Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wskaźnik wysterowania kolumn L i R

11 Gru 2007 20:51 6787 16
  • Poziom 10  
    Witam...

Kupiłem coś takiego na giełdzie elektronicznej w Łodzi
    i chyba jest to wskaźnik basów czy mocy kolumn...
    dokładnie nie wiem...
    ale jak ktoś wie co to jest to moje GG 3084285 ...

jak mam to podłączyć? czy jest do tego jakiś schemat jak tak to proszę o niego będę wdzięczny...

• Poziom 11  
    Jest to wskaźnik wysterowania stosowany w magnetofonach szpulowych jak dobrze pamiętam to min w M 2405s ARIA OPUS
  • Poziom 10  
    a czy mogę zastosować to w wzmacniaczu własnej roboty NE 022 kolumny 80W...
  • Poziom 16  
    skoro jest to do wzmaka tda7294 to ja bym je podłączył pod wejście sygnału . Jaką mają one rezystancje, mógłbyś zmierzyć?? bo do tego można dać potencjometr szeregowo (ja tak zrobiłem u siebie i jest dobrze) i będziesz miał regulacje wychylenia żeby sie wychylały tak jak trzeba
  • Poziom 16  
    Ale zwróć uwagę ze pod głosisz trochę na wzmacniaczu i bodziesz musiał od razu regulować wychyleniem wskaźnika a jak regulujesz głośnością przy pomocy potencjometra znajdującego się przed wzmacniaczem to lepiej dać wskaźnik przed tym potkiem żeby sygnał podawany był zawsze mniej więcej taki sam . Mozna jeszcze zamiast jednej diody zastosować mostek gretza i niebedzie aż tak szybko wracała wskazówka

Masz stereo wzmaka i wskaźnik wiec dwa takie robisz i gitara . Układ jest dobry i bardzo prosty . Jak chcesz to ci pokaże filmik jak u mnie chodza wskąźniki we wzmacniaczu .
    Pozdro
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    wskaźnik był również stosowany w wzmacniaczach UNITRY. przeważnie Łączonych z gramofonem.
  • Poziom 10  
    to są dane tego wzmacniacza:

zakres napięć zasilających: +/-10V do +/-40V
    prąd zasilający(Pout=0): 20 do 60mA (jeden kanał)
    moc wyjściowa ciągła (h=0,5%): 2x70W
    Ucc= +/-35V, RL=8Ω Ucc= +/-27V, RL=4Ω
    moc wyjściowa muzyczna
    Ucc= +/-38V, RL=8Ω 2x100W
    Ucc= +/-29V, RL=4Ω 2x100W
    wsp.zniekszt.nielin: (Pout=5W, f=1kHz 0,005%)
    pasmo przenoszenia 20 do 20000Hz
    czułość wejścia 775mVsk
    impedancja wejściowa 22kΩ

jak mogę to podłączyć?
    czy możesz mi narysować schemat ideowy od wzmacniacza do głośnika...?
    z góry dziękuję za pomoc...
    moje GG3084285
    moja strona www.dawidbobik.pl.tl

Przeniosłem z Początkujący Serwisanci. [Mirek Z.]
  • Poziom 18  
    Parametry wzmacniacza są nieistotne bo ten wskaźnik należy podłączyć przed nim inaczej będziesz musiał ciągle go regulować.Poszukaj schematu jakiegoś magnetofonu szpulowego bo we wszystkich były stosowane takie wskaźniki wychyłowe.Tam znajdziesz układ który je steruje.Przeważnie był to tranzystor plus podwajacz napięcia na dwóch diodach.

Dodano po 19 [minuty]:

I opcja szukaj:
    http://www.dzikie.net/index.php?art=vu_meter
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...erowania&sid=5bb3f3480410b33e404fa1411f6b56ce
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...erowania&sid=5bb3f3480410b33e404fa1411f6b56ce
  • Poziom 10  
    Chciałbym wrócić do wypowiedźi Krzychu_185.
    Chcę też taki wskaźnik wysterowania sobie zrobić. Piszesz,że nie powinno się go podłączać pod wyjście wzmacniacza,bo będzie trzeba od razu regulować potencjometrem. Wg mnie jest tak tylko we wskaźniku liniowym. Bo np. typowy VUmetr ma skale od -20dB do +5dB, czyli różnica 25dB.
    W przeliczeniu z dB na "razy" mamy, że log 316 = 2,499 [B] = 25 [dB].
    Czyli,że od minimalnego drgnięcia wskazówki (w analogowym VU) do tego,aby doszła ona do końca skali trzeba wzmocnić sygnał 316 razy.
    Więc myślę,że ze spokojem można to podłączyć pod wyjście sygnału przy wzmacniaczu.
    Jeśli ktoś uważa,że źle myślę, czy z czymś się nie zgadza to proszę o wypowiedź. pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Więc mam pytanie do Gizmonia. Czy mogę zastosować ten schemat, który podałeś do mojego wzmacniacza? (po 40W na kanał). Czy trzeba wprowadzić jakieś zmiany? Bardzo mi zalezy, żeby ten VUmetr był logarytmiczny. Pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    Hmmm... Radmor ma 2X25W (przód) oraz z tych samych końcówek jeszcze 2X15W (tył). Myślę, że możesz. Nie jest to wiele elementów, więc zrób pająka i zobacz efekt. Podłączenie tego tam, gdzie ma być (czyli do wyścia wzmacniacza) nic nie zepsuje, a prawdopodobnie potwierdzi, że można.

Tylko dobrze wlutuj diody!
  • Poziom 10  
    A czy po podłączeniu w ten sposób wskaźnik będzie logarytmiczny? Jeśli nie, to czy masz jakiś schemat na logarytmiczny wskaźnik analogowy? Pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    Wskaźniki w Radmorze mają skalę liniową, ale tylko orientacyjną,
    więc nie jestem pewien. Co więcej, te same wskaźniki są w Amatorach, Radmorach i nie wiem czym jeszcze. Ale spróbuj! (ja ten właśnie schemat wykorzystam niedługo do wskaźników w moim wzmacniaczu istniejącym narazie na papierze)

Acha, zanim zastosujesz wskaźniki jak na zdjęciach powyżej (dużo powyżej) sprawdź za pomocą lampki, czy nie ma takiego efektu:
    Jeśli skala w czarnych miejscach prześwieca, jak powyżej, to z podświetleniem nawet słabiutką żaróweczką wygląda ohydnie!
    Na dwa moje wskaźniki jeden ma tę wadę.