Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Audi Symphony 8D0 035 195 X - jak załączyć CAN

Nawigator 15 Dec 2007 17:55 7260 10
    Nawigator
    Level 33  
    W/w radio (prod. Matsushita CQ-LA 1820L) z Audi A4 ma sterowanie z szyny CAN i stosowne piny CAN-H i CAN-L ale brak na nich śladów jakiejkolwiek aktywności (sprawdzone oscyloskopem i w aucie). W środku na płycie zamontowane są podzespoły do komunikacji przez CAN.
    Czy ktoś z Kolegów ma jakiś prosty sprawdzony warsztatowo sposób na załączenie (np. przez pin diagnozy K-line) tego obwodu?
    Znalazłem kilka opisów w sieci że to radio jest konfigurowalne na różne sposoby ( np. patrz http://de.openobd.org/audi/rns.htm#56_2 ) i podejrzewam że można to zrobić na stole bez wizyty w ASO.
    Radio było jak zauważyłem rozkodowane bo była przelutowana kość pamięci, może to ma jakiś związek z brakiem funkcji portu CAN-BUS.
    Prosiłbym o opinie praktyków.
    Pzdr. N.

PS. podklejam temat ale widzę że odzew znikomy...
    A może ktoś zna jakieś zagraniczne forum (link) na ten temat?
    maxmax77
    Level 23  
    Witam a po co ci can mam taki radyjko na stole
    Nawigator
    Level 33  
    Cześć, no i u Ciebie są piny CAN aktywne? Np. przez kilka sekund po włączeniu radia gałką, sprawdzić można oscyloskopem.
    Pzdr. N.
    sedzia
    Level 15  
    Witam,

niestety szyna danych CAN ma to do siebie iz wymaga przynajmniej 2 urzadzen. W przypadku gdy ty nie masz nic pod CANa podlaczone jest on w trybie nieaktywnym i zostanie aktywowany dopiero po podlaczeniu innego urzadzenia ktore roweniz potrafi CANa. Pomiar oscyloskopem nic nie da bo itak nic nie zobaczysz chyba ze podlaczysz cos co ma CANa.

pozdrawiam
    krzysztof
    Nawigator
    Level 33  
    Dzięki za podjęcie tematu.
    Can rzeczywiście wymaga min. 2 uczestników ale pierwsze podanie napięcia zasilania na radio powinno spowodować próbę sprawdzenia (tzw. cancheck) czy ktoś jest podłączony. W innym radiu jakie sprawdzałem (ChorusII) szyna po załączeniu radia wysyła ramki przez kilkanaście sekund i jak nie uzyska potwierdzenia to się wyłącza.
    W przypadku tego radia Symphony jest cisza i dlatego podejrzewam że w grę wchodzi konfiguracja radia np. diagnozą, dlatego szukam jakiejś informacji czy tak może być.
    Pzdr. N.
    sedzia
    Level 15  
    Witam,

nie

tzn Codowanie sluzy do czegos innego.
    przez nie mozesz zmienic ilosc glosnikow z 2 na 4
    zakodowac zmieniarke, telefon system glosnikow itp.

przez kodowanie nie wylancza sie szyny CAN ona jest tam zawsze.

ja z tego co wiem, to nie ma mozliwosci wyslania ramki can, bez uczestnictwa przynajmniej 2 urzadzen.

mozliwe ze masz uszkodzonego na wyscjiu CAN Trasivera, znam przypadki uszkodzenia tego ukladu przez wyladowanie elektrostatyczne.

trudno poweidziec cos wiecej tak na odleglosc

pozdrawiam
    Nawigator
    Level 33  
    Sprawdzałem oscyloskopem również przed driverem i jest on od strony procesora ustawiony jako odłączony więc dlatego uznałem że chodzi o konfigurację. Skoro VAG-iem można załączyć lub wyłączyć obsługę zmieniarki to analogicznie może być z can-em.
    Gdybyś miał taki egzemplarz na stole to proszę zobacz co się dzieje na pinach can zaraz po włączeniu radia ON przyciskiem.
    Pzdr. N.
    sedzia
    Level 15  
    Witam,

sicher ze nie mozna CAN-a wylaczyc. Auto ma to do siebie ze sterowniki w nim zabudowe oczekuja sygnalow od pozostalych i jesli jednego z nich pozbawisz mzliwosci wysylania sygnalu pozostale bede mialy bledy.

CAN jest zawsze i nie tylko do diagnozy ale rowniez wymian informacji z innymi sterownikami, a ze odbywa sie cyklicznie musi on tam byc.

jesli bedziesz mial tylko radio bez drugiego urzadzenie po CANie to jedyne co bedzie wysylane to ERROR Frame.

niestety obecnie nie mam mozliwosci sprawdzenia,

Podlacz taki CAN Adapter o jakim pisale i wowczas podlacz oscyloskop

Dodano po 1 [minuty]:

podaj janie napiecia masz na CANH i CANL po stonie uC i za CAN Transiver
    Nawigator
    Level 33  
    - Akurat teraz nie mam żadnego adaptera do testów ale jak podłaczałem poprzednio to radio też nie reagowało.
    - Na driverze PCA82C252T nic nie podłaczone do szyny:
    RTH=CANH=0V
    RTL=CANL=12V
    Vcc=5V
    BAT=12V
    /Wake=12V
    EN=0V
    /STB=0V
    INerr=5V
    RxD=5V
    TxD=5V
    INH=12V

Pzdr. N.
    KamilW.
    Level 12  
    Jeśli mogę coś dodać od siebie to Audi A4 ma wiele systemów z szyna CAN. Sterownik silnika,licznik,ABS itd.Zależy jeszcze z którego jest roku ale bez względu na to pewno radio nie jest jedynym urządzeniem z CAN.
    sedzia
    Level 15  
    Witam,

tak tylko te sterowniki co wymieniles chodza na CAN (A) 500kBit/s a CAN (I) radia chodzi na 100kBit/s.