Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

chassis F16 pionowa kreska na ekranie

TomekM 12 Gru 2007 18:29 1829 8
  • #1 12 Gru 2007 18:29
    TomekM
    Poziom 9  

Witam.
    W odbiorniku equist chassis F16 uszkodzony był trafopowielacz i tranzystor wysokiego. Wymieniłem obydwa elementy i mam nastepujący problem. Na tle obrazu przez środek ekranu biegnie cienka pionowa linia.
    Jest ona jaśniejsza niż tło obrazu, widoczna jest cały czas.Tranzystor wymieniłem na taki sam jak był (S2055N), trafo był HG ja wstawiłem odpowiednik z Eldoru. Proszę o wskazówki gdzie szukać usterki. Za pomoc z góry dziękuje.

0 8
  • #2 12 Gru 2007 18:44
    stanislaw piechucki
    Poziom 36  

Wyglada na zle sterowanie klucza,sprawdz wszystko od gen.H do bazy.Tymczasem.

0
  • #3 12 Gru 2007 19:59
    Top Serwis
    Poziom 24  

Brak odch. poziomego ,sprawdź czy nie urwał się przewód od cewek odch.,
    wtyk cewek ,kondensatory blokowe.

0
  • #4 12 Gru 2007 22:47
    TomekM
    Poziom 9  

Dziękuję za zainteresowanie.
    Odchylanie poziome jest. Obraz jest normalny i na jego tle na środku ekranu jest pionowa linia widoczna na każdym tle (zarówno na jasnym jak i na ciemnym). Tak jakby w tym miejscu nie było treści obrazu. Zgodnie z sugestią sprawdziłem elementy od gen.H do bazy klucza i wszystko jest niby w porządku. Przebiegi w poszczególnych miejscach nie odbiegają od tych na schemacie( niestety nie mam tak dużo doświadczenia, żeby wychwycić małe ale istotne różnice). Nie miałem możliwości sprawdzenia trafka sterującego. Zastanawiam się czy może robic to układ TDA 8362A, albo w sytuacji gdyby pasek ten występował na ekranie przed awarią czy luminofor mógłby się w tym miejscu wypalić ?
    Pozdrawiam i czekam na dalsze wskazówki.

0
  • #5 12 Gru 2007 22:56
    ALUŚ
    Poziom 36  

Sprawdź jeszcze elementy w obwodzie cewek H , jeżeli nie pomoże to może być wypalony luminofor .

0
  • #6 12 Gru 2007 23:18
    Marian B
    Poziom 34  

Czy w tym miejscu nie występuje zwężenie obrazu? Chodzi mi o liniowość w poziomie. Najlepiej to sprawdzić na kracie kontrolnej. Nie wydaje się aby to było wypalenie luminoforu. W miejscu wypalenia obraz jest zawsze ciemniejszy.
    Warto sprawdzić, czy nie występuje gdzieś iskrzenie, podociskać wszystkie wtyczki, kabel WN, polutować płytę.

0
  • #7 12 Gru 2007 23:21
    cynel100
    Poziom 1  

Możliwe, że powoduje to transformator. Spróbuj dopiąć kondensator 2,2-3,3nf/min. 2kv między masę a jedną z nóżek transformatora. Stosuj możliwie krótkie połączenia. Nie podpinaj się pod kol. s2055. Nie mam przed sobą schematu. i nie sprecyzuję dokładniej która to noga. Rób to ostrożnie.Miałem kilka takich przypadków o podobnych jak w/w objawach,zawsze takie "cuda" działy się po wymianie zamiennego trafa. Powodzenia.

0
  • #8 13 Gru 2007 00:15
    Remeknapr
    Poziom 33  

TomekM napisał:
    czy luminofor mógłby się w tym miejscu wypalić ?

Wypalenie luminoforu bardzo łatwo stwierdzić na wyłączonym telewizorze.

0
  • #9 12 Kwi 2015 19:05
    TomekM
    Poziom 9  

Witam.
    Dawno nie byłem na forum. Zamykam nie dokończone tematy. Winnym usterki okazał się trafo WN, po podstawieniu kolejnego wszystko wróciło do normy. Przepraszam, że dopiero teraz kończę temat.

0