wyjściowe +25V . Przez zmianę wartości tego rezystora można zmieniać górny zakres napięcia wyjściowego .
    W układzie zabezpieczenia przeciwzwarciowego oraz regulacji ograniczenia prądu biorą udział złącza baza-emiter tranzystorów BD249C , rezystory 0,39 Ohm/5W oraz tranzystor BD911 z potencjometrem 470 Ohm/A .
    Do regulacji ograniczania prądu służy potencjometr liniowy 470 Ohm/A-0,25W .
    Skuteczność minimalnej i maksymalnej regulacji ograniczania prądu jest uzależniona od wielkości napięcia wyjściowego oraz oczywiście od ustawienia suwaka potencjometru 470 Ohm/A-0,25W .
    Przy minimalnym napięciu wyjściowym regulacja ograniczania prądu wyjściowego odbywa się przy pełnym (100%) obrocie pokrętła potencjometru . Natomiast przy maksymalnym napięciu wyjściowym regulacja ograniczania prądu odbywa się w połowie (50%) obrotu pokrętła potencjometru .

Gdy suwak potencjometru jest ustawiony przy rezystorze 47 Ohm , to wyjście zasilacza będzie można obciążać tylko prądem minimalnym , gdy suwak potencjometru jest ustawiony przy rezystorze 4,7k , to wyjście zasilacza można obciążać prądem maksymalnym .
    Jeżeli na wyjściu zasilacza będzie ustawione napięcie minimalne , a prad obciążenia będzie maksymalny , to suwak potencjometru powinien być ustawiony na końcu ścieżki oporowej czyli bliżej rezystora 4,7k . Jeżeli na wyjściu zasilacza będzie ustawione napięcie maksymalne i prąd obciążenia też będzie maksymalny , to suwak potencjometru powinien być ustawiony w połowie ścieżki oporowej potencjometru .

Tranzystory mocy BD249C należy umieścić na dużym żebrowanym radiatorze . Tranzystor BD911 sterujący tranzystory BD249C i stabilizator LM317T należy umieścić na niewielkich oddzielnych radiatorach .
    Tranzystory BD249C wymagają po za radiatorem stosowania dodatkowego chłodzenia wymuszonym obiegiem powietrza za pomocą przymocowanych do radiatora wentylatorów .

Aby zmniejszyć moc strat tranzystorów BD249C w zasilaczu zastosowano transformator sieciowy o mocy P=300W z dwoma uzwojeniami wtórnymi 2 x 13...14VAC/10A połączonymi szeregowo , które są odpowiednio przełączane w zależności od wielkości napięcia jakie występuje na wyjściu zasilacza w efekcie zmniejszając lub zwiększają napięcie wejściowe na kolektorach tranzystorów BD249C .
    Należy pamiętać o zastosowaniu w tym zasilaczu układu soft-start.
    W zasilaczu zastosowano analogowe mierniki tablicowe , które po podłączeniu na wyjściu zasilacza pełnią rolę amperomierza oraz woltomierza służąc do określania zmian prądu i napięcia .

Pozdrawiam

Dodano po 1 [godziny] 4 [minuty]:

Drobne uzupełnienie , zastosowane w zasilaczu dwa tranzystory BD911 powinny być umieszczone na niewielkich oddzielnych radiatorach .

• #46 25 Wrz 2013 20:08
    kamil12239
    Poziom 16  

Witam Zrobiłem zasilacz wg tego schematu jaki dał kolega na początku z tą różnicą że dałem 330 om zamiast 270. Zasilany toroidem 36v 5A. Na wyjściu miał około 26V. No i teraz odpalam i zasilacz bardzo ładnie śmiga.

Z tym że zrobiłem kilka zwarć przypadkiem i zanim sie połapałem gdzie zwarcie robi to wydarzyły się żeczy następujące:
    1. Po pierwszym zwarciu wszystko jeszcze normalnie chodziło po drugim zwarciu dioda sygnalizacyjna sie paliła a gdy chciałem zwiększyc napięcie potencjometrem to rozsadziło mi lm317. Po wymianie już nie wybuchł ale nie można było sterować a rezystor R = 270 ohm zaczał się palić. Jaka może być przyczyna?
    próbowałem wszystkiego. Zmieniłem didy tranzystor ale ten rezystor nadal sie pali nie moge sterować napieciem na wyjściu na którym cały czas jest max napiecie.
    Miedzy konćówkami rezystora r 270 napiecie wynosi ok 45v

Proszę o opienie i doradzenie w czym możę być problem. Z góry dzieki i pozdrawiam

• #47 25 Wrz 2013 23:50
    krzysztof723
    Poziom 29  

Witam

Do wejścia stabilizatora LM317T można doprowadzić napięcie max +37V. Transformator, który zastosowałeś (uzwojenie wtórne ~36V/5V) jest nieodpowiedni dla tego zasilacza, a szczególnie dla stabilizatora LM317T.
    Po wyprostowaniu napięcia z uzwojenia wtórnego o napięciu ~36V z dołączonym kondensatorem filtrującym otrzymamy napięcie U=50,8V bez obciążenia (~36V x 1,41 = 50,8V). Przy obciążeniu napięcie to może się obniżyć do 45V, ale to napięcie jest nadal za duże dla tego zasilacza.

Transformator odpowiedni to transformator z uzwojeniem wtórnym o napięciu max ~26V z odczepem na ~15...16V lub z dwoma uzwojeniami 2 x ~13V połączonymi szeregowo.
    Należy zastosować transformator z dzielonym uzwojeniem wtórnym, żeby zmniejszyć spadek napięcia na tranzystorach regulacyjnych (2N3055), a tym samym zmniejszyć ich moc strat np. wtedy, gdy na wyjściu zasilacza jest ustawione niskim napięcie (np. +3V) i wyjście jest obciążone maksymalnym prądem.

Piszesz, że przy zastosowaniu rezystora 330 Ohm (w zamian za 270 Ohm) otrzymałeś napięcie na wyjściu zasilacza +26V. Coś już było nie tak. Powinieneś otrzymać wtedy napięcie na wyjściu zasilacza około +19V [1,25 x (1 + R2/R1)]...Po doprowadzeniu do wejścia stabilizatora napięcia +50,8V najprawdopodobniej wewnętrzna struktura stabilizatora została częściowo uszkodzona, a gdy doszło do zwarcia stabilizator uległ całkowitemu uszkodzeniu.

Jeżeli "pali" się rezystor 270 Ohm to uszkodzony jest stabilizator LM317T. Stabilizator LM317T i tranzystor BD911 powinny być umieszczone na oddzielnych niewielkich radiatorach żebrowanych lub przynajmniej na blaszkach aluminiowych o przybliżonych wymiarach 50mm x 70mm x 3mm.
    Tranzystor BD911 i stabilizator LM317T bez radiatorów przy dłuższym zwarciu mogą zostać uszkodzone.

Jeżeli na wyjściu zasilacza występuje napięcie takie same, jak napięcie wejściowe to uszkodzone są tranzystory regulacyjne 2N3055 lub w najlepszym przypadku jeden z tych tranzystorów.

Sprawdź trzy tranzystory 2N3055, tranzystor BD911 i diody 1N4001, bo przypuszczam, że przy tym transformatorze, który zastosowałeś zostały uszkodzone wszystkie tranzystory wraz ze stabilizatorem.

Trzy rezystory w bazie tranzystora BD911 powinny mieć wartość 10 Ohm.
    Jeżeli zasilacz ma być o wydajności prądowej do 5A to rezystory w obwodach emiterów tranzystorów 2N3055 powinny mieć wartości 0,56 Ohm/5W (0,47...0,68 Ohm/5W dobrać doświadczalnie podczas maksymalnego obciążenia).

Czy zastosowałeś w obwodzie uzwojenia wtórnego transformatora przed mostkiem prostowniczym bezpiecznik ? Przy niefortunnym zwarciu powinien zadziałać, a gdyby to był bezpiecznik 5...6A to na pewno ochroniłby tranzystory 2N3055.

Gdybyś miał możliwość to proponowałbym wymienić tranzystory 2N3055 na tranzystory KD502...3. Chyba nie muszę przypominać, że tranzystory regulacyjne muszą być umieszczone na dużym, żebrowany radiatorze chłodzonym wentylatorami.

Po naprawieniu zasilacza z nowymi elementami przed uruchomieniem odłącz kondensator 10uF, a potem, gdy sprawdzisz zasilacz możesz go podłączyć.

Zasilacz musi działać prawidłowo przy zastosowaniu odpowiednich elementów, a zwarcie gniazda wyjściowego do masy nie powinno trwać zbyt długo.
    Gdyby była jeszcze potrzebna pomoc to pytaj, zawsze w tym temacie pomogę.

• #48 28 Wrz 2013 14:31
    kamil12239
    Poziom 16  

dzieki Ci bardzo za pomoc. Zastosuję tak jak radziłeś: kupie transformator 24V/5A lub połączę dwa uzwojenia transformatora 13v. Tylko czy tutaj czasami przy tym połączeniu nie zrobi się kolejny babol? Mianowicie mam transformator toroidalny 1x36V/5A 1x13V/5A 1x13V/1A. (wcześniej podłączyłem pod 36v i było dokładnie tak jak mówiłeś napiecie wzrosło do około 50V a na 13v miałem na wyjściu około 18V) I teraz chciałbym połączyć te 2x13V żeby dało 24V tylko czy np jak obciążę zasilacz powiedzmy 4 amperami to czy uzwojenie tego transformatora 13V/1A nie pojdzie z dymem?

• #49 29 Wrz 2013 22:34
    krzysztof723
    Poziom 29  

Dodano po 50 [sekundy]:

Dodano po 7 [minuty]:

Witam

Nie możesz połączyć szeregowo dwóch uzwojeń wtórnych z dwóch transformatorów o różnej mocy - jeden o mocy P=65W (~13V x 5A = 65W) i drugi o mocy P=13W (~13V x 1A = 13W), a następnie obciążyć tak połączone szeregowo uzwojenia prądem 4...5A. Na uzwojeniu wtórnym transformatora o mocy P=13W nastąpi duży spadek napięcia i na wyjściu zasilacza nie będzie stabilizacji napięcia, a na dodatek przy dłuższym utrzymaniu takiego obciążenia
    uzwojenia tego transformatora mogą zostać uszkodzone.

Jeżeli masz możliwości (znasz się na tym, przewijałeś transformatory) to dobrym rozwiązaniem byłoby odwinięcie z uzwojenia wtórnego transformatora toroidalnego, który posiadasz (~36V/5A - P=180W) około 33zw. drutu, aby uzyskać napięcie ~25V następnie zrobienie tzw. odczepu i ponowne nawinięcie równomiernie na rdzeniu odwiniętego drutu.
    Przy odwijaniu wskazanej ilości zwojów z uzwojenia wtórnego dobrze jest sprawdzić czy mamy już odpowiednie napięcie (~25V). W tym celu należy zdrapać trochę emalii z drutu w miejscu, gdzie ma być zrobiony odczep, podłączyć transformator do sieci i zmierzyć napięcie multimetrem podłączonym w miejsce odczepu i do drugiego końca drutu.
    Jeszcze można wykorzystać ten transformator inaczej wykonując na uzwojeniu wtórnym dwa odczepy i uzyskując tym sposobem dwa dodatkowe napięcia ~12V i ~24V, które są potrzebne do budowy Twojego zasilacza.
    Przyjmując w zaokrągleniu, że w uzwojeniu wtórnym transformatora o mocy P=180W na ~1V przypada niewiele ponad 3zw. drutu, a uzwojenie wtórne ma napięcie ~36V, to uzwojenie powinno posiadać około 108zw. drutu nawojowego.
    Dzieląc 108zw przez 3 otrzymujemy liczbę 36zw. czyli, gdy odwiniemy 36zw. drutu i zrobimy odczep, następnie odwiniemy dalsze 36zw. drutu i zrobimy odczep, a następnie z powrotem nawiniemy cały drut równomiernie na rdzeń to otrzymamy trzy napięcia: ~12V, ~24V, ~36V.

Jeżeli jednak nie podołasz takiej przeróbce transformatora, to najlepiej kup transformator toroidalny o mocy P=150W z uzwojeniem wtórnym o napięciu ~12V/12,5A (koszt nowego około 80zł). W takim transformatorze uzwojenie wtórne jest nawinięte bifilarnie (równocześnie) dwoma drutami (w transformatorach toroidalnych większej mocy uzwojenie wtórne nawija się niekiedy trzema, czterema drutami), a końcówki tych drutów są połączone - zlutowane razem tworząc dwa wyprowadzenia na uzwojeniu wtórnym (rys.1).
    Gdy dwa wyprowadzenia zostaną rozlutowane to otrzymamy cztery końcówki drutu (rys.2).
    Łącząc odpowiednio te cztery końcówki drutu otrzymamy uzwojenie wtórne o napięciu ~24V/6,25A oraz odczep z napięciem ~12V/6,25A (rys.3)
    Taki transformator byłby najodpowiedniejszy dla Twojego zasilacza stabilizowanego o regulowanym napięciu wyjściowym w zakresie +0,6V...22,5V przy obciążeniu wyjścia prądem do 5A.
    Załączam schemat zasilacza, który możesz wykorzystać dla swoich potrzeb.
    Wzorując się na tym schemacie i biorąc pod uwagę to, co poprzednio napisałem o odpowiednim montażu niektórych elementów nie będziesz miał kłopotów z uruchomieniem tego zasilacza.
    Zasilacz posiada na uzwojeniu wtórnym transformatora sieciowego przełącznik zmieniający wielkość napięcia dostarczanego do mostka prostowniczego, a tym samym zmniejsza spadek napięcia na kolektorach tranzystorów mocy i jednocześnie zmniejsza moc strat tych tranzystorów przy maksymalnym obciążeniu prądem 5A, gdy na wyjściu zasilacza są ustawiane niskie napięcia.
    Mostek prostowniczy trzeba umocować do niewielkiego radiatora.

Pozdrawiam

• #50 05 Lut 2014 13:16
    tomasz.laskowski5
    Poziom 9  

Witam

Zmontowałem sobie taki zasilacz w wersji z regulacją prądu wyjścia jedyne zmiany w mojej wersji to tranzystory mocy 2n3055 trzy a nie cztery sztuki jak widać na schemacie i potencjometr do regulacji prądu o wartości 500 ohm.Zasilacz działa regulacja napięcia ok ale podczas regulacji prądu brak reakcji.Zasilacz obciążany był prądem 3.5Ai 7.2A. Co może być powodem że nie działa regulacja prądu wyjściowego?

• #51 08 Lut 2014 23:28
    dob12
    Poziom 21  

Witam
    też przymierzam się zrobienia tego zasilacza z postu 45 ,również na tranzystorach 2n3055.
    Posiada ktoś może do tego opracowany schemat płytki drukowanej.

Ps
    Zainteresował mnie też projekt z tego tematu,tylko tam nie widzę regulacji prądowej

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2275806-30.html

• #52 28 Lut 2014 14:28
    kajt55
    Poziom 14  

Przyłączam się, czy ktoś posiada z was schemat płytki drukowanej zasilacza?

• #53 06 Mar 2014 18:01
    krzysztof723
    Poziom 29  

Na pierwszym rysunku jest pokazana płytka PCB zaprojektowana przez kolegę Błażej85 i dostosowana do budowy zasilacza 0...+15V / 1...10A wzorowanego na zasilaczu z postu # 45 różniącego się jedynie maksymalnym napięciem na wyjściu zasilacza.
    Płytka jest poprawnie zaprojektowana według schematu.
    Na płytce uwzględniono miejsce na zastosowanie potencjometru montażowego 47k (P3) , co umożliwia dokładne ustawienie napięcia maksymalnego (+15V) na wyjściu zasilacza..

Na drugim rysunku jest przedstawiona płytka dostosowana do montażu zasilacza 0...+25V / 1...10A (post # 45), ale ze zmienionym ułożeniem elementów uwzględniając możliwość przymocowania niewielkich radiatorów do dwóch tranzystorów BD911 i do stabilizatora LM317T.
    Tranzystor T3 i stabilizator LM317T koniecznie muszą być przykręcone do niewielkich radiatorów w postaci np.blaszki aluminiowej o wymiarach przynajmniej 50mm x 50mm x 2...3mm.
    Można zastosować trzy kondensatory elektrolityczne C1 - 3 x 4700uF/50V lub 3 x 6800uF/50V jeżeli na płytce nie zmieszczą się trzy kondensatory 10000uF/50V.
    Cztery tranzystory BD249C lub inne cztery tranzystory w obudowie TO-3 (np. MJ15003, KD502...3) należy umieścić na dużym żebrowanym radiatorze z dodatkowym chłodzeniem wymuszonym obiegiem powietrza za pomocą wentylatorów.
    Wartość czterech rezystorów (0,33 Ohm/5W) umieszczonych w obwodach emiterów tranzystorów mocy BD249C trzeba dobrać podczas prób zasilacza najlepiej o wartości 4 x 0,39 Ohm/5W lub 4 x 0,47 Ohm/5W, bo m.in. od wartości tych czterech rezystorów zależy skuteczność i zakres regulacji ograniczania prądu na wyjściu zasilacza.
    Obie płytki są pokazane od strony elementów.

• #54 18 Mar 2014 23:22
    scalaktrafo
    Poziom 15  

Witam, projekt płytki nie jest kompatybilny z załączonym wcześniej schematem(w poście 45), chodzi o tranzystor T3(BD911) z 2 projektu płytki, który został omyłkowo podłączony, zamienione są kolektor z emiterem, podobnie jest z pierwszą płytką. Jeśli coś źle zauważyłem to proszę o sprostowanie.
    Pozdrawiam

• #55 19 Mar 2014 15:59
    krzysztof723
    Poziom 29  

scalaktrafo napisał:
    Witam, projekt płytki nie jest kompatybilny z załączonym wcześniej schematem(w poście 45), chodzi o tranzystor T3(BD911) z 2 projektu płytki, który został omyłkowo podłączony, zamienione są kolektor z emiterem, podobnie jest z pierwszą płytką. Jeśli coś źle zauważyłem to proszę o sprostowanie.
    Pozdrawiam

Dziękuję za trafną uwagę. Przy błędnym połączeniu końcówek tranzystora BD911 mogłyby wystąpić problemy z waznym zabezpieczeniem jakim jest zabezpieczenie przeciwzwarciowe.
    Płytki zamieszczone w poście # 53 zostały poprawione.

Pozdrawiam

• #56 19 Mar 2014 23:05
    scalaktrafo
    Poziom 15  

Witam, mam do Pana pytanie dotyczące schematu zasilacza z postu 45, w jaki sposób można by było zrealizować pomiar ograniczenia prądowego, a dokładniej chodzi mi o możliwość ustawienia prądu ograniczającego przed podłączeniem badanego układu i wyświetlenia wyniku na wyświetlaczu.

Spotkałem się z takim rozwiązaniem w zasilaczu laboratoryjnym, przed podłączeniem badanego urządzenia w zasilaczu należało zewrzeć wyjście i ustawić założoną wartość prądu ograniczającego.
    Pozdrawiam

• #57 20 Mar 2014 00:51
    krzysztof723
    Poziom 29  

scalaktrafo napisał:
    pytanie dotyczące schematu zasilacza z postu 45, w jaki sposób można by było zrealizować pomiar ograniczenia prądowego, a dokładniej chodzi mi o możliwość ustawienia prądu ograniczającego przed podłączeniem badanego układu i wyświetlenia wyniku na wyświetlaczu.

Spotkałem się z takim rozwiązaniem w zasilaczu laboratoryjnym, przed podłączeniem badanego urządzenia w zasilaczu należało zewrzeć wyjście i ustawić założoną wartość prądu ograniczającego.

W zasilaczu z postu # 45 nie można wykonać takiego pomiaru, bo tutaj zabezpieczenie przeciwzwarciowe jest typu foldback. Przy każdorazowym zwarciu gniazd wyjściowych wartość prąd zwarcia będzie zawsze mniejsza od ustawionej wartości prądu na wyjsciu zasilacza.

• #58 01 Lut 2015 19:37
    laciaty1981
    Poziom 11  

Witam, odgrzeje temat bo mam problem z zasilaczem (pana krzysztof723) z postu nr 53 chodzi o płytkę nr 2. wykonałem taką płytkę i zmontowałem układ i okazało się że nie działa regulacja natężenia prądu potencjometrem 500ohm po obciążeniu układu odbiornikiem. Regulacja napięcia działa prawidłowo. Przy zwiększaniu napięcia wzrasta prąd ale nie mogę go obniżyć ani zwiększyć potencjometrem 500ohm. Układ zasilam transformatorem 24v 630VA, mostek 50A, kondensatory 18800uF 63V.
    Proszę o podpowiedź co zrobiłem nie tak.
    Pozdrawiam. Zasilacz regulowany (darlington power) na LM317 10A 1.2..37V

• #59 05 Lut 2015 00:06
    laciaty1981
    Poziom 11  

Już doszedłem dlaczego nie miałem regulacji prądowej- trzeba dobrać rezystory emiterowe.