Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piórnik- kilka softów oraz schematy

Ficu 15 Gru 2007 17:03 123700 758
  • Piórnik- kilka softów oraz schematy

Witam!
    Kiedyś, gdy przeglądałem elektrodę znalazłem piórnik z wyświetlaczem LCD. Był to piórnik wykonany przez użytkownika Granat :). Postanowiłem go zrobić, ale jakoś mi się nie udało (byłem początkujący). Później zacząłem zabaw z mikrokontrolerami AVR. Stąd narodził się pomysł zrobienia podobnego układu na procesorze ATMEGA8.

Wykonanie wszystkiego (schemat, PCB, program itd.) zajęło ok. 3,5 miesiąca. Program w BASCOM pisał Jacek31, zajęło nam to ok. miesiąc, ponieważ ja byłem testerem.

Główne funkcje:
    - odczyt danych z eeprom 24C64; wyświetlanie tekstu na LCD 2*16, przewijanie tekstu,
    - zegarek jako taki 'myk' :D ,
    - sterowanie układu przez Rc5, nadajnikiem wbudowanym w długopis,
    Nadajnik jest na ATTINY2313, upchany w długopis.
    Pamięć eeprom programuje w programatorze przez komputer.

Filmiki z testów:
    Film1
    Film1
    Film1

Załączniki w Eagle znajdują się tu.
    Wsad do ATMEGI jest tu.

Kosztorys:
    ATMEGA8 - 4,5zł
    24c64 - 3,3zł
    LCD - 20zł
    reszta (podstawki, kwarc, odbiornik ir..) ok. 10zł

Podziękowania dla: Jacek31 za napisanie programu do układu (bez niego piórnik pewnie by nie powstał), snow i redart za pomoc przy tworzeniu schematu, Bonkot za wykonanie płytki PCB do piórnika.

Całość:
    Układ:
    Długopis:
    Schemat:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Ficu
    Poziom 31  
    Ficu napisał 1991 postów o ocenie 41, pomógł 107 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    sk700
    Poziom 31  
    Fajne, jednak ja inaczej bym rozwiązał funkcje irdy.
    Dokładniej na tx-2 i rx2 w wersji smd.
    A upchną bym to w długopisie znanym pod nazwą ściąga uv. Przy podczerwieni ryzyko, że ktoś się wetnie jest praktycznie zerowe.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    Wow :D
    konstrukcja super :D teraz tylko wpakować w obudowę i naprawdę extra :D nachodzi mnie żeby to zbudować tytko nie mam jeszcze programatora :P LCD jakiś znajdę :) Czekam na fotki z obudową :D
    Pozdrawiam UszoL ;)
    Rudolfak
    Poziom 13  
    Ile byś chciał za samą elektronikę? Chętnie bym odkupił samą elektronikę.

A swoją drogą to bardzo fajny projekt :D
    RPG
    Poziom 13  
    Super sprawa :) a pytanie do czego służy ta druga (pusta) podstawka ?? pod jakiś dodatkowy eepromik ? :D

Pozdrawiam konstruktora i GRATULUJE :!: osobom które się przyczyniły do powstania tego piórnika :D
    ShEvU_elektro
    Poziom 25  
    ta dodatkowa podstawka z tego co widać jest pod popularny PCF :) (zegar czasu rzeczywistego) :)
    Ficu
    Poziom 31  
    RPG napisał:
    Super sprawa :) a pytanie do czego służy ta druga (pusta) podstawka ?? pod jakiś dodatkowy eepromik ? :D ...

Miał być zewnętrzny RTC, ale jak widać nie ma (przynajmniej na razie).

Rudolfak napisał:
    Ile byś chciał za samą elektronikę? Chętnie bym odkupił samą elektronikę...

Na razie nic nie sprzedaję, może w przyszłym roku jak zrobię sobie wszystko w smd, ale wątpię.
    dawix
    Poziom 12  
    Ładnie :P... Tylko ciekawe co ci powiedzą jak będziesz takim długopisem na sprawdzianie pisał xD
    Ficu
    Poziom 31  
    dawix napisał:
    Ładnie :P... Tylko ciekawe co ci powiedzą jak będziesz takim długopisem na sprawdzianie pisał xD

Nic. ;D
    Przemaluje go w najbliższym czasie na jeden kolor, jak pisze to zawsze przyciski mam skierowane w swoją stronę.
    Jacek31
    Warunkowo odblokowany
    Cieszę się że nasz projekt wywołał takie zainteresowanie.:D Będziemy go jeszcze rozwijać.
    Wykorzystujemy zaledwie 31% pamięci procesora, więc układ od strony programowej da się jeszcze rozwijać.
    Oto slajd z prac nad programem. To takie małe uzupełnienie materiałów pana FICU.. Chciałbym mu tu także podziękować za cierpliwość i wyrozumiałość podczas trudnych momentów tworzenia i testowania oprogramowania.
    Dla mnie to bezcenne doświadczenie, bo pisanie programu dla urządzenia, którego się nie widzi i nie może sprawdzić na własnym biurku to trudna sprawa.
    Maciek4141
    Poziom 22  
    Super sprawa, projekt świetny jeszcze lepszy od poprzedniego. Napisz do czego służą poszczególne przyciski na długopisie. Czym zasilany jest uC w długopisie?? Ode mnie 6.

Pozdrawiam.
    Ficu
    Poziom 31  
    Maciek4141 napisał:
    Super sprawa, projekt świetny jeszcze lepszy od poprzedniego. Napisz do czego służą poszczególne przyciski na długopisie. Czym zasilany jest uC w długopisie?? Ode mnie 6.

1 przycisk - przewiń tekst w górę
    2 przycisk - aktywacja/dezaktywacja odczytu tekstu
    3 przycisk - przewiń tekst w dół
    4 przycisk - akceptacja ustawień zegara

Zasilanie to 2 małe (śr. 1cm, gr. 0.5cm) bateryjki każda 1,5V.
    Spiochu
    Poziom 12  
    4/5
    Ja bym zastosował 4-bitowe sterowanie wyświetlaczem-oszczędność przestrzeni, wielkości płytki.

Cytat:
    Dla mnie to bezcenne doświadczenie, bo pisanie programu dla urządzenia, którego się nie widzi i nie może sprawdzić na własnym biurku to trudna sprawa.

Po to są schematy. Brak urządzenia przed oczami w niczym nie przeszkadza, przecież na schemacie wszystko ładnie widać.
    Poza tym, BASCOM, język dla gospodyń domowych.[/quote]
    Ficu
    Poziom 31  
    Spiochu napisał:
    4/5
    Ja bym zastosował 4-bitowe sterowanie wyświetlaczem-oszczędność przestrzeni, wielkości płytki.

A jakie jest? Podłączonych jest 16 kabelków bo był to 1 projekt...
    Spiochu
    Poziom 12  
    No cóż, sądziłem że 8-bitowe. nie czytałem programu.
    snow
    Poziom 28  
    Ciesze się ze mogłem pomóc :) Pozdrawiam ;)
    RPG
    Poziom 13  
    Fajnie wszystko rozwiązane jest :D ,ciekawe czy dałoby się korzystać zamiast z eepromu to z karty SD :?:

To by było super już całkiem ale itak jest ekstra :!: :D
    Pth
    Poziom 26  
    Świetne na prawdę! Znaczy się wykonanie średnie (ale jako, że jesteś w miarę początkujący to light), ale patent jest po prostu GENIALNY. Musze takie coś wykombinować tylko zamiast dodatkowych pamięci eeprom dam kartę SD a zamiast 2x16 dam lcd z nokii 3510i. Na kolosie będzie jak znalazł :).
    Zamontować takie coś w torbie i będzie git! Długopis tez się jakoś wykombinuje.

ŚWIETNE. :]

Niestety największym problemem jest to, że ja piszę piórem :/
    Ficu
    Poziom 31  
    RPG napisał:
    Fajnie wszystko rozwiązane jest :D ,ciekawe czy dałoby się korzystać zamiast z eepromu to z karty SD :?:

Dać by się pewnie dało, ale to nie jest takie łatwe, atmega8 powinna obsłużyć jakoś kartę SD/MMC, ale jak pisałem - nie jest to łatwe.
    Pth
    Poziom 26  
    Atmega8 ma za mało ramu, żeby obsłużyć kartę SD.
    Podczas obsługi kart SD odczytujesz sektory po 512bajtów, więc trzeba zrobić w pamięci ram procka tablicę 'unsigned char' o pojemności 512 elementów czyli 512x8 bitów daje 512 bajtów w pamięci. Tak więc procek musi mieć co najmniej 1kb pamięci RAM. Oczywiście pamięć flash też musi być sensowna, żeby pomieścić program. ATmega32 się dobrze do tego nadaje. Atmega8535 jest jeszcze zbyt mała.
    bajc
    Poziom 13  
    Fajny projekt i tak długo oczekiwany. Ile mieści max znaków ? Przydałby się zgrabniejszy wyświetlacz np dawno rozpatrywany od noki 3310. Ale lepsze to niż dawany projekt 2x8. :D
    Ficu
    Poziom 31  
    bajc napisał:
    Fajny projekt i tak długo oczekiwany. Ile mieści max znaków ? Przydałby się zgrabniejszy wyświetlacz np dawno rozpatrywany od noki 3310. Ale lepsze to niż dawany projekt 2x8. :D

Ponad 8000 znaków (24C64), chyba 8160.

Dodano po 1 [minuty]:

Jutro będę uczył się obsługi LCD3310, może coś z tego będzie.
    HakuS492
    Poziom 12  
    nie pogada... Chyba się wezmę za budowę takiego czegoś! Pozdrawiam.

Dodano po 1 [minuty]:

nie pogada... Chyba się wezmę za budowę takiego czegoś! Pozdrawiam. Jeśli ktoś zrobi to proszę o wysłanie schematów na PW z wyświetlaczem od tela komórkowego. 7/6 Ocenka:)
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    No LCD od Nokii by był idealny :D do tego :)
    I faktycznie przydała by sie ta karta SD :)
    :) jak by było jeszcze jakieś menu i można było wybierać pliki które chcemy oglądać na LCD :D to lepiej nie widzę :D
    Pozdrawiam
    Raffy
    Poziom 11  
    Bardzo ciekawy pomysł!
    jakiej wielkości jest płytka drukowana?
    Rado7
    Poziom 11  
    Piórnik jest po prostu genialny...
    Moja ocena to 5+/6.

Lepiej by było użyć wyświetlacza od Nokii 3310, wtedy można by było wyświetlać 6x14 znaków. Przy pamięci która mieści ponad 8000 znaków ciężko jest cokolwiek znaleźć szybko.

Super patent z tym pilotem w długopisie.

Życzę więcej takich projektów.
    Jacek31
    Warunkowo odblokowany
    Cytat:
    Atmega8 ma za mało ramu, żeby obsłużyć kartę SD.
    Podczas obsługi kart SD odczytujesz sektory po 512bajtów, więc trzeba zrobić w pamięci ram procka tablicę 'unsigned char' o pojemności 512 elementów czyli 512x8 bitów daje 512 bajtów w pamięci.

Nic bardziej mylnego ATMega8 ma 1KB RAM. Problem z SD/MMC tkwi w tym, że trzeba obsługiwać system FAT, a w BASCOM było by to trudne do zrobienia. Z drugiej strony takie nośniki mają tylko sens przy zastosowaniu lepszego wyświetlacza, graficznego np.. z NOKII 3310.

W obecnej chwili bardziej opłaca się skierować w stronę kompresji danych w EEPROM. Z drugiej strony można zawsze trochę przerobić program i włożyć EEPROM 64KB, a to już tyle pamięci, że całą gazetę da się zmieścić.

A tak na marginesie wyświetlacz z NOKI 3310 wymaga przeróbki układu. Ponieważ korzysta z interfejsu SPI, i ma zasilanie od 2,7 do 3,3 V. Można go, co prawda emulować na dowolnych pinach procesora, ale zżera to masę czasu CPU, zwarzywszy, że trzeba przesyłać spore ilości danych do wyświetlacza.

Dodano po 1 [godziny]:

Dla bardziej wymagających, wsadzik który obsłuży 64KB EEPROM. Dokładnie 65504 znaki.
    Pth
    Poziom 26  
    NO ja nie byłem w stanie zmieścić obsługo katy SD w atmedze8535. Oczywiście program był w C.

Wyższość SD nad eepromem poza pojemnością jest taka, że pliki w txt możemy wrzucić sobie na kompie, a potem tylko przełożyć kartę do naszego urządzenia i odczytywać te pliki.
    Ficu
    Poziom 31  
    Raffy napisał:
    ...jakiej wielkości jest płytka drukowana?

9cmx5cm w smd będzie o wiele mniejsza, ale to w przyszłym roku.

Dodano po 5 [minuty]:

A obsługa MMC jest prostsza? jaka jest różnica miedzy SD a MMC?
    Pth
    Poziom 26  
    Nie ma różnicy pomiędzy SD i MMC. TO ten sam protokół.