Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stabilizator LM7424

10 Gru 2007 18:41 1574 8
 • Poziom 12  
  Proste pytanko: Mogę tu gdzieś dostać dokumentację do stabilizatora na 24V ale po polsku??

  Lub niech ktoś mi powie jak wpływa podanie jakiegoś napięcia na nóżkę GND. Jaki zakres można podać i co będzie na wyjściu?? (potrzebuje to do sterowania: stabilne napięcie do sterowania zakresem pracy tranzystora BJT)

  Z góry dziękuję za pomoc

  Dodano po 29 [minuty]:

  Dokładnie chodzi mi o ten schemat. Muszę sterować ten drugi tranzystor aby zdejmować z niego parametry statyczne:) chodzi o to że podając odpowiednie napięcie na bazę T1 polaryzujemy odpowiednio T2. To napięcie będzie programowo zmieniana w zależności od potrzeb:)

  ps. jest to do projektu "Wykonać projekt układu mikroprocesorowego do pomiaru parametrów statycznych tranzystora bipolarnego" RAM ROM zew, uK8051.

  Z góry dzięki za pomysły i sugestie.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Problem w tym, że brak dokumentacji LM 7424 w dowolnie wybranym języku (nawet Chińskim ze wszystkimi dialektami), a o polskim można zapomnieć.


  Pzdr.
 • Poziom 12  
  Sory ale mylisz się kolego:)

  W zeszłym roku znalazłem:) ale już nie pamiętam gdzie dlatego pytam. i proszę również o pomysły na temat schemaciku oraz projektu.
 • Poziom 31  
  Witam!

  Wiele w życiu widziałem ;-) , ale o takim stabilizatorze nie słyszałem (chociaż ręki nie dam sobie obciąć :-) ). Wg. mnie to przysłowiowy "glut drukarski". Chodzi pewnie o stabilizator LM7824. Podanie napięcia na nogę GND takiego stabilizatora spowoduje, że to napięcie zostanie dosumowane do napięcia wyjściowego, w tym przypadku do +24V i to wszystko. Będziesz miał regulację napięcia od +24V w górę.

  Pozdrawiam
  PS pdf do LM7824
  http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/105718/FAIRCHILD/LM7824.html
 • Poziom 16  
  Witam,

  Po przeanalizowaniu tego schematu stwierdzam, że coś jest z nim nie tak. Po pierwsze "po grzyba" na bazę pierwszego tranzystora (NPN z resztą) podawać aż 24V... Do tego co Ty potrzebujesz w tym układzie wystarczy wzmacniacz operacyjny. Bo rozumiem, że chodzi o zadawanie prądu bazy i pomiar prądu kolektora i napięcia Ube tego drugiego tranzystora. Jeżeli tak, to schemat ten w części gdzie są te dwa tranzystory jest po prostu zły. I o ile rozumiem do czego miałyby służyć punkty pomiarowe A i B o tyle punkt pomiarowy C jest na zasilaniu i jego pomiar nie ma w tym momencie najmniejszego sensu.
  Ufff.. W skrócie:
  Zapomnij o tym stabilizatorze.

  PS.
  Do tego co Ty potrzebujesz (tak mi się wydaje co potrzebujesz :D)idealnie nadawałby się przetwornik napięcie - prąd zbudowany na wzmacniaczu operacyjnym, który zamieniałby napięcie podawane z przetwornika C/A na prąd bazy tranzystora.

  Pozdrawiam,
  skalny7
 • Poziom 12  
  Przepraszam.... sory! Ten punkt "C" ma być przed rezystorem - zwykły błąd w rysowaniu. Ja potrzebuje Ube, Bete, Ucesat (U przed R3 U po R3 (napięcie Ube) Uce dla Ic, to wszystko).

  Po prostu nie jestem dobry w analogii dlatego proszę o pomoc.
  Dziękuję za uwagi i proszę o pomysły:)

  Dodano po 3 [minuty]:

  Jak napisałem nie jestem dobry w analogii i proszę mi to wybaczyć, bo wolę cyfrę. Jak ktoś ma inny pomysł to byłbym bardzo wdzięczny za umieszczenie schematu... Bardzo:)

  Z góry dziękuję
 • Poziom 12  
  Oto poprawiony schemat:)

  Z punktu A i B biorę napięcie na rezystorze potem dzielę to przez jego wartość i mam prąd bazy. A z punktu C biorę prąd i napięcie.
 • Poziom 12  
  Ma ktoś jakiś pomysł??

  Jakie napięcia ok muszą być na bazie T2 żeby można było odczytać te parametry??