Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnetowid Sharp VC-A63BP

11 Gru 2007 12:02 1311 10
 • Poziom 31  
  Usterka: sprzęt piszczy i się nie włącza.

  Sytuacja wygląda tak: kiedyś, po chwilowym zaniku napięcia w sieci, magnetowid zaczął świszczeć i na wyświetlaczu nie było nic - ciemny, żadnej reakcji na cokolwiek. Wyciągnięto wtyczkę z gniazdka, po czym włączono po paru minutach i zadziałał bez piszczenia. To było kilka lat temu.
  Ostatnio, po dłuższym zaniku napięcia (skasował się zegar) i powrocie ponownie piszczał. Jednak przestał dopiero wtedy, gdy jakimś cudem udało się go włączyć (czerwona LED świeciła). Pracował jakiś czas i dopiero wtedy można go było przełączyć na czuwanie bez piszczenia.
  Przedwczoraj cichutko piszczał już podczas normalnej pracy. Po południu sam z siebie - bez zaniku napięcia - zaczął piszczeć i zgasł wyświetlacz - żadnej reakcji. Po wyciągnięciu wtyczki i ponownym włożeniu to samo. Dopiero po godzinie od wyłączenia z sieci zaskoczył.
  Wczoraj sytuacja się powtórzyła, ale podczas normalnej pracy. Piszczał cicho, potem coraz głośniej i nagle zgasło wszystko. Znów godzina bez sieci i działa.

  No, ale tak nie można normalnie nic obejrzeć. Od chwili włączenia do pracy do samoczynnego wyłączenia z piszczeniem upływa około 5 minut.

  Co się mogło stać? Jak odnaleźć usterkę? Proszę o sugestie.

  Pozdrawiam.

  Przeniesiono z działu VCR VCP DVD DVIX (ob)
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Zasilacz do regeneracji.
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  wymień elektrolity po pierwotnej stronie przetwornicy
 • Specjalista od sprzętów RTV
  A, skąd wiesz że tylko po "pierwotnej stronie przetwornicy", czy nie wystarczy co napisał Kol. oldboy?
 • Poziom 18  
  Równie dobrze można napisać: napraw magnetowid, a "regenerację" zasilacza trzeba zacząć od strony pierwotnej.
 • Specjalista od sprzętów RTV
  Regeneracja zasilacza, to regeneracja i co za różnica od której strony ją zaczniesz? - skoro trzeba sprawdzić str. pierwotną i wtórną.
 • Poziom 31  
  Eee... Hmm...

  A co macie na myśli, używając stwierdzenia "zasilacz do regeneracji" ?

  To znaczy co mam wymienić, ewentualnie na co zwrócić uwagę (elektrolity na pierwotnej widziałem, co jeszcze?).

  Wymontowałem moduł zasilacza z tego magnetowidu. Żaden z kondensatorów elektrolitycznych nie wygląda podejrzanie. Po stronie pierwotnej są tylko dwa elektrolity, jeden 33µF/400V i 47µF/16V, zaś po wtórnej 9 elektrolitów. O ile tego 47µF/16V na pierwotnej mógłbym podejrzewać, tak reszta wygląda zwyczajnie. Niemal, jak nowe. Co sprawdzić? Czy nieobciążony zasilacz można naprawiać, czy lepiej podpiąć go do reszty magnetowidu?

  Pozdrawiam.
 • Poziom 39  
  Nie kombinuj tylko wymontuj go z VCR wymień wszystkie elektrolity po stronie pierwotnej sieciowej i wtórnej za transformatorem tylko nie pomyl polaryzacji i zamontuj ponownie do VCR i ciesz sie działaniem sprzętu.Elektrolity sie nie sprawdza na tzw.oko tylko wymienia z marszu we wszystkiech przetwornicach zasilaczach występuje efekt starzenia przy zwiększonej temperaturze i czasie pracy a ,że Twój VCR na z kilkanaście lat to elektrolity już straciły swoje paramerty ich pojemność spadła o 80% lub podobnie.Zamontuj takie na 105 stopni celcjusza.
 • Poziom 31  
  I pewnie tak zrobię. Ale mam jedno pytanie: czy są to zwykłe kondensatory, czy niskoimpendancyjne?

  Pozdrawiam.
 • Poziom 39  
  Kup zwykłe elektrolity ale na 105 stopni ale na odpowiednie napięcie.
 • Poziom 31  
  Usiadłem sobie na spokojnie przy tym magnetowidzie i wymontowałem moduł zasilacza. Obejrzałem go dokładnie i wypatrzyłem, że jeden z kondensatorów po stronie pierwotnej - C913 47µF/25V jest nieorginalny. Prawdopodobnie został wymieniony przy okazji zmiany tunera. Niestety, zamontowano zwykły kondensator o dopuszczalnej temperaturze 85°C i gdy go oglądałem, sprawiał wrażenie przysmażonego.

  Dlatego w pierwszej kolejności wymieniłem właśnie jego. I tylko jego. Po włączeniu do sieci magnetowid działa. Nic nie świszczy, nic nie gwiżdże. Zatem to był bezpośredni winowajca.

  Pomimo sugestii o całkowitej "regeneracji" zasilacza, odpuściłem wymianę pozostałych elementów. Wyglądają na całkiem sprawne, zatem na razie ich nie ruszam. Wszystkie te elementy są firmowe i na 105°C, zatem jeszcze jakiś czas powinny popracować.

  Dziękuję wszystkim za głosy w tej sprawie.

  Temat zakończony. Pozdrawiam.