Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem ze zmianą MAC/Kartą sieciową/Łączeniem sie

szpoq 13 Gru 2007 13:28 1481 13
  • #1 13 Gru 2007 13:28
    szpoq
    Poziom 10  

witam
    otóż...jestem podpięty do sieci akademickiej, no...i mam przydzielonego MAC'a
    takiego jak ma moja karta sieciowa...
    problem polega na tym, że żeby mi sie z czymkolwiek łączył to musze se zmienić MAC'a na swojego i pare(naście) razy wyciągnąć i włożyć kabelek żeby mi DHCP zaskoczyło(pobieranie adresu sieciowego i nie osiąganie, albo po kilkunastym razie połączy 'od razu)

tzn
    albo mam zepsutą kartę(uszkodzony EEPROM,źle zaprogramowany) albo coś innego

próbowałem wszystkiego-zmiany sterowników, systemu...nie próbowałem programować EEPROM'a bo nie mam sprzętu, a na zrobienie tego z poziomu windy nie widziałem programu

moja karta to wbudowany Realtek RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet NIC

prosze o ew. porady

0 13
  • #2 13 Gru 2007 13:42
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

szpoq napisał:
    witam
    otóż...jestem podpięty do sieci akademickiej, no...i mam przydzielonego MAC'a
    takiego jak ma moja karta graficzna...

Adres MAC ma przypisany karta sieciowa.
    Karta graficzna nie ma nic wspólnego z adresem MAC.

Cytat:

problem polega na tym, że żeby mi sie z czymkolwiek łączył to musze se zmienić MAC'a na swojego

Tak - jeśli podłączasz inną komputer lub inną kartę sieciową.

0
  • #3 13 Gru 2007 13:46
    Redgy
    Poziom 33  

popraw post bo zrobiłeś błąd mówimy o karcie sieciowej a napisałeś "graficzna" Zobacz na innej karcie sieciowej czy występuje ten sam problem. (karta sieciowa sprawna używana to koszt 10 zł). Przypisz na stałe mac, ip, maskę i dns'y jak już ci się uda połączyć się z serwerem/routerem. Jeśli na innej karcie sieciowej będzie podobnie to problem tkwi raczej w tym że nie mieścisz się w zakresie zadeklarowanych ip w DNS i jak tylko się zrobi jakiś wolny to cię łączy bez problemu. Trzeba pogadać z adminem żeby ten zakres zwiększył.

To jest laptop czy stacjonarny PC ?

0
  • #4 13 Gru 2007 14:09
    szpoq
    Poziom 10  

dzieki Wam za Re.
    już prubuje przypisać na stałe.
    nie po to tutaj pisze żeby kupować nową karte.
    nikogo nie podłączam.
    karta graf juz zmieniona(jeju...nie patrzyłem co pisze ;p)
    karta sieciowa ma przypisany MAC...wiem o tym...tylko że ja musze go dodadkowo zmienić na TAKI SAM jaki ona ma żeby sie z czymkolwiek łączyło.
    nie jestem noobem,zazwyczaj nie musze tu pisać...ale jestem w akcie desperacji(zaraz bede sie wieszać)
    PŁYTA GŁÓWNA JEST NOWA(przywieziona z zachodu, wiec gwarancja nie wchodzi w gre)

edit: tak jak myślałem...przypisanie wartości(IP i całej reszty na stałe nie działa)
    sprawdzałem na innej stacji...problem jest na mojej karcie sieciowej, a nie w sieci

0
  • #5 13 Gru 2007 16:03
    mpn103
    Poziom 34  

Wprowadziłeś w ustawienia zaawansowane karty sieciowej adres MAC starej karty która działa?

Problem ze zmianą MAC/Kartą sieciową/Łączeniem sie

0
  • #6 13 Gru 2007 17:32
    szpoq
    Poziom 10  

właśnie o to chodzi że musze tam wpisać SWOJEGO mac'a żeby cokolwiek działało(za -nastym wyciągnięciem-włożeniem kabelka sieciowego)
    jak nie wprowadze tam wartosci swojego mac'a to wogóle nic nie łapie

0
  • #7 13 Gru 2007 19:27
    Redgy
    Poziom 33  

No to aby doraźnie rozwiązać problem musisz mieć drugą kartę sieciową, wepniesz sobie w wolne PCI i będzie śmigać, a tą co masz wyłączysz w biosie. Lub musisz się tak męczyć bo ta karta zintegrowana zachowuje się nad wyraz dziwnie.

0
  • #8 13 Gru 2007 20:10
    szpoq
    Poziom 10  

tak...właśnie po to tutaj pisałem żeby dowiedzieć się że mam kupić 2gą kartę... człowieku....

0
  • #9 13 Gru 2007 20:20
    Redgy
    Poziom 33  

No napisałem doraźne ominięcie problemu. Bo może to być usterka hardware karty sieciowej na płycie i jeśli chcesz wymieniać kontrolery, lutować pcb i tak dalej to czemu nie można. Jeszcze spróbuj upgrade biosu płyty może tu się coś posypało. Potem domyślne ustawienia zapisz po upgrade i spróbuj czy dalej to samo. Jak tak to powodzenia w wymianie (jeśli się na nią zdecydujesz). Możesz też asekuracyjnie przelecieć hot-air okolice kontrolera sieciowego.

0
  • #10 13 Gru 2007 22:37
    szpoq
    Poziom 10  

bios
    1. nie ma nic do tego
    2. aktualizuje co miesiąc

0
  • #11 13 Gru 2007 23:49
    Redgy
    Poziom 33  

Nic jak nic:?:

Podstawowe zadania biosu.

1. Załadowanie BIOSów urządzeń - zanim BIOS wykona swój kod, uruchamia znalezione BIOSy innych urządzeń zainstalowanych w komputerze.
    2. Przeprowadzanie po włączeniu komputera testów systemu (tzw. test POST - Post On Self Test) - sprawdzenie poprawności funkcjonowania podstawowych urządzeń systemu i danych zapisanych w CMOSie.
    3. Zabezpieczenie komputera - większości BIOSów ma możliwość zabezpieczenia dostępu do obszaru MBR (Master Boot Record) dysków twardych, żeby nie dostał tam się wirus.
    Można tez zabezpieczyć dostęp do komputera za pomocą hasła, o które system pyta się po uruchomieniu komputera.
    4. Programowanie układów programowalnych - zainicjowanie niektórych (sprzętowych) komponentów systemu i umożliwienie im dalszej pracy. Takim komponentem jest np. sterownik DMA.
    5. Inicjalizacja struktur systemowych w pamięci - przede wszystkim inicjalizacja tablicy wektora przerwań, umiejscowienie procedur przerwań w pamięci i wpisanie danych do BDA (Bios Data Area).
    6. Przydział zasobów systemowych (funkcja dostępna na płytach z technologia PCI (Peripheral Component Interconnect) i PNP (Plug&Play)) - BIOS przydziela zasoby, takie, jak adresy I/O (Input/Output), numery przerwań IRQ (Interrupt Request Line) i kanały DMA (Direct Memory Access), zainstalowanym urządzeniom.
    7. Umożliwienie użytkownikowi konfiguracji sprzętu - użytkownik komputera ma możliwość podczas uruchamianie komputera wejść do programu SETUP i zmienić niektóre ustawienia sprzętu.
    8. Załadowanie systemu operacyjnego - tzw. IPL (Initial Program Load).
    9. Zarządzanie energia (power management) - po pewnym okresie nieaktywności, BIOS wyłącza niektóre komponenty systemu w celu minimalizacji zużycia energii.
    10. Pośredniczenie pomiędzy zainstalowanym sprzętem a systemem operacyjnym - BIOS jest platforma stanowiąca interfejs do zainstalowanego sprzętu, umożliwiająca komunikacje pomiędzy programami a sprzętem (głównie dzięki mechanizmowi przerwań).

Teraz sobie zadaj pytanie czy na pewno bios nic nie ma wspólnego z twoją sieciówką ? Bo mi się wydaje że ma. Jak uaktualniasz bios to uszkodzona jest twoja karta na płycie w jakiś sposób. Najprawdopodobniej uszkodzona hardware'owo więc hot air w rękę i asekuracyjne podgrzewanie w celu wyeliminowania zimnych lutów. Jak dalej nic to raczej nie zdziałasz za wiele bo chcąc wymienić scalaki sieciówki zintegrowanej musiałbyś skądś te komponenty dostać a cena nowych raczej odpada. Dlatego od razu pisałem doraźne ominięcie tego problemu.

0
  • #12 14 Gru 2007 02:05
    mpn103
    Poziom 34  

Uszkodzony jest system bo nie "pamięta" (a powinien) wprowadzonego na stałe adresu MAC.
    Nie po to to wymyślili by za każdym włączeniem komputera to zmieniać.
    A jeśli już sobie nie dasz rady to zgłoś się do administratora sieci niech dopuści do połączenia także tego MAC'a z tego komputera.

0
  • #13 14 Gru 2007 02:17
    Redgy
    Poziom 33  

szpoq napisał:

próbowałem wszystkiego-zmiany sterowników, systemu...

Mpn103
    Napisał że zmieniał system więc to nie jest wina systemu

Najprawdopodobniej EEPROM karty siedzi i nie pamięta ustawień

0
  • #14 14 Gru 2007 05:02
    szpoq
    Poziom 10  

zmienialem wszystko co da sie zmienic bez specjalistycznego sprzetu(programator to tak jak nóż hirurgiczny;p)

no to lipa...cza bedzie kupic nowa sieciowke...

0