Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektromagnes, cewka elektromagnetyczna. Problem/pytanie

MitalcA 10 Gru 2007 21:41 3052 1
  • #1 10 Gru 2007 21:41
    MitalcA
    Poziom 14  

Witam.
    Potrzebuję złożyć elektromagnes (nie wiem który już z kolei, poprzez elektroda.pl :D), problem w tym że...
    To będzie wykorzystane jako cewka do maszynki tattoo. Kiedyś już się tutaj radziłem, ale elektromagnes był dość mocny, zasilacz także, ale nie było to na tyle mocne że działało w 100% tak jak powinno. Teraz składam na 2 cewki. Mam zasilacz z wyjściem na 12V (?) nie wiem jeszcze ile A. Jutro sprawdzę bo dzisiaj nei dam już rady. Wiem że jest dosyć mocny bo można podłączyć kilka żarówek halogenowych które jednak są wymagające.
    Nie wiem jakiego mam użyć drutu nawojowego, czy grubszego czy cieńszego, Przekroju niestety nie podam bo nie wiem. Wiem tyle że jeden drut ma przekrój ok 1mm a drugi ok 0,5mm (obydwa wyciągnięte z bendyksu (?) od jakiegoś samochodu ciężarowego. W razie potrzeby mam też jeszcze cieńszy, ok 0,2mm.
    Cewki łączy się szeregowo, i stosuje kondensator żeby zmniejszyć 'iskrzenie' na stykach
    Jakiego użyć drutu tak żeby cewki się nie grzały (jak ostatnim razem, drut 0,1mm albo cieńszy, zasilacz 12V, 1A, przy jednej cewce)
    Cewke chcę zrobić ze starej innej cewki. (wygląd tego czegoś jak na zdjęciu.
    WYmiary
    grubość rdzenia - 1,4cm
    Długość rdzenia - 2,2 cm

Elektromagnes, cewka elektromagnetyczna. Problem/pytanie

Proszę o pomoc, z góry dziękuję

0 1
  • #2 20 Sty 2008 19:24
    MitalcA
    Poziom 14  

No więc jestem tu ponownie.
    Mam zrobione 2 cewki. Obydwie mają opór około 1 Ohm (z małą nadwagą). Połączone szeregowo dają opór 2 Ohm'y. Transformator z którego chcę zrobić zasilacz ma następujące parametry:
    R= 1,3 Ohm
    U= 13,5 V (zmienny) / po wyprostowaniu nie mogę zmierzyć napięcia nie wiem czemu, dioda nie jest uszkodzona, np. żarówka zwykła działa jak powinna
    Przy takim założeniu (prąd zmienny) teoretycznie natężenie powinno wynosił ok 10,4A. Ale po wyprostowaniu prądu spadnie do około 6-7V, i dalej nie wiem... czy trzeba coś jeszcze tam zmieniać żeby nie spaliło cewek czy nic nie trzeba zmieniać. jak ktoś może pomoc to bardzo bym o pomoc prosił i z góry dziekuję

0