Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampka rgb ze słoika i żelu do włosów

KowalD 12 Gru 2007 01:11 6692 10
  • Lampka rgb ze słoika i żelu do włosów

Lampka powstała jako prezent na mikołajki i jest zdecydowanie szybkim projektem (część elektroniczna... z fajnym klosikiem, to można się męczyć długo :)... u mnie szklanka (po jakims sosie ;)) z zelem do wlosow w srodku :D)... a własciwie małym rozwinięciem projektu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic777666.html (budowalem jak sie uczylem AVR obslugiwac.. do sprawdzenia programatora itp :D) ... dorzuciłem przycisk jeden malenki na PD4, a w do programu opcje swiecenia na bialo i migania losowymi kolorami (chyba 7, srand('licznik inkrementowany w trybie swiecenia na bialo'))...

Lampka rgb ze słoika i żelu do włosów

11MB filmiku...
    http://www.speedyshare.com/348236326.html

kod programu w zalaczniku 4 posty nizej :)...

Fajne!
  • #2 12 Gru 2007 04:31
    dreaper
    Poziom 18  

Zważywszy na fakt, że zrobiłeś ją ze słoika i żelu do włosów to 4/5. Do czego służy ten przełącznik?!?

• #3 12 Gru 2007 07:04
    Spiochu
    Poziom 12  

Rozumiem że nie zastosowałeś tu żadnej modulacji?
    Czyli przejścia pomiędzy poszczególnymi kolorami nie są płynne?

Cytat:
    Do czego służy ten przełącznik?!?

Do wymuszania zmiany koloru?

• #4 12 Gru 2007 09:23
    manius89
    Poziom 10  

witam
    według mnie przełącznik służy do zmiany programu ( tak wynika z filmu )
    szkoda, że w czasami nie ma płynnego przechodzenia między kolorami (może kolega KowalD właśnie taki efekt chciał uzyskać :))
    ogólnie 5/6
    pozdrawiam

• #5 12 Gru 2007 11:14
    KowalD
    Poziom 17  

warto zobaczyc ten projekt bazowy :)... kolory z diody sa sterowane (w tym trybie pierwotnym - plynne przechodzenie miedzy kolorami - nie ja pisalem) za pomoca PWM... z ktoregos koloru tam gasnie... chyba z czerwonego i potem zapala sie zielony... ale to z lenistwa ;)... to mial byc szybki projekt :)... przelacznik, jak juz zauwazliscie to zmiany trybu jest... ooo wlsanie... kod dorzucam...

• #6 13 Gru 2007 18:20
    zydek89
    Poziom 12  

szczerze to nie chcial bym dostać tak nie chlujnie zrobionej lampki
    do poprawki
    *kabel zasilający
    *cos innego niz sloik z lepszym dnem choć ten nie jest zły
    i oklej ten słoik porzadnie a nie pomarszczona kartką z drukarki

• #7 15 Gru 2007 15:48
    lutus
    Warunkowo odblokowany

U mnie jak kupie zel do włosow i sie mi gdzies zawieruszy(kupie sobie nowy ale nie o to chodzi) to jak go znajde to zel traci swoje własciwosci i zmienia sie w wodo podobna maz. Mie boisz sie ze to spotka twoja lampke?

• #8 15 Gru 2007 21:35
    KowalD
    Poziom 17  

a na zelach sie nie zanam i o tym nie pomyslaem :(... no, ale mysle, ze troche wytrzyma... a jak sie zel "rozpusci" to bedzie wodna lampka ;)... tak jest zalepione, ze nie powinno wyciekac :D... a i wymiana "klosza" nie stanowi problemu :)...

• #9 12 Sty 2008 11:49
    riddyk
    Poziom 19  

Zerkłem na kod programu i mogę powiedzieć że też jest niechlujnie napisany, chodzi o tą zmianę programu, jeżeli coś w kodzie będziemy kopiować beż żadnej zmiany to powinniśmy zrobić z tego funkcję/procedurę (co skutkuje mniej zajmującym miejsca programem), dwa korzystanie z funkcji goto świadczy, że osoba nie potrafi dobrze pisać programów.
    Choć w asm bardzo często się to wykorzystuje skoki, ale w c/c++ to jest nie do pomyślenia, bo wszystko można wykonać w pętlach, a przy większych programach staje się to nie czytelne dla samego programiste i do osób czytających kod.

Założenie oczywiście jest takie byle działało.

• #10 13 Sty 2008 02:05
    KowalD
    Poziom 17  

przyjdzie czas, ze i Tobie nie bedzie chcialo sie tracic czasu na takie pierdoly :)... a jesli dobrze sie przyjrzysz to zauwazysz, ze to goto zadziala troche inaczej niz jakby to petelka zastabic, czy chocby break z kombinacjami... a i dokladnie popatrz na te miejsca z niby powtarzajacym sie kodem... jak juz zrozumiesz czemu jest goto to i zrozumiesz czemu nie funkcja... ale nie przecze,ze kod moznaby zoptymalizowac :)... choc raczej by sie na tym nie zaoszczedzilo za duzo :)...

• #11 15 Sty 2008 00:25
    riddyk
    Poziom 19  

Na pewno mi by się nie chciało tracić czasu, bo bym od razu je zastosował. Jeżeli to jest kompromis pomiędzy prostotą/optymalizacją/czasem pisania programu, dlaczego by nie. Ta moja uwaga bardziej tyczy się osób które chcą zrobić podobny program i by korzystały z tego kodu. I nijako taką "ostrą krytyką" może i by to poprawiły. Oczywiście można by zastosować inne metody przełączenia "trybu", wyjścia z pętli.

Wiem po co są te GOTO, jakby dobrze zastosować funkcję to i one były by niepotrzebne (goto). Jak już wspominałem ( pośrednio ) to wykonanie do kontrolera takiego GOTO to podajże ljmp to 4 cykle ( dla 8051 ). Więc prostota/piękność kodu?

Do dzisiaj nie mogę zapomnieć jak doktorant mojemu prowadzącego pokazuje mu w jaki sposób chce wyjść z 5 zapętlonych pętli for(;;) w nieskończoność. Tak też można, ale poco?