Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oszukać tranzystor - lampowy przester dla gitarzystów.

Amazon 05 Sty 2008 13:14 15472 61
  • #32 16 Sty 2008 15:20
    kopruch69
    Poziom 12  

Witam.

Tak jak obiecałem, wrzucam zdjecia, schemat i próbki.

Ze zdjęc raczej nic nie da się "rozrysować", ale poprosiłem o schemat według którego był robiony przester.

Do tego jest zasilacz, ale nie będę mu robił zdjęć ;).

Nagrałem też próbki, ale od razu mówie że nie oddają one tego brzmienia w całości. Mikrofon którego użyłem to jakiś stary Tonsil wiec sami rozumiecie. Niestety nie mam też dostępu do czegoś lepszego.

Sprzęt:

-gitara - Squier Stratocaster 96' (S-S-S)
    -Tube Driver (EQ-Hi i Low na max)
    -Preamp z Marshala 8240 z Gainem na 8 żeby nie przesterowywał.
    -send z preampu do MV3.
    -2x12 Celestion G12T (szeregowo 8ohm)
    -mikrofon Tolsil...

1. Próbka pierwsza z gain na mniej wiecej jeden bo chciało by się powiedzieć "kostka" nie ma skali :). Grane po dwa razy> Pierwszy czysty, drugi z przesterem. Słychać "klikniecie".

2. Próbka druga To samo ustawienie.

3. Trzecia, gain mniejwiecej na dwa.

Z własnych doświadczeń mogę powiedzieć że przester rozkrecony nawet na połowe nie kompresuje tak drastycznie dźwięku. Nie to co overdrive z marszałka który przy tym odpada. Dodatkowo przester nie "zakrywa" sobą brzmienia samej gitary.

• #33 16 Sty 2008 19:47
    luccas1
    Poziom 12  

Tak jak mówiłem - jest to któryś z wymienionych schematów - Chandler zmodyfikowany. Zdaję się brzmieć przyzwoicie - trzeba byłoby samemu sprawdzić,. Pochwała się należy za oryginalnego scalaka JRC4558D - zdaje się dość droga sprawa. jedynie co można w tej chwili zarzucić to wystająca lampa - łatwo uszkodzić - chociaż jakąś ramkę zrobić ?

• #34 16 Sty 2008 21:45
    kopruch69
    Poziom 12  

Albo będzie ramka albo metalowa tulejka nasadzana ja całą lampe. Wtedy nic jej nie zaszkodzi. Jak narazie dość niepewnie nogą się to przełącza :).

• #35 19 Sty 2008 00:41
    _-Gilmour-_
    Poziom 12  

do money trochę za lekki Driver :] powinieneś mieć i jego, i zaraz za nim Big Muffa.... bardzo ładnie brzmi z wersją "Civil War" (Gilmour używał jej na trasie '94)... a sam tube driver.... nie powiem - ładnie :D

• #36 27 Lut 2008 22:34
    doomEL
    Poziom 9  

Ja sie chyba przekonalem. Bedzie toto fajne jako dopalaczyk razem z big muffem do fenderowej lampy!

• #37 29 Lut 2008 19:09
    kopruch69
    Poziom 12  

Ostatnio kombinowałem jeszcze z zamianą ECC83, zastosowanej oryginalnie, na ECC81 i 82. Daje to kolejne możliwości.
    Jeśli chodzi o dopalacz to moim zdaniem bedzie dobry na 81. Ta lampka mniej przesterowuje i daje wiecej góry niz 83. Co to 82 to jest to po prostu srodek miedzy tymi dwoma :).
    Polecam produkcję pana na allegro od którego sam nabyłem efekt. Ostatnio znowu sprzedał jeden wiec może niedługo wystawi następny. Zawsze można napisać :)

• #39 28 Mar 2008 16:51
    tomaszgab
    Poziom 27  

Majner najpierw omiń przełącznik i zobacz a potem wrzuć jakieś fotki to zobaczymy co naknociłeś.

• #40 02 Kwi 2008 20:25
    Majner
    Poziom 2  

Nic nie sknociłem, wszystko według schematu, tylko zero sygnału a przełącznik dobrze chodzi.

• #41 10 Kwi 2008 15:50
    Guinamo
    Poziom 10  

Jaki jest mniej więcej koszt wykonania tego Tube Drivera mam namyśli koszt części. A i co myślicie o tym co zapodał "luccas1" ?? Bo mam zamiar go złożyć i zobaczyć jak działa i nie wiem czy sie opłaca.

• #42 19 Kwi 2008 22:01
    daroslav15
    Poziom 15  

kolego Guinamo ja zrobiłem ten układ niedawno..zresztą wkrótce trafi na elektrodę, tylko zmontuje obudowe ;). Koszta.. nie biorąc pod uwage lampy to ok. 20zł. Lampe dostałem od pewnego elektrodowicza za friko, jeśli schemat z ggg to najdroższe chyba kondensatory... JRC4558 wylutowałem, troche części miałem, w Twoim przypadku jeśli dorwiesz lampę, zamiast JRC wsadzisz choćby tl072 to koszt budowy jak w standardowym efekcie.. myślę, że w 30zł się zmieścisz. Pozdr

No i czy się opłaca... myslę, że tak. Sam mam piec tranzystorowy DIY, do niedawna wydawało mi się, że kanał czysty w nim jest ładny, ale jak odpaliłem tego tube drivera to dopiero poczułem magię.. Generalnie ten efekt nie nadaje się do mocnych przesterowań, bo wtedy brzmi to średnio, ale lekki overdrive ładnie brzmi, ciepłe solówki też można wykrzesać, a po skręceniu gainu mamy miły dla ucha clean. I nie twierdzę, że ten efekt zamieni piec tranzystorowy w lampowca, ale chociaż troche zbliży go brzmieniem do tego wszystkiego co oferuje lampiak. Pozdr

• #43 19 Kwi 2008 22:09
    Guinamo
    Poziom 10  

HyHy Akurat lampe mam. I wsumie jutro pewnie uruchomie ten efekcik bo już dziś mi się nie chce łączyć kabelków. A co możesz powiedzieć o brzmieniu??

• #44 23 Kwi 2008 23:45
    Guinamo
    Poziom 10  

No układzik skończony i musze powiedzieć że nawet bardzo ładnie to brzmi :-) Polecam bo z małym nakładem kosztów można przyjemy przesterek zrobić ...

• #45 21 Lip 2008 20:56
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #46 29 Lip 2008 12:32
    Kraken
    Poziom 2  

Witam! Zamierzam zrobić sobie ten przesterek jednak dręczy mnie jedno pytanie, co to znaczy czy potencjometry mają być "log" albo "linear"? A tak pozatym, warto zatąpić lampe 12AX7 na ECC83? Pozdrawiam

• #49 29 Lip 2008 13:07
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

no to są charakterystyki potków. Liniowa i logarytmiczna. Jak pisze Liniowa to ma być liniowa, a jak logarytmiczna to ma być logarytmiczna.

• #50 27 Sie 2008 06:01
    tankman102
    Poziom 11  

Czy zamiast ECC83 mogę dać ECC85 lub ECH81?? Nie znam się za bardzo na lampach, więc nie za bardzo wiem do czego one są :)

Posiadam także jedną lampę o wielkości teslowskiej ECH 81 lecz bez żadnego oznaczenia, jedynie z góry ma napis 117 albo II7, do czego ta lampa jest?

Pozdrawiam

Chyba sam sobie odpowiedziałem na to pytanie :D

ECC81.
    Mała szklana bańka, wyprowadzenia typu noval (9 nóżek). Napięcie żarzenia 6.3V lub 12.6V przy połączeniu szeregowym. Posiada wysoki współczynnik wzmocnienia, może być zastosowana jako wtórnik katodowy. Ma dość niski poziom szumów i lepiej niż ECC83 przenosi wysokie częstotliwości. Jest dość łatwa do wysterowania. Nie ma dobrej liniowości. Jej brzmienie jest jasne, czasem metaliczne, chociaż ciepłe. Zbliżony charakter posiada ECC85, która ma jednak inne wyprowadzenia.

ECC82.
    Różni się od poprzedniczki innymi odległościami pomiędzy elektrodami i skokiem siatki, w celu uzyskania innej charakterystyki. Może pracować jako stopień sterujący (driver) o małej impedancji. W pojedynczym stopniu osiąga wzmocnienie ok. 17 razy. Dostarcza stosunkowo duży prąd przy niskim napięciu anodowym. Chętnie wykorzystywana jako wtórnik katodowy w sytuacji, gdy potrzebna jest moc do wysterowania stopnia wyjściowego. Brzmienie jest pozbawione podkolorowań, nieco beznamiętne.

ECC83.
    Najczęściej używana trioda małej mocy. Ma duży współczynnik wzmocnienia (70 - 100) Doskonale nadaje się do stopni, gdzie wymagane jest duże wzmocnienie. Dobrze nadaje się do rozdzielania fazy o sprzężeniu katodowym, zapewnia dobrą równowagę faz. Ma dobrą liniowość i dość dużą impedancję wewnętrzną (62,5 kW). Brzmią ciepło i gładko, są synonimem brzmienia lampowego.

Tak więc zmieniam pytanie :) Jak oraz czy warto zastosować ECC85 zamiast ECC83?

• #51 27 Sie 2008 20:20
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

ECC85 jest podobna do ECC81. Różni się żarzeniem - ma wyprowadzone identyczne jak radzieckie duotriody(6N2P, 6N1P itp).

• #52 28 Sie 2008 21:54
    tankman102
    Poziom 11  

Ok mam nową ECC83 (okazało się ze są w sklepie 2 bloki dalej :) za 32 zł)

Mam pytanie odnośnie potencjometrów, albowiem w elektronicznym nie mieli 500k LOG, więc czy mogę go zastąpic 500k LINEAR? (nie bardzo wiem czym to się różni)

Pozdrawiam

• #53 28 Sie 2008 23:17
    szherok
    Poziom 14  

litości... możesz zastąpić, różni się charakterystyką...

• #55 30 Sie 2008 14:00
    tankman102
    Poziom 11  

Zmajstrowałem ten układ, lampa się żarzy lecz układ nie działa..
    Trafo bez obciążenia 12,6V DC, układ zmontowałem bez przełącznika...

http://www.generalguitargadgets.com/diagrams/tube_driver_lo.gif

Przy okazji mógłby ktoś wyjaśnić mi co to za przełącznik? bo nie potrafię zakumać jak on ma działać...

Napięcie na 4 i 5 nóżce ECC83 to około 9,5 V... Czy to może być przyczyna tego że układ nie działa? Nie powinno być tam czasem 12,6V?

Pozdrawiam

• #56 30 Sie 2008 14:54
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

tankman102 napisał:
    Trafo bez obciążenia 12,6V DC

Trafo czy zasilacz?
    tankman102 napisał:
    Napięcie na 4 i 5 nóżce ECC83 to około 9,5 V... Czy to może być przyczyna tego że układ nie działa? Nie powinno być tam czasem 12,6V?

Powinno. Przy tym napięciu co masz lampa szybko zdechnie z powodu zatrucia katody.

• #57 30 Sie 2008 15:07
    tankman102
    Poziom 11  

hmmm... dobre pytanie... to jest transformator z mostkiem graetza i kondensatorkiem filtrującym - złożyłem z tego co miałem pod ręką, w efekcie mam 12,6 V DC bez obciążenia...

Te 12,6 V ma być pod obciążeniem? Bo aktualnie przy włączonym układzie mam około 7 V...

Jeżeli tak to co mam z tym zrobić?

• #58 30 Sie 2008 15:16
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Weź trafo o większej mocy.

• #59 30 Sie 2008 22:47
    _-Gilmour-_
    Poziom 12  

a mase masz wogóle z czegoś zrobioną?! tam jest zasilanie symetryczne +/- !