Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja Lutownicza z PE3/99 by Wojnar

wojnar 14 Gru 2007 07:14 20321 36
  • Stacja Lutownicza z PE3/99 by Wojnar
    Witam,
    przypadkowo trafilem na te stronki i musze powiedziec, ze SUPER portal.
    Jezeli pozwolicie tez czyms sie pochwale.
    Lutownica, ktora zbudowalem jakis pare lat temu. Nie jest to tak calkowicie moj pomysl, bo schemat pochodzi z PE, chyba gdzies z roku 1999, ale troche go zmodyfikowalem.
    Przekaznik zamienilem na triac i dolaczylem przelacznik zadana/skuteczna temperatura grota.
    Plytki sa malowane w Light wersji Eagle 4.16 i jest miedzy nimi takze 1plytka w wersji z przekaznikiem.
    Z fotografii widac, ze w obudowie jest jeszcze troche miejsca. Mam w planie dorobic automatyczne wylaczenie lutownicy, kiedy po jakis czas bedzie w nieczynnosci. Tylko ze niewiem narazie jak :-) Moze jakis 555 ale jaki czujnik czynnosci? Kdyby mial ktos pomysl, to prosze mnie popchnac :-)

Proszę korzystać z przycisku "Pisownia" i poprawić post. [c_p]
    Chyba, Cie kolego, posadze ku czeskiej klawiaturze :-)

Fajne!
  • Filament
  • #2 14 Gru 2007 07:30
    micard
    Poziom 13  

Pomy(s)ły na czujnik nasuwają się dwa.
    Pobierany prąd - jeśli jest stały przez dłuższy czas to oznacza że grot nie jest chłodzony lutem;
    Temperatura w podstawce - to wymaga niestety przewodu do podstawki ale u mnie działało :) czujnik temperatury umieszczony na sprężynie nad grotem, jeśli temperatura jest wysoka przez kilka min, znaczy ze trzeba wyłączać całe ustrojstwo.

Pozdrawiam

• Filament
  • #3 14 Gru 2007 09:00
    lucas_mcs
    Poziom 22  

Ewentualnie jakiś czujnik typu przełącznik w podstawce.. jeżeli lutownica dłuższy czas leży w podstawce wtedy trzeba wyłączyć:) chyba najprościej :)

• #4 14 Gru 2007 09:39
    bb84
    Poziom 21  

Całkiem ładnie Ci wyszła. Pewnie jest to stacja PE3/99

Tutaj moja https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4567948#4567948

Widze, że zastosowałeś optotriak i triak zamiast przekaźnika. Mógłbyś podać jaki dokładnie model tych elementów ? Chyba zmienie bo przekaźnik doprowadza mnie do szału.

Pomysł na wyłączenie po czasie - może przykręcić podstawke do obudowy tak, aby była uziemiona. Grot jak wiadomo też jest uziemiony. Ja mam 5 wyprowadzeń, w tym jedno uziemienie. Można by po połączeniu grota z podstawką i uziemieniu z jednej strony pokombinować z jakimś układem mierzącym uziemienie od strony podłączenia grzałki. Troche namieszałem :D

Pozdrawiam.

• #5 14 Gru 2007 10:37
    wojnar
    Poziom 16  

Tak, to ona. Dlaczego myslisz, ze mi sie wyplacalo przemalowac plytke i wszystko przelutowac ? :-)
    Model jest jasny chyba z plytki, ale nieco predko namalowalem :-)
    Czesc oramowana linia przerywana jest uklad zamiast przekaznika.

• #6 14 Gru 2007 10:41
    avr_elektronik
    Poziom 14  

Bardzo ładna konstrukcja. Co do czujnik już kiedyś nad tym myślałem i w zasadzie nie do niczego nie doszedłem.Pozostałem na wyłączniku czasowym jest to zawsze bezpieczniejsze niż bez niego (np. jak ma sie 100 spraw na głowie to nie trzeba pamiętać o wyłączeniu).
    Pozdrawiam
    Irek

• #7 14 Gru 2007 11:11
    bb84
    Poziom 21  

Chyba skorzystam z Twojej płytki. Jak rozumiem ma ona wymiary 40x28mm ? Gdybyś mógł jeszcze opisać wyprowadzenia znajdujące się między R9 i LED byłbym bardzo wdzięczny. Naprawdę lepsze rozmieszczenie niż w oryginalnym projekcie.

Pozdrawiam.

P.S. opisz części, które dodałeś/zmieniłeś.

P.S. 2 tam jest coś strasznie namieszane z tymi płytkami. OP07 mają raster 2,54 tam jest coś koło 1mm.

• #8 14 Gru 2007 11:13
    DjExit
    Poziom 23  

Lutownica bardzo fajna, prosta i mała, a jaka przydatna :D. Gratuluje umiejętności pisania po Polsku, był tu na naszym portalu jeszcze inny Czech to nie za bardzo pisał po polsku :D

Code:

Mod:
    Proszę korzystać z przycisku "Pisownia" i poprawić post. [c_p]
    Wojnar:
    Chyba, Cie kolego, posadze ku czeskiej klawiaturze Smile

Słuszna uwaga do moderatora :D:D

• #10 14 Gru 2007 14:10
    HUGO
    Poziom 15  

Witajcie

Ma w firmie w stacjach firmy JBC mamy to tak rozwiązane że jest podstawka która ma metalowy element w miejscu gdzie lutownica sie opiera a podstawka jest sprzężona z stacją - sterowaniem i wtedy kiedy leży n podstawce jest sygnał że można obniżyć temperaturę. I to tyle jeśli zostanie lutownica wzięta do ręki to jest sygnał że jest w użyciu i tak to działa.

Pozdrawiam

Andrzej

• #11 14 Gru 2007 17:52
    hemol
    Poziom 11  

Ten załącznik otwiera się win rarem lub narzędziem Microsoftu instalowanym standardowo w Windows xp zapomniałem jak się nazywa :D uwaga obsługuje tylko format zip :!: , a poza tym popraw pisownię. Projekt mi sie podoba jestem zwolennikiem wyświetlaczy led.
    Projekt Świetnie wykonany.

• #12 14 Gru 2007 17:57
    darrrrek
    Poziom 22  

jak dla mnie bardzo ladna konstrukcja. Starannie wykonana :) ciekaw jestem skad wytrzasnoles taka obudowe ??

• #13 14 Gru 2007 18:04
    bb84
    Poziom 21  

Czyli podstawka nie jest uziemiona i w chwili włożenia w nią lutownicy uziemiona podstawka uziemia również układ obniżania temperatury włączając gow ten sposób ?

:arrow: jacusm

Czy mógłbyś ten układ rozrysować i podać dokładny spis elementów ?

Taka stacja z triakiem zamiast przekaźnika i obniżaniem temperatury to już mercedes wsród stacji.

Pozdrawiam.

• #14 14 Gru 2007 21:01
    coolleś
    Poziom 12  

stacja bardzo ładna, wygląda jak fabryczna, a co do czujnika to wmontuj w środek lutownicy kontaktron a w podstawke jakiś magnes.

• #15 15 Gru 2007 11:12
    Villen
    Poziom 21  

Z kątowni pewnie.... o.O

A tak serio to choćby TME... Coś koło 60zł kosztuje chyba podstawowa kolba

• #16 15 Gru 2007 11:20
    adrbub
    Poziom 13  

Villen "z kąd" mi podświetla jako błąd to napisałem "z kąt" :D

Dzięki za info, chyba sobie taką zrobie...

• #18 15 Gru 2007 11:27
    mireczek14
    Poziom 22  

No lutownica fajnie zrobiona jak z fabryki, widzę że jesteś z trinca (huta trinec) ja jeste z Cisownicy koło Lesznej Górnej (granica) więc mieszkamy dosłownie kilka kilometrów od siebie ;) :)

Ps: dobrze trafiłeś kolego to najlepsze forum elektroniczne w Polsce :)

Pozdrawiam!

• #19 15 Gru 2007 14:36
    Robert_ck
    Poziom 17  

Wykonanie 9/10. Przedni panel bym trochę poprawił. Jak możesz to wrzuć schemat z wartościami elementów.

• #20 15 Gru 2007 15:32
    lutus
    Warunkowo odblokowany

Jaki program otwiera te pliki?

• #21 15 Gru 2007 15:54
    bb84
    Poziom 21  

Przerobiłem trochę płytkę, aby zmieściła się na trafo toroidalne 50W.

Prosiłbym o rozwianie kilku moich wątpliwości:

1. W oryginale mamy 4 wyprowadzenia : + - T WY i osobno jeszcze T w kółku. Na schemacie kolegi mamy T i T w kółku połączone. W jakim więc celu w oryginale zostało to zrobione osobno ?

2. Wyprowadzenia 1 i 2 w P2 w oryginale są połączone, u kolegi natomiast 2 i 3 wyprowadzenie. Dlaczego ?

3. Kolega zrobił dodatkowe wyprowadzenie środkowego wyprowadzenia P3 w rzędzie po lewej między R9, a LED. Czy po podłączeniu tego wyprowadzenia do masy temperatura spadnie do minimum czyli około 150 stopni C ? czy jest to właśnie "układ obniżania temperatury" i chodzi tylko o opóźnienie obniżania tejże temperatury ?

Tutaj moja wersja płytki montowana na toroid:

Pozdrawiam.

P.S. może układ opóźnienia zrobić na takiej zasadzie: Kondensator jest ładowany i zasila tranzystor, który przerywa mase między potencjometrem, a podstawką. W momencie gdy podstawka zostaje uziemiona kondensator rozładowuje się powoli i po pewnym czasie tranzystor nie jest już zasilany, co powoduje połączenie masy między potencjometrem, a podstawką. Nie wiem czy to wypali ?

• #22 17 Gru 2007 08:40
    wojnar
    Poziom 16  

Przepraszam, ze tak dlugo nie odpowiadalem. Ale nazbieralo sie sporo pytan :-) Weekend jest dluuugi :D
    Postaram sie na wszystkie w kolei odpowiedziec.

bb84 napisał:
    Chyba skorzystam z Twojej płytki. Jak rozumiem ma ona wymiary 40x28mm ? Gdybyś mógł jeszcze opisać wyprowadzenia znajdujące się między R9 i LED byłbym bardzo wdzięczny. Naprawdę lepsze rozmieszczenie niż w oryginalnym projekcie.

Pozdrawiam.

P.S. opisz części, które dodałeś/zmieniłeś.

P.S. 2 tam jest coś strasznie namieszane z tymi płytkami. OP07 mają raster 2,54 tam jest coś koło 1mm.

Nie wiem jak doszles do tych rozmiarow, bo plytki maja wymiar 80x56mm. Miedzy R9 a LED jest WYjscie przewodow do WEjscia na plytce "pajecka-mereni.brd". Polaczenie plytek "pajecka-mereni.brd" i "pajecka-displej.brd" jest widno z fotografii.
    ad P.S.: Zamienilem tytko przekaznik za triak, ale opisalem juz wyzej a dodalem przelacznik zadana/skuteczna temperatura grota - popisze nizej w tej odpowiedzi
    ad P.S.2: Nie wiem, ale mnie w Eagle pokazuje rozmiar plytek 80x56 a tym tez raster 2.54 :D

DjExit napisał:
    Lutownica bardzo fajna, prosta i mała, a jaka przydatna :D. Gratuluje umiejętności pisania po Polsku, był tu na naszym portalu jeszcze inny Czech to nie za bardzo pisał po polsku :D

Nic trudnego, kdyz zyje sie na Slasku Cieszynskim i chodzi sie do polskiej podstawowki, oglada polska telewizje a slucha polskie radio :-)

jacusm napisał:
    Ps
    Czy jeszcze wychodzi w Czechach Amaterskie Radio ?, w latach 80 było to moje ulubione czasopismo.

Tak, "Amatérské rádio" i "Praktická elektronika A-Radio" : http://www.aradio.cz/

A jak to u was wyglada z Praktycznym elektronikiem ?

hemol napisał:
    ... a poza tym popraw pisownię. Projekt mi sie podoba jestem zwolennikiem wyświetlaczy led.
    Projekt Świetnie wykonany.

Dzieki za slowa chwaly, ale siedzialesz juz u czeskiej klawiatury, kdy jezyk czeski nie zna litery jak ą ę ż ł ? Sprobuj napisac Ty poprawnie kawalek czeskiego textu. Protože mně to nedělá žádné problémy, a jeżeli się wkurzę to ani po polsku :-)

darrrrek napisał:
    jak dla mnie bardzo ladna konstrukcja. Starannie wykonana :) ciekaw jestem skad wytrzasnoles taka obudowe ??

Tutaj: http://www.gme.cz/,, U-KPZ8. ( http://www.gme.pl )

mireczek14 napisał:
    No lutownica fajnie zrobiona jak z fabryki, widzę że jesteś z trinca (huta trinec) ja jeste z Cisownicy koło Lesznej Górnej (granica) więc mieszkamy dosłownie kilka kilometrów od siebie ;) :)

Ps: dobrze trafiłeś kolego to najlepsze forum elektroniczne w Polsce :)

Pozdrawiam!

Tak, a mysle, ze na czeskim internecie jeszcze nic takiego nie widzialem :cry:

Robert_ck napisał:
    Wykonanie 9/10. Przedni panel bym trochę poprawił. Jak możesz to wrzuć schemat z wartościami elementów.

Troche samodzielnosci kolego ! PE99/03. Abys nie powiedzal, dolozylem plik.

lutus napisał:
    Jaki program otwiera te pliki?

*.brd otwiera Eagle. Naprzyklad tutaj: http://www.cadware.cz/index_pl.htm

bb84 napisał:
    Przerobiłem trochę płytkę, aby zmieściła się na trafo toroidalne 50W.

Prosiłbym o rozwianie kilku moich wątpliwości:

1. W oryginale mamy 4 wyprowadzenia : + - T WY i osobno jeszcze T w kółku. Na schemacie kolegi mamy T i T w kółku połączone. W jakim więc celu w oryginale zostało to zrobione osobno ?

2. Wyprowadzenia 1 i 2 w P2 w oryginale są połączone, u kolegi natomiast 2 i 3 wyprowadzenie. Dlaczego ?

3. Kolega zrobił dodatkowe wyprowadzenie środkowego wyprowadzenia P3 w rzędzie po lewej między R9, a LED. Czy po podłączeniu tego wyprowadzenia do masy temperatura spadnie do minimum czyli około 150 stopni C ? czy jest to właśnie "układ obniżania temperatury" i chodzi tylko o opóźnienie obniżania tejże temperatury ?

ad1 - Chwile nie wiedzialem o czym rzecz :-). Ale juz wiem, T myslisz odwrocone T, jako symbol GND? To przeciez ten sam przewod. W oryginale jest osobno by bylo latwiej dolaczyc "uziemnienie". U niektorych oryginalnych stacji jest wyprowadzone wyjscie by bylo latwo miejsce pracy podlaczyc do rownakiego el. poziomu przy pracy z CMOS. A zwlaszcza ja tez mam wyprowadzone, tylko ze nie oznaczone :-). Jest ono na plytce miedzy C2, C3.
    ad2 - w tym konkretnym wypadku to przeciez obojetne, nie ???
    ad3 - srodkowe wyjscie jest podlaczone do przelacznika na panelu i po przelaczeniu wyswietlacz pokazuje zadana temperature, po przelaczeniu zpowrotem zas skutecna temp. grota.
    Po prostu koniec rezystora R20 ukladu pomiaru temp. jest raz podlaczony do polaczenia R5/R6 (skuteczna temp.) a raz do srodkowego wyprowadzenia P3 (zadana temp.)

Załączniki:
  • #23 17 Gru 2007 09:35
    bb84
    Poziom 21  

[/quote]ad3 - srodkowe wyjscie jest podlaczone do przelacznika na panelu i po przelaczeniu wyswietlacz pokazuje zadana temperature, po przelaczeniu zpowrotem zas skutecna temp. grota.
    Po prostu koniec rezystora R20 ukladu pomiaru temp. jest raz podlaczony do polaczenia R5/R6 (skuteczna temp.) a raz do srodkowego wyprowadzenia P3 (zadana temp.)[/quote]

Ale czemu to dokładnie służy ? rozumiem, że zadana temperatura to temperatura ustawiana za pomocą P3, ale co to jest skuteczna temperatura ?

Czy podłączenie środkowej nóżki P3 do masy spowoduje obniżenie temperatury do minimalnej ? czy dobrze rozumuję ? jeśli tak jest to mamy układ obniżania temperatuty po odłożeniu lutownicy do podstawki.

Oprócz tego wszystko już pojąłem :)

Pozdrawiam.

• #24 17 Gru 2007 11:19
    wojnar
    Poziom 16  

Przełączam przełącznik w prawo i wyświetlacz pokazuje napięcie z potenciometra, co oznacza, że widzę jaką ustawiam temperaturę (żądana temperatura).
    Potem przełączam w lewo i wyświetlacz pokazuje napięcie z wyjścia US1 co jest właściwie temperatura grota (temperatura skuteczna).
    By pokapować całość, trzeba brać w uwagę i płytki "pajecka-mereni.brd" a "pajecka-displej.brd" i przyjrzeć się jak one są właściwie z sobą połączone.

Teraz już chyba opisałem zrozumiało. Ale i tak spokojnie zapytaj :-)

Kiedy się podłączy nóżkę P3 do masy, to skutecznie spowoduje obniżenie temperatury grota, ale u mnie tak niema !!!
    Co do tego, to ja wiem jak obniżyć temperaturę grota, ale wciąż nie znalazłem idealnego rozwiązania, jak "wysłać" wiadomość, że lutownica jest w podstawce. Dalej będzie następować jakiś tam 555 itd.
    Ale pomysły jakieś już są, też dzięki niektórym z was :-)

• #25 17 Gru 2007 12:40
    bb84
    Poziom 21  

Teraz już rozumiem :D dzięki.

Ja też intensywnie główkuję i dochodze do wniosku, że ciekawym rozwiązaniem był by analogowo zrobiony czujnik temperatury w podstawce, z timerem i tranzystorem zwierającym masę z P3 i w ten sposób obniżającym temperaturę. Wszystko na dłuższym kabelku do stacji. Zaleta: układ nie jest taki czuły jak w przypadku bezpośredniego zwarcia P3 z masą lutownicy. Zasilanie +5V , mase i wyprowadzenie P3 pociągnąłbym na zewnątrz obudowy do komunikacji z podstawką.

Pozdrawiam.

P.S. płytke sterującą tj. z OP07 można umieścić na toroidzie czy mogą wystąpić jakieś zakłócenia ?

• #26 24 Gru 2007 20:34
    bb84
    Poziom 21  

Poskładałem płytke sterującą, ale jest problem. Zastosowałem MOC3041 jak w schemacie oraz BT138. Niestety na wyjście lutownicy podawane jest ok. 4V. Na 4 pinie MOCa jest 12V, a na 6 pinie ok. 4V. Czy napewno wyprowadzenie z triaka na "S" powinno być z środkowego pinu ? czy nie powinno iść z 3 czyli "dolnego" ? nie wiem co jest grane :|

Pozdrawiam.

• #27 24 Gru 2007 21:19
    henx
    Poziom 20  

bb84 napisał:
    Czy na pewno wyprowadzenie z triaka na "S" powinno być z środkowego pinu ? czy nie powinno iść z 3 czyli "dolnego" ?

Wyprowadzenie 3 to bramka, musisz zamienić połączenia z optotriaka 6 do 3 wyprowadzenia triaka, a z 4 do 2 triaka. No i z 2 triaka bezpośrednio na wyjście, a nie przez kondensator (kondensator równolegle do 1 i 2 nóżki triaka)

Pozdrawiam Wesołych Świąt.

• #28 24 Gru 2007 22:12
    bb84
    Poziom 21  

Czyli będzie to wyglądało mniej więcej tak:

A ten kondensator C7 jest niezbędny czy można go sobie odpuścić ?

Pozdrawiam.

P.S. skoro to połączenie jest złe, to jakim cudem koledze wojnarowi to działa ?

• #30 02 Sty 2008 06:14
    wojnar
    Poziom 16  

bb84 napisał:
    Czyli będzie to wyglądało mniej więcej tak:

A ten kondensator C7 jest niezbędny czy można go sobie odpuścić ?

Pozdrawiam.

P.S. skoro to połączenie jest złe, to jakim cudem koledze wojnarowi to działa ?

Jakoś nie widzę różnicy między twoją i moją płytką