Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Barton 2500+ i mnożnik

10 Gru 2003 18:13 2802 9
  • Poziom 25  
    Witam!

Z moich poszukiwań na tym forum wynika mi że Bartony 2500 mają odblokowane mnożniki. Ostatnio wykosztowałem się na taki procek. Chodzi na mobo ABIT NF7-S V2.0. Z ciekawości próbowałem zmienic mnożnik i przestawiłem go na wyższy (o 0.5x), ale po restarcie bios itak wykrywa mi 2500+ (WinXP też), natomiast po zmianie mnożnika na niższy od standardowego komp wogóle się nie podniósł - pomógł dopiero reset CMOS.
    Pytanie: Czy wszystkie Bartony 2500 mają odblokowany mnożnik? Jeżeli nie to jak go odblokować? Jeżeli tak to co robię źle?

Z góry dzięki za odp.
    Pozdrawiam
    Andy

PS Znalazłem na necie opis odblokowania bartona 3000+ przez zwarcie dwóch nóżek, ale u mnie nie działa :(
  • Spec od komputerów
    Sprawdz z jakiego tygodnia jest procek. Te po 39 tygodniu sa zablokowane.
    Zreszta dobrze go podkrecisz tez magistrala.
  • Poziom 12  
    Ja radzę ci nawet podkręcać FSB gdyż wówczas komputer jest bardziej wydajniejszy (niedość że procesor jest taktowany szybciej to również pamięć chodzi szybciej).
  • Poziom 12  
    Różne są teorie, ale generalnie poniżej 39 lub 38 tygodnia !
    U mnie też nie działa drutmod, ale będę jeszcze próbował...
    Jakiego druta użyłeś ? I z jakiego artykułu korzystałeś ?
    Zresztą właśnie wydajniej jest kręcić FSB, ale odblokowany mnożnik też nie zaszkodzi :wink:
  • Poziom 25  
    Witam!
    Sorry ale nie moge teraz trafic na strone z opisem moda o którym wspomniałem. Poszukam jeszcze i jak znajdę do podrzucę link (Miałem awarię HDD i "Ulubione" szlag trafił).
    Co do kręcenia FSB no to oczywiście sprawdziłem i śmiem stwierdzić że Bartonki 2500 są wprost stworzone do podkręcania. Obecnie mam w kompie pamięć 1x512M DDR333 no name i na niej procek chodzi bezbłędnie na 2,0 G (fabrycznie 1,8 G) po podniesieniu FSB - na więcej pamięć nie pozwala. Miałem raz okazję sprawdzić co się da z niego wycisnąć z pamięciami Kingstona 2x 256M DDR400 - poszedł stabilnie na 2,4 G. Polecam wszystkim duet Barton 2500 + Abit NF7-S v2.0. Narazie mnie nie stać - ale jak będę miał kasę to kupię sobie dwa lepsze moduły RAM żeby móc skorzystać z dual-channel.

Pozdrawiam!
    Andy

PS. Drut wyciągnąłem ze zwykłego kabelka na 220V (linka).
  • Poziom 11  
    Andy74 napisał:

Obecnie mam w kompie pamięć 1x512M DDR333 no name i na niej procek chodzi bezbłędnie na 2,0 G (fabrycznie 1,8 G) po podniesieniu FSB - na więcej pamięć nie pozwala.

Zawsze możesz przecież ustawić asynchroniczne taktowanie pamięci, chociaż spada wtedy wydajność.
  • Poziom 25  
    criZZb napisał:

Zawsze możesz przecież ustawić asynchroniczne taktowanie pamięci, chociaż spada wtedy wydajność.

No wiesz - wpadłem na to też - zwłaszcza że w biosie płyta ma odpowiednie opcje, ale wcale nie zależy mi na osiągnięciu jak najwyższego zegara tylko właśnie na wydajności. Widziałem gdzieś ostatnio (w Chip-ie bodajże) test procesorów gdzie widać było wyraźnie że w przypadku nawet mocno przetaktowanych FSB procesorów od AMD praca asynchroniczna pamięci powodowała itak spadek wydajności ogólnej. Jeśli sprawdzę ile w ten sposób procek wyciągnie to tylko z ciekawości chyba.

Pozdro!
    Andy
  • Poziom 11  
    Mam 2500+ mnożnik niby jest zablokowany ale za to idzie na szynie 11x230 1,95 V można też dać 11,5 12 12,5 przy mniejszej fsb
    ale 13 już nie wstaje poza tym przy 11x ma najlepszą wydajność :)
  • Poziom 43  
    Andy74 napisał:
    Witam!

po restarcie bios itak wykrywa mi 2500+ (WinXP też), natomiast po zmianie mnożnika na niższy od standardowego komp wogóle się nie podniósł - pomógł dopiero reset CMOS.

hmm a czy czasem te 2500+ to nie tylko nazwa serii o ile wiem ważny jest takt, którego nie odnajdziesz w właściwości systemu tylko co najwyżej w dxdiag. choćby chodził na 4GHz to system bedzie go wykrywał jako Athlon 2500+ , chyba że bedzie to stary dxdiag, albo stary bios

taktowanie podawane w czasie rzeczywistym oznaczysz za pomoca CPUID...
    aha i wraz ze zmiana mnożnika czasami trzeba zmieniac wartości napiec..
  • Poziom 12  
    rodzer napisał:
    Mam 2500+ mnożnik niby jest zablokowany ale za to idzie na szynie 11x230 1,95 V można też dać 11,5 12 12,5 przy mniejszej fsb
    ale 13 już nie wstaje poza tym przy 11x ma najlepszą wydajność :)

Bardzo ciekawy ten twój zablokowany mnożnik :)
    Zastanawia mnie w takim razie jak zmieniasz na te 11,5 12 ...... a to że 13 nie dziala to już inna historia poczytaj troche na necie to dowiesz się o co chodzi
    Pozdrawiam