Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja Lutownicza z PE3/99 by Wojnar

wojnar 14 Dec 2007 07:14 21683 36
IGE-XAO
  • Stacja Lutownicza z PE3/99 by Wojnar
    Witam,
    przypadkowo trafilem na te stronki i musze powiedziec, ze SUPER portal.
    Jezeli pozwolicie tez czyms sie pochwale.
    Lutownica, ktora zbudowalem jakis pare lat temu. Nie jest to tak calkowicie moj pomysl, bo schemat pochodzi z PE, chyba gdzies z roku 1999, ale troche go zmodyfikowalem.
    Przekaznik zamienilem na triac i dolaczylem przelacznik zadana/skuteczna temperatura grota.
    Plytki sa malowane w Light wersji Eagle 4.16 i jest miedzy nimi takze 1plytka w wersji z przekaznikiem.
    Z fotografii widac, ze w obudowie jest jeszcze troche miejsca. Mam w planie dorobic automatyczne wylaczenie lutownicy, kiedy po jakis czas bedzie w nieczynnosci. Tylko ze niewiem narazie jak :-) Moze jakis 555 ale jaki czujnik czynnosci? Kdyby mial ktos pomysl, to prosze mnie popchnac :-)

Proszę korzystać z przycisku "Pisownia" i poprawić post. [c_p]
    Chyba, Cie kolego, posadze ku czeskiej klawiaturze :-)

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    wojnar
    Level 16  
    wojnar wrote 195 posts with rating 8, helped 8 times. Live in city Wędrynia, Śląsk Cieszyński, CZ. Been with us since 2007 year.
  • IGE-XAO
    micard
    Level 14  
    Pomy(s)ły na czujnik nasuwają się dwa.
    Pobierany prąd - jeśli jest stały przez dłuższy czas to oznacza że grot nie jest chłodzony lutem;
    Temperatura w podstawce - to wymaga niestety przewodu do podstawki ale u mnie działało :) czujnik temperatury umieszczony na sprężynie nad grotem, jeśli temperatura jest wysoka przez kilka min, znaczy ze trzeba wyłączać całe ustrojstwo.

Pozdrawiam
    lucas_mcs
    Level 22  
    Ewentualnie jakiś czujnik typu przełącznik w podstawce.. jeżeli lutownica dłuższy czas leży w podstawce wtedy trzeba wyłączyć:) chyba najprościej :)
    bb84
    Level 21  
    Całkiem ładnie Ci wyszła. Pewnie jest to stacja PE3/99

Tutaj moja https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4567948#4567948

Widze, że zastosowałeś optotriak i triak zamiast przekaźnika. Mógłbyś podać jaki dokładnie model tych elementów ? Chyba zmienie bo przekaźnik doprowadza mnie do szału.

Pomysł na wyłączenie po czasie - może przykręcić podstawke do obudowy tak, aby była uziemiona. Grot jak wiadomo też jest uziemiony. Ja mam 5 wyprowadzeń, w tym jedno uziemienie. Można by po połączeniu grota z podstawką i uziemieniu z jednej strony pokombinować z jakimś układem mierzącym uziemienie od strony podłączenia grzałki. Troche namieszałem :D

Pozdrawiam.
    wojnar
    Level 16  
    Tak, to ona. Dlaczego myslisz, ze mi sie wyplacalo przemalowac plytke i wszystko przelutowac ? :-)
    Model jest jasny chyba z plytki, ale nieco predko namalowalem :-)
    Czesc oramowana linia przerywana jest uklad zamiast przekaznika.
    avr_elektronik
    Level 14  
    Bardzo ładna konstrukcja. Co do czujnik już kiedyś nad tym myślałem i w zasadzie nie do niczego nie doszedłem.Pozostałem na wyłączniku czasowym jest to zawsze bezpieczniejsze niż bez niego (np. jak ma sie 100 spraw na głowie to nie trzeba pamiętać o wyłączeniu).
    Pozdrawiam
    Irek
  • IGE-XAO
    bb84
    Level 21  
    Chyba skorzystam z Twojej płytki. Jak rozumiem ma ona wymiary 40x28mm ? Gdybyś mógł jeszcze opisać wyprowadzenia znajdujące się między R9 i LED byłbym bardzo wdzięczny. Naprawdę lepsze rozmieszczenie niż w oryginalnym projekcie.

Pozdrawiam.

P.S. opisz części, które dodałeś/zmieniłeś.

P.S. 2 tam jest coś strasznie namieszane z tymi płytkami. OP07 mają raster 2,54 tam jest coś koło 1mm.
    DjExit
    Level 23  
    Lutownica bardzo fajna, prosta i mała, a jaka przydatna :D. Gratuluje umiejętności pisania po Polsku, był tu na naszym portalu jeszcze inny Czech to nie za bardzo pisał po polsku :D
    Code:

Mod:
    Proszę korzystać z przycisku "Pisownia" i poprawić post. [c_p]
    Wojnar:
    Chyba, Cie kolego, posadze ku czeskiej klawiaturze Smile

Słuszna uwaga do moderatora :D:D
    HUGO
    Level 15  
    Witajcie

Ma w firmie w stacjach firmy JBC mamy to tak rozwiązane że jest podstawka która ma metalowy element w miejscu gdzie lutownica sie opiera a podstawka jest sprzężona z stacją - sterowaniem i wtedy kiedy leży n podstawce jest sygnał że można obniżyć temperaturę. I to tyle jeśli zostanie lutownica wzięta do ręki to jest sygnał że jest w użyciu i tak to działa.

Pozdrawiam

Andrzej
    hemol
    Level 12  
    Ten załącznik otwiera się win rarem lub narzędziem Microsoftu instalowanym standardowo w Windows xp zapomniałem jak się nazywa :D uwaga obsługuje tylko format zip :!: , a poza tym popraw pisownię. Projekt mi sie podoba jestem zwolennikiem wyświetlaczy led.
    Projekt Świetnie wykonany.
    darrrrek
    Level 22  
    jak dla mnie bardzo ladna konstrukcja. Starannie wykonana :) ciekaw jestem skad wytrzasnoles taka obudowe ??
    bb84
    Level 21  
    Czyli podstawka nie jest uziemiona i w chwili włożenia w nią lutownicy uziemiona podstawka uziemia również układ obniżania temperatury włączając gow ten sposób ?

:arrow: jacusm

Czy mógłbyś ten układ rozrysować i podać dokładny spis elementów ?

Taka stacja z triakiem zamiast przekaźnika i obniżaniem temperatury to już mercedes wsród stacji.

Pozdrawiam.
    coolleś
    Level 13  
    stacja bardzo ładna, wygląda jak fabryczna, a co do czujnika to wmontuj w środek lutownicy kontaktron a w podstawke jakiś magnes.
    Villen
    Level 21  
    Z kątowni pewnie.... o.O

A tak serio to choćby TME... Coś koło 60zł kosztuje chyba podstawowa kolba
    adrbub
    Level 13  
    Villen "z kąd" mi podświetla jako błąd to napisałem "z kąt" :D

Dzięki za info, chyba sobie taką zrobie...
    mireczek14
    Level 22  
    No lutownica fajnie zrobiona jak z fabryki, widzę że jesteś z trinca (huta trinec) ja jeste z Cisownicy koło Lesznej Górnej (granica) więc mieszkamy dosłownie kilka kilometrów od siebie ;) :)

Ps: dobrze trafiłeś kolego to najlepsze forum elektroniczne w Polsce :)

Pozdrawiam!
    Robert_ck
    Level 17  
    Wykonanie 9/10. Przedni panel bym trochę poprawił. Jak możesz to wrzuć schemat z wartościami elementów.
    lutus
    Conditionally unlocked
    Jaki program otwiera te pliki?
    bb84
    Level 21  
    Przerobiłem trochę płytkę, aby zmieściła się na trafo toroidalne 50W.

Prosiłbym o rozwianie kilku moich wątpliwości:

1. W oryginale mamy 4 wyprowadzenia : + - T WY i osobno jeszcze T w kółku. Na schemacie kolegi mamy T i T w kółku połączone. W jakim więc celu w oryginale zostało to zrobione osobno ?

2. Wyprowadzenia 1 i 2 w P2 w oryginale są połączone, u kolegi natomiast 2 i 3 wyprowadzenie. Dlaczego ?

3. Kolega zrobił dodatkowe wyprowadzenie środkowego wyprowadzenia P3 w rzędzie po lewej między R9, a LED. Czy po podłączeniu tego wyprowadzenia do masy temperatura spadnie do minimum czyli około 150 stopni C ? czy jest to właśnie "układ obniżania temperatury" i chodzi tylko o opóźnienie obniżania tejże temperatury ?

Tutaj moja wersja płytki montowana na toroid:

Pozdrawiam.

P.S. może układ opóźnienia zrobić na takiej zasadzie: Kondensator jest ładowany i zasila tranzystor, który przerywa mase między potencjometrem, a podstawką. W momencie gdy podstawka zostaje uziemiona kondensator rozładowuje się powoli i po pewnym czasie tranzystor nie jest już zasilany, co powoduje połączenie masy między potencjometrem, a podstawką. Nie wiem czy to wypali ?
    wojnar
    Level 16  
    Przepraszam, ze tak dlugo nie odpowiadalem. Ale nazbieralo sie sporo pytan :-) Weekend jest dluuugi :D
    Postaram sie na wszystkie w kolei odpowiedziec.

bb84 wrote:
    Chyba skorzystam z Twojej płytki. Jak rozumiem ma ona wymiary 40x28mm ? Gdybyś mógł jeszcze opisać wyprowadzenia znajdujące się między R9 i LED byłbym bardzo wdzięczny. Naprawdę lepsze rozmieszczenie niż w oryginalnym projekcie.

Pozdrawiam.

P.S. opisz części, które dodałeś/zmieniłeś.

P.S. 2 tam jest coś strasznie namieszane z tymi płytkami. OP07 mają raster 2,54 tam jest coś koło 1mm.

Nie wiem jak doszles do tych rozmiarow, bo plytki maja wymiar 80x56mm. Miedzy R9 a LED jest WYjscie przewodow do WEjscia na plytce "pajecka-mereni.brd". Polaczenie plytek "pajecka-mereni.brd" i "pajecka-displej.brd" jest widno z fotografii.
    ad P.S.: Zamienilem tytko przekaznik za triak, ale opisalem juz wyzej a dodalem przelacznik zadana/skuteczna temperatura grota - popisze nizej w tej odpowiedzi
    ad P.S.2: Nie wiem, ale mnie w Eagle pokazuje rozmiar plytek 80x56 a tym tez raster 2.54 :D

DjExit wrote:
    Lutownica bardzo fajna, prosta i mała, a jaka przydatna :D. Gratuluje umiejętności pisania po Polsku, był tu na naszym portalu jeszcze inny Czech to nie za bardzo pisał po polsku :D

Nic trudnego, kdyz zyje sie na Slasku Cieszynskim i chodzi sie do polskiej podstawowki, oglada polska telewizje a slucha polskie radio :-)

jacusm wrote:
    Ps
    Czy jeszcze wychodzi w Czechach Amaterskie Radio ?, w latach 80 było to moje ulubione czasopismo.

Tak, "Amatérské rádio" i "Praktická elektronika A-Radio" : http://www.aradio.cz/

A jak to u was wyglada z Praktycznym elektronikiem ?

hemol wrote:
    ... a poza tym popraw pisownię. Projekt mi sie podoba jestem zwolennikiem wyświetlaczy led.
    Projekt Świetnie wykonany.

Dzieki za slowa chwaly, ale siedzialesz juz u czeskiej klawiatury, kdy jezyk czeski nie zna litery jak ą ę ż ł ? Sprobuj napisac Ty poprawnie kawalek czeskiego textu. Protože mně to nedělá žádné problémy, a jeżeli się wkurzę to ani po polsku :-)

darrrrek wrote:
    jak dla mnie bardzo ladna konstrukcja. Starannie wykonana :) ciekaw jestem skad wytrzasnoles taka obudowe ??

Tutaj: http://www.gme.cz/, U-KPZ8. ( http://www.gme.pl )

mireczek14 wrote:
    No lutownica fajnie zrobiona jak z fabryki, widzę że jesteś z trinca (huta trinec) ja jeste z Cisownicy koło Lesznej Górnej (granica) więc mieszkamy dosłownie kilka kilometrów od siebie ;) :)

Ps: dobrze trafiłeś kolego to najlepsze forum elektroniczne w Polsce :)

Pozdrawiam!

Tak, a mysle, ze na czeskim internecie jeszcze nic takiego nie widzialem :cry:

Robert_ck wrote:
    Wykonanie 9/10. Przedni panel bym trochę poprawił. Jak możesz to wrzuć schemat z wartościami elementów.

Troche samodzielnosci kolego ! PE99/03. Abys nie powiedzal, dolozylem plik.

lutus wrote:
    Jaki program otwiera te pliki?

*.brd otwiera Eagle. Naprzyklad tutaj: http://www.cadware.cz/index_pl.htm

bb84 wrote:
    Przerobiłem trochę płytkę, aby zmieściła się na trafo toroidalne 50W.

Prosiłbym o rozwianie kilku moich wątpliwości:

1. W oryginale mamy 4 wyprowadzenia : + - T WY i osobno jeszcze T w kółku. Na schemacie kolegi mamy T i T w kółku połączone. W jakim więc celu w oryginale zostało to zrobione osobno ?

2. Wyprowadzenia 1 i 2 w P2 w oryginale są połączone, u kolegi natomiast 2 i 3 wyprowadzenie. Dlaczego ?

3. Kolega zrobił dodatkowe wyprowadzenie środkowego wyprowadzenia P3 w rzędzie po lewej między R9, a LED. Czy po podłączeniu tego wyprowadzenia do masy temperatura spadnie do minimum czyli około 150 stopni C ? czy jest to właśnie "układ obniżania temperatury" i chodzi tylko o opóźnienie obniżania tejże temperatury ?

ad1 - Chwile nie wiedzialem o czym rzecz :-). Ale juz wiem, T myslisz odwrocone T, jako symbol GND? To przeciez ten sam przewod. W oryginale jest osobno by bylo latwiej dolaczyc "uziemnienie". U niektorych oryginalnych stacji jest wyprowadzone wyjscie by bylo latwo miejsce pracy podlaczyc do rownakiego el. poziomu przy pracy z CMOS. A zwlaszcza ja tez mam wyprowadzone, tylko ze nie oznaczone :-). Jest ono na plytce miedzy C2, C3.
    ad2 - w tym konkretnym wypadku to przeciez obojetne, nie ???
    ad3 - srodkowe wyjscie jest podlaczone do przelacznika na panelu i po przelaczeniu wyswietlacz pokazuje zadana temperature, po przelaczeniu zpowrotem zas skutecna temp. grota.
    Po prostu koniec rezystora R20 ukladu pomiaru temp. jest raz podlaczony do polaczenia R5/R6 (skuteczna temp.) a raz do srodkowego wyprowadzenia P3 (zadana temp.)
    Attachments:
    bb84
    Level 21  
    [/quote]ad3 - srodkowe wyjscie jest podlaczone do przelacznika na panelu i po przelaczeniu wyswietlacz pokazuje zadana temperature, po przelaczeniu zpowrotem zas skutecna temp. grota.
    Po prostu koniec rezystora R20 ukladu pomiaru temp. jest raz podlaczony do polaczenia R5/R6 (skuteczna temp.) a raz do srodkowego wyprowadzenia P3 (zadana temp.)[/quote]

Ale czemu to dokładnie służy ? rozumiem, że zadana temperatura to temperatura ustawiana za pomocą P3, ale co to jest skuteczna temperatura ?

Czy podłączenie środkowej nóżki P3 do masy spowoduje obniżenie temperatury do minimalnej ? czy dobrze rozumuję ? jeśli tak jest to mamy układ obniżania temperatuty po odłożeniu lutownicy do podstawki.

Oprócz tego wszystko już pojąłem :)

Pozdrawiam.
    wojnar
    Level 16  
    Przełączam przełącznik w prawo i wyświetlacz pokazuje napięcie z potenciometra, co oznacza, że widzę jaką ustawiam temperaturę (żądana temperatura).
    Potem przełączam w lewo i wyświetlacz pokazuje napięcie z wyjścia US1 co jest właściwie temperatura grota (temperatura skuteczna).
    By pokapować całość, trzeba brać w uwagę i płytki "pajecka-mereni.brd" a "pajecka-displej.brd" i przyjrzeć się jak one są właściwie z sobą połączone.

Teraz już chyba opisałem zrozumiało. Ale i tak spokojnie zapytaj :-)

Kiedy się podłączy nóżkę P3 do masy, to skutecznie spowoduje obniżenie temperatury grota, ale u mnie tak niema !!!
    Co do tego, to ja wiem jak obniżyć temperaturę grota, ale wciąż nie znalazłem idealnego rozwiązania, jak "wysłać" wiadomość, że lutownica jest w podstawce. Dalej będzie następować jakiś tam 555 itd.
    Ale pomysły jakieś już są, też dzięki niektórym z was :-)
    bb84
    Level 21  
    Teraz już rozumiem :D dzięki.

Ja też intensywnie główkuję i dochodze do wniosku, że ciekawym rozwiązaniem był by analogowo zrobiony czujnik temperatury w podstawce, z timerem i tranzystorem zwierającym masę z P3 i w ten sposób obniżającym temperaturę. Wszystko na dłuższym kabelku do stacji. Zaleta: układ nie jest taki czuły jak w przypadku bezpośredniego zwarcia P3 z masą lutownicy. Zasilanie +5V , mase i wyprowadzenie P3 pociągnąłbym na zewnątrz obudowy do komunikacji z podstawką.

Pozdrawiam.

P.S. płytke sterującą tj. z OP07 można umieścić na toroidzie czy mogą wystąpić jakieś zakłócenia ?
    bb84
    Level 21  
    Poskładałem płytke sterującą, ale jest problem. Zastosowałem MOC3041 jak w schemacie oraz BT138. Niestety na wyjście lutownicy podawane jest ok. 4V. Na 4 pinie MOCa jest 12V, a na 6 pinie ok. 4V. Czy napewno wyprowadzenie z triaka na "S" powinno być z środkowego pinu ? czy nie powinno iść z 3 czyli "dolnego" ? nie wiem co jest grane :|

Pozdrawiam.
    henx
    Level 20  
    bb84 wrote:
    Czy na pewno wyprowadzenie z triaka na "S" powinno być z środkowego pinu ? czy nie powinno iść z 3 czyli "dolnego" ?

Wyprowadzenie 3 to bramka, musisz zamienić połączenia z optotriaka 6 do 3 wyprowadzenia triaka, a z 4 do 2 triaka. No i z 2 triaka bezpośrednio na wyjście, a nie przez kondensator (kondensator równolegle do 1 i 2 nóżki triaka)

Pozdrawiam Wesołych Świąt.
    bb84
    Level 21  
    Czyli będzie to wyglądało mniej więcej tak:

A ten kondensator C7 jest niezbędny czy można go sobie odpuścić ?

Pozdrawiam.

P.S. skoro to połączenie jest złe, to jakim cudem koledze wojnarowi to działa ?
    wojnar
    Level 16  
    bb84 wrote:
    Czyli będzie to wyglądało mniej więcej tak:

A ten kondensator C7 jest niezbędny czy można go sobie odpuścić ?

Pozdrawiam.

P.S. skoro to połączenie jest złe, to jakim cudem koledze wojnarowi to działa ?

Jakoś nie widzę różnicy między twoją i moją płytką