Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przeróbka kitu j-31 zasilacz laboratoryjny 0 - 30V

krystian08 13 Dec 2007 19:49 49345 99
Tespol
    krystian08
    Level 16  
    Witam, mam pytanie do wszystkich, którzy składali zestaw jabla j-31. Mam zamiar rozszerzyć maksymalny zakres prądu do 3A. Czy ktoś już tego próbował? Jak w takim przypadku zachowuje się ograniczenie prądowe?

Proszę o zamieszczenie swoich opinii dotyczących tej konstrukcji.

Dla zainteresowanych - schemat i instrukcja: http://jabel.com.pl/files/instrukcje/J-031.pdf
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Tespol
  • Helpful post
    adams987
    Level 35  
    Odpowiedni tranzystor T2 i zamienić R14 na 0,33Ω moc 5W
  • Tespol
    krystian08
    Level 16  
    gdzieś spotkałem się z opinią, że w wypadku zwiększenia zakresu dolny zakres regulacji zaczyna się od 400mA, być może chodziło o samą wymianę tranzystora, bez rezystora 1ohm.

Zastanawiam się czy warto składać zasilacz na tym kicie, może lepiej sprawdzony projekt z Electronic labs, zamieszczony na Elektrodzie. Jeśli ktoś próbował to przerabiać, to proszę o opinie na temat parametrów tego ustrojstwa
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    krystian08
    Level 16  
    Dzięki, każde trafne spostrzeżenie się przyda, szczególnie zmiana dolnego zakresu ograniczenia prądowego
    krystian08
    Level 16  
    Mam pytanie, czy jest możliwość wyeliminowania (chociaż częściowego) zjawiska foldback w tym zasilaczu?
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    krystian08
    Level 16  
    U mnie wygląda to ta, że przy zwarciu rezystorem 1 ohm i amperomierzem o rezystancji 0,5 ohm płynie maksymalnie 3A, natomiast przy zwarciu "na ostro" bez R1ohm maksymalny prąd to ok. 900mA. Występuje tu chyba zjawisko o którym mówileś
  • Helpful post
    Krychol rc
    Level 22  
    Ja dodam tyle iż mam ten zasilacz i są z nim problemy.
    Ja mam T2 2N3055 T1 BC211 a R14 0,2Ohm.

Nie chcę otwierać nowego wątku więc spytam tu:

Jak zrobić by regulacja była do 30V?
    Mam ten zestaw przy trafie 24V 80W i kiedyś przy kicie na LM317 regulacja była do ponad 30 volt.Chciał bym by przy tym było też do ponad 30 volt a naie do 28,42V tak jak teraz mam.
    krystian08
    Level 16  
    Zmień diodę Zenera (chyba D5 jeśli dobrze pamiętam) z 5V6 na 6V2, albo więcej. Niestety nawet jak dasz rade wyciągnąć z niego te 30V do przy obciążeniu większym prądem napięcie "siądzie". Poza tym ten zasilacz cechuje mała sprawność, napięcie na wyjściu jest mniejsze od wejściowego o co najmniej 3V.

Aha, masz kita czy sam trawiłeś płytkę? To jaki prąd pociągniesz przy tych 30V zależy też od pojemności C1 i C1'. Jakie masz wartości tych kondensatorów?
  • Helpful post
    Krychol rc
    Level 22  
    Płytka oryginalna więc elementy też.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    krystian08
    Level 16  
    Jeśli chcesz pociągnąć większy prąd z tego zasilacza przy zachowaniu dobrych parametrów stabilizacji to powinieneś założyć większe filtry tak jak wspomniał Kolega vogelek23. Ja mam w swoim 2x4700uF, ale myślę że 2x3000uF w zupełności wystarczy
  • Helpful post
    Krychol rc
    Level 22  
    Witam dodałem do tych 2x1000uF dodatkowe dwa 4700uF ,w sumie teraz jest 11400uF. Co do Wymiany BC211 na BC139 to nie działa
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    Krychol rc
    Level 22  
    Witam
    Podmieniłem tranzystory i maksymalne napięcie z 28,42 spadło do 22,99V o co chodzi?

Dodano po 1 [godziny] 17 [minuty]:

Dobra już wszystko dobrze odwrotnie wlutowałem tranzystor.

Dodano po 2 [godziny] 55 [minuty]:

Mam jeszcze jeden problem do rozwiązania.
    A mianowicie jak podłączę coś co pociągnie jakiś większy prąd np. 1,5A (np. żarówka) przez jakiś czas i odczepi się ją od zasilania i zjedziemy potencjometrem napięcia do zera volt to napięcie spada stopniowo i bardzo wolno. Np. podłączę halogen 35W 12V ustawię 10V i wtedy ciągnie ok 2,8A ,pochodzi tak z 10-15s odłączę ją i ukazuje się napięcie na multimetrze 20V, zjadę potencjometrem napięcia na minimum i to napięcie bardzo wolno spada. Gdzy podczas tego spadania podłączy się z powrotem halogen a gałka napięcia będzie na minimum ukaże się na multimetrze 0V. Z góry mówię że to nie wina multimetru ponieważ jest sprawny.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    Krychol rc
    Level 22  
    Ale nie będzie już tego o czym ja wspomniałem? Może w to miejsce by wstawić jakiegoś ceramika?
    User removed account
    User removed account  
    Krychol rc
    Level 22  
    Jak dam jakiś kondensator w granicach 10nF-1uF to napięcie świruje. W to puste miejsce dałem 33pF.
    Działa lepiej z tym spadkiem le nie ustało.
    User removed account
    User removed account  
    krystian08
    Level 16  
    Proponuje dać po dwa kondensatory (1n-10n) między kolektor-masę i emiter-masę tranzystora mocy, to powinno przeciwdziałać wzbudzaniu. A elektrolit na wyjściu o wartości do 100uF nie powinien powodować zjawiska o którym mówisz.
    Krychol rc
    Level 22  
    vogelek23 obojętnie gdzie dam albo na płytkę albo przy zaciskach tak czy tak świruje.
    krystian08 czyli spróbować z tymi kondensatorami na tranzystor? Ale który BD139 czy 2N3055?

Dodano po 6 [minuty]:

I między emiter a masę i między kolektor a masę?
    Masę czy bazę?
    krystian08
    Level 16  
    Między emiter-masę i kolektor-masę (nie bazę) Na tranzystor mocy 2N3055