Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dławik z rdzeniem ferromagnetycznym

10 Gru 2007 19:12 4169 8
  • Poziom 10  
    Witam,
    Do moderatora: to forum jest chyba najbliższe dla mojego problemu.

Mam pytanie do inżyniera elektryka lub elektronika.
    Kiedy i czym wywołane są ujemne straty mocy w żelazie dławika ferromagnetycznego. Mam na myśli straty mocy w rdzeniu. Z tym przypadkiem zetknąłem się na laboratorium elektrotechniki. Dławik był podłączony do napięcia przemiennego (50Hz) więc namagnesowanie nie wchodzi w rachubę. Myślę nad wpływem prądów wirowych ale nie wierze, że mogły mieć tak duży wpływ. Rdzeń jest zbudowany z blach kształtu E. Ujemna moc wskazuje na to że dławik dostarczał energie do układu ale nie wiem skąd wygenerował tą energię. Wraz ze wzrostem napięcia zasilania moc strat w żelazie maleje, czyli z ujemnego zbliża się do zera.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    1. Rdzeń z blach to nie rdzeń ferrytowy.
    2. Przez dławik prąd płynie z przesunięciem fazowym bliskim 90 stopni.
    3. Ujemny wynik świadczy o popełnionym błędzie - metody lub pomiaru.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 10  
    1. Myślałem, że rdzeń może być wykonany z materiału ferromagnetycznego w dowolnej formie.
    2. Podstawy elektrotechniki nie są mi obce ale to nic nie wnosi do tego tematu
    3. Gdyby to nie był błąd to by nie było tego tematu. Ale błędu nie ma bo jak powiedziała mi prowadząca laborki w pewnym przypadku moc może wyjść ujemna (TYLKO W JAKIM nie chciała powiedzieć)

Twoja pomoc Romanie jest bezcenna :)
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Elektronika Przemysłowa i Energoelektronika
  • Poziom 42  
    -> Paladyn13

1. Pojęcia "ferromagnetyczny" i "ferrytowy" są różne.
    2. Cieszę się.
    3. Perpetum mobile nie istnieje. A cewka Pupina to nie dławik.
  • Poziom 10  
    Mój błąd chodziło mi o rdzeń ferromagnetyczny. Cewka Pupina to ciekawe rozwiązanie, które rzuca nowe światło na mój dławik. Ale i tak na moim perpetum mobile zarobie więcej :D
  • Poziom 21  
    Paladyn13 napisał:
    Witam,
    Do moderatora: to forum jest chyba najbliższe dla mojego problemu.

Mam pytanie do inżyniera elektryka lub elektronika.
    Kiedy i czym wywołane są ujemne straty mocy w żelazie dławika ferromagnetycznego. Mam na myśli straty mocy w rdzeniu. Z tym przypadkiem zetknąłem się na laboratorium elektrotechniki. Dławik był podłączony do napięcia przemiennego (50Hz) więc namagnesowanie nie wchodzi w rachubę. Myślę nad wpływem prądów wirowych ale nie wierze, że mogły mieć tak duży wpływ. Rdzeń jest zbudowany z blach kształtu E. Ujemna moc wskazuje na to że dławik dostarczał energie do układu ale nie wiem skąd wygenerował tą energię. Wraz ze wzrostem napięcia zasilania moc strat w żelazie maleje, czyli z ujemnego zbliża się do zera.

Witam
    W obwodzie dławika przepływa prąd bierny i czynny. Moc czynna jest wydzielana w postaci strat w rdzeniu i uzwojeniach, bierna natomiast nie.
    Rdzeń ferromagnetyczny to nazwa ogólna rdzeni zawierających Fe czyli żelazo. Ferryty to nazwa pewnej grupy materiałów. Czym lub w jaki sposób była mierzona moc i jaka: czynna czy bierna? Rdzeń może być typu EI ze szczeliną lub bez wtedy mamy dławik nienasycony inaczej liniowy lub nasycony - nieliniowy, samo E jest czasem stosowane w tzw. dławikach rozmagnesowujących używanych np. przez zegarmistrzów.
    Moc strat jest zawsze dodatnia co wynika z odpowiednich wzorów z fizyki-elektrotechniki, a wzrost jej ze wzrostem napięcia może być nieliniowy ale dodatni, nigdy nie jest ujemny, w pewnych przedziałach może być co najwyżej liniowy. Nawet rdzeń wstępnie namagnesowany wykazuje wzrost strat ze wzrostem napięcia przemiennego magnesującego: straty na histerezę Ph i wiroprądowe Pw, obie składowe się dodają i są rzeczywiste dodatnie.
    Pozdrowienia
  • Poziom 27  
    Paladyn13 napisał:

3. Gdyby to nie był błąd to by nie było tego tematu. Ale błędu nie ma bo jak powiedziała mi prowadząca laborki w pewnym przypadku moc może wyjść ujemna (TYLKO W JAKIM nie chciała powiedzieć)

Jak mawiał jeden z moich wykładowców na zajęciach wojskowych
    "....na polu walki nawet cosinus Φ moze być większy od jedności..."
  • Poziom 10  
    Moja wykładowczyni z laboratoriów byłaby w jego typie :) Okazało się, że wcześniej zatwierdzone pomiary były błędne i sprawozdanie zostało przyjęte. Zwracam honor RoMan-owi. Dzięki wszystkim za pomoc i zainteresowanie.

P.S. Moc czynną mierzyliśmy watomierzem, a pozorną amperomierzem i woltomierzem. Rdzeń był wykonany z blach kształtu E które nachodziły na siebie. Bez szczeliny.