Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik poboru prądu

miron_102 14 Gru 2007 20:45 2642 4
  • #1 14 Gru 2007 20:45
    miron_102
    Poziom 14  

Witam.
    Był ten temat poruszany ale nic konkretnego nie wyczytałem.
    Mam problem, bo do bramy wjazdowej (swego czasu) doprowadziłem kabel 3×2,5, podłączyłem siłownik do bramy i zostałem bez dzwonka, :D odległość od bramy do domu około 35m, dzwonek bezprzewodowy odpada, dodatkowy kabel też.
    Wpadłem na pomysł, że razem z siłownikiem podłącze przy bramie lampę z czujnikiem ruchu, a w domu, w rozdzielnicy podłącze jakiś czujnik wzrostu poboru prądu który załączy dzwonek. (i o ten czujnik chodzi, nic nie mogę znaleźć)
    Zasilanie 240V prąd zadziałania od 0,1 do 2A.(odbiorniki działają razem lu osobno)
    Może ktoś się z czymś takim spotkał.
    Zaznaczam, że w elektronice nie jestem najmocniejszy, może są jakieś gotowe rozwiązania?.
    Pozdrawiam.

0 4
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 14 Gru 2007 21:06
    Jerzy Węglorz
    Poziom 38  

Witam!
    Najprostszym czujnikiem może być przekaźnik "prądowy", z uzwojeniem, które będzie włączone SZEREGOWO z zasilaniem. Przekaźnik musi być tak dobrany, żeby uruchamiał go już najmniejszy prąd, czyli 0,1A.
    Taki przekaźnik możesz zrobić sam, z rurki kontaktronu owiniętej ok. 80 zwojami drutu izolowanego o średnicy ok. 0,85mm.
    Styk kontaktronu będzie załączany polem magnetycznym wywołanym przepływem prądu w uzwojeniu, obwód załączany jest kompletnie izolowany od obwodu, w którym wykrywasz prąd.

1
  • Relpol
  • #3 14 Gru 2007 21:23
    miron_102
    Poziom 14  

Genialne w swojej prostocie :!::!::!:

- niezawodność 100%
    - bezpieczeństwo100%
    - zmieści się w mojej rozdzielnicy
    - i nawet ja to mogę wykonać :D

Dzięki !!!

0
  • #4 24 Lis 2016 22:42
    miroszach
    Poziom 1  

Witam,

wiem, że to stary wątek, ale mam podobny problem. W ogrodzie jest mikrofalowy czujnik ruchu do którego doprowadzono w ziemi tylko dwa przewody 4mm2. Gdy czujnik wykryje ruch zapala się przy nim oświetlenie LED. Chciałbym przewód zasilający czujnik mikrofalowy nawinąć na rurkę kontaktronową lub zamocować przekaźnik na tym przewodzie po to aby wykryć pobór prądu przez ten czujnik do oświetlenia LED. Jeśli się nie mylę to wówczas załączy się obwód podłączony do rurki kontaktronowej lub przekaźnika co spowoduje uruchomienie głośniczka na baterie informującego mieszkańców o wykrytym ruchu w ogrodzie.
    Proszę o potwierdzenie, czy dobrze rozumiem działanie rurki kontaktronowej i/lub przekaźnika. Jeśli tak to jaką powinienem dobrać rurkę lub przekaźnik? Kabel zasilający czujnik mikrofalowy jest podłączony do źródła 230V AC. Kabel uruchamiający głośnik wystarczy żeby się załączył, bo głośnik zabrzęczy dzięki baterii.

0
  • #5 24 Lis 2016 23:03
    grajek1979
    Poziom 16  

Wpisz sobie w Google "przekaźnik nadzorczy".

0