Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik zmierzchowy-oszczędność energii ?

10 Gru 2007 20:54 2999 8
 • Poziom 16  
  Zrobiłem oświetlenie domu na LEDach i teraz mam dylemat jak skonstruować czujnik zmierzchowy, aby nie pożerał nadmiernie prądu.

  Powiedzmy, że LEDy wymagają zasilania 12V/1A. Mam do wyboru takie rozwiązania jeśli chodzi o zasilanie:

  - transformator elektroniczny 0-50W / 12V
  - transformator tradycyjny 20W / 12V

  Jeśli chodzi o sterowanie to:
  1. zainstalowanie fotorezystora wraz z tranzystorem i przekaźnikiem ZA transformatorami (12 V). Takie rozwiązanie powoduje, że transformatory są cały czas włączone. Ile będą pobierać prądu, gdy diody się nie świecą ?

  2. zainstalowanie PRZED transformatorami (230 V) za pomocą jakiegoś triaka (?) i fotorezystora. Ile w tym przypadku zje to prądu i czy jest ekonomiczniejsze/prostsze niż pkt 1 ?

  Bardzo proszę o wyjaśnienie tego zaganienia.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 43  
  Przekaźnik możesz dać przed trafo bo to przydatny element elektromechaniczny, w którym izolacja między obwodem wykonawczym i sterującym jest namacalna. Jakieś chwilowe przeciążenia czy impulsy prądowe od małego trafa nic mu nie zrobią a półprzewodniki nie mają tych zalet (mają za to inne, często też istotne). Trafo możesz dać toroidalne bo jest proste i mało awaryjne. Prądy jałowe małych transformatorów wielkie nie są, ale poco to bez potrzeby w sieci trzymać - przekaźnik je odetnie, a jak potrzeba to załączy i tyle. Jedynie baaardzo częste załączenia mogą powodować szybsze zużycie przekaźnika.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 16  
  Ok czyli jeszcze inny pomysł - trafo włączane przekaźnikiem. Ale jak sterować tym przekaźnikiem ?
 • Poziom 43  
  Np poprzez tranzystor skumany z czujnikiem. Wykorzystaj sygnał z czujnika do sterowania przekaźnika.
 • Poziom 16  
  A przekaźnik w takim przypadku musi na 230V chyba ?
 • Poziom 43  
  Styki oczywiście muszą się nadawać do takich napięć. Co do cewki to może pracować z różnymi napięciami, np 12V czy 24V. Np przekaźniki Relpolu http://www.relpol.pl/produkty.jsp?PID=279 są oferowane w sklepach elektronicznych.
 • Poziom 16  
  Czegoś jeszcze nie rozumiem. Prowadzę od 230V najpierw do czujnika, który ma się składać z czego (schemat) ? Potem czujnik musi sterować przekaźnikiem, ale tak aby czujnik dawał te 12V a nie 230V do sterowania przekaźnikem ?
 • Poziom 43  
  Poszukaj w sieci trochę o czujnikach/wyłącznikach zmierzchowych. Na taki czujnik składa się fotoelement z elektroniką, reszta to nie jest już duży problem.
 • Poziom 42  
  Najprościej kupić:
  a) gotowy, sieciowy, atestowany czujnik zmierzchowy który steruje trafem, prąd pobierany przez taki czujnik to "prawie nic"...
  b) timer z biedronki za 9,99 PLN, taki zwykły mechaniczny, odpowiednio go ustawić. W sumie po diabła komu podświetlanie chałupy o 5 nad ranem jak wszyscy śpią?