Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.
NDN
 • #1
  jackuc
  Level 19  
  Witam,
  miałem taki pechowy przypadek, że Szwagier zostawił mi włączone radio w samochodzie no i po 2 dniach (samochód nie był ruszany a ja nie zauważyłem) wyjący alarm uswiadomił mi, że mam rozładowany akumulator. Akumulator jest bezobsługowy - chyba Centrex. Podłączyłem go do prostownika (samoróba - prostownik wujka), ale coś nie grało. W środku coś zaczęło buzować, jeden przewód sie bardzo nagrzał. Proces ten trwał ok. 30min. Tak mi się to nie podobało, że zacząłem sprawdzać woltomierzem biegunowość i wyszło mi, żę na prostowniku odwrotnie były oznaczone przewody :oops: !!!.
  Czy w ten sposób rozwaliłem akumulator? Dał się co prawda naładować , ale nie wiem czy znowu nie padnie. Zassałem trochę elektrolitu do strzykawki i wygląda nieciekawie - pływa sporo czarnych drobinek.

  Pozdrawiam
 • NDN
 • #2
  doktorek
  Level 19  
  witam..jak znam zycie to jest zasiarczony.wymien akumulator bo jego dni sa juz policzone.pozdrawiam
 • NDN
 • #3
  uaz
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Miałem kiedyś podobnie ciekawy przypadek:

  Przyjechał do mnie kumpel aby podłączyć radio. Niewiele myśląc - czarny na mase, czerwony na plus - końccówka mocy padła. Sprawa jakoś przycichła, radio nie podłączone, koleś zrezygnował, po jakimś czasie przyjechał aby zmienić regulator napięcia na elektroniczny. Zakładam - kupa dymu. Wymiana na gwarancji. Następny - już ostrożnie - robi zwarcie. Jakież było moje zdziwienie gdy podłączyłem miernik i okazało się że maluch ma + na masie !!!
  Przyznał mi się że kiedyś rozładował aku do 0 i ładował prostownikiem. Rozładowaliśmy akumulator, naładowaliśmy poprawnie - i jeżdził tak długo i szczęśliwie :) . ( to była Centra )

  Na pewno coś takiego nie jest bez szkody dla akumulatora, idzie zima, więc lepiej zabezpiecz sobie trochę gotówki. Jak był nówka (jak tanten ) to puł biedy ale i tak kiedyś padnie.

  Pozdrawiam.
 • #5
  Autorol
  Level 16  
  Oczywiście ze w lewą strone potem w prawo do góry i w dół, a silnik z dmuchawy wyssał całe powietrze i nastała próznia , a tak serio to ciekawa sprawa bo nie wszystkie silniki prądu stałego nie reagują na zmiany biegunowości i kręcą się tylko w jedną stronę, co do aku to jak go przebiegunowałeś i napięcię przeszło przez 0 to masz po akumulatorku, swoją drogą przy podłanczaniu musiał niezle iskrzyć ,chyba ze go podłanczałeś bez napięcia, druga sprawa to bezpiecznik, nawet po stronie pierwotnej by wystarczył pomyśl na przyszłość 0X
 • #7
  ul1111
  Level 23  
  Do kolegi uaz,a czy gdy ten akum miał odwrotną polaryzacje to alternatora nierozwaliło?,tak właśnie sie kończy odwrotne podłaczenie akuma.
 • #9
  uaz
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Polski Fiat 126 p:

  Dmuchawy - brak,

  Rozrusznik - silnik szeregowy, polaryzacja nieistotna,

  Wycieraczki - martwy punkt w tym samym miejscu, ramie mimośrodowe-kierunek obrotów nieistotny

  Prądnica - Silnik równoległy, polaryzacja nieistotna, regulator mechaniczny ( elektroniczny dymił )

  Zegary - poza kontrolkami nie dopatrzyłem się żadnej elektroniki ( choć nie pamiętam co na to wskażnik paliwa )

  Żarówki - no cóż świeciły w drugą stronę

  To był MALUCH :!: :!: :!:

  :arrow: Autorol
  co do silników: Silniki prądu stałego szeregowe i równoległe nie są wrażliwe ( poza zmianą struktóry magnetycznej ) na zmiany polaryzacji.
  Kierunek obrotów zmieni się tylko w silniku z magnesami stałymi.

  A teraz zagadka : Jak "stuningować" silnik równoległy aby przy zmianie polaryzacji kręcił się w drugą stronę - kiedyś miałem takie zadanie - sterowanie nie może odbywać się przez odwrucenie uzwojeń, a jedynie przez zmianę polaryzacji. Do silnika idą dwa kable. :) :) :)

  [/b]
 • #12
  uaz
  VIP Meritorious for electroda.pl
  O TO CHODZI !!!

  ja dałem wirnik przez mostek gretza.

  :arrow: mgim
  jak jest tam dioda pracująca z wskażnikiem paliwa - to O.K. , ale po co by innego była dioda ???
  Przy najbliszszej okazjispawdzę.

  Pozdrawiam.
 • #13
  Rychu125
  Level 11  
  Ha to przeczytajcie to.
  Gościu miał problem w maluchu z ładowaniem.Samochód gasł ciągle paliła się lampka ładowania.Więc pewnego dnia stwierdził,że potrzebna będzie pomoc z zewnętrznego źródła by odpalić maszynę.Podpiął się więc kolo pod akumulator w cienkim.Próbował odpalić ale tylko udało mu się upalić żywcem cholernie grube przewody.Więc sprawdziłem co on narozrabiał.Dobrze podłączył kable ale po podłączeniu płynął cholernie duży prąd(zwarcie).Rozebrali "fachowcy"pół instalacij i nic.Co się okazało właściciel fiacika tak dbał o akumulator,że okrył go dokładnie szmatkami.Szmatki namokły i dokładnie zwierały klemy.Fachowiec jeden.
 • #14
  Jarek Zegar
  Level 1  
  Cześć moja mała rada to wymienić elektrolit wypłukać płytki i zalać nowym elektrolitem wg mnie powinno być dobrze.
  pozdrowionka.
 • #15
  fachman
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Wymiana elektrolitu jest bezsensowna. Koszt duży a ryzyko wielkie. Rzadko taki numer się udaje, trzeba napraswdę dokładnie go najpierw rozładować do zera. W Geant aku można kupic od 50zł (42Ah) tylko trzeba trafić na promocję.
 • #16
  ElGregor
  Level 22  
  Jarek Zegar wrote:
  Cześć moja mała rada to wymienić elektrolit wypłukać płytki i zalać nowym elektrolitem wg mnie powinno być dobrze.
  pozdrowionka.
  Jeśli akumulator nie jest w 100% naładowany to znaczy że część ołowiu przeszła do elektrolitu w postaci siarczanu ołowiu. Jeśli wylejesz elektrolit z akumulatora to automatycznie pozmawiasz go części substancji czynnej, a tym samym zmniejszasz jego pojemność. Pomysły z wymianą elektrolitu najczęściej powodują jeszcze szybszą śmierć akumulatora. (podobnie z resztą jak całkowite wyładowanie "do zera")
 • #17
  pentoda
  Level 12  
  Nie polecam płukania akumulatorka ! Oprucz kosztów i ryzyka z kwasem pozostaje sprawa "pływających" elementów w elektrolicie ! Prawdopodobnie rozsypały się płyty i w każdej chwili może powstać zwarcie wewnątrz cel ! Na trasie to makabra !!!