Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki komp. VIDEAL - jeden z nich buczy

gifter 13 Gru 2007 21:04 896 10
  • #1 13 Gru 2007 21:04
    gifter
    Poziom 9  

USTERKA:
    Problem jest taki że jeden z głośników ten bez wbudowanego wzmacniacza z regulacjami barwy tonu itp buczy.
    Wymieniłem dwa scalaki TD2030A na wzmacniaczu, ale to nie pomogło nadal buczy głośnik jak go podłącze.

Pytanie, czy to mogą być kondensatory które odpowiadają za filtrowanie sygnału? Są tam w środku dwa duże 4700uf 16V i myślę czy je wymieniać, jakie macie sugestie? Cena jednego to nieduży koszt ale czasu trochę trzeba

Panie Mirku czy teraz wreszcie jest dobrze napisany temat i treść?

Poprawiłem. [Mirek Z.]

0 10
  • Mitronik
  • #2 13 Gru 2007 22:27
    motyl22
    Poziom 27  

Czasu trzeba nie wiele więcej niż zajęło Ci napisanie tego postu. Koszt jak sam napisałeś nie wielki. Wymień, sprawdź, przekonaj się. Ale ja stawiam na oderwaną mase w przewodzie który podpinasz do kompa. Tzn jack- wzmacniacz. Pozdrawiam

0
  • #3 13 Gru 2007 22:56
    gifter
    Poziom 9  

no ale to wtedy buczenie byłoby na dwóch głośnikach, tak wiec odpada. A to wyładowanie elektrostatyczne które miało miejsce podczas włączania głośników mogło uszkodzić coś, bo od razu zaczęło buczeć

0
  • Mitronik
  • #4 14 Gru 2007 00:10
    movzx
    Poziom 39  

Takie podchwytliwe pytanie - przy głośnikach odłączonych od komputera też buczy? Mi kiedyś udało się uwalić wyjście karty muzycznej od ESD.
    Jeśli buczy bez kompa to sprawdź wszystkie ważniejsze półprzewodniki, masz 2 kanały więc możesz porównać - miernik w dłoń, tester diod, i za 5 minut wszystko wiesz.

0
  • #5 14 Gru 2007 00:21
    gifter
    Poziom 9  

Przy odłączonych głośnikach też. Wina leży po stronie głośnika głównego który ma wbudowany wzmacniacz.
    Mówisz aby sprawdzić półprzewodniki okej.

A powiedz mi jak sprawdzić kondensatory miernikiem bo jakoś tego nie wiem :) pewnie pytanie banalne

0
  • #6 14 Gru 2007 00:32
    movzx
    Poziom 39  

Kondensatory się wymienia a nie sprawdza, kosztują śmieszne pieniądze a nieraz wrednie się uszkadzają.
    Ewentualnie można sprawdzić czy nie mają zwarcia, miernikiem na zakresie 200ohm - elektrolity powinny pokazywać początkowo 0, potem coraz więcej aż wyjdzie poza zakres. Ale nie mówi to nic prócz tego że nie ma metalicznego zwarcia na krótko.

0
  • #7 14 Gru 2007 14:04
    gifter
    Poziom 9  

No tak zgadza sie sprawdzałem tak i pokazywało dobrze, dobra to dziś je wymienię zobaczymy czy to pomoże. Albo najlepiej wszystkie wymienię jakie są na płytce :) tak na wszelki wypadek bo głośniki maja ponad 10lat :) a szkoda mi ich bo świetnie grają

Dodano po 4 [godziny] 11 [minuty]:

wymieniłem komplet kondensatorów i to samo, buczy i buczy, jak podłączyłem z tyłu słuchawki do głównego głośnika to też jedna strona buczy...

Teraz takie pytanie, mierzyłem każdy rezystor jaki był na płytce miernikiem z ustawieniem na diodę czyli czy jest przejście, na dwóch rezystorach piszczy na reszcie nie czy to znaczy że te dwa rezystory są uszkodzone?

0
  • #8 15 Gru 2007 11:59
    gifter
    Poziom 9  

widze ze brak odpowiedzi, trudno bede musial je wyrzucic...

0
  • #9 16 Gru 2007 00:24
    movzx
    Poziom 39  

Nie miałeś mierzyć rezystorów tylko diody i tranzystory, i nie na mierniku przejścia, tylko na testerze diod. Czytaj dokładnie.
    Jak wiadomo, dioda sprawdzana w kierunku przewodzenia (+ do anody, - do katody z paskiem) powinna pokazywać spadek napięcia około 0,3-0,7V, w przeciwnym kierunku powinna pokazywać nieskończoność.
    Tranzystor powinien pokazywać przejście (typu diody) dla jednej końcówki miernika podłączonej do bazy (+ czy - zależy od typu tranzystora) a drugiej do każdego z pozostałych wyprowadzeń, w pozostałych 4 konfiguracjach podłączenia powinno być nieskończoność.
    Mowa oczywiście o elementach wylutowanych z płytki.

0
  • #10 16 Gru 2007 09:32
    gifter
    Poziom 9  

tranzystory są wymienione na nowe, sprawdze diody

0
  • #11 17 Gru 2007 16:07
    gifter
    Poziom 9  

diody wymieniłem bo nie miałem jak sprawdzić, dalej buczy.

Zostały mi na płytce 2 kondensatory 33uF 16V ktorych nie dostałem w sklepie ale wątpie że to one, wymienie je i zobacze, jesli nic nie pomoże pozbęde się tych głośników :( chyba że ktoś ma jakiś pomysł????

0