Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka Bosch WFB1604 - problem z działaniem silnika

13 Gru 2007 20:00 5869 20
  • Poziom 9  
    Witam formowiczów.
    Potrzebuję pomocy. Silnik w pralce określonej w tytule działa tak, jakby dostawał zasilanie tylko impulsowo. To znaczy próbuje kręcić i przestaje. Początkowo myślałem, że to opór bębna sprawia, że nie daje rady, ale po zdjęciu paska jest ten sam efekt. Pod wpływem różnych rad wymieniłem triaka oraz scalak w module sterowania, ale bez efektu. Czy to może być problem z zasilaniem tego modułu? Jakie ono powinno być i jak je zmierzyć? Gdy podłączyłem miernik między zacisk N a styk nr 1 w złączu tego modułu, to stwierdziłem, że napięcie skacze od kilkudziesięciu do ok 200V (nie wiem, czy to właśnie w tym miejscu powinienem mierzyć). Wszelkie sugestie dla mnie laika mile widziane.
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista AGD
    A szczotki? A tachogenerator?
  • Poziom 9  
    Zapomniałem zaznaczyć.
    Od sprawdzenia szczotek zacząłem.
    Są sprawne
    Niestety, nie jestem serwisantem i do grzebania w pralce zmusił mnie tylko brak funduszy na fachowca.
    Stąd może dziwne pytanie: co to jest ten tachogenerator a przede wszystkim, jak go sprawdzić?
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista AGD
    okeram napisał:

Są sprawne

To znaczy że są długie, wystają pow. 1,5cm. z obudów a komutator nie jest przypalony?
  • Poziom 9  
    Dokładnie tak
  • Poziom 9  
    Na razie dzięki.
    We wskaznym miejscu znalazłem link do schematu i teraz mam nadzieję, że sobie poradzę. Ze wstępnej analizy wynika mi, że zasilanie modułu sterującego mierzyłem poprawnie, i że w tym punkcie powinno być 220V dochodzące poprzez programator. To, że obserwowałem skoki napięcia świadczyłoby o braku prawidłowego styku i tłumaczyłoby "impulsowe" działanie silnika. Jutro wydrukuję sobie schemat i posprawdzam to dokładnie, bo bieganie od pralki do komputera mi się nie uśmiecha.
    Niestety, na chwilę obecną sądzę, że inwestycja w nowy programator mnie nie ominie.:cry:
  • Poziom 26  
    Czesto za takie szarpanie silnika odpowiedzialne sa wyschniete elektrolity na module sterowania silnikiem
  • Specjalista AGD
    Do wymiany programator .
  • Poziom 16  
    Prawdopodobnie pęknięty styk w programatorze. Jeżeli się dysponuje częściami do wymiany to naprawa nie jest taka trudna.Potrzebny tylko obojętnie jaki uszkodzony programator z serii EC.
  • Poziom 9  
    Moje obawy potwierdziły się. Uszkodzony programator.
    Gdy zwieram dla próby styk E9 z E11 lub z E12 silnik chodzi idealnie.
    Niestety nie mam chwilowo funduszy na zakup nowego, ani nie posiadam żadnego innego, ani sprawnego ani nawet uszkodzonego. Czy jest sens rozbierać programator, by spróbować go naprawić? Jeśli tak, to jakie macie rady dla człowieka, który nigdy tego nie robił? Chodzi o to, o czym powinienem wiedzieć zanim rozwiercę nity i na co zwrocić uwagę, abym po rozebraniu i ewentualnym naprawieniu tych styków zdołał go z powrotem poskładać i by pralka dalej działała nie gorzej, tylko lepiej niż przed naprawą? :D
  • Poziom 33  
    Upalone styki, miałem dokładnie to samo.
    Da się je polutować lub podmienić na podobne.
    Mi osobiście się udało, na chwilę.
    Po ok. czterdziestym razie kupiłem nową pralkę.
    Najwięcej problemów przy składaniu miałem z samym silnikiem a właściwie z tymi wszystkimi przekładniami i zębatkami z tyłu programatora.
  • Poziom 16  
    Na lutowanie styków szkoda fatygi. Tylko wymiana na inne.
  • Specjalista AGD
    Moje obawy potwierdziły się. Uszkodzony programator.

To nie twoje obawy a moja diagnoza się potwierdziła.
    Koszt programatora to jakieś 250 zeta.
    Można by zakombinować podstawić przekażniki w miejsce styków ale to zależy czy potrafisz z tym zakombinować pobawić się zawsze można :D
  • Poziom 9  
    Żona chce koniecznie dziś mieć sprawną pralkę i finansuje naprawę :D
    Pojadę poszukać w sklepach AGD
    Jeśli kupię nowy programator, to wymienię. Jeśli nie, to spróbuję go reanimować. Pomysł z przekaźnikiem wydaje się bardzo dobry, pod warunkiem, że rozszyfruję, gdzie podpiąć jego cewkę, żeby styki przekaźnika zwierały zgodnie z zamierzonym cyklem programatora

Dodano po 3 [godziny] 47 [minuty]:

Niestety, nawet w serwisie Bosha u nas nie mieli tego programatora. Stwierdzili, ze mogą go ściągnąć w ciągu tygodnia. Spróbuję go naprawić. Na co zwrócić uwagę przy rozbieraniu, żeby później nie mieć kłopotów z poskładaniem?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Oklej go taśmą klejącą aby Ci się nie rozpadł.
    Rozwierć nity i po kolei (od strony pokrętła) zdejmuj panele a zobaczysz gdzie jest pęknięty styk.
    Trzeba uważać żeby nie rozpadł się panel ostatni, tam gdzie są" trybiki".
  • Poziom 9  
    Po wielu bojach udało mi się poskładać ten styk z użyciem rozebranych styków ze starego przekaźnika oraz poskładać cały programator. Podłączyłem i prawie sukces. Silnik przestał przerywać, ale po kilku cyklach kręcenia w prawo i lewo stanął. Teraz trzeba go było ręcznie popchnąć (ruszyć kołem). Jak już ruszy, to dalej się kręci, ale później było coraz gorzej i teraz za każdym razem jak dostaje napięcie to trzeba go popchnąć żeby ruszył. Z kolei na wirowaniu ma zbyt małe obroty. Teraz moduł sterowania dostaje poprawne zasilanie, więc wykluczam, że coś popsułem w programatorze.
    Dla próby podłączyłem 230V bezpośrednio do silnika i rusza na pełnych obrotach ale strasznie się zacina (z iskrzeniem na komutatorze). Jutro kupię jednak nowe szczotki (choć mają po ok 1,5 cm i przesuwają się w prowadnicach bez oporów). Ale jak to nie pomoże, to pewnie wirnik. Czy ktoś wie, jak można sprawdzić wirnik? A może jeszcze inne sugestie?
  • Poziom 33  
    DonRomano napisał:
    Mi osobiście się udało, na chwilę.
    Po ok. czterdziestym razie kupiłem nową pralkę.

Znam to, ale nie pomogę :cry: nie wiem jak :D
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Uszkodzony wirnik- do przewinięcia.
  • Poziom 9  
    Niestety - wirnik. Ile jest warte takie przewinięcie? Znalazłem serwis, gdzie każą sobie przywieźć cały silnik (nie tylko wirnik), przewijają, wyważają, skręcają i plombują udzielając gwarancji na 6 miesięcy. Liczą 150 lub 250 PLN zależnie, czy tylko uzwojenia, czy również komutator. Czy to rozsądna cena ? Czy można kupić sam nowy wirnik i ile kosztuje ? A jeśli nie, to ile kosztuje nowy silnik ?
  • Poziom 9  
    Czujnik otwarcia drzwiczek (bo nic nie chciało ruszyć) - 28,80. Scalak (niepotrzebnie) - 8,50. Styk w programatorze - 0,00. Szczotki - 25,00. Przewinięcie wirnika - 260,00. Radość żony, że wreszczie może zrobić pranie - bezcenne. :D
    Trzy uszkodzenia przy jednej naprawie (czujnik, programator i silnik) to chyba znak, że należało kupić nową pralkę. Dziękuję wszystkim za rady. Zobaczymy, jak długo będzie działać