Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ładowarka akumulatorów żelowych

piesia 11 Dec 2007 15:56 8886 11
    piesia
    Level 10  
    Witam wszystkich
    Mam problem z ładowarką akumulatorową. Czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć na moje wątpliwości dotyczące ładowania akumulatorów żelowych. W tej dziedzinie jestem zupełnym laikiem. Posiadam oryginalną ładowarkę do wózka inwalidzkiego firmy Otto-Bock . Przy ładowaniu akumulatorów na początku ładowania, moja ładowarka co minutę się wyłącza i włącza, względnie ładuje około pół godziny i wtedy wyłącza się i włącza. Rano akumulatory są naładowane do pełna Nie wiem czy to jest normalne działanie bo słyszałem że powinne być ładowane stałym napięciem. Czy oznacza to że ładowarka ma wadę? Nadmieniam przy ładowaniu akumulatorów ołowiowych ten problem nie występuje oczywiście przełączam na ładowanie akumulatorów ołowiowych . Obawiam się że mogę zniszczyć sobie akumulatory. Drugie pytanie; czy mogę ładować akumulatory żelowe 40ah ładowarką 9A. Bardzo proszę osoby będące w temacie o rzetelną odpowiedź za którą z góry dziękuję.
    Pozdrawiam
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    zdzislaw111
    Level 26  
    Witaj "piesia"
    Obejrzyj informację o akumulatorze :
    http://www.cyfronika.com.pl/zelowe_instrukcja.htm
    Z tego możesz wyciągnąć dla siebie odpowiednie wnioski , dodam , że b. często stosuje się ładowanie prądem około 0,3C . Wybór wartości prądu należy do Ciebie , ja dysponując odpowiednią ilością czau do naładowania ustawiałbym prąd 0,1C . :)
    piesia
    Level 10  
    Witaj "zdzislaw111"
    Dziękuję za odpowiedź.
    Jednak nadal nie wiem czy moja ładowarka poprawnie działa, ponieważ jest to automat dostarczony razem z wózkiem inwalidzkim i nie można ustawiać prądu ładowania. Mój problem w tym, czy jest to normalne że podczas ładowania akumulatorów żelowych moja ładowarka co minutę wyłącza się i włącza, a przy ładowaniu ołowiowych tego efektu nie ma. Obawiam się że ładowarka ma jakiś defekt i mogę zniszczyć sobie akumulatory które są bardzo drogie.
    Pozdrawiam
    zdzislaw111
    Level 26  
    Witaj ponownie .
    Quote:

"moja ładowarka co minutę wyłącza się i włącza"

Wydaje mi się , że nie jest to problem prawdopodobnie ładowarka cyklicznie ładuje i sprawdza stan akumulatora. Proponowałbym zmierzyć prąd ładowania i końcowe napięcie po naładowaniu , to powinno wiele wyjaśnić . :)
    piesia
    Level 10  
    Witam ponownie.
    Właśnie naładowałem akumulatory, okazuje się że ładowarka ładuje prądem o napięciu 27,6V tj. 13,8V na jeden akumulator. Po naładowaniu osiągnęły 27,96V tj. na jeden akumulator 12,98V . W między czasie znalazłem wypowiedź jednego internauty który twierdzi że akumulatory żelowe w wózkach inwalidzkich nie można ładować pulsacyjnie. Zastanawia mnie fakt że przy ładowaniu akumulatorów ołowiowych 60ah tą samą ładowarką ten problem nie występuje. A może przyczyna tkwi w tym że obecnie używam akumulatory żelowe 40ah a ładowarka jest 9A i posiada za duży amperaż?.
    Nadal nie wiem co o tym sądzić, jestem kompletnym laikiem w tej dziedzinie.
    Pozdrawiam
    zdzislaw111
    Level 26  
    Tu możesz mieć rację ,(tylko wcześniej nie pisałeś o pojemnościach) przy mniejszej pojemności akumulatorów , przy zadanym prądzie dla 60ah napięcie szybko wzrasta i osiąga wcześniej wymaganą wartość .

Ładowarka z tego powodu przerywa pracę , a po chwili ponawia aż do naładowania . Sprawdź jeszcze napięcie w trakcie ładowania miernikiem wychyłowym , Czy mam rację ? Napięcie powinno cyklicznie narastać i spadać . Jeśli tak to włącz rezystor w szereg i on powinien załatwić problem cyklicznej pracy.

Rezystor dobierz do wymaganej wartości prądu ładowania , a nie napięcia . :).
    piesia
    Level 10  
    Witaj.
    Masz rację! dzieje się dokładnie jak piszesz, napięcie cyklicznie narasta i spada. Nareszcie doszliśmy do sedna mojego problemu.:D Wspomniany rezystor wpiąć pomiędzy jednym a drugim akumulatorem? Jaką wartość powinien mieć rezystor do 40ah, może mała podpowiedz Jak widzisz nie jestem orłem w tej dziedzinie.
    forestx
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Nie wiem czy pomogę, ale w kilku UPS'ach, które trafiły w moje ręce jest podobnie - napięcie (oraz prąd oczywiście) cyklicznie narasta a potem zmniejsza się.
    zdzislaw111
    Level 26  
    witajcie.
    Oczywiście możesz kolego "forestx" , każda wypowiedź jest mile widziana ,przynajmniej z mojej strony . Nie jestem autorytetem w sprawach akumulatorów ale sporo widziałem i chętnie czegoś nowego się dowiem.

Teraz do kolegi "piesia" , być może moje wypowiedzi nie są do końca zbyt jasno napisane . podczas ładowania akumulatorów najważniejszy jest prąd ładowania i czas ładowania . Wynikiem prądu w określonym czasie jest wzrost napięcia co właśnie widać . Konstruktorzy urządzeń ładujących wykorzystują efekt wzrostu napięcia podczas ładowania . Wszystko widać na charakterystyce akumulatora . Po osiągnięciu napięcia końcowego ładowarki przestają ładować . Rozwiązania są różne .
    Wynik końcowy (żywotność akumulatorów) sprawa dyskusyjna , bo ładując i eksploatując je w identycznych warunkach wytrzymują różny czas . Przykładem są baterie złożone z kilku połączonych w szereg np. w laptopach
    zdzislaw111 wrote:

Obejrzyj informację o akumulatorze :
    http://www.cyfronika.com.pl/zelowe_instrukcja.htm
    Z tego możesz wyciągnąć dla siebie odpowiednie wnioski , dodam , że b. często stosuje się ładowanie prądem około 0,3C . Wybór wartości prądu należy do Ciebie , ja dysponując odpowiednią ilością czau do naładowania ustawiałbym prąd 0,1C .

Rezystor dobierz do wymaganej wartości prądu ładowania , a nie napięcia . :).

Teraz co do wartości rezystora , zrób to doświadczalnie , wykonaj rezystor z drutu nawojowego . Potrzebna będzie wartość rzędu paru omów. Łącząc "R" w szereg mierz wartość prądu ( w szereg dopnij miernik prądu) . Przy okazji obserwuj kontrolkę ładowania .

Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest prąd równomierny przez cały czs ładowania . Oczywiście słyszałem i widziałem inne zdania , poczytaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic396537.html .
    piesia
    Level 10  
    Witaj ”zdzislaw111”.
    Bardzo dziękuję za poradę i opinie na temat mojej ładowarki. Skorzystam z twojej porady, jeżeli coś mi nie wypali to kupię sobie drugą ładowarkę dostosowaną do akumulatorów 40ah.
    Życzę Panu i koledze "forestx" oraz całej redakcji, wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
    pukury
    Level 35  
    Witam !! Z moich informacji wynika że akumulatory żelowe ładować należy stałym napięciem ( z ograniczeniem początkowego prądu ładowania ) , zaś akumulatory kwasowe ( tradycyjne ) stałym prądem . Warto się tym zainteresować i przemyśleć . Sprawdź sobie w notach katalogowych akumulatorów . Obawiam się że ładowarka do aku. żelowych powinna być trochę inna niż do kwasowych ( żelowe to również kwasowe tylko że kwas jest w postaci żelu ) . Krążą na temat ładowanie różne teorie - która jest słuszna ? pozdrawiam !! - Wesołych Świąt !!
    azettel
    Level 10  
    Zgadzam sie z moim poprzednim kolegą. Choc akumulatory żelowe to odmiana akumulatorów kwasowych to sposób ładowania jest zalecany inny. Zawodowo zajmowałem sie naprawa UPS( gdzie wystepuja taie akumulatory) i tam zawsze było ładowanie stałym napieciem 13,7V na jeden akumulator 12V ( a nie 1/10 pojemnosci -w Amperach) z ograniczeniem pradu ładowania ale jak poprzednik pisał tylko w poczatkowym stadium ładowania