Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piórnik- kilka softów oraz schematy

Ficu 22 Kwi 2008 09:54 123079 758
  • IGE-XAO
    Coockie
    Poziom 10  
    Hmm jeśli już planujecie wyświetlacz graficzny, to może przewijanie w dół rolką od myszki??:) i tylko 1 przycisk do włączania wyłączania w długopisie, pod tym "czymś" do przypinania długopisu do kartki, i rolka od myszy nad końcówką :D
    Harpax
    Poziom 10  
    Dzięki. Już biorę się za składanie wszystkiego do kupy (Narazie to zrobiłem programator do kostek pamięci).
    I jedna mała rada dla innych. Jakby komuś się ta paczka nie otwierała to możecie zrobić tak: zapisać gdzieś (gdzie macie trochę miejsca wolnego), następnie kliknąć prawym przyciskiem mychy na ta paczkę i kliknijcie na "zmień nazwę". I zmieńcie nazwę- czyli zamiast takiego kwadracika czy jakiego innego twora który znajduje się na miejscu, gdzie powinno być "ó" napiszcie np. "o". To tyle:D
    wader_669
    Poziom 28  
    moze mi ktos wytlumaczyc jak dokladnie dziala czytanie z pamieci eeprom w tej sciadze. siedze nad tym kodem i nie rozumiem go.
    (oczywiscie do helpa zagladalem i szukalem na forum)
  • IGE-XAO
    Ficu
    Poziom 31  
    Witam,
    R1- potencjometr 10k montażowy
    C3- ok. 220uF/6.3V
    C8- kondensator do podtrzymania zegarka na 5.5V - nie montować, nie wykorzystany w obecnej wersji
    D1- 1N4148 - nie montować, nie wykorzystany w obecnej wersji
    Q2-32,768KHz - nie montować, nie wykorzystany w obecnej wersji.

Może być eeprom 64k, wsad jest na 1 stronie pod tą pamięć.

Dodano po 3 [minuty]:

wader_669 napisał:
    moze mi ktos wytlumaczyc jak dokladnie dziala czytanie z pamieci eeprom w tej sciadze. siedze nad tym kodem i nie rozumiem go.

W tle jest ciągle generowany odczyt sygnału przez Rc5, jeśli zostanie wciśnięty przycisk aktywacji czytania z pamięci, program zaczyna czytać dane z pamięci. W tle dalej sprawdzany jest odczyt Rc5. Jeżeli zostanie naciśnięty przycisk "w dół", program przeskakuje o 16 znaków (pół wyświetlacza) w daną stronę (następne 16 znaków). W tale dalej jest sprawdzany stan Rc5.
    wader_669
    Poziom 28  
    spoko to rozumiem, dobra jeszcze posprawdzam ten kod i napisze tutaj dokladnie o co mi chodzi
    Ficu
    Poziom 31  
    Wie ktoś dlaczego to jest w dziale: DIY Początkujący / Niedokończone ?
    Jacek31
    Warunkowo odblokowany
    Cytat:

Blokami po 16 znaków, przy czym przewijanie realizowane jest co 8 znaków (1 wiersz na ekranie), czyli licznik wskażnika danych jest zwiększany (zmniejszany) o 8.:D
    Cytat:
    Wie ktoś dlaczego to jest w dziale: DIY Początkujący / Niedokończone ?

Ano chyba wiem.:?: Narazie poza teorią nic nie powstało 0 sprzętu.:|
    Jacek31
    Warunkowo odblokowany
    Można ale do starej wersji, bo nowa narazie istnieje tylko na schemacie, choć zastanawiam się czy nie sklecić jej modelu na płytce stykowej. Narazie CPU, EEPROM, IRed i LCD N3310.
    Ale to dopiero po egzaminach końcowych, czyli koniec Czerwaca. No i czekam na książkę o ATTiny, która jest mi potrzebna do odpału pilota. Niestety ATTiny45 nie obsługuje BASCOMowej instrukcji RC5SEND.
    saper_2
    Poziom 17  
    Jacek31, nie wiem do czego ci książka w nocie jest wszystko, kiedy używałem bascom'a też mnie noty przerażały ale jak bascomowi dałem kopniaka i wlazłem w C to noty są proste jak drut (trafiają się rodzynki ale i to można rozgryźć).

I ile pamiętam to bascom używa jakoś timera1 który jest zawsze 16bit ,a w tym t45 jest on 8bit więc pewnie dlatego nie ma dla niego rc5send.
    Ale to chyba nie problem? Zawsze możesz napisać własną procedurę wysyłającą ;) masz przecież aż 4kb flash i 256b sram.

Może nie powienienem nic obiecywać ale może będę mógł coś pomóc ale dopiero jak zamknę 2 prototypy (zamek szyfrowy (taki "ciut" rozbudowany) i rejestrator cyfrowy)
    Jacek31
    Warunkowo odblokowany
    Tak to wiem. Ale w książce jest opis asemblera AVR, który może mi się przydać, oraz paru inny ciekawych zagadnień. Dodatkowo nie za bardzo kocham C, jak dla mnie to język za bardzo przypominający mi równania matematyczne. Najlepsze jednak jest to ze się C w szkole uczyłem, ale to na PC. Programowanie w nim CPU to trochę inna bajka. Ale zobaczymy może na C się przerzucę, bo niektóre rzeczy w BASCOM mogą się zbyt skomplikować.
    wader_669
    Poziom 28  
    ja nie rozumiem w kodzie jak zrobiles to, ze ustawia adres za pomoca wskaznikow (nie wiem czy dobrze mowie).
    Ja zrobilem to troche inaczej:
    gdy adres 2 jest =255 to incr adres 1
    (jeszcze nie testowalem)

Z gory wam powiem ze nie uda wam sie zrobic tego na atmega8 i lcd od noki 3310. Dzisiaj prawie skonczylem swoj kod i bez zadnych bajerow ma ok 94% atmegi8
    do tego chce dodac podobnie jak wy pilota, ale to na innym procku.
    Jacek31
    Warunkowo odblokowany
    Adresowanie zrobiłem, taką sztuczką, że zmienna jest 16-bitowa, ale tak zadeklarowana, że jej adres w RAM jest zadeklarowany na stałe, dzięki temu zmiany adresu są tak jak dla zwykłej zmiennej, ale odczyt w procedurach obsługi I2C jest dokonywany bajtowo, przez podanie adresu bajtu LSB i MSB. LCD z N3310 da rade obsłużyć nawet AT90C2313, więc to kwestia rozwiązania (tylko tryb tekstowy). Tablica ASCII zajmie w ROM jakieś 1280 bajt i 1kB na procedury obsługi. RAM-u wystarczy 96 bajt.
    wader_669
    Poziom 28  
    obsluga 3310 to nie problem, tylko dodanie bajerow takich jak duze cyfry do zegarka, zegarek itd zajmuja duzo miejsca
    Ficu
    Poziom 31  
    A próbowałeś zegarek zrobić na zewnętrznym RTC? Myślę, że było by to wymagane, mnie trochę denerwuje ciągłe ustawianie godziny po odłączeniu od zasilania.
    Jacek31
    Warunkowo odblokowany
    Cytat:
    obsluga 3310 to nie problem, tylko dodanie bajerow takich jak duze cyfry do zegarka, zegarek itd zajmuja duzo miejsca

Hm. Zegarek z dużymi cyframi Np. 16x10x11(znaków) to tylko 220 Bajtów na definicje cyfr i dwukropka. Ale im więcej bajerów tym więcej ROM zużyjesz. Dlatego ja mam zamiar skupić się tylko na trybie tekstowym z jedną stałą czcionką, ewentualnie jakiaś prosta pseudo grafika na bagrafach czy dodatkowych znakach tablicy kodów ASCII tak jak to było w DOS.
    tom_081
    Poziom 10  
    bardzo fajny projekt ale w praktyce sie nie sprawdzi bo wiekszosc nauczycieli nie pozwala trzymac podczas sprawdzianu piórników na ławce ale proponuje zmniejszyć układ i włożyć go do dużego zegarka
    wader_669
    Poziom 28  
    no to spoko to atmega8 da rade.
    Mam pytanie wiesz moze jaks zmienic kontrast w wyswietlaczu 3310 ?
    Jacek31
    Warunkowo odblokowany
    Steruje tym komenda SET Vop - napięcie zasilania matrycy (kontrast).
    Ma składnie: linia D/C = 0 D7=1 D6=VOP6, D5=VOP5, D4=VOP4, D3=VOP3, D2=VOP2, D1=VOP1, D0=VOP0, przy czym chcąc ustawić np. wartość 60 trzeba do niej przed wysłaniem dodać 128.
    Uwaga!!! Komenda z rozszerzonego zestawu instrukcji H=1. Można go włączyć za pomocą komendy Function SET: D/C=0, D7=0, D6=0, D5=1, D4=0, D3=0, D2=POWERDOWN,D1=V (adresowanie), D0=H.(Zestaw instrukcji)

Dodano po 54 [minuty]:

Cytat:
    bardzo fajny projekt ale w praktyce sie nie sprawdzi bo wiekszosc nauczycieli nie pozwala trzymac podczas sprawdzianu piórników na ławce ale proponuje zmniejszyć układ i włożyć go do dużego zegarka
    .
    Przykro nam chodzisz do beznadziejnej szkoły. Ja sie ucze od 20 lat i nigdy nie miałem takich problemów. Trudno trafili ci kijowi nauczyciele. :cunning:
    Ficu
    Poziom 31  
    Witam,
    będę miał teraz trochę czasu i mógłbym testować soft do nowej wersji. Mam megę32, gniazdo sd, i resztę potrzebnych części.

Dajcie znać, jak będziecie mieli czas na napisanie softu, i co by było wykorzystane.
    bartek0518
    Poziom 20  
    Witam. Mam małą prośbę otóż czy mógłby ktoś sprawdzić poprawność tego schematu? Jest to pierwszy schemat z tego tematu, z nie podłączonymi zegarem czasu rzeczywistego i czujnikiem temp. . Mi to nie jest potrzebne a płytka bez miejsca na to będzie jeszcze mniejsza, ponieważ wszystko oprócz eepromu jest w SMD.
    Z góry dzięki i pozdrawiam.
    Ficu
    Poziom 31  
    W jednym miejscu nie ma połączenia (rezystory podciągające linie SCL i SDA do VCC), brakuje 16 pinu do wyświetlacza - GND (od podświetlenia - ja podświetlenia nie używam) więc może być ale nie musi.
    Zamieść tu potem PCB.
    Ficu
    Poziom 31  
    Jak chcesz mieć jeszcze mniejszą płytkę to wyrzuć wszystkie piny wyświetlacza podłączone z masą, zostaw tylko jeden.
    Jacek31
    Warunkowo odblokowany
    Moim zdaniem TAK. Byle jego sterownik jest odpowiednikiem HD44780, co by sugerowało oznaczenie SPLC780A.
    wader_669
    Poziom 28  
    Jacek31 masz wiadomosc na pw powiedz czy jestes zainteresowany