Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piórnik- kilka softów oraz schematy

Ficu 11 Kwi 2009 21:28 123109 758
    michail_w
    Poziom 12  
    Ja mógłbym zrobic na razie tutorial jesli chodzi o piórnik, bo pilot mi nie działa, a piórnik tak (i tak naprawdę łopatologicznie, bo to moje pierwsze zetknięcie się z elektroniką...) :) Piórnikiem steruję pilotem od telewizora, ale mysle, że to też kwestia czasu. Chętnie zrobiłbym pilota na Tiny25, ale u mnie w miescie nie ma tego proca :( Na allegro też nie ma, a dla samych tiny nie będę na TME zamawiał. Jakoś trzeba kombinować :)

A może być attiny13v?
  • IGE-XAO
    Ficu
    Poziom 31  
    Musze ożywić swój piórnik, odnaleźć wszystkie nowe, poprawione schematy i zrobić paszkę ze wszystkim, aby działało.
    Postaram się zrobić jak najszybciej.
    Jacek31
    Warunkowo odblokowany
    Niestety soft do pilota działa tylko na Tiny25/45/85.
    Za niedługo (mam nadzieje tydzień), będę się zabierał za płytkę drukowaną do piórnika, będę się starał, aby była na tyle uniwersalna, że da się na niej zrobić i ver. z LCD2x16, jak i N3310. Dlaczego tak? Ano skłania mnie ku temu ilość problemów jaka jest obecnie z piórnikiem. Trzeba zrobić coś naprawdę dobrego i dopracować softy do obu rozwiązań. Tak. na pewno zrezygnuje z MMC/SD, nie ma to większego sensu, pozostane przy EEPROM-ach 32/64 i 128KB, to wystarcza w zupełności. I tak wątpię że ktoś przekroczy 16KB na jedną ściągę. Postaram się upchnąć system CP/M co pozwoli na zapis w jednym katalogu do 64 plików. CPU Mega8 z możliwością wymiany na Mega 168. Natomiast dojdzie na pewno RS232 na RJ45, być może jakaś prosta 2 przyciskowa klawiatura, aby dało się coś robić jednak bez pilota, no i może czujnik światła, do sterowania podświetlaniem wyświetlacza.
  • IGE-XAO
    wojtek_cyru
    Poziom 11  
    Witam
    Zbudowałem piórnik póki co bez nadajnika, bawię się z pilotem od telewizora :D Mam pytanie czy potrafił by ktoś mi powiedzieć co przerobić w programie żeby była prawidłowo wyświetlana temperatura z czujki DS18B20, a nie z DS1820. Mam takie czujki i chciał bym się obejść bez kupowania kolejnej.
    michail_w
    Poziom 12  
    Porzuciłem wersję pilota Attiny 2313. Zrobiłem nowy na Tiny25. DZIAŁA :-) Z kolegą będę brał się za robienie płytki pod ten pilocik. Jak coś z tego wyjdzie, to wstawię w temat :-)
    Jeszcze będę kombinował z czujką, bo pokazuje mi cały czas 88 stopni :P Tez mam DS18B20
    Jacek31
    Warunkowo odblokowany
    Z tego co pamiętam, to DS18B zapisuje inaczej temperaturę dlatego wychodzi 88 stopni. Natomiast ten problem jest szeroko opisany na elektrodzie. Wystarczy poszukać w dziele o AVR\Bascom.
    Natomiast cieszy mnie bardzo wiadomość że pilot na Tiny25 zdobywa, powoli uznanie, i prawidłowo działa. Prace pochłonęły mi ponad miesiąc, bo BASCOM nie wspiera procesorów Tiny25/45/85 i wszystko trzeba było robić ręcznie rozszyfrowując poszczególne rejestry specjalne z nota katalogową w ręku. Na szczęście jest on po części kompatybilny z TINY13.:D
    michail_w
    Poziom 12  

Czy może ktoś sprawdzić mi, czy powyższa płytka jest dobra? Bo zlutowałem ją i nie działa. A na uniwersalnej nie miałem kłopotów.

Góra to microswitche i Attiny25. Pod attiny jest IR. Na lewo od IR jest BC547. Dalej na lewo są rezystory (2 poziomo, jeden pionowo SMD). Dalej na lewo kondensator i zasilanie.
    bajc
    Poziom 13  
    Czy ktoś pracuje nad instrukcją do poprawnego zbudowania piórnika ?
    evolucja
    Poziom 20  
    jak zwykle na planach się skończyło :)
    Jacek31
    Warunkowo odblokowany
    Moim zdaniem idea po prostu upadła, i raczej ten temat kreatywnie nie będzie się już rozwijał. Zbliżają się wakacje, raczej nikt nie będzie o tym myślał. Temat może ożyje we wrześniu, ale sądzę że nie ma już zainteresowania rozwojem projektu nawet ze strony samych jego twórców. Ci co zbudowali, ci mają i już zwyczajnie to olewają. Ja osobiście nie chodzę do szkoły więc powiedzmy sobie nie śpieszy mi się nigdzie, dodatkowo praca mnie skutecznie czasowo blokuje.
    Powiem, tak. Uważam iż istnieje całkiem niezła platforma sprzętowa projektu, nawet ta z LCD 16x2, kwestią jest tylko dopracowanie oprogramowania. Głównie procedur odczytu EEPROM. Ostatecznie spokojnie można się pokusić o stworzenie systemu plików na wzór systemu CP/M 2.2 Jeden katalog główny, z max 64 plikami.
    Jest nawet tutaj udostępniony kod źródłowy, więc jest to tylko kwestia, aby ktoś kto ma model nad tym siadł i to zrobił. Tak na spokojnie 3 tygodnie i powinno się udać. Do BASCOMa jest na prawdę dobre wsparcie w necie i Helpy po POLSKU.
    Cały problem projektu w tym że każdy po prostu po cichu liczy na gotowca, nawet jeżeli trochę umie programować. Bo zwyczajnie tak prościej.
    Ja osobiście na miejscu moderów, poczekał do końca Października, i jeżeli temat nie zostanie, sensownie rozwinięty przez jego twórcę, lub kogoś z nazwijmy to "Trójcy" bardziej zaangażowanych, to go zamknął po uprzednim kontakcie z jego założycielem, czy jednak zamierza coś robić, bo i tak już nic z niego nie będzie.
    michail_w
    Poziom 12  
    Witam,
    kiedyś tam chwaliłem się, że zrobię płytkę do pilota na attiny25.
    Powiem tak:
    Płytka została stworzona przez mojego kolegę (wojtek_cyru), z którym razem wspólnymi siłami próbowaliśmy stworzyć piórnik przebijając się przez przeszkody stawiane przez ludzi, którzy nie rozumieją, że ktoś dzięki tej konstrukcji wziął pierwszy raz lutownicę do ręki, mimo że nigdy nie miał z tym do czynienia i nigdzie nie może znaleźć odpowiedzi na pytanie typu "Co zrobić, jeśli rozstaw nóżek z IRki się nie zgadza z nadrukiem i brzuszek jest po 2 stronie?".

Jedyne co was może zaskoczyć, że pod Attiny25 w wersji DIP. Zrobiliśmy tak dlatego, że wersja DIP wcale nie różni się bardzo rozmiarowo od SMD, a przyciąć trochę 8 nóżek, żeby procek nie wystawał ponad płytkę umie każdy. Z tego co pamiętam, to jest tam jeden rezystor SMD, bo taki mieliśmy na stanie (w mieście nie ma części SMD). Ale z racji tego, że zastosowaliśmy te malutkie rezystory (jeszcze nie SMD, ale mniejsze-jak ktoś wie jak się nazywają, to podrzućcie nazwę na priva albo GG).

Rozmiarowo próbowaliśmy, żeby weszła w zakreślacz. Jednak po zmontowaniu wszystkich elementów płytka z trudem w niego wchodzi od dołu (szczególnie przeszkadza kondensator elektrolityczny-próbowałem, bez niego pilot nie działa). Dlatego staraliśmy się jak najbardziej to ścieśniać. Po odciśnięciu płytki żelazkiem ścieżki mimo wszystko się zlewają, dlatego trzeba użyć niestety noża, żeby je rozłączyć. Dodatkowo szlifowaliśmy płytke gdzie się tylko da. Często przy lutowaniu ścieżki nam odchodziły bo były cieniutkie, takze zanim pilot powstał, wytrawiliśmy trochę tych płytek. Na koniec trzeba było rozciąć zakreślacz, bo inaczej nie wchodziła (końcowy efekt-zakreślacz poklejony gdzie się tylko da, nie wiem jak ja w nim wkład wymienię :-) ). Dlatego odradzam korzystanie z tej płytki.

Jeśli ktoś będzie miał tyle samozaparcia i weźmie nóż do ręki, bądź zleci zrobienie płytki w zakładzie (to chyba najlepsze rozwiązanie), to mam wskazówki:
    -ściągnij program DIP trace (w nim tworzona była płytka, bo jest prosty w obsłudze, eagle jest dla nas nie do połknięcia)
    -przy lutowaniu microswitchy odetnij dwie nóżki które nie będą łączyć (nie wiem dlaczego, ale przy wszystkich nóżkach pilot nie działał, mimo że tylko jedna para była zwierana, a z drugiej jedna nóżka podłączona była do masy)
    -kup kropelkę (do sklejenia zakreślacza)
    -znajdź największy zakreślacz jaki tylko istnieje
    -siadaj w ostatniej ławie (jak siedziałem w pierwszej, to nauczyciele dawali mi z politowania swoje długopisy i nie mogłem sterować piórnikiem)

Na koniec dziękuję autorom za ten projekt, bo dużo się z niego nauczyłem i złapałem hobby. To była moja pierwsza konstrukcja, dzięki której kupiłem lutownicę itd. Przy okazji powstał programator USBasp, który na pewno się jeszcze nie raz przyda. Teraz męczę się z zasilaczem z electronic-labs, który już chyba wszyscy znają. I jeszcze raz proszę, odpowiadajcie ludziom na pytania. Ze swojego doświadczenia wiem, że można zapytać o to, że jak mam odczytać ze schematu z której strony ma być złoty pasek rezystora. Takich odpowiedzi nie ma na necie (no bo kto by pomyślał o takiej głupocie), a ciągłe odsyłanie typu poszukaj w google nie jest miłe. Życzę owocnej pracy. Jeśli znajdzie się ktokolwiek, co nie będzie czegoś wiedział w sprawie piórnika, chętnie odpowiem. Nie mam żadnego przygotowania w kierunku elektroniki, więc na pewno odpowiem łopatologicznie, tak jak się za to zabierze przeciętny zjadacz pop-cornu.

Fotki mojego pilota po wielu próbach złożenia tego. Niestety bez bebechów. Strasznie trudno sie go wkłada (trzeba rozcinać obudowę, a drugi raz nie chce mi się znowu sklejać, jeśli będę robił kolejny, to wkleję ale nie licz na to cytat: " Ci co zbudowali, ci mają i już zwyczajnie to olewają.", może chociaż ja sie wyłamię...)
    Piórnik- kilka softów oraz schematy Piórnik- kilka softów oraz schematy Piórnik- kilka softów oraz schematy

Pozdrawiam

PS.
    Już poprawiłem załącznik.
    Jacek31
    Warunkowo odblokowany
    Elektrolit można zastąpić dużo mniejszym tanatlem. I będzie lepiej. Natomiast na pewno sporym problemem projektu jest miniaturyzacja. Nawet w SMD jest ciężko. Co prawda można by zrezygnować z tranzystora przy diodzie IR, i wtedy byłby tylko rezystor i dioda IR. Natomiast nie bardzo da sie coś zrobić z przyciskami, po prostu ciężko o coś małego i wygodnego w użytku jednocześnie.
    Co prawda zastanawiałem się nad innym podejściem z wykorzystaniem enkodera obrotowego z przyciskiem, ale takich małych po prostu nie ma, aby w długopisie czy zakreślaczu zmieścić.
    No cóż minatóryzacja pilota to ogromne wyzwanie w tym projekcie.
    bajc
    Poziom 13  
    Oto mój piórnik, bateria przymocowana prototypowo, pilot raczej zostanie na takiej płytce - przystosowany do trzymania w lewej ręce, jedną piszę drugą przełączam :)

Piórnik- kilka softów oraz schematy Piórnik- kilka softów oraz schematy Piórnik- kilka softów oraz schematy

Dodaję film z pracy piórnika:
    ClubX
    Poziom 15  
    Jak chcecie mieć ściąge na lekcje to polecam pokobinować z odtwarzaczem mp3. Tylko trche ciężko by było go upchnąć do długopisu... No ale nic, ja tak po prostu kiedyś trzymałęm w ręku na włączonym notatniku.
    Ewentualnie można coś pokombinować bez obudowy z samą elektroniką i lcd + zasilaniem.
    Jacek31
    Warunkowo odblokowany
    No niestety nie odkryłeś nic nowego. Przy czym lepszy jest odtwarzacz MP4, bo można wyświetlać grafikę np. schematy czy wykresy. Ten sposób stosowałem już 2 lata temu, jak jeszcze się uczyć mi chciało, i też gdzieś już tu był zaproponowany.
    Ficu
    Poziom 31  
    Witam,
    czekam na płytkę stykową i w końcu zacznę rozwijać wersję na 3310. Aktualnie mam zrobiony odczyt z eeprom, przewijanie co 32 znaki, sterowanie przez rc5. Chciałbym zrobić do tego proste menu: tekst, grafika, godzina/data, jakieś dane systemowe (napięcie baterii itp).

Gdzieś widziałem jakiś projekt z menu na 3310, ale teraz nie mogę znaleźć.

Pozdrawiam
    Patryk987
    Poziom 17  
    witam chciałbym zapytać poco taki wielki mikrokontroler w pilocie?
    dlaczego nie tiny13 + kod w asm do tego baterie zegarkowe malutka dioda i płaskie microswitch-e wszystko powinno zmieścić się w normalnym długopisie
    Jacek31
    Warunkowo odblokowany
    Poczytaj uważnie to się doczytasz że pilot powstał także na ATTiny25, który raczej od Tiny13 większy nie jest. Różnica jest taka że trochę bardziej rozbudowany, ale ma i też więcej możliwości oszczędzania prądu. Natomiast nawet w SMD ciężko to upchnąć w długopisie, bo Tiny25 jak i 13 nawet w SMD są dosyć wielkie.
    sq4ffp
    Poziom 15  
    Witam Panowie!
    Pilot ma być prosty, mały podobny do czegoś niezbędnego na ławce! Ostatnio mój syn kupił zdalnie sterowany samochodzik. O ile pojazd jest maleńki (tylko 2,5 cm długości) i zasilany bateriami zegarkowymi co powoduje płacz, to zegarek jest interesujący!
    Posiada pilot IR! Może to jest rozwiązanie? Zegarek jak zegarek pokazuje godzinę, ale ma dwa wygodne przyciski pilota IR.
    bajc
    Poziom 13  
    Na pilocie dlatego taki wielki mK ponieważ w moim wykonaniu pilot i tak maił być na osobnej płytce, więc mi to bez różnicy czy większy czy mniejszy ten scalak. Stwierdziłem, że lepiej dla mnie będzie jedną ręką pisać drugą przewijać tekst a ze względu że siedzę w ostatniej ławce to bez problemu zdążę schować pilot.
    filet187
    Poziom 10  
    witam temat jest trochę długi i zacząłem się gubić która wersja jest ostatnia i poszukuje paczki w której będzie schemat pliki do programowania piórnika i pilota i wszytko co jest potrzebne listę części itp
    Ficu
    Poziom 31  
    filet187 napisał:
    witam temat jest trochę długi i zacząłem się gubić która wersja jest ostatnia i poszukuje paczki w której będzie schemat pliki do programowania piórnika i pilota i wszytko co jest potrzebne listę części itp

Witam,
    gdzieś (około 15 strony) zamieszczałem taką paczkę.
    Jacek31
    Warunkowo odblokowany
    Proszę nie pisać na GG w sprawie piórnika do mnie.
    Ja po pierwsze w wyniku awarii komputera straciłem wszystkie pliki do piórnika, i zwyczajnie nie jestem w stanie pomóc w sprawie plików i wsadów. Szczegółów sprzętu też już dawno nie pamiętam.
    Po drugie i najważniejsze wycofuję się całkowicie z prac nad jakimkolwiek piórnikiem. Zwyczajnie praca zawodowa, inne obowiązki, normalnie brak czasu.
    kimz
    Poziom 12  
    moze mi ktos podac wartosc potencjometru i c3 kondesatora? oraz c8 z gory dziekuje za pomoc
    Ficu
    Poziom 31  
    10k, C3-100-220uF, C8 nie montować.
    kimz
    Poziom 12  
    Dzięki ;)

Dodano po 20 [minuty]:

Ficiu mam do Ciebie jescze jedno pytanie, wybacz tą natrętność ;p ale na 16 stronie zamiesciłeś paczkę ale tam jest kilka wersji chyba z 4 i nie wiem jak podłączyć switchy robie pilot na ttiny2313

Dodano po 3 [minuty]:

NIe nie sorki cza problem ale już znalazłem
    kimz
    Poziom 12  
    Sory że to znów ja pisze ale mam pytanie do Fica ( teraz na serio ;) ) widziałem gdzieś w tym temacie programator na coma do pamieci 24cxx i nie moge go znalesc ... mogłbyś mi dac jakiś schemat jeśli masz bo on był naprawde prosty a te w necie są takie rozbudowane a mi taki nie potrzebny
    Aremon
    Poziom 10  
    Witam. Mimo że to już 3 klasa gim. i wszyscy wokół straszą testami postanowiłem wziąć się w garść i zabrać za ten projekt.

Z rok temu natrafiłem na ten temat. spodobał mi się - nie ma co :) ...i na tym się skończyło.

Na początku tegorocznych wakacji zakupiłem części - wyszło ≈50zł. Potem zebrałem wszystkie schematy i... wyjazd.

Teraz usiadłem i zrobiłem nowy schemat pilota. Proszę o weryfikacje i ewentualne opinie.

Ficu
    Poziom 31  
    Witam,
    o ile płytka jest zrobiona wg schematu to jest ok. Zawsze można coś pozmieniać w programie w razie czego.