Co to jest ta cewka na wyjściu czy coś innego, co jest na tym schemacie przedstawione jak jakaś spirala ?
Do tego układu potrzebny jest raczej baaaardzo duży radiator, jeżeli ktoś by chciał pobierać z niego prąd 10A. Szczególnie przy małych napięciach.
elektronik321
Ten zasilacz jest właśnie tak zbudowany.
26AC to 36,77VDC "BEZ OBCIĄŻENIA"
35V 2A - wiekszy prad będzie powodował "wyżerki"
no i straty
o 1.2 10 A mozna zapomniec ponieważ (znacznie upraszczajac:
Przy poborze rzędu 10 A napięcie miedzyszczytowe to 11 V co daje napięcie średnie za filtrem ok 31 V
31-1,2 * 10 to ok 300 W
Tranzystor BD911 rozprasza moc max 90 W
Kolega zapomnial wspomniec ze jego tranzystor chlodzony jest cieklym azotem (juz ja widze jak kolega sprawdzal np 10V 10A)
na tym tranzystorku optymalne 10 A uciagniemy przy napięciu ok 25 i wyzszym V
Mozna by dac kd503 tesli ma wiekszy zapas mocy
Zasilacz o takim zakresie napięć wyjściowych najlepiej zaprojektowac impulsowy ,sa gotowe aplikacje.
Pozdrawiam
Zasilacz idealny do ladowania akumulatorow wahadlowca
A tak powaznie - rzeczywiscie, na najmniejszym zakresie i przy duzym prodzie straty mocy beda ogromne. Co do poprawnego dzialania zabezpieczenia przeciwzwarciowego - to nie jestem pewien.
Zasilacze o takiej mocy wykonuje sie obecnie w technice impulsowej - strach pomyslec jaki transformator bylby potrzebny przy tak duzych pradach.
W nocie aplikayjnej lm317 znalezc mozna uklad zasilacza ze wzmacniaczem operacyjnym - wykonalem go kiedys, dziala do tej pory, dosyc plynna regulacja pradu wyjsciowego - polecam na poczatek.
Mój zasilacz chłodzi radiator z wntylatorem + sterownik do niego.
Cewka na wyjściu jest nawinieta na rdzeń pierścieniowy drutem 1mm.
Maksymalne napięcie w tej wersji LM317 to chyba 37V jeśli ktoś chcę
mieć więcej, ale to już na innej wersji tego stabilizatora i tranzystora.
Przy tym zasilaczu mam trafo 150W.
Można także zrobić podobny zasilacz tylko że napięcia "-" wyorzystując dowolny tranzystor mocy PNP oraz LM337.
Ze schematu wynika, że stabilizacja napięcia wyjściowego przy zmianie pradu obciażenia od np. 1A do 5 A jest kiepska.
(Stabilizowane jest napięcie na bazie BD911 a nie na wyjściu).
Tranzystor w tym zasilaczu spełnia rolę elementu zwiększającego wydajność prądową. Napięcie na wyściu jest takie samo jak to podawane na bazę przez LM317.
Andrzej ma racje. Stabilizacja napiecia w tym ukladzie bedzie nizsza niz samego lm317. Niestety, tranzystory nie sa elementami "idealnymi". Wraz ze wzrostem pradu bazy rosnie spadek napiecia baza-emiter, natomiast wraz ze wzrostem temperatury spadek napiecia na tym zlaczu maleje. Sa to dwa czynniki najbardziej wplywajace na napiecie wyjsciowe w tym ukladzie. Dlatego sprzezenie zwrotne dla ukladu stabilizacji napiecia powinno obejmowac takze tranzystory mocy, czyli byc brane z wyjscia ukladu.
Nie wiem po co kombinowac, lepiej zajrzec do pdf-a lm317. Sa tam schematy ukladow zwiekszajacych wydajnosc pradowa nie pogarszajace stabilizacji napieciowej.
Szczerze powiedziawszy, to nie polecam tego ukladu malo doswiadczonym (duze prady, wysokie temperatury). Tak jak mowi zipp - w nocie aplikacyjnej znajduja sie inne sposoby na realizacje zasilacza na lm317.
Niom tak mniej wiecej wyglada moj pierwszy regulowany zasilacz dzialajacy do dzisiaj ale jako ladowarka aku ;P
Niestety rozwiazanie to posiada spory dryf temperaturowy,brak zabezpieczen, no i sprawnosc niewielka .
Ale na poczatek jakby tak zmniejszyc Uz i zrobic to np na 3xKD 502 to ujdzie w tloku-wszystko zalezy jednak od wymagan jakie sie stawia dla tego ustrojstwa.
Pozdrawiam serdecznie i do milego...
Robiłem kiedyś podobny zasilacz, tyle tylko że zamiast jednego użyłem dwóch transformatorów (do zasilania żarówek halogenowych 12V/60W). Żeby ograniczyć straty mocy na tranzystorze zastosowałem przełącznik, który przy napięciach poniżej 12V łączył wyjścia transformatorów równolegle, dzięki temu można wyciągnąć do 10A, a przy wyższych napięciach wyjścia transformatorów łączone są szeregowo, co daje możliwość pobrania do 5A przy 24V.
WITTAM znacie jakiś link z fajnymi zasilaczami ...
potrzebuje żeby miał stabilizowane 30V do wzm.mocy
mam transformator który mi daje 37.7V
chciałem jeszcze podpiąć diode led na 3.5 V żeby jak jest załączony to żeby świeciła
nie wiem jak to zrobić
MAM STABILIZATOR CHYBA L7815CV
W994C9414
MALAYSIA
z trzema nózkami ...co to za układ??
zastosowałem kiedys w podobnym układzie tranzystor mocy z serjii MJ
oraz sprzezenie na optoizolacjii napiecia out niestety dryf temp. swoje robił, oczywiscie spore trafo tj 0.47kW i mostek powazny pojemnosci tez ponad 90.ooo mikro. Niestety uszkodziłem podlaczajac aku :x
Z checia bym wrocił do konstrukcjii podobnego zasilacza ale niestety nie znalazłem zadowalajacego schematu w oparciu o dostepne elementy.
zrobilem kiedys taki zasilacz, do lm317 dolozone byly trzy pietnastoamperowe tranzystory polaczone rownolegle , zasilalem tym dosc duza pompe na prad staly
Mam pytanie trochę nie na temat, jakie napięcie wytrzymuje ten stabilizator L7815C-V? czy jak mu dam 19V pojedynczego i jakiś radiator to się spali czy nie? pozdro!
Coś nie jestem przekonany aby ten zasilacz dał 10 A mając tylko jeden tranzystor mocy. Ja w swoim dałem 4 równolegle połączone i daje tylko 5A na całym zakresie i podczas długotrwałej pracy radiator wielkości 10cm na 17cm jest nagżany do temperatury 45-50C. Wątpię czy ten zasilacz podczas przypadkowego zwarcia podziałał nawet 2sekundy lub 5 minut podczas pobierania 10A na napięciu 10V
@zenon05 tak da sie przerobić zeby to działało bez problemu
i już przeztancie z tymi spiralkami, radze zajrzeć na wygląd symboli wtedy nie bedzie wątpliwości.
Musze sie też dołączyć do duskusji i skrytykować to rozwiązanie. Nie radze nikomu robić takiej konstrukcji bo poprostu szkada na to czasu i pieniędzy, posiada strasznie kiepskie paramery o czym już koledzy wspomnieli. nadmienie, ze lat temu kilka jeszcze jak chodziłem do technikum wpadł mi do głowy pomysł takiego zasilacza i niestety sam musiałem sie uporać z wszystkimi problemami.
Ze ten zasilacz nie da sobie rady z 10A to już wiadomo pozatym źle jest wykonana stabilizacja i przy wzroście pobieranego prądu napiecie na wyjściu bedzie sukcesywnie spadać i przy poborze ok 10A bedzie ono wynosić ok 0.6-0.7V a to juz jest duża wartość praktycznie nie do przyjęcia.
Zasilacz tego typu można wykonać ale zamiast tranzystora NPN wstawić PNP a najlepiej kilka połączonych równolegle i oczywiście nie zapomnieć o rezystorach emiterowych. Jak ktoś nie wie o co chodzi to niech zajrzy do noty katalogowej LM317.
Pozatym nastepna uwaga co do zakresu 1.2 do 37V, jak już wyżej ktoś wspomniał to bedą ogromne straty energi wydzielane na radiatorze, można temu częściowo zapobiec stosująć trafo z dzielonym uzwojeniem i przełączaniem za pomocą przekaźnika, czyli na niskie napiecia powiedzmy zasilanie bedzie 15V a dla wyższych 30V (czy np 12 i 24). Należy pamietać tez ze jak trafo ma 24V to max napiecie z zasilacza przy prądzie 10A nigdy takie wysokie nie bedzie. przy dobrych parametrach napieca mozna bedzie uzyskać ok 19 20 V max.
Co do zabezpieczeń w tego typu zasialczach należy stosować je bezwzględnie. w nocie katalogowej jest aplikacja z zabezp nad prądowym ale pamietać ze takei rozwiązanie też ma wady, bo przy zwarciu układ nei dopuszcza do przekroczenia ustalonej wartości prądu ale napiecie na wyjściu spada praktycznie do zera czyli moc wydzielana na tranzystorach jest strasznie duża i mogą one ulec uszkodzeniu.
Można zastosować układ który bada napiecie na wyjściu i gdy spadnie ono poniżej zadanej wartości (np przy zwarciu) odłączy stabilizator.
Jak już ktoś bardzo sie uprze ze chce zasilacz regulowany i z dużym prądem to polecam przerobienie zasialcza ATX z kompa.
Przy niewielkiej przeróbce polegającej na odłaczeniu zabezpieczen napieciowych i wstawieniu regulacji dla zakresu 12V można uzyskać regulacje od ok 7 do 25 i duży prąd wynikający z mocy zasilacza.
Wiem, że moje pytanie wyda Wam się dziwne, ale w różnych miejscach widziałem różne oznaczenia końcówek układu LM317, jakie jest prawdziwe, czy 1-IN; 2-Reg; 3-OUT (wedle schematu), czy 1-Reg; 2-OUT; 3-IN. Dzięki za pomoc.